Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim czy rosyjskim. Coraz częściej jednak interesują nas języki egzotyczne, a wśród nich zdecydowanie prowadzi język chiński. To, że chiński należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych języków na świecie, chyba nikogo nie powinno dziwić. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka Chin oraz ogromna liczba rodzimych użytkowników mówią same za siebie. Każdy, kto choć raz próbował, wie doskonale, że nauka chińskiego to rzecz niezwykle trudna. Czy jest zatem jakiś sposób na to, by języka Konfucjusza nauczyć się szybko i sprawnie? Czy to w ogóle możliwe? Sprawdźmy!

Nauka języka chińskiego

Dla wielu osób opanowanie języka chińskiego jest wielkim marzeniem i trudno się temu dziwić. Zapotrzebowanie na osoby, które go znają, jest obecnie ogromne. Oczywiście mówimy o nauce standardowego języka, w wersji uproszczonej. Takiej, która da nam podstawy niezbędne do tego, by się porozumieć z innymi. Od razu warto też uściślić, że chodzi o język mandaryński. Językiem chińskim określana jest tak naprawdę cała grupa podobnych do siebie języków, którymi posługują się mieszkańcy Państwa Środka. Najpopularniejszą odmianą chińskiego jest chiński mandaryński i to właśnie tej odmiany najczęściej się uczymy. Czy można się nauczyć mandaryńskiego samodzielnie? Oczywiście, że tak.

Masz zacięcie językowe? Spróbuj! Doskonale sprawdzą się tutaj podręczniki, e-learning oraz codzienne obcowanie z językiem. Warto oglądać chińską telewizję – serwisy informacyjne, programy rozrywkowe czy filmy. Dzięki codziennej praktyce oswoisz się z wymową. Słówka powtarzaj na głos. To doskonały sposób na utrwalanie słownictwa. Korzystaj z rad i metod, które proponują doświadczeni nauczyciele. Internet aż się od nich roi. Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają. Nie zniechęcaj się, jeśli od razu nie widać efektów. Można nauczyć się języka chińskiego samodzielnie, jednak jest to metoda dla wytrwałych i cierpliwych. Jeśli do nich nie należysz, zapisz się na kurs językowy.

Czytaj również:

Jak nauczyć się chińskiego?

Organizowane przez szkoły kursy języka chińskiego skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Tak naprawdę dla każdego – i dla małych dzieci, i młodzieży, i dorosłych. Możemy wybrać kursy stacjonarne albo zacząć uczyć się chińskiego online. Wybór metod i form kształcenia jest naprawdę ogromny. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z największych wyzwań, gdy chcesz uczyć się chińskiego, jest chiński system znaków – dla niewtajemniczonych wyglądać może dość enigmatycznie.

Nauka chińskich znaków to raczej lata, a nie tygodnie nauki, dlatego warto być cierpliwym i nie zrażać się niepowodzeniami. W języku chińskim występuje kilkadziesiąt tysięcy znaków, a ta sama sylaba może być wypowiadana na kilka sposobów. Co ciekawe, to samo słowo wypowiadane w inny sposób może za każdym razem znaczyć co innego. Chiński bowiem to język tonalny. Chińczycy pytani o ilość znaków w ich języku odpowiadają przekornie, że jest ich tyle, ile włosów na nodze bawoła. Szacuje się, że około 50 tysięcy. Aby móc sprawnie się komunikować wystarczy około 5- 6 tysięcy. Te liczby mogą przerażać, jednak osoba, która jest cierpliwa i systematyczna na pewno sobie poradzi. Tak naprawdę rozpoczęcie nauki każdego języka obcego jest trudne i chiński nie jest tu żadnym wyjątkiem. Trzeba się uczyć regularnie. Na początku wystarczy kilkanaście minut dziennie, w miarę postępów czas poświęcany na naukę powinien się wydłużać. Ponieważ chiński jest językiem tonalnym, szczególną uwagę warto zwrócić na wymowę.

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka chińskiego?

Nie ulega wątpliwości, że język chiński to jeden z najtrudniejszych do nauki. Zdecydowanie dla wytrwałych i cierpliwych – nie każdy jest w stanie sprostać temu wyzwaniu. To maraton, a nie sprint. Szacuje się, że rodowici Chińczycy uczą się ok. 3 tysięcy znaków w ciągu 8 lat nauki w szkole. Nie łudźmy się więc, że nam zajmie to mniej czasu. Samodzielna nauka może okazać się prawdziwym torem przeszkód, dlatego warto skorzystać z usług oferowanych przez szkoły językowe i native speakerów. Kto wie, być może okaże się, że chiński wcale nie jest tak trudny, jak nam się wydawało?

Nauka języka chińskiego i opanowanie go na dobrym poziomie językowym naprawdę się opłaca. To lepsze perspektywy pracy, wynagrodzenia oraz możliwość pracy za granicą, również przy usługach takich jak tłumaczenia chiński czy tłumaczenia dokumentów. Jako profesjonalne biuro tłumaczeń oferujemy szeroką ofertę tłumaczeń – również tych z języka i na język chiński.

 

Podobne artykuły

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Jaki poziom angielskiego do korporacji? 1 Nauka języków obcych

Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność, gdy staramy się o pracę w korporacji

TOP 21 kursów języka ukraińskiego 2 Nauka języków obcych

TOP 21 kursów języka ukraińskiego

22 marca 2022

Nelson Mandela powiedział kiedyś: „Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie,

0
Would love your thoughts, please comment.x