10 ciekawostek na temat języka niemieckiego

24 października 2020

Tłumaczenia niemieckiego doprowadziły Cię do poszukiwań ciekawostek na temat tego języka obcego? A może właśnie przystępujesz do nauki języka niemieckiego i w związku z tym chciałbyś dowiedzieć się, jak najwięcej? Ralph Waldo Emerson uważał: „życie jest podróżą, a nie celem”. Zig Ziglar mawiał: „nie musisz być wielki, żeby zacząć. Lecz musisz zacząć, aby być wielkim”. Z kolei Earl Nightingale powiedział kiedyś: „nigdy nie porzucaj marzenia tylko z powodu czasu, jaki zajmuje Ci jego zrealizowanie. Czas upłynie tak czy owak”. Jeżeli więc język niemiecki jest potrzebny Ci do realizacji Twoich planów lub marzeń, warto dowiedzieć się czegoś na jego temat. Swoją drogą poszukiwania informacji mogą być wielką przygodą. Co powiesz na 10 ciekawostek na temat języka niemieckiego? Zainteresowany? Poznajmy interesujące fakty!

14 powodów, dla których warto uczyć się języka niemieckiego

Arthur C. Clarke powiedział kiedyś: „jedyny sposób, by odkryć granice możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe”. Chcesz mówić biegle po niemiecku? Prowadzisz interesy z Niemcami i marzy Ci się, aby samodzielnie toczyć rozmowy z klientami? Świetnie! Choć lista powodów, dla których warto uczyć się tego języka jest bardzo długa. Zresztą poświęcanie czasu językom obcym zawsze jest bardzo dobrym pomysłem. Poniżej znajdziesz powody, które powinny zmobilizować Cię do zakasania rękawów i wzięcia się za niemiecki. Niech to będzie inspiracja dla Ciebie!

  1. Niemiecki jest językiem naszych zachodnich sąsiadów. Pomoże Ci skomunikować się z ponad 83 mln mieszkańców Niemiec, dla których jest językiem ojczystym.
  2. Język niemiecki jest językiem urzędowym nie tylko w Niemczech, ale i w takich państwach jak Austria, Belgia, Lichtenstein, Luksemburg, Szwajcaria. W każdym z tych krajów będziesz mógł swobodnie porozumieć się z jego mieszkańcami.
  3. Jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Przyda Ci się więc we wszystkich krajach UE. Na pewno pomoże w pracy zawodowej każdemu, kto myśli o stanowisku na szczeblu europejskim.
  4. Niemiecki jest przydatny na rynku pracy. W Polsce pracownicy posługujący się niemieckim są obecnie bardzo pożądani.
  5. Pomoże każdemu uczniowi marzącemu o tym, aby uczyć się w Niemczech.
  6. Cenny dla Ciebie jeśli chcesz studiować w Niemczech. Zainwestuj swój czas i energię w niemiecki!
  7. Bezceny w prowadzeniu interesów z niemieckimi firmami. Bez pośredników i osób trzecich. Tylko Ty i Twój partner lub klient. Taka swoboda komunikacyjna zawsze jest cenna i jest na plus dla Ciebie.
  8. Z jego pomocą będziesz mógł lepiej zrozumieć osoby niemieckojęzyczne. Kto wie, może z kimś nawiążesz nawet przyjaźń i to taką na całe życie. Nelson Mandela powiedział kiedyś, że „„jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”.
  9. Język literacki niemiecki sprawi, że będziesz mógł czytać w oryginale Goethego i innych wielkich twórców.
  10. Marzysz o podróży po Niemczech lub i zjechaniu Bawarii? Świetny pomysł! Znajomość języka niemieckiego sprawi, że będziesz mógł swobodniej podróżować i rozmawiać na miejscu z lokalną ludnością.
  11. Udowodniono, że nauka języków obcych podnosi naszą samoocenę. Lubisz czuć się dobrze sam ze sobą? Nauka niemieckiego Ci w tym pomoże!
  12. Będziesz mógł zamieszkać w Berlinie czy w innym mieście lub miejscu, gdzie używany jest niemiecki.
  13. Lepiej poznasz język polski i samego siebie.
  14. Naukowcy udowodnili, że sama nauka języka obcego poprawia pracę naszego mózgu.

