TOP 21 kursów języka ukraińskiego

22 marca 2022

Nelson Mandela powiedział kiedyś: „Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz, przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”. To nie tylko jeden z najbardziej znanych cytatów motywujących do nauki języków obcych, ale i słowa, których prawdziwość potwierdzi każdy, kto miał do czynienia z obcokrajowcami. Od 24 lutego br. trwa wojna w Ukrainie. Z informacji podanych przez Straż Graniczną wynika, że do dziś dnia granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 1,7 mln uchodźców. Wiele i wielu z nas postanowiło nieść pomoc naszym sąsiadom, co z kolei przełożyło się na potrzebę szybkiego poznania przynajmniej podstaw ukraińskiego. Jak to zrobić? W dzisiejszym artykule przedstawiamy 20 inspiracji do szybkiego i skutecznego opanowania podstaw tego języka!

Szybko i efektywnie

Dziś wiele i wielu z nas myśli o tym, aby szybko opanować podstawy ukraińskiego, a przynajmniej nauczyć się podstawowych zwrotów. Wszystko za sprawą wojny w Ukrainie, która z dnia na dzień zmieniła naszą rzeczywistość.

Benjamin Franklin mawiał: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”. Otóż to – zaangażowanie! Nie wystarczy sam entuzjazm. Sukces nie jest efektem słomianego zapału. Potrzeba poświęcenia i pasji oraz determinacji. Konsekwencja i dyscyplina są kluczem do opanowania języka obcego.

Jak zabrać się do nauki? Metod jest tyle, ile osób. Naprawdę! Możesz wybrać aplikacje do nauki języka obcego, kupić podręcznik do samodzielnego opanowania podstaw ukraińskiego czy słuchać ukraińskich podcastów (dostępne są np. na PlayerFM czy UkraineWorld). Jedna osoba chodzi na kurs do szkoły językowej, a w domu czyta artykuły w sieci, przegląda prasę kolorową i podczytuje posty na Facebooku. Druga osoba słucha muzyki, ogląda filmy, rozmawia z osobami pochodzącymi z Ukrainy. Liczy się tylko skuteczność. Ważne, aby zacząć, a potem regularnie rozwijać swoje umiejętności językowe.

TOP 21 kursów języka ukraińskiego

Przedstawiamy 20 propozycji na naukę języka ukraińskiego. W przygotowanej przez nas liście znajdziecie zarówno kanały na YouTube, kursy online, strony internetowe z lekcjami dla początkujących i zaawansowanych, a także aplikacje, blogi językowe oraz coś dla tych z Was, którzy preferują bardziej tradycyjne sposoby nauki (fiszki, podręczniki do samodzielnej nauki i literatura). Mamy dla Was jedną radę: zapoznajcie się z możliwościami, jakie macie, a potem skupcie się na jednej z nich. Ewentualnie wybierzcie jedną metodę nauki, a na przykład fiszki czy grę potraktujcie jako dodatkowe „narzędzie”.

1. Ukrainski.Online

Forma: blog, kurs online, free PDF, podręcznik do nauki języka ukraińskiego i indywidualne lekcje

Dostęp: darmowy i płatny

Anastazja Herasymuk i jej Ukraiński.Online to propozycja dla każdej osoby, która szuka informacji na temat nauki ukraińskiego i chce poznać język naszych sąsiadów.

Największym plusem strony Ukraiński.Online jest to, że masz tu kilka opcji, z których możesz skorzystać: kursy („Ukraiński od podstaw” i „Ukraiński śpiewająco”), FREE PDF – darmowe materiały do nauki języka „Ukraiński w 10 minut” (wystarczy zapisać się do newslettera), lekcje indywidualne. Do tego można kupić „Podręcznik do nauki języka ukraińskiego. Ukraiński dla Polaków” (autorka dołącza do niego nagrania online z dialogami, tekstami, ćwiczeniami fonetycznymi i wierszykami).

