Oksford – najlepszy uniwersytet na świecie

8 maja 2024

University of Oxford, znany również jako Oksford, to jedna z tych uczelni, która jest marką samą w sobie. Początki najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu na świecie sięgają XII wieku. Wiadomo, że nauczano tutaj już około 1096 roku, jednak jego prawdziwy rozwój rozpoczął się od 1167 roku za sprawą zakazu Henryka II uniemożliwiającego kształcenie się na uniwersytecie w Paryżu. W 1190 roku przybył do Oksfordu Emo z Friesland, pierwszy znany student zza oceanu. Zainicjowano wówczas międzynarodową współpracę naukową uczelni zagranicznych. Od samego początku uniwersytet oksfordzki był ośrodkiem ożywionych dyskusji z udziałem uczonych zaangażowanych w spory religijne i polityczne. W 1860 roku nowe Muzeum Uniwersyteckie stało się sceną słynnej debaty pomiędzy ewolucjonistą Thomasem Huxleyem i biskupem Wilberforce. W 1878 roku utworzono akademię dla kobiet, jednak pełne prawa studenckie kobiety uzyskały dopiero w 1920 roku. W XX i na początku XXI wieku Oksford wzbogacił swój humanistyczny rdzeń o nowe możliwości badawcze w dziedzinie nauk przyrodniczych i stosowanych, w tym medycyny. Czyniąc to, umocnił swoją tradycyjną rolę międzynarodowego centrum nauczania i forum debaty intelektualnej.

Oksfordzki zawrót głowy

Gdy większość z nas słyszy Oksford domyśla się od razu, że chodzi o ten znany uniwersytet. Tak, to właśnie on! Jesteśmy jednak ciekawi, czy przeciętna osoba byłaby w stanie wymienić choć jedną rzecz, z których słynie ta uczelnia. Co wiecie na temat Oksfordu?

Oto nasza subiektywna lista ciekawostek, faktów i informacji, które mogą przyprawić o niezły zawrót głowy.

Oksford w liczbach

 • Studiuje tutaj ponad 25 tys. studentów, ale o miejsca ubiega się znacznie więcej młodych ludzi. Świadczy to niewątpliwie o prestiżu i konkurencyjności uczelni. O jedno miejsce na Oksfordzie przeciętnie ubiega się aż 6 osób!
 • Aż 59% studentów to absolwenci szkół państwowych. Co ciekawe, jedynie 5% wszystkich brytyjskich studentów uczelni wyższych to studenci Oksfordu. Natomiast aż 40% z łącznej liczby studentów Oksfordu to obcokrajowcy – przyjeżdżają tu z całego świata. Najwięcej z nich trafia do Wielkiej Brytanii z USA, Chin, Niemiec, Włoch, Indii, Kanady, Francji, Australii, Singapuru i Irlandii.
 • Oksford wykonuje największą liczbę światowych badań w tym kraju.
 • Uniwersytet, jego kolegia oraz Oxford University Press to najwięksi pracodawcy w Oxfordshire, zatrudniający rocznie około 17 tys. osób i wspierający ogromnymi sumami gospodarkę regionalną. Oxfordshire jest dzięki temu jednym z wiodących europejskich centrów przedsiębiorczości, innowacji i wiedzy. Tempo wzrostu hrabstwa w dziedzinie zaawansowanych technologii pozostaje jednym z najwyższych w Wielkiej Brytanii.
 • Oxford University Press (OUP) to największa na świecie prasa uniwersytecka! Ma biura w 50 krajach i publikuje prace w ponad 60 językach.
 • Ponad 33 miliony studentów każdego roku korzysta z zasobów OU’s English Language Teaching, aby uczyć się języka angielskiego.
 • Oficjalnym programem dostępu do Oksfordu jest letnia szkoła UNIQ. W ciągu pierwszych pięciu lat prawie 2,5 tys. studentów UNIQ zgłosiło się do Oxfordu, z czego zostało przyjętych nieco ponad tysiąc.
 • Oksford ma wielu hojnych nieoficjalnych sponsorów, dzięki czemu mogą tutaj studiować studenci o najniższych dochodach z Wielkiej Brytanii i UE. Otrzymują oni co najmniej 3 tys. funtów rocznie. Oksford wydaje około 9 milionów funtów rocznie na wsparcie finansowe dla studentów.
 • Działalność naukowa Oksfordu obejmuje ponad 70 wydziałów, kolegia, niecałe 2 tys. pracowników akademickich, ponad 5 tys. pracowników naukowo-badawczych i około 6 tys. studentów studiów wyższych.
 • Zewnętrzne granty badawcze i kontrakty pozostają największym źródłem dochodów uniwersytetu. W latach 2015-2016 40% (537,4 mln USD) dochodów pochodziło od zewnętrznych sponsorów badań.
 • Oksford, poprzez Oxford University Innovation, był pionierem skutecznego komercyjnego wykorzystania badań akademickich i wynalazków. Oxford University Innovation stworzył ponad 100 firm i tworzy więcej patentów rocznie niż jakakolwiek inna brytyjska uczelnia.

