Czym różni się system edukacji w Niemczech od polskich metod?

25 listopada 2020

Tłumacz języka niemieckiego to osoba, która przeszła też przez system oświaty. A wszystko po to, aby zdobyć wiedzę niezbędną do wykonywania tego zawodu. Platon był zdania, że „kto usilnie chce każdej zakosztować nauki, z radością idzie się uczyć i nigdy nie ma dość”. Ignacy Paderewski powiedział kiedyś: „wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać”. Sofokles twierdził, iż „uczenie się jest rzeczą najszlachetniejszą nawet dla serca”. Chyba nikt nie będzie dyskutował z tym, że wykształcenie jest ważne i realnie wpływa na życie człowieka. Nauka w szkole o dobrym poziomie to lepszy start młodej osoby w dorosłe życie zawodowe. A jak wygląda odpowiednik polskiego systemu edukacyjnego u naszych zachodnich sąsiadów? Czym różni się system edukacji w Niemczech od polskich metod? Sprawdźmy!

Czym różni się system edukacji w Niemczech od polskich metod?

Ignacy Balińskie powiedział „chcesz być czymś w życiu, to się ucz, abyś nie zginął w tłumie. Nauki to potęgi klucz, w tym moc, co więcej umie”. Nie da się polemizować z tymi słowami. Obowiązek szkolny być może wydaje się czymś nieprzyjemnym, szczególnie dla młodej osoby, ale sprawia, że już od najmłodszych lat mamy dostęp do edukacji. Szkoła to nie tylko podręczniki, klasówki, ale duża dawka wiedzy. Co więcej, wszystko pod okiem nauczyciela matematyki, geografii czy historii. Dzięki temu od najmłodszych lat każdy z nas ma dostęp do wiedzy i do ludzi, którzy pomagają nam ją przyswoić. Horacy mawiał, że „nauka umacnia wrodzoną siłę”. Z kolei Benjamin Franklin zawsze podkreślał, iż „inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski”. A czym różni się system edukacji w Niemczech od polskich metod? Sprawdźmy to!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Jak działa niemiecki system szkolnictwa?

Byłeś w Niemczech? Ktoś z Twoich bliskich ma dzieci uczące się w niemieckiej szkole? Na pewno więc zauważyłeś różnice między polskim a niemieckim systemem szkolnictwa. To zupełnie naturalne. Uczniowie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii czy w Indiach, Chinach lub w Brazylii nie uczą się według jednego i tego samego wzorca. Oświata w każdym miejscu na świecie wygląda zupełnie inaczej. Co najgorsze, wciąż na świecie jest wiele takich miejsc, gdzie dzieci nie mają dostępu do edukacji lub ta dostępna jest tylko dla tych, które mają pieniądze. Na szczęście w Polsce i w Niemczech wszystkie dzieci mogą się uczyć i już od najmłodszych lat zdobywać nową wiedzę na wiele tematów z geografii, historii, języka ojczystego czy matematyki.

Jak działa niemiecki system szkolnictwa? Oto informacje, które warto poznać!

  • System szkolnictwa naszych zachodnich sąsiadów nosi nazwę Schulsystem.
  • Niemiecki system szkolnictwa nie jest jednorodny.
  • Typować cechą szkolnictwa w Niemczech jest to, że każdy land ma tu pełną autonomię w budowaniu własnej edukacji i kultury.
  • Lokalne dla danego landu ministerstwo oświaty to organ odpowiedzialny za system szkolnictwa na poziomie landu.
  • Obowiązkowy wiek edukacji w Niemczech – od 6 do 18 roku życia.

Niemiecki styl nauczania

Kiedy myślisz o Niemczech w kontekście edukacji, co przychodzi Ci na myśl? Z czym kojarzy Ci się hasło – niemiecki system edukacji. Zwykle większość z nas posługuje się stereotypowymi skrótami myślowymi. A jak jest w tym przypadku? Najlepiej skonfrontować Twoje wyobrażenia z rzeczywistością. Sprawdźmy więc czym się charakteryzuje niemiecki styl nauczania w szkole? Przede wszystkim są tu inne etapy kształcenia niż w Polsce. Jakie? Oto one!

