13 przesądów z różnych krajów świata

10 stycznia 2023

Geneza różnych przesądów jest mniej lub bardziej znana. Przykładowo, skąd zła sława piątku trzynastego? Niektórzy sądzą, że ma swe korzenie w tradycji chrześcijańskiej – w piątek Ewa miała podać Adamowi jabłko z Drzewa Poznania, inni pochodzenie przesądu wiążą z uwięzieniem setek templariuszy przez Filipa IV. Teorii jest wiele, a która prawdziwa, pewnie nigdy się nie dowiemy. Przesądy są stare jak świat, jednak nie każdy doczekał się swojej własnej nazwy. Wiesz, że strach przed piątkiem jest nazywany „paraskewidekatriafobią”? Albo że w samolotach Lufthansy nie ma trzynastego rzędu? Wierzysz w przesądy czy nie, lepiej nie przechodź dzisiaj pod drabiną i uważaj, by nie stłuc lustra. A jeśli postanowisz nie kusić licha, koniecznie sprawdź, czego unikać za granicą. No właśnie, czy lokalne przesądy działają tylko lokalnie? Tego nie wiemy… Za to poniżej prezentujemy najbardziej znane przesądy z (a jakże!) 13 krajów świata.

  1. Niemcy

Chyba najbardziej znany niemiecki przesąd to ten, by patrzeć sobie w oczy przy wznoszeniu toastu. Patrząc w bok, możesz ściągnąć na siebie nieszczęście i 7 lat nieudanego życia seksualnego. Idąc na parapetówkę do znajomych, weź ze sobą garść soli. Sól ma moc odwracania uroków. Kiedy jej zabraknie, w domu może zapanować bieda. I pamiętaj: nigdy przenigdy nie otwieraj parasola w domu!

  1. Anglia

Nieszczęście przynosi Anglikom zobaczenie jednej sroki, szczęście – zobaczenie dwóch, gdyż ptaki te „chadzają” zazwyczaj parami. Jeśli spotkasz na swojej drodze srokę, musisz ją koniecznie pozdrowić tymi słowami: „Good morning Mister Magpie. How is your lady wife today?” („Dzień dobry, panie Sroko. Jak miewa się dziś pańska żona?”), w przeciwnym razie pech będzie cię prześladował do końca dnia.

  1. Hiszpania

W Hiszpanii to nie piątek, ale wtorek trzynastego jest dniem pechowym. Nie wolno w tym dniu podejmować żadnych ważnych decyzji. Istnieje nawet odpowiednie powiedzenie: „El martes ni te cases, ni te embarques”, które w dosłownym tłumaczeniu brzmi: „we wtorek nie bierz ślubu ani nie wchodź na pokład samolotu”. Będąc w Hiszpani, nie zapomnij też zakrywać ust przy ziewaniu, bowiem „por puerta abierta el diablo se cuela” – „przez otwarte drzwi przeciska się diabeł”.

  1. Włochy

Skoro już wspomnieliśmy o pechowych dniach, to Włosi najbardziej obawiają się wtorków siedemnastego. W tym dniu najlepiej nie robić absolutnie nic. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, Włosi wierzą także w to, że dotykanie miejsc intymnych przynosi szczęście.

  1. Szwecja

W Szwecji pecha przynosi zabicie pająka. Szwedzi uważają także, że niebezpieczne jest nadepnięcie na właz studzienki kanalizacyjne z literą „A” (att trampa på A-brunnar). „A” na studzienkach ściekowych ma oznaczać „avbruten kärlek”, czyli „przerwaną miłość”, natomiast niegroźne jest stawanie na właz studzienki z literą „K”, która oznacza po prostu „kärlek” – „miłość”.

  1. Francja

Aby uniknąć głodu, nie wolno pod żadnym pozorem kłaść bagietki bądź bochenka chleba do góry nogami. Francuzi wierzą również w to, że przypadkowe wdepnięcie lewą nogą w psie ekskrementy jest zwiastunem szczęścia i powodzenia.

  1. Turcja

Najpopularniejszym tureckim przesądem jest wiara w tzw. „złe oko”, które należy od siebie odpędzać nosząc na szyi lub nadgarstku charakterystyczne szklane lub kamienne amulety (tur. nazar boncuğu/göz boncuğu/nazarlık). Zgodnie z powszechnym wierzeniem, popularny talizman chroni przed złorzeczeniem i zazdrością innych ludzi. W Turcji wierzy się także, że pod wpływem ciemności guma do żucia zmienia się w naszych ustach w ludzkie mięso.

  1. Islandia

Jesteś w Islandii i masz ochotę coś wydziergać na drutach? Absolutnie nie wychodź na dwór, jeśli nie chcesz, żeby zima była długa i sroga.

  1. Indie

W Indiach pecha przynosi strzyżenie włosów we wtorek, a w nocy należy unikać obcinania paznokci, gdyż może to przyciągnąć złe duchy.

  1. Dania

Duńczycy gromadzą stłuczone talerze, by w Sylwestra rzucać ich kawałkami w domy sąsiadów oraz rodziny. Ma to podobno przynosić szczęście i przyjaźń.

  1. Brazylia

W Brazylii lepiej nie wskazywać palcem gwiazd, bo można się nabawić brodawek.

  1. Japonia

Czy liczenie może być niebezpieczne? Owszem. W Japonii wymowa cyfry 4 (shi) może również oznaczać „śmierć”. W japońskich domach wielokondygnacyjnych często nie ma czwartego piętra (nad trzecim jest od razu piąte) ani mieszkań z numerem 4. Uwaga: dziewiątka jest równie niebezpieczna! Wymawiana często jako -ku, może oznaczać „cierpienie”.

  1. Korea Południowa

Jeśli będziesz kiedyś w Korei i przyjdzie Ci do głowy pomysł na gwizdanie w nocy, nie rób tego! Może to ściągnąć na ciebie uwagę złych duchów. Nie zapisuj też imion na czerwono – taka pisanina może sprowadzić na kogoś rychłą śmierć.

Podobne artykuły

Oksford - najlepszy uniwersytet na świecie 1 Ciekawostki

Oksford – najlepszy uniwersytet na świecie

13 czerwca 2024

University of Oxford, znany również jako Oksford, to jedna z tych uczelni, która jest

Dialekty języka niemieckiego 2 Dla początkujących tłumaczy

Dialekty języka niemieckiego

12 czerwca 2024

Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? Niemcy często postrzegane są jako kraj

30 tradycji wielkanocnych z całego świata Ciekawostki

30 tradycji wielkanocnych z całego świata, które Cię zadziwią

12 kwietnia 2022

Brutalne, dziwne, fascynujące, niesamowite, szokujące, a nawet obrzydliwe. Okazuje się, że okres Wielkanocy to

0
Would love your thoughts, please comment.x