Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Większość z nas zna angielski czy niemiecki, choć rosyjski jest równie popularny. Jednak coraz częściej interesują nas egzotyczne języki, a wśród nich zdecydowanie język chiński. Należy on do ścisłej czołówki najpopularniejszych języków na świecie. Nie ma w tym nic dziwnego. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka Chin oraz ogromna liczba rodzimych użytkowników mówią same za siebie. Jednak nauka chińskiego do łatwych nie należy, o czym na pewno wie każdy, kto choć raz próbował. Zatem, jak szybko nauczyć się języka Konfucjusza? Czy w ogóle jest to możliwe? Sprawdzamy dzisiaj.

Nauka języka chińskiego

Dla wielu osób opanowanie tego języka jest marzeniem. Trudno się temu dziwić. W końcu zapotrzebowanie na osoby, które go znają jest obecnie ogromne. Jednak od razu na początku warto zaznaczyć, że mówimy o nauce standardowego języka, w wersji uproszczonej. Takiej, która da nam możliwość porozumiewania się w tym języku. I od razu warto też uściślić, że chodzi o język mandaryński, a nie chiński. Dlaczego? Językiem chińskim określana jest grupa podobnych do siebie języków, którymi posługują się mieszkańcy Państwa Środka. Najpopularniejszą odmianą jest chiński mandaryński i to właśnie niej najczęściej się uczymy. Czy jednak można uczyć się go samodzielnie? Oczywiście, że tak.

Jednak opanowanie podstaw to jedno, a komunikowanie się w nim to druga sprawa. Zwykle uczymy się go od podstaw, zatem jeśli masz zacięcie językowe, spróbuj. Doskonale sprawdzą się tu podręczniki i e-learning oraz codzienne obcowanie z tym językiem. Postaraj się, aby towarzyszył Ci on codziennie i przez cały dzień, jeśli to możliwe. Warto oglądać chińską telewizję, serwisy informacyjne czy po prostu programy. Dzięki temu oswoisz się z wymową i poćwiczysz ją. Poza tym ćwicz na głos. To doskonały trening podczas nauki i utrwalanie słownictwa. Nie staraj się także tworzyć nowych metod nauki, Te, które masz dostępne w sieci i książkach już ktoś wymyślił i co najważniejsze, przetestował. Zatem sprawdzają się. Jeśli zaczniesz eksperymentować, szybko możesz się zniechęcić, jeśli nie zobaczysz efektów nauki. Dlatego samodzielnie można nauczyć się języka chińskiego. Jest to jednak metoda dla wytrwałych i cierpliwych. Jeśli do nich nie należysz, zapisz się na kurs językowy.

Czytaj również:

Jak nauczyć się chińskiego?

Organizowane przez szkoły kursy języka chińskiego skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Dlatego tak naprawdę są dla każdego. Począwszy od małych dzieci, przez młodzież jak i dla osób dorosłych. Możemy wybrać kursy stacjonarne albo zacząć uczyć się chińskiego online. Okazuje się, że wybór metod i formy kształcenia jest naprawdę ogromny. Dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z największych wyzwań, gdy chcesz się uczyć chińskiego jest bez wątpienia alfabet. Dla niewtajemniczonych może on wyglądać przerażająco. Dziwne krzaczki tworzące chińskie znaki jednak tylko na początku wydają się nie do odszyfrowania. A później? W trakcie kursu chińskiego pisownia ta zdecydowanie zyskuje. Przede wszystkim okazuje się, że nie jest wcale trudna do opanowania, jeśli korzystamy ze sprawdzonej metody nauki. Dzięki temu okazuje się, że uczyć się języka chińskiego może każdy.