To nie wszystko! Dużo cennych informacji znajdziecie na blogu Ukraiński.Online. Autorka omawia tutaj różne tematy, na przykład „Najczęstsze błędy Polaków w języku ukraińskim”, „Akcent w języku ukraińskim! Wszystko, co musisz wiedzieć”, „Podstawowe zwroty po ukraińsku” czy „Nauka ukraińskiego z filmów”.

2. Fiszkoteka

Forma: fiszki elektroniczne

Dostęp: darmowy dostęp do nauki języka ukraińskiego

Lubisz fiszki i naukę online? W takim razie Fiszkoteka to coś dla Ciebie! Od razu dodamy, że platforma internetowa udostępniła za darmo swoje kursy ukraińskiego.

Co tutaj znajdziesz? W języku polskim dostępne są: „Ukraiński w 1 dzień”, „300 najważniejszych określeń po ukraińsku”, „1000 najważniejszych rzeczowników po ukraińsku”, „500 najważniejszych czasowników po ukraińsku”, „Ukraiński: dzień drugi”.

Wymienione tu kursy dostępne są także w parze angielski-ukraiński, a dwa z nich po włosku.

3. Memrise

Forma: aplikacja do nauki języka obcego

Dostęp: darmowy + możliwość wykupienia wersji premium (więcej funkcji niż w wersji bezpłatnej)

Największą zaletą Memrise jest duży wybór kursów. Plusem jest to, że możemy wybrać tu jako język bazowy polski lub angielski. „Ukraiński podstawowy”, „Język ukraiński: czytanie” czy „Learn basic ukrainian”.

W przypadku wyboru Memrise pamiętajcie, że poziom dostępnych kursów jest różny – warto więc trochę poszukać i poczytać opinii, aby znaleźć coś wartościowego dla siebie.

4. 17 minute language

Forma: kurs językowy online

Dostęp: płatny, darmowa wersja testowa

17 minutes language to propozycja dla tych z Was, którzy stawiają na kursy online. Jak to działa? Jest to metoda polegająca na tym, że każdego dnia poświęcasz na naukę ukraińskiego dokładnie 17 minut dziennie. Wykorzystuje się tu nowoczesną technologię superlearning. Użytkownicy mają dostęp do audiotrenerów.

Kurs podstawowy pomaga opanować 1300 słów, zawiera autentyczne dialogi, przybliża gramatykę i pokazuje różne metody nauki.

Warto skorzystać z darmowej wersji testowej, aby przekonać się, czy ten kurs online jest dla Ciebie!

5. 50 languages

Forma: kurs językowy audio online

Dostęp: bezpłatny

Znajdziecie tutaj kurs językowy audio dostępny w języku polskim – „Ukraiński dla początkujących”. Wszystkie dialogi i zdania są nagrane przez native speakerów.

Kurs składa się ze 100 lekcji omawiających między innymi czytanie i pisanie, liczebniki porządkowe czy słownictwo, które przyda Ci się w szkole, pracy i w pociągu.

Z 50 languages możesz korzystać na komputerze lub zainstalować aplikację (iPhone i Android).

6. LingoHut

Forma: kurs językowy audio online

Dostęp: całkowicie darmowy

Darmowy kurs języka ukraińskiego składa się ze 125 lekcji. Znajdziesz tu różne bloki tematyczne, których opanowanie pozwoli Ci swobodnie porozumiewać się z osobami ukraińskojęzycznymi w różnych sytuacjach. Omawiane są np. dni tygodnia, kolory, liczby, ale i sytuacje, w których kogoś poznajesz. Co ważne, językiem bazowym jest polski.

7. Book2

Forma: kurs językowy audio online

Dostęp: całkowicie darmowy

Books in 2 languages oferuje kurs językowy audio „Polski-ukraiński dla początkujących”. 100 lekcji udostępnionych jest za darmo. Treść obejmuje: osoby, kraje i języki, czas zegarowy czy słownictwo, które przyda Ci się w podróży, na lotnisku lub w taksówce.

