Poznaj najczęściej używane języki w Afryce

19 marca 2019

Języki Afryki – najczęściej używane! Nazywana Kontynentem Matką z racji, że jest najstarszym zamieszkałym kontynentem na Ziemi. Afryka, bo to o niej mowa, to wiele cudów, wśród których znaleźć można m.in. wspaniałe jeziora, krystaliczne błękitne plaże z białym piaskiem, zapierającą dech w piersiach majestatyczną przyrodę i wyjątkowym światem zwierząt. A 54 państwa znajdujące się na tej ziemi to różnorodność, której trudno szukać w innym miejsca na naszej planecie. Dziś jednak skupimy się na barwnej palecie języków, których tutaj doliczono się ponad 1000. Jeśli jesteście ciekawi, które z nich najczęściej można tu usłyszeć, zapraszamy do lektury artykułu!

Afryka – języki i setki innych rzeczy zaprowadzą Cię do najbardziej zróżnicowanego miejsca na świecie

Cokolwiek tutaj byśmy nie napisali jest uogólnieniem. Ten kontynent to cała paleta barw – liczne kraje, różne kultury i języki Afryki. Zaczniemy więc od przytoczenia kilku cytatów, które pozwolą nam lepiej poczuć ducha tego miejsca.

To istny ocean, osobna planeta, różnorodny przebogaty kosmos. Tylko w wielkim uproszczeniu, dla wygody, mówimy – Afryka. (Ryszard Kapuściński, „Heban”)

(…) to jest Afryka. Dopóki czytasz o niej książki, wszystko wydaje się względnie proste. Jak spędzisz tu jakiś czas, wiesz, że dopiero zaczynasz się jej uczyć. (Piotr Kraśko, „Afryka”)

W kenijskiej polityce nie ma konserwatystów, liberałów, socjalistów. Są Kikujowie, Kalendżinowie, Luowie, Masajowie, Samburowie i inni (…). Kenię zamieszkuje ponad czterdzieści grup etnicznych, a granice jej i innych państw Afryki są zazwyczaj spadkiem po epoce kolonializmu. (Artur Domosławski, „Wykluczeni”)Ten, kto pozna tę czerwona ziemię, te pejzaże, które rozdzierają serce i wypalają źrenice, tych wesołych mężczyzn i kobiety, brutalnych i naiwnych, zdolnych olśnić subtelnością, wrażliwością artystyczną, zadziwić niewiarygodną wiarą w przesądy, nigdy nie zdoła otrząsnąć się z wrażenia. Afryka jest jak nawracająca malaria – człowiek sądzi, ze wyzdrowiał, bo pasożyty na pozór zniknęły, ale one pozostają, ukryte głęboko w wątrobie i czekają na okazję, żeby znów się ujawnić. (Jean-Christophe Grangé, „Lontano”)

Nie wiem, jak to naukowo wytłumaczyć, ale w nocy widzi się dalej niż w innych miejscach. A gwiazdy świecą tu jaśniej. (Karen Blixen, „Pożegnanie z Afryką”)

Nazwa: Afryka, pochodzi z łaciny i oznacza „ziemię Afrów”

Powierzchnia: 30 370 000 km²

Wielkie regiony Afryki: Afryka Północna, Afryka Zachodnia, Afryka Centralna, Róg Afryki, Afryka Południowa

Największe aglomeracje: Kair, Lagos, Kinszasa, Johannesburg, Luanda, Chartum

Największe państwo: Algieria

Najludniejsze państwo: Nigeria

Najgęściej zaludnione państwo: Mauritius

Najmniejsze państwo: Seszele

Najmniej zaludnione państwo: Seszele

Najrzadziej zaludnione państwo: Sahara Zachodnia

Kontynent leży po obu stronach równika i po obu stronach południka zerowego. Skrajnymi punktami Afryki są Przylądek Biały, Przylądek igielny, Przylądek Almadi i Przylądek Hafun.

To tutaj znajduje się największa pustynia świata Sahara. Największym szczytem jest wulkan Kibo w masywie Kilimandżaro. Najdłuższą rzeką jest Nil. Z kolei największym jeziorem, Jezioro Wiktorii, a tym najgłębszym Tanganika.

