Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność, gdy staramy się o pracę w korporacji czy nawet małej firmie. Dlaczego umiejętności językowe są tak ważne i wymagane przez pracodawców? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz. W dobie Internetu zacierają się granice państw i biznesu. Dziś każda, nawet najmniejsza firma ma zasięg międzynarodowy, a to oznacza konieczność porozumiewania się z klientami czy kontrahentami w innym języku. Dlaczego właśnie angielski? Jaki poziom znajomości tego języka jest wymagany do pracy w korporacji? Oto kilka słów na ten temat.

Znajomość języka angielskiego ważniejsza niż kiedykolwiek

Żadna to tajemnica, że obecnie większość z nas zna angielski. Uczymy się go niemal od kołyski. Co prawda nie wszyscy z nas mogą się pochwalić wysokim poziomem znajomości języka, ale taka informacja zawsze dobrze wygląda w naszym CV. Czy poziom znajomości angielskiego ma znaczenie? Oczywiście! Ogromne. Tym bardziej, gdy staramy się o pracę w korporacji. Osoby, których poziom angielskiego jest przeciętny, mogą mieć problem i łatwo wpaść w pułapkę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter z pewnością zada nam pytania po angielsku, aby zweryfikować informacje zawarte w naszym CV. I co wtedy? Niestety nadal zdarzają się kandydaci do pracy, którzy wyolbrzymiają swoje umiejętności językowe. Jeśli nie chcesz być kimś, kto mocno ucierpi podczas weryfikacji znajomości językowej, odpowiednio się przygotuj. To, że nie posługujesz się językiem angielskim na poziomie C1, nie oznacza jeszcze, że nie otrzymasz wymarzonej pracy w korporacji.

Czytaj również:

Certyfikat językowy w korporacji

Zanim przejdziemy do tego, jak dobrze musimy mówić po angielsku, kilka słów wyjaśnienia. Ogłoszeń o pracę jest tak dużo, że można stracić głowę. W wielu z nich z nich pojawia się informacja, że konieczna jest umiejętność posługiwania się językiem obcym. Najczęściej jest to język angielski. Jednak nie na każde stanowisko będzie wymagany taki sam poziom. Nawet w dużej firmie innego poziomu znajomości języka wymaga się od zwykłego pracownika, a innego od osoby, która aplikuje na stanowisko kierownicze. Jak określić swój poziom językowy? Czasem wystarczy poziom komunikatywny, żeby po prostu się dogadać. Czasem wymagania są o wiele większe. Duże firmy międzynarodowe przywiązują ogromną wagę do tego rodzaju umiejętności i na pewno zostaną one zweryfikowane czy to w formie rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim czy też jako test kompetencyjny. Nie warto zatem oszukiwać.

Bez względu na formę weryfikacji znajomości języka kilka rzeczy warto wiedzieć. Najczęściej firmy wymagają znajomości języka angielskiego na poziomie B2. Co to dokładnie oznacza? Jakie umiejętności powinno się posiadać, aby określać w ten sposób swój poziom językowy? Otóż jest to jeden ze stopni zaawansowania znajomości języka wyznaczony wg międzynarodowej normy określanej jako Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework of Reference – w skrócie CEFR), przyjętej przez Radę Europy. Zgodnie z nią mamy sześć poziomów biegłości danego języka obcego. Poziomy oznaczane są literami i cyframi. Mamy więc poziom A1, A2, B1, B2, C1, C2. Poziom języka A1 oznacza poziom podstawowy, zaś poziom C2 to już stopień biegły. Każdy poziom języka można potwierdzić odpowiednim certyfikatem. W przypadku języka angielskiego są to certyfikaty Cambridge. Sprawdzana jest komunikatywność, słownictwo, gramatyka i rozumienie języka. Dlaczego warto mieć taki certyfikat z języka angielskiego? To on potwierdza poziom biegłości językowej, jest obiektywny i honorowany przez pracodawców. Pamiętajmy, że poziom B1 to jedynie potwierdzenie, że potrafimy komunikować się w danym języku obcym. Wystarczy podczas rekrutacji na niższe stanowiska w korporacji, ale na te ambitniejsze może już być niewystarczający.