Struktura

System kolegialny został przejęty od średniowiecznego Uniwersytetu Paryskiego. Najstarsze kolegium to University College, które powstało w 1247 roku.

Kolegia dzielą się na:

 • undergraduate colleges (większość z nich) – kształcenie odbywa się tutaj na poziomie licencjatu i magisterium; tutaj też przeprowadza się przewody doktorskie,
 • postgraduate colleges (niektóre kolegia, np. Nuffield) – kształcenie tylko na poziomie magisterium i doktoratu.

Wyjątkiem jest All Souls College przeznaczony tylko dla tzw. fellows, czyli profesorów uniwersytetu. Kto może przynależeć do tego grona? Wybrańcy! Wstąpienie w jego szeregi to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w brytyjskim świecie akademickim.

Wiedzieliście, że do All Souls College należał polski profesor i filozof Leszek Kołakowski?

Rok szkolny w Oksfordzie podzielony jest na trzy trymestry:

 1. Michaelmas – październik-grudzień
 2. Hilary – styczeń-marzec
 3. Trinity – kwiecień-czerwiec

Warto wspomnieć o niezwykle ważnej tradycji Oksfordu i tutejszych kolegiów, mianowicie o trwającej między nimi cały rok akademicki rywalizacji. Zwieńczeniem tej rywalizacji jest publikowany każdego roku ranking, opracowany na podstawie wyników osiągniętych przez studentów, znany jako tzw. tabela Norringtona.

Oksford – nagrody i rankingi

 • University of Oxford znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu World’s Best Universities w 2024 roku,
 • Społeczność akademicka Oksfordu obejmuje 80 członków Towarzystwa Królewskiego i 100 członków Akademii Brytyjskiej,
 • Uniwersytet w Oksfordzie jest laureatem wielu nagród jubileuszowych Queen’s Prize for Higher Education.

Najbardziej znani absolwenci

Wśród absolwentów Oksfordu znalazło się m.in.:

 • 46 laureatów Nagrody Nobla,
 • 27 premierów Wielkiej Brytanii,
 • 12 świętych,
 • 8 błogosławionych,
 • 1 papież,
 • 18 kardynałów,
 • 86 arcybiskupów,
 • liczni poeci i pisarze,
 • wielu aktorów, kompozytorów i artystów,
 • 120 medalistów olimpijskich.

Najsławniejsi studenci i studentki Oksfordu od XIII wieku do dziś

Jesteście ciekawi, które znane postacie świata nauki, polityki, religii, kultury i sztuki oraz jacy artyści czy sportowcy studiowali na Oksfordzie? Jeśli tak, ta lista na pewno was zainteresuje!

 • XIII i XIV wiek: Roger Bacon (uczony), Duns Szkot (filozof i teolog), John Wycliffe (reformator religijny).
 • XV i XVI wiek: John Donne (poeta), Erasmus (uczony), Sir Thomas More (lord kanclerz i męczennik), William Tyndale (tłumacz Biblii).
 • XVII i XVIII wiek: William Henry Dayton (amerykański rewolucjonista), Edward Gibbon (historyk), William Harley (naukowiec, który odkrył krążenie krwi), Thomas Hobbes (filozof), John Locke (filozof), William Penn (założyciel amerykańskiego stanu Pensylwania), Adam Smith (ekonomista polityczny), Jonathan Swift (autor i satyryk).
 • XIX wiek: Sir Richard Burton (odkrywca), Lewis Carroll /Charles Dodgson (autor i naukowiec), William Ewart Gladstone (brytyjski premier), John Keble (teolog), William Morris (artysta), Percy Bysshe Shelley (poeta), Frederick Soddy (zdobywca nagrody Nobla, chemik), Oscar Wilde (dramaturg, poeta i autor), Emily Wilding Davison (sufrażystka).
 • XX i XXI wiek: Tony Abbott (były premier Australii), W. H. Auden (poeta), Tim Berners-Lee (wynalazca World Wide Web), Tony Blair (były brytyjski premier), Bill Clinton (były prezydent Stanów Zjednoczonych), Richard Curtis (scenarzysta), T. S. Eliot (poeta), Emilia Fox (aktorka), William Fulbright (polityk, założyciel stypendiów Fulbrighta), Indira Gandhi (była premier Indii), Hugh Grant (aktor), Robert Grave (poeta), Graham Greene (autor), Profesor Stephen Hawking (fizyk), Joseph Heller (autor), Edwin Hubble (astronom), Aldous Huxley (autor), Felicity Jones (aktor), Nigella Lawson (szef kuchni i wydawca), C.S. Lewis (pisarz i uczony), Neil MacGregor (dyrektor Muzeum Brytyjskiego), Rupert Murdoch (prezes firmy News Corp, prezes i dyrektor generalny firmy 21st Century Fox), Arthur Mutambara (polityk, były wicepremier Zimba), J.R.R.Tolkien (autor i pracownik naukowy), Emma Watson (aktorka)

