Tłumaczenia instrukcji obsługi to dla nas codzienność

Lekarze korzystają z narzędzi i przyrządów już od niepamiętnych czasów. Na początku były to np. zwykłe młotki, piły, ogromne szczypce i inne cuda, na widok których pacjentom już robiło się słabo. Sprzęt dentystyczny sprzed dwóch, trzech wieków kojarzył się bardziej z przyrządami tortur niż specjalistycznymi narzędziami do borowania czy wyrywania zębów. Świat poszedł jednak dalej, a wraz z nim technologia.

Dzisiaj medycyna stawia na szybkie i najmniej bolesne zabiegi. Pacjenci usypiani są przez anestezjologów, chirurdzy operują z mistrzowską precyzją korzystając coraz częściej z lasera, a dentyści borują zęby nowoczesnymi wiertłami o diamentowym zakończeniu iglicy.

Wyroby medyczne (narzędzia, sprzęt, aparaty, przyrządy i inne artykuły) mają przede wszystkim diagnozować stan zdrowia pacjenta, wyjaśniać mu jego stan, monitorować go i leczyć. Lekarz bez sprzętu medycznego byłby jak pisarz bez pióra czy żołnierz bez broni – mało mógłby zdziałać jedynie rękami. Jednocześnie te wyroby muszą spełniać określone normy. W Polsce narzucane są przez Unię Europejską.

Nie zapominajmy jednak o tym, że do wyrobów medycznych zaliczają się też maści, specjalistyczne szczoteczki do zębów, przyrządy do mierzenia ciśnienia, kremy czy lekarstwa. Każda z tych rzeczy musi posiadać w opakowaniu ulotkę lub instrukcję obsługi – w przeciwnym razie nie może wejść do ogólnego obrotu.

W medycynie istnieje z resztą wiele tego typu tekstów, które określają jak należy używać danych sprzętów i produktów. Poznajmy je.

Instrukcje obsługi
W reklamach lekarstw pojawiają się zawsze komunikaty o przeczytaniu ulotki przed stosowaniem leku, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.

Dlaczego ta formułka musi być zawsze wygłaszana?

Otóż na producentach wyrobów medycznych ciąży nakaz dołączenia takich treści do reklamy. W przeciwnym razie narażaliby się na poważne sankcje finansowe.

Oprócz słownego ostrzeżenia i wytłumaczenia zagrożenia, w każdym produkcie przeznaczonym do leczenia powinna znajdować się instrukcja obsługi – a więc pismo, dzięki któremu dowiemy się jak korzystać z danej rzeczy.

Tego typu teksty są w opakowaniach tabletek na kaszel, syropów, antybiotykach czy pigułek na ból głowy.

Mało tego, instrukcje obsługi muszą mieć też skomplikowane maszyny, takie jak np:
aparaty rentgenowskie – czyli urządzenia, które wytwarzają promieniowanie rentgenowskie. Są często stosowane w medycynie, a zwłaszcza przy diagnostyce układu kostnego. Fenomen RTG polega na szybkości wchłaniania radioaktywnych cząstek do organizmu. Kości wykazują znaczną szybkość absorbcji w porównaniu do tkanek, dzięki czemu widać je na zaczernionej od promieniowania kliszy. Kłopot w tym, że lekarze nie zalecają zbyt częstych badań rentgenowskich, co jest oczywiste i wytłumaczalne. Aparatura co prawda wysyła niskie dawki promieniowania, ale praktycznie 99 procent tych cząsteczek trafia wprost do organizmu, które mogą nie być obojętne na nasz stan zdrowia.
rezonanse magnetyczne – w przeciwieństwie do poprzedniej metody diagnostyki, MRI nie jest inwazyjny dla pacjenta, a procesy zachodzące w tej maszynie polegają (w najogólniejszym tłumaczeniu) na skomplikowanej procedurze modulacji zjawiska magnetyzmu. Dzięki temu lekarze mogą ujrzeć zmiany chorobowe w tkankach, mózgu, sercu i w praktycznie każdej części ciała. Co ciekawe, z rezonansu korzystają też służby celne, które sprawdzają czy w butelkach nie ma kokainy. Nie każdy jednak może być badany przez MRI – dotyczy to zwłaszcza osób posiadających wszczepione metalowe implanty.
respiratory – urządzenia, które służą do reanimacji człowieka. Ich konstrukcja umożliwia sztuczne dostarczanie tlenu do płuc np. osobom uległym w wypadkach. Respiratory wykorzystuje się w sytuacjach kiedy ustanie czynność oddechowa lub ze względu na ułatwienie tej podstawowej funkcji życiowej. Dzięki temu wynalazkowi szanse osób poszkodowanych na odzyskanie zdrowia wzrosły wielokrotnie.
mammografy– przyrządy, które pozwalają przeprowadzić badanie piersi metodą radiologiczną. Maszyna operowana przez specjalistę wykonuje serię zdjęć tego gruczołu z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Z kolei same wyniki badania pozwalają uwidocznić szereg zmian dzięki czemu lekarz może bardzo szybko rozpoznać raka piersi u kobiety. Prędko odkryta choroba jest w pełni uleczalna, gorzej kiedy nowotwór zajął już węzły chłonne. Niemniej mammografy są skutecznymi, opłacalnymi i w pełni bezpiecznymi dla pacjentek maszynami. Dodatkowo nie zajmują dużo miejsca – da się je zainstalować w naczepie ciągnika siodłowego. Od kilku lat po Polsce krążą mammobusy, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem u pań.