Warto jednak zadbać o solidne podstawy. A te na pewno zdobędziemy na kursie. Jednak warto mieć świadomość, że nauka chińskich znaków to raczej lata, a nie tygodnie nauki. Dlatego warto być cierpliwym i nie zrażać się niepowodzeniami. Tak naprawdę w języku chińskim występuje kilkadziesiąt tysięcy znaków, a ta sama sylaba może być wypowiedziana na kilka sposobów. I co ciekawe, tak wypowiadane słowo może za każdym razem znaczyć co innego. Dlatego chiński uznawany jest w nauce za język tonalny. Sami zaś Chińczycy pytani o ilość znaków w ich alfabecie odpowiadają przekornie, że jest ich tyle, ile włosów na nodze bawoła. Zatem, ile? Szacuje się, że około 50 tysięcy. Jednak wystarczy około 5- 6 tysięcy, aby móc się w nim komunikować. Ucząc się chińskiego od podstaw ta liczba może przerażać. Jednak osoba, która jest cierpliwa i systematyczna jest w stanie nauczyć się tego języka. Tak naprawdę rozpoczęcie nauki każdego języka obcego jest trudne. Dlatego chiński nie jest tu żadnym wyjątkiem. Tyle tylko, że należy uczyć się go regularnie. Na początku wystarczy kilkanaście minut dziennie, a w miarę postępów czas ten powinien być wydłużany. Z racji tego, że chiński jest językiem tonalnym, warto zwrócić szczególna uwagę na wymowę. Dlatego warto przyswoić jego tony, aby w późniejszym etapie nauki rozpoznawać wyrazy i ich przesłanie. Podobnie jest z gramatyką. W języku chińskim nie ma odmian. W momencie, gdy tworzymy czasy, używamy partykuł. wystarczy wiedzieć, w którym miejscu zdania ją umieścić i tak właśnie działa chińska gramatyka.

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka chińskiego?

To zależy. Nie ulega wątpiliście, że to jeden z najtrudniejszych do nauki. Dlatego warto uczyć się od początku podstaw języka. Tyle, że nie ma się co stresować. Warto potraktować go jako kolejny nowy język, którego chcemy się nauczyć. Zacząć naukę to jedno, a kontynuować ja to drugie. Dlatego chiński jest dla osób wytrwałych i cierpliwych. Dlatego nie każdy jest w stanie sprostać temu wyzwaniu. Samodzielna nauka może okazać się prawdziwym torem przeszkód. Stąd najlepiej jest zapisać się na lekcje chińskiego. Samodzielna nauka pisania i czytania to prawdziwe wyzwanie. I nie każdy może sobie z tym poradzić. Podczas nauki tego języka jest wiele trudnych, nie dających się pokonać samodzielnie wyzwań. Nowe słowa, ich wymowa czy kontekst gramatyczny może spowodować, że poddamy się już na początku. Dlatego warto skorzystać z pomocy Chińczyków, którzy często udzielają prywatnych lekcji jako native speakerzy. Dzięki nim możemy nauczyć się chińskiego szybko i poprawnie. I wtedy może okazać się, że chiński wcale nie jest tak trudny jak nam się wydaje. Jednak pamiętajmy, że to maraton, a nie sprint. Szacuje się, że rodowici Chińczycy uczą się ok. 3 tysięcy znaków w ciągu 8 lat nauki w szkole. Zatem nie łudźmy się, że nam zajmie to mniej czasu.

Jak widać nauka chińskiego to nie taka prosta sprawa jak mogłoby się nam wydawać. Jednak nie jest to niemożliwe do osiągnięcia. Nauka języka chińskiego i opanowanie go na dobrym poziomie językowym naprawdę się opłaca. To lepsze perspektywy pracy, wynagrodzenia oraz możliwość pracy za granicą, również przy usługach takich jak tłumaczenia chiński czy tłumaczenia dokumentów. Jako profesjonalne biuro tłumaczeń oferujemy szeroką ofertę tłumaczeń – również tych z języka i na język chiński.

 

Podobne artykuły

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawiacie się, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się, że

Jaki poziom angielskiego do korporacji?Nauka języków obcych

Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność. Tym bardziej gdy staramy o pracę w

TOP 21 kursów języka ukraińskiego 1 Nauka języków obcych

TOP 21 kursów języka ukraińskiego

22 marca 2022

Nelson Mandela powiedział kiedyś: „Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie,

0
Would love your thoughts, please comment.x