Angielskie słowa nieprzetłumaczalne na polski

2 czerwca 2020

Szukasz angielskich słów nieprzetłumaczalnych na polski? Chciałbyś poznać ich przykłady i zrozumieć, dlaczego nie są przetłumaczalne? Zastanawiasz się czy można dla takich nieprzetłumaczalnych słów z języka angielskiego znaleźć jakiś odpowiednik w polskim. Czempion, dżinsy czy rewolwer, stres lub toner do nich nie należą, choć trzeba powiedzieć, że to tak zwane anglicyzmy. Oczywiście są słowa, których nie da się przetłumaczyć z języka angielskiego na polski. Owszem, tłumacz czy lingwista może wytłumaczyć Ci, co oznaczają, ale to nie to samo. Jeszcze inna sprawa to poezja, o której nieprzetłumaczalności można napisać oddzielny artykuł. Fakty są takie, że osoba zawodowo zajmująca się przekładaniem, co dnia staje twarzą w twarz z wieloma trudnymi, skomplikowanymi słowami czy tymi, które mają bardzo delikatny kontekst i tu trzeba z wielkim rozmysłem ważyć każdą literę. Nieprzetłumaczalne słowa istnieją, ale zawsze można je po prostu wytłumaczyć.

Zleć nam wykonanie tłumaczenia z języka angielskie lub na język angielski. Jesteśmy biurem tłumaczeń z gwarancją jakości!

Przetłumaczyć nieprzetłumaczalne angielskie słowa

Robert Frost był zdania, że „poezja jest tym, co ginie w przekładzie”. Oczywiście nie musisz zgodzić się z tymi słowami wypowiedzianymi przez jednego z najlepszych poetów XX wieku piszących po angielsku. Zresztą poezja to w ogóle „inna szkoła latania”,nieprzetłumaczalność pewnych słów czy emocji z nimi związanych jest tu więc raczej poszukiwaniem kompromisu między tym, co zginie, a tym, co zostanie. Tu dziesiątki rzeczy mogą zniweczyć pracę tłumacza, łącznie z tym, że ktoś może nie oddać wrażliwości poety, który stworzył dany utwór.

My dziś jednak zajmujemy się angielskimi słowami nieprzetłumaczalnymi na polski. Czy jest ich dużo? Czy spotkałeś się z niektórymi z nich? Zapewne te i podobne pytania pojawiły się teraz w Twojej głowie. Wiele z nich na pewno znasz, łącznie z cool, które jest prawdopodobnie jednym z najczęściej używanych słów na świecie. Są inne, a każde w każdym calu jest angielskie. Cheesy, serendipity, hillbilly czy chociażby silly to słowa, które znajdziemy tylko w angielskim.

Na przykład taki „clickbait”. Słyszałeś o jego tłumaczeniu? Bo my nie. Oczywiście większość z nas, w tym osoby młode, doskonale zdaje sobie sprawę, o co chodzi. Starsze pokolenie, szczególnie te niezbyt na „ty” z siecią, może mieć problemy z odkodowaniem znaczenia. Czy da się to jakoś sensownie wytłumaczyć po polsku? Chodzi tu o działania marketingowe zorientowane na klikalność. Zwykle stosuje się jakiś prowokacyjny lub dwuznaczny tytuł na zwabienie potencjalnych czytelników, którzy klikną jakiś link czy przycisk. Niestety do tej pory nie doczekaliśmy się przekładu tego słowa. Może Ty spróbujesz? Tylko bez żadnych tłumaczeń w stylu „przynęta na kliki”!

Na pewno znasz słowo glamour, prawda? Jest nawet pismo modowe o takim tytule, kojarzysz? Trudno jednak przełożyć je na polski. Bo jak? Jedno słowo wyraża naprawdę wiele: mówi o wyjątkowości, ekscytacji i atrakcyjności jakiejś osoby, miejsca czy działania. Mówi o wdzięku, uroku i czarze. Trudno o polski odpowiednik, który zawierałby to wszystko w sobie.

Jednym z naszych ulubionych słów, które nie mają tłumaczenia na polski, jest „yolo”. Słyszałeś o nim? A może już masz go w swoim słowniku i używasz? Cóż to w ogóle jest? To słowo pochodzące z angielszczyzny to akronim od „You only live once”, który oznacza „żyje się tylko raz”. Czyż to nie świetne, że jednym słowem można wyrazić tą myśl? Jeśli masz jakiś pomysł na polską wersję „yolo”, podziel się z nami. Jesteśmy ciekawi, co wymyślisz.

Gdybyśmy się pokusili o małą ankietę dotyczącą angielskiego słowa, które nie ma tłumaczenia na polski, a i tak jest znane większości z nas, byłby nim nie kto inny, jak „spam”. Oczywiście nie potrzebujemy tu przytaczać żadnej encyklopedycznej definicji, ponieważ pod tym terminem kryją się wszelkie niechciane wiadomości, które mogą trafić na naszą skrzynkę –emielową. Zwykle trafiają w miejsce, które się nazywa „spam”!

A teraz pora na coś extra! Znasz „fomo”? Wiesz, co oznacza to słowo? Jeśli używasz mediów społecznościowych i nie lubisz rozstawać się ze swoim telefonem, na pewno nie jest Ci obcy to słowo. A tak naprawdę jest to skrót od angielskiego „fear of missing out”. A cóż to? To właśnie uczucie strachu, że jeśli tylko odłożysz na bok swój telefon może cię ominąć coś ciekawego w mediach społecznościowych. Pęka z ciekawości, jakby mogło brzmieć coś takiego po polsku…? Masz pomysł?

