Jak pisać po niemiecku na klawiaturze?

18 listopada 2020

Tłumacz niemieckiego nie ma problemu z pisaniem w tym języku na klawiaturze. Jako fachowiec zna sposoby, które sprawiają, że nie traci czasu na wpisywanie w wordzie ü czy ä. Dla laika niestety często niemieckie litery na polskiej klawiaturze to udręka. Szczególnie dla kogoś, kto ze względów osobistych, edukacyjnych czy zawodowych musi raz czy kilka razy poradzić sobie z bezbłędnym stworzeniem jakiejś treści w języku naszych zachodnich sąsiadów. Na szczęście to nie jakaś tajemna wiedza. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób tworzyć zagraniczne znaki diakrytyczne odpowiednimi klawisza. Platon powiedział dawno temu takie mądre słowa „wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”. Dowiedźmy się więc jak pisać po niemiecku na klawiaturze!

Jak pisać po niemiecku na klawiaturze?

Na pewno znasz Benjamina Franklina. Ojciec-założyciel Stanów Zjednoczonych powiedział kiedyś, że „inwestowanie w wiedzę, zawsze przynosi największe zyski”. Słowa te sprawdzają się nawet w odniesieniu do pisania niemieckich znaków na polskiej klawiaturze czy w ogóle na komputerze czy telefonie. Skoro czytasz ten artykuł na pewno chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób wpisywać niemieckie znaki na przykład w Wordzie. Tu przydaje się wiedza. Nie ważne czy jesteś uczniem lub studentem, badaczem lub naukowcem, pracownikiem międzynarodowej korporacji czy właścicielem polskiej firmy. W każdej sytuacji, kiedy niezbędne jest przygotowanie jakiejś treści czy jakiegoś dokumenty po niemiecku, trzeba wiedzieć jak zrobić niemieckie znaki diakrytyczne. Jak? Zaraz Ci podpowiemy!

Zleć profesjonalne tłumaczenie z i na język niemiecki Superłumaczowi!

Te artykuły powinny Cię również zainteresować:

Jak zapisać niemieckie znaki na klawiaturze?

Najprostsze sposoby są najlepsze. Pisanie w języku niemieckim nie musi być straszne. Nie przerażaj się, od razu nie musi w grę wchodzić przełączanie na niemiecką klawiaturę. Zaglądałeś w Windowsie do Tablicy Znaków? Znajdziesz tam wszystkie litery z umlautem. Wystarczy najechać na pasek ze wszystkimi znakami i znaleźć ten, którego potrzebujesz w danej chwili. Wiedziałeś o tym? Jeśli nie, to już masz tego świadomość. Innym trikiem jest po prostu zapisanie wszystkich znaków specjalnych w oddzielnym pliku i zawsze kiedy są Ci potrzebne niemieckie znaki specjalne po prostu przyciskasz lewy SHIFT i literkę v – kopiujesz to, co potrzebujesz. Gotowe! Oczywiście w przypadku osoby, która w celach edukacyjnych, naukowych czy zawodowych musi częściej obcować z językiem niemieckim polecamy zainstalować niemiecką klawiaturę.

Skróty do niemieckich liter

Czy istnieje jeszcze jakiś inny sposób, aby poradzić sobie z niemieckimi znakami specjalnymi? Jeśli nie chcesz wgrywać klawiatury niemieckiej wypada poszukać innego rozwiązania. Jeśli korzystasz z systemu Windows i piszesz na przykład w programie Microsoft Word masz kilka możliwości. Jakich? Oto wskazówki, jak zapisać niemieckie znaki na klawiaturze? Ściągawka dotyczy systemu Windows!

 • Ä otrzymasz przez użycie lewy ALT plus 142 na klawiaturze numerycznej.
 • W jaki sposób otrzymać małe ä? Tu także należy użyć klawisza ALT i połączyć go cyframi 123.
 • Ö to połączenie przycisku ALT i 153.
 • Z kolei małe ö otrzymasz z konfiguracji ALT plus 148.
 • Ü otrzymasz z dwóch kombinacji klawiszy. Pierwsza to ALT i 154. Druga to ALT plus 0220.
 • Małe  ü także możesz napisać przy użyciu dwóch kombinacji. Skorzystaj z ALT plus 129 czy ALT plus 0252.
 • A co kiedy chcesz wpisać ß? Na alt+225

Pisanie znaków niemieckich na komputerze

Jak widzisz istnieje kilka całkiem prostych sposobów pozwalających na pisanie niemieckich znaków na polskiej klawiaturze. Która z metod jest najlepsza? Tutaj to zależy od tego, co preferujesz, a także od tego, jak często będziesz musiał pisać niemieckie umlauty i znaki specjalne. Na pewno dla każdej osoby, która prywatnie czy zawodowo musi regularnie mieć do czynienia z językiem niemieckim, najwygodniej będzie zainstalować klawiaturę naszych zachodnich sąsiadów. Szybko i bez żadnego kombinowania będziesz mógł napisać prawidłowo tekst. Ułatwi Ci to regularne przygotowywanie firmowych e-maili do niemieckich partnerów biznesowych. Pomoże Ci to przygotować projekt na uczelnię wyższą w Niemczech. Dzięki temu szybko napiszesz tekst przeznaczony na niemieckojęzycznej publikacji. Krótko mówiąc: wszystko pójdzie Ci sprawnie!

Czy pisanie po niemiecku na klawiaturze jest skomplikowane?

Ktoś kiedyś powiedział, że to, co dla jednej osoby jest banalnie proste, dla innej może stanowić trudność. Czy pisanie po niemiecku na klawiaturze jest skomplikowane? Dla laika tak. Jeżeli po raz pierwszy w życiu siadasz przed monitorem komputera i masz napisać „Alter schützt vor Torheit nicht”, co w tłumaczeniu na polski oznacza „broda mędrcem nie czyni” raczej na pewno wymyślenie, jak napisać ü może stanowić dla Ciebie wyzwanie. Kiedy jednak poznasz proste triki, które pozwolą Ci na swobodne i szybkie pisanie po niemiecku, wszystko stanie się prostsze.

 • Zainstaluj niemiecką klawiaturę. Sprawnie będziesz mógł tworzyć teksty w języku niemieckim na zajęcia w szkole czy na studia, dokumenty do pracy lub treści w prywatnych celach.
 • Pamiętaj o tym, że Windows ma Tablicę Znaków. Znajdziesz tam wszystkie niemieckie litery potrzebne Ci do tego, aby napisać prawidłowo tekst.
 • Naucz się na pamięć skrótów do zapisu umlautów i znaków specjalnych.
 • Stwórz dokument gromadzący wszystkie kombinacje klawiszy, które umożliwiają tworzenie niemieckich liter.
 • W przypadku poważnych spraw po prostu zatrudnij tłumacza języka niemieckiego. Profesjonalista zna się nie tylko na pisaniu niemieckich znaków, ale pomoże Ci sprawnie przygotować to, co jest dla Ciebie teraz tak ważne. Pamiętaj tu tylko o jednej ważnej rzeczy – dobierz odpowiedniego fachowca do swojej potrzeby.

Podobne artykuły

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński prawie wcale się nie różnią. Są

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawiacie się, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się, że

Historia języka angielskiego w pigułceO językach obcych

Historia języka angielskiego w pigułce

19 kwietnia 2022

Angielski to współczesny lingua franca, czyli język światowy. Według wyliczeń Etnologue posługuje się nim

0
Would love your thoughts, please comment.x