Praca w korporacji a nauka angielskiego

Zaczynając przygodę z angielskim, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czego wymagają duże firmy od pracowników. Na pewno warto sprawdzić wcześniej czego tak naprawdę przyszły pracodawca może od nas wymagać. Tym bardziej, że Twój English na pewno zostanie zweryfikowany na poziomie rekrutacji. Żadna szanująca się firma nie zatrudni osoby bez faktycznej znajomości języka angielskiego. Pamiętaj, że to, co wpisałeś w CV po angielsku, zostanie dokładnie sprawdzone (sprawdź naszą usługę tłumaczenia CV angielski). Jeśli więc poważnie myślisz o pracy w międzynarodowej korporacji, zacznij się uczyć. Dobra znajomość języka angielskiego na pewno zostanie doceniona. Jednak nawet jeśli bardzo dobrze znasz ten język, nie oznacza to jeszcze wcale, że masz zagwarantowaną pracę. Praca w korporacji wymaga nie tylko odpowiedniego poziomu znajomości angielskiego, ale też odpowiedniego zakresu językowego. Bez wątpienia w korporacji mało przydatna będzie znajomość języka literackiego, za to na pewno przyda się bardzo Business English. Wiele firm stosuje słownictwo i zwroty charakterystyczne dla korporacji. Często są to wyrażenia, których zrozumienie może sprawiać kłopot. Poznanie ich może być bardzo przydatne w pracy.

Dlaczego język angielski jest tak ważny w korporacji?

Język angielski jest językiem nauki, dyplomacji i biznesu, dlatego warto go znać. Warto też podawać prawdziwe dane podczas rekrutacji. Prawda i tak zawsze wyjdzie na jaw, a kandydat do pracy wyolbrzymiający swoje umiejętności, może się najeść wstydu. Z przeprowadzonych badań na rynku pracy wynika, że aż 85% z nas podaje nieprawdziwe informacje dotyczące poziomu znajomości języka angielskiego. Dlaczego? Chcemy stać się atrakcyjnymi kandydatami na dane stanowisko. Kłamstwo jednak nie popłaca.

Nie ulega wątpliwości, że znajomość angielskiego to same korzyści. Wiele firm oferuje swoim pracownikom możliwość pracy za granicą w ramach relokacji. Warunkiem jednak jest odpowiedni poziom języka. Pracując dla amerykańskiej korporacji, możesz mieszkać w Stanach Zjednoczonych, a chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że poziom życia tam jest lepszy niż w naszym kraju. Osoby, które poza językiem ojczystym nie znają przynajmniej jednego języka obcego, mają zdecydowanie niższe notowania na rynku pracy. Wystarczy przejrzeć oferty. W niemal każdej pojawiają się wymagania dotyczące umiejętności językowych.

Brak znajomości angielskiego jest jak zamykanie sobie drzwi przed nosem. To, co można osiągnąć dzięki swojej znajomości języka angielskiego, jest naprawdę nie do przecenienia. To nie tylko możliwość pracy w dowolnym miejscu na świecie, np. wykonywanie tłumaczenia angielskiego, ale i lepsza samoocena. Według przeprowadzonych badań niewystarczająca znajomość angielskiego w miejscu pracy może być przyczyną nieporozumień i braku efektywności zespołu. Ogranicza to także możliwość rozwoju osób, które go nie znają. Okazuje się, że aż 81% firm widzi potrzebę znajomości języków obcych wśród swoich pracowników.

W dzisiejszych czasach angielski jest absolutnym must have w wielu branżach. Ogromną popularnością cieszą się także tłumaczenia dla firm. Znajomość języka angielskiego ułatwia komunikację i niweluje bariery, co ma to ogromne znaczenie w biznesie. Coraz więcej firm właśnie w tym języku widzi potencjał dla rozwoju. Coraz popularniejsze jest również inwestowanie w kursy językowe pracowników. Jeśli dana osoba jest cenna dla firmy, a jedynym jej brakiem jest zbyt niski poziom znajomości angielskiego, na pewno warto ją szkolić. Korzyści są obustronne. Zyskuje i pracownik, i pracodawca.

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

TOP 21 kursów języka ukraińskiego 2 Nauka języków obcych

TOP 21 kursów języka ukraińskiego

22 marca 2022

Nelson Mandela powiedział kiedyś: „Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie,

0
Would love your thoughts, please comment.x