Te artykuły mogą Cię szczególnie zainteresować:

10 ciekawostek na temat języka niemieckiego

Peter F. Drucker był zdania, że „jeśli chcesz czegoś nowego, musisz przestać robić to co do tej pory”. Albert Einstein mawiał zaś: „Nie posiadam żadnych specjalnych talentów. Jestem tylko namiętnie ciekawy”. J.K. Rowling podkreśla wielokrotnie: „wszystko jest możliwe, jeżeli tylko nie brak Ci tupetu”. Skoro czytasz te słowa chcesz coś zmienić w swoim życiu, nauczyć się języka obcego, osiągnąć jakiś cel. Ze znanego Ci powodu potrzebny Ci do tego język niemiecki należący do rodziny języków germańskich.

Niemcy ciekawostki

  1. Niemiecki to 12. najczęściej używany język na świecie. Dane Ethnologue pokazują, że ma on obecnie około 312 mln użytkowników. Przypomnijmy, że w 2020 roku numerem 1. jest język angielski z 1,268 mld osób, które się nim posługują.
  2. Standardowy język niemiecki opiera się na Biblii Marcina Lutra, która z kolei korzystała z języka mówionego Górnej Saksonii i Turyngii.
  3. Wśród ciekawostek o Niemczech i niemieckim nie może zabraknąć przypomnienia, że to właśnie tym językiem posługiwali się mieszkańcy Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Pamiętasz RFN i NRD?
  4. Jeżeli już zacząłeś swoją przygodę z niemieckim na pewno zaobserwowałeś, że język ten wprost kocha bardzo długie wyrazy. Najdłuższy niemiecki wyraz ma 63 litery. To Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz. Pod tym słowem kryje się ustawa nakazująca kontrolę znakowania wołowiny.
  5. Rzeczowniki w języku niemieckim piszemy z wielkiej litery.
  6. Der, die i das to rodzajniki w języku niemieckim, które potrafią namieszać w nauce tego języka obcego.
  7. W niemieckim rzeczowniki mają dwa lub większą liczbę rodzajników. Przekłada się to na znaczenie słowa. Przykład? Chociażby der Band to tom, ale już das Band to wstążka.
  8. Wyliczono, że 18% książek opublikowanych na całym świecie powstało w języku niemieckim.
  9. Lista niemieckich słów, które przeniknęły do polskiego jest bardzo długa. Nazywamy je germanizmami. Należą do nich na przykład burmistrz, rynek, ratusz czy wójt.
  10. Niemcy słyną z największej gospodarki w Europie. Ale nie tylko ich gospodarka jest potężna. Wyliczono, że słownictwo w języku niemieckim ma osiem razy więcej słów niż te w języku angielskim.

Więcej ciekawostek o języku niemieckim? Polonizmy!

Zastanawiasz się czy w niemieckim znajdziesz jakieś polonizmy? Oczywiście, że tak! Na przykład niemiecki wyraz „Dalli!” pochodzi od polskiego słowa „dalej”, „gurke” od „ogórka”, a „quark” od „twarogu”. Jeżeli planujesz naukę tego języka obcego warto być ich świadomym. Poza tym poznając język naszych sąsiadów lepiej poznajesz polszczyznę i samego siebie. Zdobywasz też świadomość językową. A o już fajna sprawa, prawda? Frank Smith podkreślał: „znajomość jednego języka stawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi po Twojej drodze”. Goethe był zaś zdania, że „ci, którzy nie mają pojęcia o języku obcym nic nie wiedzą o własnym”.

Podobne artykuły

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Historia języka angielskiego w pigułceO językach obcych

Historia języka angielskiego w pigułce

19 kwietnia 2022

Angielski to współczesny lingua franca, czyli język światowy. Według wyliczeń Etnologue posługuje się nim

0
Would love your thoughts, please comment.x