Nauka języka niemieckiego metodą Callana

4 grudnia 2020

Tłumaczenia języka niemieckiego wykonane przez zawodowca są potrzebne w wielu życiowych sytuacjach. Czasem jednak chcesz po prostu szybko i efektywnie zacząć posługiwać się językiem niemieckim. Edmund De Waal wielokrotnie podkreślał, że „z językami wszędzie czujesz się jak u siebie w domu”. Frank Smith podkreślał zaś „znajomość jednego języka stawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na Twojej drodze”. Można w tym miejscu przytoczyć dziesiątki i setki cytatów znanych ludzi oraz wiele argumentów za nauką języków obcych. Jakby nie patrzeć, inwestowanie w języki się opłaca. Pytanie – jaką drogą podążyć, aby w krótkim okresie czasu uzyskać najlepsze efekty? Być może warto pomyśleć o nauce języka niemieckiego metodą Callana.

Na czym polega nauka języka niemieckiego metodą Callana?

Nelsona Mandela powiedział kiedyś „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego języku ojczystym – trafia to wprost do jego serca”. Te słowa uświadamiają każdej osobie, że naprawdę warto poświęcić czas i energię na naukę języków obcych – języka niemieckiego, języka angielskiego lub chińskiego czy fińskiego. Bo jak mawiał Horacy „nauka umacnia wrodzoną siłę”. Skoro czytasz te słowa, na pewno zdajesz sobie sprawę z siły bezpośredniej rozmowy, face to face, z drugim człowiekiem.

A na czym polega nauka języka niemieckiego metodą Callana? Oto kilka podstawowych informacji!

 • Metoda Robina Callana powstała w 1960 roku.
 • Stworzono ją w oparciu o inną metodę, która określana jest jako audio-lingwalna.
 • Kurs języka niemieckiego bazuje na nauce języka mówionego. Ta metoda nauki skupia się głównie na konwersacji.
 • W trakcie lekcji niemieckiego tą metodą nauczyciel wyrywkowo pyta uczniów o różne zagadnienia związane ze słownictwem.
 • Lektor często powtarza materiał. Co ważne, uczniowie w szkole językowej nie mogą robić notatek.
 • Direct method Callana przypomina sposób, w jaki języka uczy się każde dziecko – najpierw słyszy i słucha, a dopiero potem powtarza.
 • Szkoła języków obcych, która oferuje naukę taką metodą ma podzielony materiał do nauki na etapy.
 • Native speaker czy lektor zadaje pytania, a te bazują na aktualnie przyswajanym słownictwie.
 • Niemiecki metodą bezpośrednią ma to do siebie, że gramatyki uczy się niejako przez wyciąganie wniosków z tego, co się słyszy.
 • Metoda Callana opiera się na podejściu behawiorystycznym – aby się nauczyć się języka niemieckiego najpierw trzeba stworzyć nawyki.

Artykuły polecane dla Ciebie:

Nauka języka niemieckiego metoda Callana – szybka i efektywna

Marzysz wreszcie płynnie mówić po niemiecku lub w English? W takim razie szybkie efekty pomoże Ci uzyskać metoda Callana. Pytanie: czy to jest coś dla Ciebie? Nie przekonasz się jednak o tym, jeśli tego nie sprawdzisz. Zresztą jak to powiedział Benjamin Franklin „inwestowanie w wiedzę, zawsze przynosi największe zyski”. Platon zauważył z kolei „kto usilnie chce każdej zakosztować nauki, z radością idzie się uczyć i nigdy nie ma dość”.

Zalety metody Callana pomogą Ci osiągnąć dobre efekty w krótkim okresie czasu. Zainteresowany? W takim razie spójrzmy, co przemawia za tym, aby uczyć się właśnie w taki sposób!

 • Przez praktycznie cały czas nauki będziesz musiał mówić. W ten sposób „walczysz” ze swoją nieśmiałością. „Przełamanie się” stanowi problem dla wielu uczniów. Metoda Callana ma w tym pomóc.
 • W trakcie godzin nauki metodą Callana zgłębiasz język niemiecki pod określonym kątem – FCE.
 • Taki kurs niemieckiego kładzie ogromny nacisk na Twoją aktywność podczas lekcji. Masz praktykować, ćwiczyć, mówić.
 • Metoda Callana pomaga przyswoić różnorodne słownictwo.
 • Kursy językowe są opracowane w taki sposób, abyś mógł szybko zacząć mówić.
 • To metoda dedykowana szczególnie dla każdego, komu najbardziej zależy na języku mówionym.

Nauka języka niemieckiego metodą Callana

Znasz te słowa Platona – „wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”? Piękne, co? Właśnie! Cieszy nas to, że zależy Ci na znajomości języka niemieckiego. Żyjemy w globalnej wiosce. Granice są bardziej na papierze i mapach niż istnieją faktycznie. Do tego Internet pozwala w kilka sekund przenieść się na drugi kraniec świata. Jeżeli tylko masz ochotę możesz nawiązywać przyjaźnie z ludźmi z najbardziej odległych zakątków Ziemi. Swoje drzwi otwiera przed Tobą świat edukacji i nauki oraz pracy – dziś możesz uczyć się i pracować, gdziekolwiek zapragniesz. Wszystko to jednak wymaga znajomości języka obcego.

Nauka języka niemieckiego metodą Callana ma także swoje minusy – nie bierze pod uwagę narodowości uczniów, jest odtwórcza, na dłuższą metę może się nudzić, tempo nauki jest zbyt wysokie czy raczej nie jest najlepsza dla kogoś, kto już uczy się języka na poziomie zaawansowanym. Kiedy jednak zaczynasz swoją przygodę z językiem naszych zachodnich sąsiadów – to bardzo fajny pomysł, aby szybko osiągnąć zadawalające Cię efekty. Szczególnie jeśli za jakiś czas wyjeżdżasz tam do pracy czy na uczelnię. Rita Mae Brown powiedziała kiedyś, że „język wyzwala ukryte moce, tak jak księżyc wyzwala pływy”. Pamiętaj, nauka się opłaci!

Zacznij naukę języka już dziś!

Roger Bacon twierdził, że „znajomość języka jest kluczem ku mądrości”. Haruki Murakami podkreśla z kolei, iż „nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach”. Jeżeli więc chcesz zacząć mówić po niemiecku, pora zapisać się na kurs języka niemieckiego. Możliwości masz naprawdę wiele. Są aplikacje językowe – płacisz niewielkie pieniądze miesięcznie i codziennie masz małą dawkę nowej wiedzy. Do tego możesz uczyć się w drodze, gdziekolwiek jesteś i o każdej porze, jaka Ci odpowiada. Niemieckiego nauczysz się także na prywatnych lekcjach z lektorem czy native speakerem – być może to coś dla Ciebie. Są też szkoły językowe – w tym takie, gdzie możesz wybrać sobie naukę metodą Callana. Wciąż zastanawiasz się czy to się opłaci i przyniesie pożądane efekty? Proponujemy Ci zapisać się lekcję próbną – usiądziesz w ławce z innymi uczniami i w trakcie próbnej lekcji, patrząc na to od środka, na pewno wyrobisz sobie zdanie na ten temat. Poza tym jak to stwierdził kiedyś Leonardo da Vinci „nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu”.

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Jaki poziom angielskiego do korporacji? 1 Nauka języków obcych

Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność, gdy staramy się o pracę w korporacji

0
Would love your thoughts, please comment.x