8. Ukrainian Zone

Forma: lekcje i kurs językowy

Dostęp: darmowy i płatny

Ukrainian Zone reklamowane jest jako „Place to learn Ukrainian”. Nauka podzielona jest na trzy bloki: słuchanie, czytanie i część zadaniową.

Dostępne są kursy „Basic of Spoken Ukrainian” (płatny, dostępny na Udemy za niewielką opłatą) i „Essential Ukrainian – Travel Phrases” (bezpłatny).

Na stronie znajdziesz też lekcje – są to materiały audio obejmujące różną tematykę. Możesz na przykład podszkolić swoje słownictwo z bloku „Exploring a city. Basic words and phrases” – tłumaczenie słów na angielski + wymowa. Do lekcji masz dołączony materiał „video and learn general phrases from the streets” i zadania do uzupełniania.

Strona daje też możliwość dołączenia do klubu Ukrainian Speaking Club.

9. 101 languages

Forma: kurs językowy online

Dostęp: bezpłatny

Jest to kurs adresowany do osób, które znają angielski. Co ważne, jest to darmowy kurs ukraińskiego audio.

101 languages oferuje też wiele dodatków, znajdziecie tu np. informacje o historii języka, znanych przedstawicielach świata literackiego czy o ukraińskich stacjach radiowych.

10. BaBaDum

Forma: gra

Dostęp: bezpłatny

„Graj i ucz się” – 1500 słów, 21 języków, 5 gier. Nas oczywiście interesuje ukraiński. Na czym polega BaBaDum? Jest to nauka w postaci gry – co na pewno zainteresuje dzieci i każdego, kto ceni sobie naukę przez zabawę. Na plus jest szata graficzna.

11. Duolingo

Forma: aplikacja do nauki języka obcego

Dostęp: darmowy

Duolingo jest powszechnie znaną aplikacją językową, która ma w swojej ofercie także język ukraiński. Zanim jednak wybierzesz właśnie ją, weź pod uwagę, że angielski jest językiem bazowym tego kursu. Polecamy go jako dodatkowe „narzędzie” w trakcie nauki.

12. Ola Torska

Forma: lekcje na kanale YouTube

Dostęp: darmowy

Kolejna propozycja to kanał na YouTube prowadzony przez Olę Torską i opracowany przez nią „Kurs języka ukraińskiego od zera”.

13. Olga Reznikova

Forma: filmiki na YouTube

Dostęp: darmowy

Mamy teraz dla Was coś nie tylko klasyczne lekcje języka obcego, ale i sporo informacji o Ukrainie. Kanał Olgi nosi nazwę „All about Ukraine”. Znajdziecie tutaj „Lesson of ukrainian language czy Slavic languages – differences”.

14. Speak Ukrainian

Forma: kanał na YouTube

Dostęp: darmowy

Znów propozycja dla tych, którzy władają angielskim. Kanał prowadzi Inna. Warto tutaj zajrzeć, aby poznać wiele cennych wskazówek dotyczących gramatyki, słownictwa i wymowy.

15. Ukrainian Language

Forma: kanał na YouTube

Dostęp: ogólnodostępne

Znajdziecie tu lekcje zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych zaawansowanych. Prowadząca ten kanał oprócz kursu na YouTube i daje prywatne lekcje. To propozycja dla osób znających angielski.

16. Rozmówki ukraińsko-polskie

Forma: rozmówki do nauki języka

Dostęp: bezpłatne

PONS to wydawnictwo dobrze znane wielu osobom, które uczą się angielskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego. Dlaczego pojawia się na naszej liście? Z prostej przyczyny! W sieci możecie znaleźć „Rozmówki ukraińsko-polskie”, które wydawca udostępnił całkowicie za darmo!