Wśród polskich absolwentów uczelni znaleźli się m.in.:

 • Maria Antonina Czaplicka (etnografka),
 • Urszula Gacek (ekonomistka, polityk i dyplomatka), Maciej Giertych (polityk i naukowiec),
 • Radosław Sikorski (polityk),
 • Adam Zamoyski (hrabia, historyk i publicysta, były prezes zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich).

Związani z nim byli także:

 • Zbigniew Pełczyński (polski i brytyjski filozof, profesor filozofii politycznej),
 • Włodzimierz Brus (ekonomista, profesor, wykładowca),
 • Leszek Kołakowski (filozof, literat, eseista i publicysta, profesor, wykładowca, członek Polskiej Akademii Nauk).

Jak dostać się na Oksford?

Przede wszystkim trzeba się uzbroić w anielską cierpliwość. Rekrutacja jest długa i wielostopniowa. Każdy, kto chciałby wejść do grona studentów tej renomowanej uczelni, powinien zacząć się porządnie przygotowywać na długo przed maturą. Zazwyczaj termin składania aplikacji na studia na Oksfordzie mija 15 października w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki.

Matura to nie wszystko

Aby mieć szansę walczyć o przyjęcie na Oksford nie trzeba zdawać matury międzynarodowej. Polski egzamin dojrzałości jest honorowany na tych samych zasadach. To bardzo dobra informacja!

Konieczne jest jednak uzyskanie wysokich wyników:

 • średnia ze wszystkich egzaminów na poziomie 90%,
 • co najmniej 3 rozszerzenia, także na poziomie 90%.

Trzeba również udowodnić znajomość języka angielskiego. Najpopularniejszym certyfikatem jest IELTS. Trzeba uzyskać wynik co najmniej 7.5 (poziom C1).

Obowiązkowe egzaminy wstępne

Sprawdzają nie tylko wiedzę z danego przedmiotu, ale również umiejętność samodzielnego, analitycznego myślenia, wykorzystywania dostępnych informacji i formułowania przekonujących odpowiedzi. Część testów można zdać w akredytowanych centrach egzaminacyjnych na całym świecie, ale niektóre będą niestety wymagały wyjazdu do Anglii.

Pisemne egzaminy wstępne odbywają się najczęściej na początku listopada, ale trzeba się na nie zarejestrować nie później niż do 15 października.

Rozmowa dla najlepszych

Każdy, kto pomyślnie przejdzie etap egzaminów, jest zapraszany do Anglii na rozmowy kwalifikacyjne. Standardowo przeprowadzane są w pierwszej połowie grudnia. Co więcej, trzeba być przygotowanym na odbycie od 2 do nawet 5 takich spotkań.

Sprawdzane są m.in.:

 • merytoryczna wiedza z danego przedmiotu – trzeba wykazać wiedzę ponad program nauczania,
 • umiejętność wykorzystywania nowych informacji,
 • umiejętność bronienia własnego zdania.

Na tym etapie kandydaci mogą opowiedzieć więcej o swoich pozaszkolnych doświadczeniach, które opisali wcześniej w liście motywacyjnym.

Mocno trzymamy kciuki za wszystkich, którzy zdecydują się na studiowanie na tej prestiżowej uczelni! Marzenia są po to, aby je spełniać.

Podobne artykuły

Wywiad z Beatą PiotrowskąZ życia firmy

Zrozumienie różnic kulturowych to podstawa skutecznej współpracy na arenie międzynarodowej. Wywiad z Beatą Piotrowską

27 września 2023

Publikujemy wywiad z Beatą Piotrowską, finance assistant w SUPERTŁUMACZ®. Pani Beata opowie nam o

13 przesądów z różnych krajów świata 2 Ciekawostki

13 przesądów z różnych krajów świata

10 stycznia 2023

Geneza różnych przesądów jest mniej lub bardziej znana. Przykładowo, skąd zła sława piątku trzynastego?

30 tradycji wielkanocnych z całego świata, które Cię zadziwią 3 Ciekawostki

30 tradycji wielkanocnych z całego świata, które Cię zadziwią

12 kwietnia 2022

Brutalne, dziwne, fascynujące, niesamowite, szokujące, a nawet obrzydliwe. Okazuje się, że okres Wielkanocy to

0
Would love your thoughts, please comment.x