Niemiecki słynie z bardzo długich słów. Każda osoba, która miała okazję choć liznąć języka naszych zachodnich sąsiadów, na pewno o tym wie, a być może nawet miała okazję połamać sobie na jednym z nich język. Dla wielu uczniów to koszmar – tak długie słowotwórcze twory nie tylko trudno zapamiętać, ale także i wymówić. Słynne już Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz jeszcze jakiś czas temu było najdłuższym niemieckim słowem. Po zmianach prawa w UE zniknęło ze słownika. Dlaczego? Z prostej przyczyny – oznaczało tekst ustawy nakazującej kontrolę znakowania wołowiny. Dodajmy, że słowo to liczyło aż 63 litery! Na tym jednak nie koniec, niemieckie słowotwórstwo ma o wiele więcej takich „okazów”.
Zleć nam profesjonalne tłumaczenia języka niemieckiego!
Władysław Kopaliński twierdził, że „(…) przy coraz łatwiejszych metodach, języki pozostały dokładnie tak samo cholernie trudne do opanowania, jak były w najbardziej staroświeckich czasach”. Cóż, patrząc na liczbę długich słów w niemieckim, nie da się pójść na skróty. Gramatyka nie należy do najłatwiejszych, poprawna wymowa też może sprawiać trudności, a do tego jest tu sporo uciążliwych wyrazów. Zdarzyło Ci się kiedyś mieć problem z wypowiedzeniem jednego z najdłuższych słów? Spokojnie, nie jesteś w tym odosobniony.
W tym momencie wypada więc zapytać, dlaczego w niemieckim są tak długie słowa? U naszych zachodnich sąsiadów występują długie wyrazy, ponieważ o tamtejszym słowotwórstwie można powiedzieć, że jest liberalne. Niemniej, Niemcy nie są odosobnionym przykładem występowania takich słowotwórczych tasiemców. Zerknęliśmy do Księgi Rekordów Guinessa i okazuje się, że najdłuższy gigant na naszej planecie pochodzi z sanskrytu i liczy 195 znaków! Wyobrażasz sobie, ile czasu zajmuje samo jego wypowiedzenie? Dodajmy, że wyraz ten opisuje region Kanci w Indiach.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Tomáš Garrigue Masaryk powiedział „Im więcej języków znasz, tym bardziej jesteś człowiekiem”. Johann Wolfgang Goethe mawiał: „Ci, którzy nie mają pojęcia o języku obcym nic nie wiedzą o własnym”. Nauka języków obcych to wiele plusów. Ich znajomość przydaje się osobom w każdym wieku. Posługiwanie się niemieckim pomoże dostać się nie tylko na tamtejszą uczelnie, ale i ułatwi studiowanie. Przyda się też każdemu, kto myśli o karierze w Niemczech czy w międzynarodowych, niemieckich firmach. Poza tym czasem po prostu fajnie znać język obcy, móc porozmawiać z kimś z innego kraju i innej kultury. Na początku drogi poznawania języka dobrze zdać sobie sprawę, że proces nauki to nie tylko same te wzniosłe chwile, ale i całkiem sporo trudności, na których opanowanie zwyczajnie potrzeba czasu. Spróbujmy poznać najdłuższe niemieckie słowa, które są wyzwaniem dla każdego!
Dlaczego warto czytać? To raczej pytanie retoryczne. Pozwól, że jednak odpowiemy. Umberto Eco mawiał „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Z kolei Denis Diderot był zdania, że „ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać”. Henryk Mann twierdził „postanów sobie czytać codziennie, choćby przez kwadrans, po roku odczujesz skutki”. Już te słowa przemawiają za tym, aby przeczytać poradnik do nauki języka niemieckiego, postanowić – w końcu – wziąć do ręki jedno z dzieł Wittgensteina czy przeczytać Goethego.
A dlaczego warto to zrobić? Dlaczego warto czytać książki po niemiecku? Oto kilka dobrych powodów!
Jest niezliczona ilość powodów, dla których warto uczyć się języków obcych, w tym języka niemieckiego. Już nawet nie chodzi o to, że przykładając się do nauki pewnego dnia będziesz mógł swobodnie dyskutować z osobą z Niemiec, ale o to, że znajomość języka ma wiele innych plusów. Jakich? Zwróć uwagę na to, że języki pomagają w szkole i na studiach. Są cenne w edukacji i nauce oraz w sferze badań. Jeśli na przykład myślisz o studiach na niemieckiej uczelni, przyłóż się do nauki! Warto! Niemiecki wciąż jest jednym z najbardziej cenionych języków na polskim rynku pracy. Przydaje się także w karierze na szczeblu międzynarodowym. Pozwala czytać w oryginalne dzieła wybitnych pisarek i pisarzy, słuchać i rozumieć niemieckie piosenki czy daje przyjemność z wizyty w niemieckim teatrze. Uczenie się niemieckiego to dobra inwestycja w rozwój osobisty i przyszłość!
Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim
Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,
Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność. Tym bardziej, gdy staramy o pracę w
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2022 Supertłumacz.
W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny (zapamiętywanie ustawień i preferencji odwiedzających portal, zbieranie anonimowych danych w celach reklamowych i statystycznych) ta strona stosuje pliki cookies.