17. „Język ukraiński dla początkujących”

Forma: podręcznik do samodzielnej nauki języka ukraińskiego

Dostęp: płatny

Podręcznik podzielony jest na 27 lekcji – każda lekcja składa się z tekstów, dialogów, ćwiczeń leksykalno-gramatycznych, fonetycznych i ortograficznych. Naukę ułatwi dołączona do publikacji płyta CD.

18. „1000 ukraińskich słówek. Ilustrowany słownik ukraińsko-polski polsko-ukraiński”

Forma: słownik

Dostęp: płatny

1000 słówek wraz z załączonym tłumaczeniem i wymową. A do tego zabawne ilustracje, które ułatwią przyswajanie i zapamiętywanie nowego słownictwa.

19. „Bajki ukraińskie”, Anna Helena Anuszewska, Oksana Bagriy

Forma: książka, bajki

Dostęp: płatne

Co powiecie na to, aby połączyć przyjemne z pożytecznym? „Bajki ukraińskie” to dwujęzyczna pozycja, która nie tylko dzieciom przybliży kulturę i zwyczaje mieszkańców Ukrainy. W naturalny sposób możesz przyswoić nowe słowa i wyrażenia, ale i zanurzyć się w kulturze naszych sąsiadów.

21. Literatura i Jurij Andrychowycz

Forma: książka, czytanie

Dostęp: płatne

Wśród Was jest wiele i wielu tradycjonalistów, którzy rozwijają swoje kompetencje językowe z literaturą. Jeżeli lubisz czytać i nie wyobrażasz sobie nauki ukraińskiego bez obcowania z książkami mamy dla Ciebie propozycję. Oczywiście to dobry pomysł dla każdego, kto już całkiem nieźle radzi sobie z ukraińskim.

Jurij Andruchowycz to jeden z przedstawicieli tak zwanego fenomenu stanisławskiego, poeta i prozaik, eseista, tłumacz i piosenkarz. W Polsce znany z powieści „Dwanaście kręgów”, „Perwersja” czy „Rekreacje”.

W „Moscoviada. Powieść grozy” napisał: „Imperium zmieniało skórę jak wąż, weryfikowało powszechne totalitarne wyobrażenia, dyskutowało, pozornie zmieniało prawa i warunki życia, improwizowało na temat hierarchii wartości. Imperium igrało z wolnością, sądząc, że w ten sposób przetrwa w odnowionej postaci. Ale nie warto było zmieniać skóry”.

Ukraiński – podstawowe informacje

Ukraińskim posługuje się około 41-45 mln osób. Większość użytkowników tego języka mieszka w Ukrainie, ale używają go także Ukrainki i Ukraińcy mieszkający w Polsce, Rosji, USA, Kanadzie, Mołdawii czy Białorusi.

Ukrajinśka mowa należy do języków wschodniosłowiańskich. Najstarsze ślady ukraińskiego datuje się na XII i XIII wiek, chodzi tutaj o teksty rusko-cerkiewno-słowiańskie. Znany nam współcześnie język literacki ukształtował się na przełomie XVIII i XIX wieku.

Ukraiński zapisuje się alfabetem ukraińskim (wywodzi się z cyrylicy i jest odmianą grażdanki). Składa się on z 33 znaków.

W polskim mamy sporo pożyczek językowych zaczerpniętych z mowy mieszkańców Ukrainy. Wiesz, że słowa takie jak na przykład dereń, hultaj, jarmułka, kniaź czy portki to zapożyczenia z ukraińskiego? Ukrainizmem jest także krynica (w Polsce mamy Krynicę-Zdrój, Krynicę Morską czy wieść o nazwie Krynica w województwie lubelskim). Nawet wiedźma zaczerpnięta jest z języka naszych wschodnich sąsiadów!

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Jaki poziom angielskiego do korporacji?Nauka języków obcych

Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność. Tym bardziej, gdy staramy o pracę w

0
Would love your thoughts, please comment.x