  • Pierwszym etapem nauczania jest Kindergarten czyli przedszkole. Jest dobrowolne. Kiedy rodzic wyrazi zainteresowanie posłaniem dziecka do szkoły, trzeba zapłacić czesne.
  • Drugim etapem oświaty jest Grundschule. Trwa on cztery lata. Wyjątkiem od tej zasady jest Berlin, gdzie niemieccy uczniowie spędzają tu sześć lat. To już obowiązkowy etap w niemieckim systemie edukacji. Tym, co różni ten etap edukacji od polskiego, że nie ma tu skali ocen. Uczniowie oceniani są pisemnie za praktyczne postępy, umiejętności i zdolności. W ramach ukończenia Grundschule nauczyciel sporządza rekomendację. Nauczyciel pomaga też w podjęciu decyzji o dalszym kształceniu ucznia, który ma do wyboru kilka możliwości co do szkoły średniej. Są tu takie możliwości jak: gimnazjum, szkoła główna lub szkoła realna.
  • Trzecim etapem jest Gymnasium. To Gimnazjum oczywiście. W porównaniu do wcześniejszego etapu – odpowiednika polskiej szkoły podstawowej – tu na tym etapie szkoły w Niemczech oferują edukację przez dziewięć lat. Trzeba jednak podkreślić, że poziom nauczania jest wysoki stąd gimnazjum dedykowane jest dla tych uczniów, którzy miel wysokie wyniki w poprzednim etapie nauczania. Szkoła kończy się maturą, po niemiecku Abitur. Każda osoba, która osiągnie wysoki wynik może kontynuować naukę na studiach wyższych.
  • Czwartym etapem może być Hauptschule. Jest to szkoła główna. Przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych, którzy osiągnęli słabe wyniki w nauce. W różnych landach jest to edukacja w klasach od piątej do dziewiątej lub od piątej do dziesiątej. Standardowo edukacja trwa wiec pięć lub sześć lat. Uczeń zdobywa tu umiejętności do wykonywania konkretnego zawodu. Każda osoba uczęszczająca do niej zdobywa więc potrzebną wiedzę i umiejętności do pracy w wybranym zawodzie. Na ukończenie otrzymuje się tu tak zwany Hauptschulabschluss, który daje szansę dostania się do szkoły zawodowej – Berufschule – kiedy przejdzie się ten etap struktury systemu oświaty można też dostać się na studia wyższe.
  •  Innym wariantem czwartego etapu edukacji jest szkoła realna, czyli Realschule. To niemiecki odpowiednim polskiego liceum ogólnokształcącego. Program nauczania obliczony jest na pięć – sześć lat. To szkoła dla każdego, kto ma chęć do dalszej nauki, chce podjąć praktykę lub pracę w najróżniejszych dziedzinach gospodarki. Ostatni rok szkolny kończy się egzaminem o nazwie Realschulabschluss. Świadectwo ukończenia szkoły zapewnia możliwość nauki w Fachschule, czyli szkole zawodowej lub w Fachoberschule. W tym ostatnim przypadku uczeń może myśleć o podjęciu edukacji na etapie studiów.
  • Piąty etap to Studium, czyli studia wyższe. Program niemieckich studiów obliczony jest na około cztery lata – studia licencjackie w wyższych szkołach zawodowych. Z kolei studia uniwersyteckie to o pół roku dłużej nauki. Dla osób zainteresowanych magisterium nauka trwa dwa lata dłużej.

Podobne artykuły

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Historia języka angielskiego w pigułceO językach obcych

Historia języka angielskiego w pigułce

19 kwietnia 2022

Angielski to współczesny lingua franca, czyli język światowy. Według wyliczeń Etnologue posługuje się nim

0
Would love your thoughts, please comment.x