Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się, że tak. I wcale nie jest to język angielski! Na świecie istnieje kilka tysięcy języków obcych, z których warto znać przynajmniej dwa. Nauka języków to w końcu dziś sprawa oczywista. Bez nich nie dogadamy się ani nie będziemy zrozumiani. Który z tych wszystkich języków jest dla nas zrozumiały i uniwersalny? Już wiemy, że to wcale nie angielski. Jeśli nie on, to który? Otóż, istnieje język dla Słowian, w którym możemy się porozumiewać. Czeski? A może język polski? Żaden z nich. To język międzysłowiański! Czym jest? Dlaczego warto go znać? Zaraz się dowiecie.

Nowy język słowiański – czym jest?

Słowiański jest jednym z najnowszych języków świata. Okazuje się, że powstał zupełnie niedawno, bo około 10 lat temu. Czemu i komu ma  służyć? Czy w ogóle istniała potrzeba, aby powstał? W końcu uniwersalnym językiem komunikacji jest angielski. Po co więc kolejny język? Zanim odpowiemy na te pytania, sprawdźmy czym w ogóle jest język słowiański. Po co w ogóle powstał? Okazuje się, że miał to być uniwersalny język dla Słowian, w którym ta grupa osób będzie mogła się porozumiewać bez konieczności znajomości innych języków. To sztuczny język stworzony jako język pomocniczy w komunikacji.

W tym języku znanym też pod nazwą slovianski dogadamy się z Chorwatem, Ukraińcem czy Czechem. Mimo, iż tak naprawdę żaden z nas nie spędzał wielu godzin na jego nauce. Oparty jest na zasadach wspólnych dla języków słowiańskich. Tak naprawdę wszystkie one są do siebie podobne. Dlatego tylko kwestią czasu było stworzenie języka komunikacji, którym każdy będzie mógł się posługiwać. Pamiętajmy, że jest to sztuczny twór stworzony przez grupę językoznawców. I, podobnie jak esperanto, dotyczy tylko określonej grupy osób. To oczywiście nie oznacza, że inne nacje się go nie nauczą. A jak powstał ten język? Sprawdzamy!

Czytaj również:

Języki sztuczne – co warto o nich wiedzieć

Już wiemy, że język slovianski czy jak kto woli międzysłowiański należy do grupy języków sztucznych. Okazuje się, że to nie jedyny sztuczny twór stworzony przez człowieka. Tak naprawdę na świecie istnieje około 500 języków sztucznych. Wśród nich chyba najbardziej znany to oczywiście esperanto. Języki te mają własną gramatykę, słownictwo i alfabet. Stanowią grupę języków pomocniczych w porozumiewaniu się w ramach określonej grupy osób. Oprócz nich mamy jeszcze inne sztuczne języki. To m.in. języki artystyczne i projektowe, ale to temat na zupełnie inny artykuł. Po co komu języki sztuczne? W końcu mamy już międzynarodowy język, którym jest angielski. To w nim dogadamy się w różnych krajach, i to na całym świecie. Tak naprawdę tworzenie tego rodzaju języków ma za zadanie jednoczyć daną grupę. Tworzyć określone schematy komunikacji. I co ciekawe, grupa osób, dla której został stworzony nie musi się go nawet uczyć! Po prostu jest rozumiany przez nich, a poznawanie go przychodzi takim osobom intuicyjnie. I nie inaczej jest z językiem międzysłowiańskim. Zatem poznajmy go bliżej.

Język interslavic – medžuslovjansky dla wszystkich Słowian

Powstał w 2006 roku. Jak widać więc, jest to bardzo młody język. Skąd w ogóle pomysł, aby stworzyć taki język, którym będzie można się porozumiewać w naszej grupie językowej? To proste. Przede wszystkim dążenie do integracji sprawiło, że pojawił się pomysł utworzenia jednego, zrozumiałego dla nas języka. Częściowo powodem jego stworzenia była też reakcja na nieprawidłowości w slovio – już znanym wcześniej słowiańskim języku pomocniczym. Jego twórcy chcieli, aby powstał język jak najbliższy naturalnym i zawierał tylko wybrane elementy języków słowiańskich. Tak, aby był zrozumiały i łatwy do zapamiętania. Chcieli w ten sposób usunąć wszystkie części sztuczne oraz wyrażenia pochodzenia rosyjskiego. Na tym jednak jego rozwój się nie skończył. Tak jak każdy naturalny język, także i ten ewoluuje do dziś. Jego cel jest jeden. Ułatwić komunikację między Słowianami. To właśnie dlatego wciąż powstają jego nowe wersje. W 2010 stworzono język nowosłowiański, który rozumie około 400 mln ludzi na świecie. Tak naprawdę to projekt strefowy, który obejmuje spora grupę języków słowiańskich. To m.in. język rosyjski, ukraiński, białoruski, polski, łużycki, słowacki, chorwacki, czeski i wiele różnych dialektów.