Afryka to również bogactwo naturalne. Dla przykładu: Libia i Nigeria to producent ropy naftowej, RPA posiada jedne z największych złóż złota i diamentów. Zambia jest potężnym producentem miedzi. Z kolei lasy tropikalne to bogactwo drewna. Nie można zapomnieć o tym, że Afryka to światowy producent m.in. kakao, bananów, kawy czy herbaty.

Ale bogactwo i piękno tego kontynentu to również tutejsza flora i fauna. Afryka jest domem dla lwów, zebr, żyraf, hipopotamów, antylop adaks, goryli czy papug. Żyje tu najszybsze zwierzę lądowe na naszej planecie – gepard, największe zwierzę lądowe – słoń i największy ptak – struś.

Pierwsze ślady cywilizacji pochodzą sprzed ponad 5000 lat temu. 2500 lat wstecz na terenie Afryki subsaharyjskiej tętniło życiem wiele królestw – od 100 roku p.n.e. do 1000 roku n.e. istniało tu Aksum. W VIII wieku na tej ziemi pojawili się arabscy handlarze. W XV wieku przybyli Europejczycy, którzy rozpoczęli nowy rozdział w dziejach tego kontynentu – handel niewolnikami i europejski imperializm. W drugiej połowie XX wieku wszystkie narody były już niepodległe. Niestety miejsce to wciąż zmaga się z licznymi problemami, wojnami i niesprawiedliwościami.

Pilnie potrzebujesz nawiązać kontakt z godnym zaufania tłumaczem? Zależy ci na specjaliście z bogatym portfolio, dużą wiedzą i umiejętnościami adekwatnymi do twojego projektu? W takiej sytuacji najbezpieczniej skonsultować się z profesjonalistami z renomowanego biura tłumaczeń. Głównymi atutami wyboru takiej drogi są przejrzyste zasady współpracy, dostęp do najlepszych ekspertów i świetne przekłady.

Czytaj również:

Języki urzędowe w Afryce

Języki urzędowe w Afryce to bogactwo różnorodności. Na przykład:

  • w Algierii jest to arabski,
  • w Angoli – portugalski,
  • w Burkina Faso – francuski,
  • w Gwinei Równikowej – hiszpański,
  • w Arfyce Południowej – afrykanerski,
  • w Somalii – somalijski.

Nie trudno zauważyć, że języki urzędowe w Afryce są niczym barwna mozaika, różne, odmienne, czasem fascynujące a czasem przerażające trudnością wymowy.

Być może ktoś z Was w tym momencie zastanawia się nad tym, w którym państwie Afryki urzędowym językiem nie jest angielski? Przykładem jest chociażby:

  • Mauretania,
  • popularne wśród Polaków Maroko,
  • Kongo.

Oczywiście nie jest to kompletna lista będąca odpowiedzią na pytanie brzmiące, w którym państwie Afryki urzędowym językiem nie jest angielski, ale pokazująca jasno każdemu, że języki w Afryce są naprawdę różnorodne i jest ich bardzo dużo.

Języki w Afryce

Mieliście świadomość, że kontynent afrykański jest domem dla ok. 1000 języków i ma populację liczącą 1.216 miliardów ludzi, którzy należą do różnych rodzimych plemion i grup. Wszystkie 54 kraje w Afryce mają szeroki wachlarz języków tak różnorodnych, jak ich rodowe plemiona (znajdziemy tutaj terytoria należące do 59 państw, ale za afrykańskie uznaje się 54. Co więcej, jedno z nich, Egipt, leży w niewielkiej części w Azji).

Języki Afryki można także w pewien sposób dopasować do wielu mieszkańców tego kontynentu. Oto pula, która reprezentuje te z nich, które są wspólne dla wielu mieszkańców tej ogromnej krainy.

Suahili

Suahili, swahili, a w języku suahili nazwa ta brzmi: kiswahili.

Jeśli mówimy o temacie języki używane w Afryce, bez suahili nasza lista byłaby niekompletna. Należy on do rodziny bantu – 72% jego słownictwa opiera się właśnie z bantu. Z kolei 23% leksyki to naturalizowane zapożyczenia z arabskiego. Zapisuje się go alfabetem łacińskim i arabskim. Najczęściej używanym dialektem jest unguja, który pochodzi z Zanzibaru.