A co powiecie na budyń, na deser? Oczywiście to tylko taka malutka aluzja z naszej strony do kolejnego słowa, które chcemy Ci przedstawić. A jest nim „pudding”. Ten jeden z angielskich smakołyków nie ma polskiego tłumaczenia, używamy go w angielskiej formie. W naszym odczuciu, wszyscy i tak się z nim oswoiliśmy i się do niego przyzwyczailiśmy, że dziwnie byłoby teraz mieć jakiś polski przekład tego budyniu i deseru w jednym. A jak Ty uważasz?

Zainteresować mogą Cię tematy:

Słowa, które są wyzwaniem dla tłumacza angielskiego

Angielskie słowa nieprzetłumaczalne na polski to słowa, które są wyzwaniem dla tłumacza. Dlaczego? Bo jak mawiał Nikolaj Wasiljewicz Gogol „tłumaczenie powinno przypominać szybę, całkowicie przezroczystą, tak aby czytelnik nie zauważył jej istnienia”. Nikt z czytelników, czyli odbiorców docelowych tłumaczenia, nie chce mieć do czynienia z ciasnym gorsetem przekładu. Co więcej, odbiorca pragnie poczuć, że jeśli ma przed oczami polskie słowo czy angielskie, to chce mieć poczucie, że pojawia się ono właśnie z myślą o nim. Poza tym, to, co jest dopuszczalne i często spotykane w pracy naukowej – mowa o licznych komentarzach znajdujących się na dole strony lub na końcu publikacji – o tyle raczej nie przejdzie lub w ogóle nie jest akceptowalne w wielu branżach i dziedzinach czy typach dokumentów lub treści.

Trudno sobie wyobrazić, aby tłumaczenie na angielski reklamy z naszego ojczystego języka było tak naprawdę jednym wielkim komentarzem… Każdy czasownik, idiom czy metafora musi być odpowiednio dopasowana do języka obcego i odbiorcy. Są rzeczy trudne do przetłumaczenia, a które wcale nie należą do nieprzetłumaczalnych słów, którymi się dziś zajmujemy. O co chodzi? Na przykład humor. Różnice istnieją nie tylko pomiędzy językiem polskim a językiem angielskim, ale są one bardzo zauważalne także w sferze poczucia humoru Polaków i Anglików. Co więcej, w zależności od tego czy mamy do czynienia z brytyjskim angielskim, amerykańskim czy australijskim; kwestia ta będzie wyglądała jeszcze inaczej.

Proces tłumaczenia a angielskie słowa nieprzetłumaczalne na polski

Angielskie słowa nieprzetłumaczalne na polski nie są barierą i trudnością dla dobrego tłumacza. Jak to? Te słowa są raczej postrzegane jako wyzwanie czy problem, który wymaga znalezienia rozwiązania. Mogą sprawić, że dany ekspert poświęcimy im trochę więcej czasu czy poprosi o konsultację innego specjalistę z konkretnej branży czy dziedziny. William Blake powiedział kiedyś wymowne słowa „to, co dzisiaj jest dowiedzione, kiedyś było fantazją”. Thor Heyerdahl stwierdził wręcz „granice? Nigdy żadnej nie widziałem, ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi”. Z kolei John Maynard Keynes zauważa „problemem nie jest tworzenie nowych koncepcji, ale pozbywanie się starych”.

Kto zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ten wie, że proces tłumaczeń to tak naprawdę stawianie czoła wielu różnym „kłopotom” każdego dnia. Warto myśleć jak Thomas Edison „nie odniosłem porażki. Po prostu odkryłem dziesięć tysięcy błędnych rozwiązań”. Śmiało więc można powiedzieć, że tłumacz języka angielskiego jest kimś w rodzaju Sherlocka Holmesa czy Herkulesa Poirota. Krótko mówiąc, musi zachowywać się jak detektyw, wziąć pod lupę różne rzeczy, przeprowadzić dochodzenie. Od poszukiwań rozwiązań i odpowiedzi tu się nie ucieknie. Angielskie słowa nieprzetłumaczalne na polski są częścią tej pracy. Ważne, aby w każdej sytuacji, kiedy potrzebujesz tłumaczenia, oddać pracę zawodowcowi. Dlaczego to tak ważne? Z tego względu, że profesjonalny tłumacz to gwarancja jakości. Nigdy nie zostawi Cię sam na sam z 45-literowym słowem „pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis”, które swoją drogą oznacza chorobę płuc (choć naszym zdaniem ktoś niewtajemniczony w temat może raczej zaznać paniki… Jest wiele różnych języków, które pewnego dnia mogą być Ci potrzebne w celach osobistych, zawodowych czy rozwojowych. Świat językowy, gramatyczny i kulturowy z nimi związany to coś nie dla laika. Jeśli masz po swojej stronie eksperta, każdy tekst jest przetłumaczalny.

Podobne artykuły

Szybkie tłumaczenie CVArtykuły na temat tłumaczeń

Szybkie tłumaczenie CV – jak to zrobić?

30 lipca 2022

Profesjonalne curriculum vitae to pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonej pracy i jeden z

Czym się różnią tłumaczenia techniczne od naukowychArtykuły na temat tłumaczeń

Czym się różnią tłumaczenia techniczne od naukowych?

29 lipca 2022

Bez wątpienia nauka i technika to obecnie jedne z najważniejszych dziedzin w naszym życiu,

Jak tłumaczyć licencjeArtykuły na temat tłumaczeń

Jak tłumaczyć licencje?

29 lipca 2022

Każde tłumaczenie powinno być nieskazitelne i dobre. Jak mówił Nikołaj Gogol „tłumaczenie powinno przypominać

0
Would love your thoughts, please comment.x