Nowosłowiański nowym językiem grupy Słowian?

Ta wersja języka uniwersalnego dla naszej grupy językowej opiera się na prostych zasadach. Przede wszystkim jego założeniem jest to, aby każdy, kto zna czy posługuje się określonym językiem słowiańskim mógł nim swobodnie się komunikować. Bo tak naprawdę języki słowiańskie stanowią dość spójną grupę językową. Znajomość jednego z nich często wystarcza, aby przynajmniej w przybliżeniu zrozumieć o co w innym języku z tej grupy chodzi. To właśnie zainspirowało twórców do stworzenia jednego języka, którym będzie można się komunikować w ramach naszej grupy. Dlatego powstały trzy zasady języka nowosłowiańskiego.

To przede wszystkim wspólne zasady gramatyczne i słownictwo. Po to, aby Słowianie mogli go zrozumieć bez wcześniejszej nauki. Kolejną jest to, aby taki język był łatwy do nauki dla tych, którzy chcą go aktywnie używać. Z kolei dla nie – Słowian język ten miał stanowić klucz otwierający drzwi wielkiego świata słowiańskiego. I po trzecie wreszcie język ten kontynuuje tradycje języka staro-cerkiewno – słowiańskiego. To pierwszy język literatury w naszej części Europy. I co ciekawe, to też język sztuczny. Był narzędziem chrystianizacji misjonarzy Cyryla i Metodego. Po co jednak jeden język słowiański, skoro i tak w zasadzie wszystkie te języki są do siebie podobne? Przecież i tak mniej więcej, znając jeden z nich rozumiemy przekaz z innego? Okazuje się, że chodzi o znacznie ważniejszy powód niż sama wygoda.

Po co jeden język słowiański?

Wydaje Ci się, że to niepotrzebna komplikacja? W końcu na świecie istnieje już tyle języków, że nie starczyłoby nam życia, aby nauczyć się choćby połowy z nich. Tym bardziej że jak już wiemy, wystarczy znać jeden język słowiański, aby rozumieć pozostałe. W większości języków z tej grupy słowa i zasady gramatyczne są podobne. Po co więc kolejny język, którego mamy się uczyć? Już wyjaśniamy. Z pewnością zmienisz zdanie w tej kwestii.

Otóż, okazuje się, że ponad połowa osób mówiących słowiańskimi językami posługuje się rosyjskim. Gdyby jednak język ten był prosty i zrozumiały dla wszystkich z nas, nie byłoby potrzeby tworzenia nowego. Wówczas projekt międzysłowiańskiego w ogóle nie miałby sensu. Jednak niestety tak nie jest. Rosyjski to język bardzo daleki od pożądanego uniwersalnego i zrozumiałego przez wszystkich głównego języka narodów słowiańskich. Ma specyficzny alfabet, fonetykę i pismo. Dlatego może sprawiać kłopot podczas nauki. Słowa w języku rosyjskim są dość zbliżone do tych w polskim czy słowackim. Jednak problem pojawia się w przypadku odmiany czy wyboru odpowiednich końcówek. Zresztą nie inaczej jest w polskim. Tu również mamy wiele trudnych rozwiązań językowych. Dlatego nie było tak naprawdę odpowiedniego kandydata na uniwersalny język (language). To właśnie dlatego powstał jeden, którym możemy się posługiwać bez zbędnych utrudnień. Okazuje się, że jest naprawdę prosty i wiele osób dostrzega w nim wiele cech współczesnych języków słowiańskich. Ludzie się naprawdę zaskoczeni, że nie ucząc się go, tak wiele są w stanie zrozumieć. Bo jedną z jego idei jest właśnie łatwość w rozumieniu.

Język zrozumiały dla każdego

Nie jest żadną tajemnicą, że to język sztuczny. Zresztą dziś to nic zaskakującego. W końcu na co dzień spotykamy wiele innych tworów człowieka, które zostały stworzone w celu ułatwienia komunikacji. Młodzież ma swój własny specyficzny język, do tego jeszcze dochodzi slang czy wreszcie specyficzny język grupy fanów określonych filmów czy gier komputerowych. Tworzą one własny świat, w którym użytkownicy wzajemnie się rozumieją. I nie inaczej jest w przypadku tego języka. Okazuje się, że wciąż się rozwija i ewoluuje. Zupełnie jak naturalny, etniczny język.