Posługuje się nim ok. 150 mln osób w regionie Wielkich Jezior Afrykańskich, w Afryce Środkowej i Południowej. Jest oficjalnym językiem w Ugandzie, Rwandzie, Mozambiku, Burundi i Demokratycznej Republice Konga.

Cieszy się dużym zainteresowaniem wielu osób uczących się języków obcych. Dzieje się tak ze względu na dużą liczbę użytkowników i bogatą historię tego języka.

Warto także zaznaczyć, że suahili jako język handlowy stworzono w celu ułatwienia komunikacji pomiędzy liczną populacją południowej i wschodniej Afryki. Zachował swoją istotę od czasów wczesnego handlu do XXI wieku, co jest wyczynem godnym odnotowania.

Czy wiedzieliście, że suahili pojawiło się także w kultowym filmie „Król Lew” w postaci imion głównych bohaterów? Simon oznacza lwa, a Pumba zakurzonego, tępego. A doskonale kojarzona przez wiele osób piosenka „Hakana mutata” w przekładzie brzmi „żadnych zmartwień”.

Arabski

Jeśli mówimy o temacie języki używane w Afryce, nie można zapomnieć o tym, który jest tu jednym z najczęściej używanych na tym kontynencie. Wchodzi w skład rodziny języków semickich. Zapisuje się go alfabetycznym pismem arabskim typu abdżad, od strony prawej do lewej.

Jego początki datuje się na VIII wiek p.n.e. Etapy rozwoju dzieli się na protoarabski z dialektami staroarabskimi, arabski klasyczny i literacki. W XIX wieku wykształcił się współczesny język arabski (ang. Modern Standard Arabic, MSA).

Posługuje się nim ponad 100 milionów osób. Jako język urzędowy funkcjonuje w Egipcie, na Komorach, Dżibuti, Czadzie, Algierii, Mauretanii, Maroku i Libii.

Czy wiedzieliście, że arabski to jeden z najpowszechniej używanych języków na naszym globie, także w Afryce? Szacuje się, że łącznie po arabsku mówi od 225 do 285 mln osób. W tej części świata mieszka 62% wszystkich użytkowników języka arabskiego.

Francuski

Afryka – języki, które tu usłyszysz w wielu przypadkach dla naszego ucha będą brzmiało zupełnie obco, dziko i naprawdę dziwnie. Ale jest jeden, bardziej dla nas znany. Mowa o francuskim. Jest językiem europejskim, który pojawił się w Afryce za sprawą kolonizacji. Nic dziwnego, że obecnie 26 państw afrykańskich należy do francuskojęzycznych krajów kontynentu.

Pochodzi z grupy języków romańskich. Na całym świecie ma ok. 220 mln użytkowników, w tym w Afryce jest ich ok. 90 mln. Zaskakująco mocno rozpowszechnił się w Algierii, Maroku i Tunezji, bardziej nawet aniżeli w Czarnej Afryce, gdzie ma status jednego z języków urzędowych.

Wywodzi się z łaciny. Od XVIII wieku był językiem dyplomacji i kultury. Do końca XX wieku był drugim, po angielskim, najczęściej studiowanym i nauczanym językiem obcym.

Hausa

Wywodzi się z rodziny czadyjskiej języków afroazjatyckich. Jest językiem rodzimym dla ludu Hausa żyjącego głównie w Nigerze i Nigerii. Jako język handlowy słyszalny jest od Morza Czerwonego aż po Wybrzeże Kości Słoniowej. Używany w Nigrze, Beninie, Burkina Faso, Kamerunie, Togo, Ghanie i Czadzie. Dane Ethnologue z 2015 roku mówią o tym, że jest pierwszym językiem dla ok. 44 mln osób, a dla kolejnych 20 mln tym drugim.

Poza tym jest to jeden z niewielu języków afrykańskich nauczany w międzynarodowych uniwersytetach ze względu na ogromną ilość literatury, którą posiada.

Charakteryzuje się tonalnością, a także obecnością spółgłosek glottalizowanych (to spółgłoski z dodatkową artykulacją krtaniową).

Joruba

Języki w Afryce, to także joruba. Nazywa się go także Ede-yoruba, Yariba, Yooba czy Yoruba. Jest jednym z nigero-kongijskich języków Afryki Zachodniej. Do jego głównych dialektów należą m.in.: Akono, Bunu, Ikale, Owe czy Yagba.