Katalogi produktów
Każda z firm produkujących sprzęt i artykuły medyczne, tworzy przy okazji rozbudowane listy z informacjami na ich temat. W katalogach zawarte są dane dotyczące właściwości (w np. kremach), specyfikacji (fachowe nazwy części, ich wymiary), dokumenty podstawowe (certyfikaty, zatwierdzenia) oraz dokładne opisy-tłumaczenia jak używać przedmiotów. Jest to też swego rodzaju spis wszystkich rzeczy jakie oferuje dana firma.

Klient (indywidualny, klinika, szpital, przychodnia) zamiast szukać narzędzi w całym internecie, może wybrać jednego producenta i sprawdzić, co też ciekawego on posiada.

Jest to o tyle ważne, ponieważ zakup wybranej aparatury może okazać się bardzo drogi. Wyobraźmy sobie, że chcemy kupić telewizor albo komputer.

Zanim dokonamy wyboru odpowiedniego modelu, przeglądamy katalogi sklepów sprzedających sprzęt elektroniczny. Sprawdzamy właściwości, porównujemy ceny i dopiero potem decydujemy się na zakup.

Podobne zasady dotyczą sprzętów medycznych.

Oprogramowanie komputerowe
Teksty nie ograniczają się tylko do sprzętów i przyrządów, których możemy dotknąć, ale również programów/systemów na których opiera się działanie skomplikowanej aparatury.

Warto wiedzieć, że wiele maszyn medycznych funkcjonuje dzięki nowoczesnej technologii – wydajnych procesorach, potężnej pamięci w dyskach twardych czy oprogramowaniu, które steruje każdą czynnością mechaniczną urządzenia.

Dzisiejsza medycyna wykorzystuje już do pracy roboty – na przykład specjalne wysięgniki, które zastępują ręce lekarza. Są one bardzo precyzyjne, nieomylne i szybsze w porównaniu do zwykłego człowieka. Jednakże, bez odpowiedniego oprogramowania nie nadają się do żadnej czynności.

Sprawa inaczej już przedstawia się ze standardowymi komputerami lekarzy. Choć korzystają oni najczęściej z najpowszechniejszych systemów operacyjnych, są na nich zainstalowane programy, które znacznie przyśpieszają ich prace przy np. wypełnianiu formularzy o pacjentach.

Osobny system ma Narodowy Fundusz Zdrowia, który gromadzi wszelkie dane na temat ubezpieczonych obywateli naszego kraju. Każde oprogramowanie ma rzecz jasna wbudowaną opcję pomocy, czyli wskazówek do których użytkownik powinien się dostosować. Ta opcja nie różni się zbytnio od tego, co mamy na swoich domowych komputerach.

Instrukcje obsługi, poradniki, katalogi – są to teksty opisujące konkretny sprzęt i wyrób medyczny. Muszą być one bardzo dokładnie sporządzone i przede wszystkim zrozumiałe dla każdego odbiorcy. Mają służyć pomocą, być użyteczne i zapobiegać różnego rodzaju nieszczęściom podczas stosowania lub używania przyrządów lub produktów medycznych.

Jednakże, w przypadku tekstu zapisanego w innym języku mogą pojawić się problemy ze zrozumieniem treści.

Aby w pełni bezpiecznie korzystać z takich pism, polecamy wybrać się do profesjonalnej firmy tłumaczeniowej. Nasze biuro oferuje tłumaczenia instrukcji obsługi i chętnie przyjmie takie zlecenia.