Wśród języków słowiańskich zajmuje on bardzo ważne miejsce i odgrywa ogromną rolę w komunikacji. Co ciekawe, powstają książki i wydawane są czasopisma napisane tym językiem. Ale to jeszcze nie wszystko. W czerwcu 2017 roku w Czechach odbyła się pierwsza konferencja naukowa mu poświęcona. Brało w niej udział 64 uczestników z dwunastu różnych krajów. Wszystkie wykłady odbywały się w tym języku alb były na niego tłumaczone. Oprócz tak dużego prestiżu, który zyskał, działa także aktywnie wiele grup w mediach społecznościowych. Ale to jeszcze nie wszystko. O jego fenomenie może świadczyć także strona Jana van Steenbergena z opisem zasad językowych. I t nadal nie wszystko. Możemy także znaleźć słownik zawierający aż 18 tysięcy haseł w tym języku, tłumaczonych na inne języki, w tym na polski. To właśnie dlatego jest tak uniwersalny, a jego popularność wciąż rośnie.

Sztuczny czy nie?

Wiele osób nie zgadza się z opinią, że jest to język sztuczny. Co prawda jego bazą nie jest żaden język słowiański. Jednak jest do nich niesamowicie zbliżony. I tak naprawdę z każdego z nich znajdziemy w nim jakąś cząstkę. To tak jakby stworzony został ze wszystkich z nich razem wziętych, ale w rezultacie stał się odrębnością. I tak faktycznie jest poniekąd. Jednak wiele osób uważa, że to język, który nie jest tworzony sztucznie, raczej podlega on unifikacji. Dlaczego? Prosty przykład. Jakiego języka używasz rozmawiając z Białorusinem? Trochę tego i tego, mieszając oba, prawda? Dlatego trudno jest tu mówić o tworzeniu go, raczej o systematyzowaniu. W końcu po jakimś czasie podczas rozmowy oba z nich zlewają się w jeden, czyż nie? Stąd tak wiele osób jest przeciwnych uznaniu go za język sztuczny. Co prawda jest zupełnie inny niż wszystkie nam dotąd znane (lub nie), jednak w ten sposób powstaje pewien schemat komunikacji, w którym każdy z nas może się odnaleźć. Tym bardziej, że tak samo jak język etniczny tworzone są w nim utwory i budowany jest słownik. Trafiają tu słowa nie na podstawie przynależności językowej, a rozumienia. Jeśli zatem dany wyraz czy wyrażenie są zrozumiałe przez większość, staje się słowem uniwersalnym. Gdyby było inaczej, słownik były pełen słów rosyjskich. A tak oczywiście nie jest. Dlatego nazywanie go sztucznym językiem nie jest do końca trafne. Raczej dobrym określeniem byłoby ujęcie go w ramach uniwersalnego środka komunikacji. Ale to oczywiście kwestia dyskusyjna.

Jak się uczyć tego języka?

Póki co nie ma żadnych kursów ani szkół, w którym byłby on językiem wykładowym. Wszystkiego jednak można się nauczyć samodzielnie. A jak to zrobić? Nie jest to wcale trudne. Wystarczy poszukać w Internecie. Niestety jak na razie większość materiałów do nauki jest w języku angielskim. Ale można trafić na prosty i dobry samouczek, który z pewnością się przyda podczas zgłębiania jego tajników i zasad. Ktoś jednak mógłby zapytać po co się go właściwie uczyć? W końcu w naszej części Europy w sumie możemy dogadać się po polsku albo rosyjsku. No tak. Jednak podróżując po krajach takich jak Rosja, Bułgaria czy Słowacja albo Czechy, to język idealny w komunikacji. Nie wierzysz, sprawdź sam.

Okazuje się, że język ten faktycznie spełnia swoją rolę. W praktyce jest nieoceniony i naprawdę przydaje się w komunikacji. Dlatego warto poznać go bliżej. Bo znając tylko jeden język obcy jak się okazuje, bez problemu jesteśmy w stanie dogadać się z większością mieszkańców krajów słowiańskich. Zatem, sztuczny czy nie, faktycznie opłaca się go znać. Już dziś poznaj go lepiej i zobacz, jak potrafi ułatwić komunikację. Z pewnością jego rola jest dziś nie do przecenienia we współczesnym świecie. A spory na temat jego pochodzenia oraz miejsca w teorii językowej to jedynie sprawa wtórna.

Szukasz profesjonalnego biura tłumaczeń? Zapraszamy do kontaktu! W naszej ofercie znajdziesz najlepszą na rynku ofertę na tłumaczenia tekstów naukowych, tłumaczenia dokumentów dla firm oraz klientów indywidualnych.

 

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

Jaki poziom angielskiego do korporacji? 1 Nauka języków obcych

Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność, gdy staramy się o pracę w korporacji

0
Would love your thoughts, please comment.x