Jeden z głównych języków Nigerii. Szacuje się, że posługuje się nim ok. 20 mln użytkowników.

To język tonalny – wyróżnia się trzy tony: wysoki, średni i niski.

Oromo

Inne nazwy to język oromski i język galla. To najważniejszy język kuszycki z wielkiej rodziny języków afroazjatyckich.

Jest powszechnie używany w Afryce przez 30 mln ludzi. Można go głównie usłyszeć w Rogu Afryki; Etiopii, Kenii, Somalii i Egipcie. Znaczący odsetek osób, które się nim posługują mieszka w Etiopii, szacuje się, że jest to 40% ludności tego kraju.

To język urzędowy i handlowy w Etiopii. Naucza się go również w szkołach, a także używa w lokalnych mediach.

Igbo

Interesuje Was temat Afryka – języki, których sama nazwa już jest niczym bilet do zupełnie innego świata? Przedstawiamy Wam igbo. Nazywany też ibo. Należy do rodziny języków nigero-kongijskich. Do jego zapisu używa się alfabetu łacińskiego. Warto zaznaczyć fakt, że jest językiem tonalnym. Liczy ponad 20 dialektów.

Jeden z oficjalnych języków Nigerii. Mówi nim ponad 24 mln osób. Największa grupa użytkowników mieszka w Kamerunie i Gwinei Równikowej.

Amharski

Posługuje się nim ponad 25 mln rodzimych użytkowników i 3 mln emigrantów. To drugi co do wielkości dialekt semicki na kontynencie afrykańskim. Słyszalny głównie w Etiopii.

Jest jednym z niewielu języków ojczystych mieszkańców Afryki posiadających własny alfabet – zapisuje się go pismem etiopskim, podczas gdy większość innych używa liter arabskich lub łacińskich. Ma całkiem płodną literaturę etiopską; poezję, powieści, a także czasopisma.

Jako język dworu królewskiego zastąpił pod koniec XIII wieku język gyyz, którego używano w Aksum od IV wieku.

Zulus

Znany również jako Zulu, jest jednym z oficjalnych języków Republiki Południowej Afryki. Używany głównie przez Zulusów – aż 95% z nich mieszka właśnie w RPA.

Ma ponad 10 mln użytkowników i jest drugim najczęściej używanym językiem bantu. To język tonalny, zapisuje się go przy użyciu alfabetu łacińskiego.

Shona

Wywodzi się z rodziny języków bantu. Dialekty to karanga, korekore, manyika, zezuru, nguri.

Najczęściej używa się go w Zimbabwe, gdzie zresztą ma status języka urzędowego. Usłyszymy go również w Mozambiku, Zambii i Bostawanie. Szacuje się, że ma ponad 10 mln użytkowników.

Język afrykański – tłumacz potrzebny od zaraz

Naukowcy szacują, że na tym kontynencie jest ok. 2 tysięcy języków! Wyobrażacie sobie taką ilość? Już sama liczba robi wrażenie. Stąd dla każdego, kto z różnych względów próbuje zrobić rozpoznanie w temacie „język afrykański – tłumacz, który pomoże mi w potrzebie”, trzeba wziąć pod uwagę wspomnianą różnorodność… Inaczej sprawa wygląda, jeśli interesuje Cię konkretny język afrykański – tłumacz ma wesprzeć Cię w interesach, sprawach formalnych czy służyć jako ktoś, kto umożliwi porozumienie z miejscowymi.

 

 

Podobne artykuły

Szybkie tłumaczenie CVArtykuły na temat tłumaczeń

Szybkie tłumaczenie CV – jak to zrobić?

30 lipca 2022

Profesjonalne curriculum vitae to pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonej pracy i jeden z

Czym się różnią tłumaczenia techniczne od naukowychArtykuły na temat tłumaczeń

Czym się różnią tłumaczenia techniczne od naukowych?

29 lipca 2022

Bez wątpienia nauka i technika to obecnie jedne z najważniejszych dziedzin w naszym życiu,

Jak tłumaczyć licencjeArtykuły na temat tłumaczeń

Jak tłumaczyć licencje?

29 lipca 2022

Każde tłumaczenie powinno być nieskazitelne i dobre. Jak mówił Nikołaj Gogol „tłumaczenie powinno przypominać

0
Would love your thoughts, please comment.x