Czy tłumacz powinien pisać bezwzrokowo?

29 sierpnia 2019

Coraz częściej docenianą przez pracodawców umiejętnością jest pisanie bezwzrokowe. Aby utwierdzić się w tym przekonaniu wystarczy przyjrzeć się ofertom pracy, publikowanym w Internecie. Szybkie pisanie na komputerze jest pożądaną umiejętnością w przypadku programisty C++, webmasterów, pracowników wprowadzania danych, operatorów ds. windykacji danych, analityków Internetu, specjalistów ds. telefonicznej obsługi klienta, asystentów ds. księgowości, dziennikarzy, ankieterów telefonicznych i wielu, innych zawodów w których pisanie zdalne jest elementarnym zajęciem. W wielu firmach jest to pierwszorzędnym wymogiem.

Czym właściwie jest pisanie bezwzrokowe? Jak sama nazwa wskazuje jest to pisanie przy pomocy maszyny bądź komputera, podczas którego nie jest konieczne wzrokowe śledzenie sekwencji wybieranych liter. System ten często nazywany jest dziesięciopalcowym lub pełnopalcowym. Pisanie bezwzrokowe to umiejętność bezcenna, wymaga lat praktyki, czasami zaznajomienia się z technikami pisania na komputerze, które wbrew pozorom nie są tak łatwe, jak może się wydawać.

Dlaczego firmy cenią sobie tą umiejętność?

W tym miejscu może pojawić się potrzeba odpowiedzi na pytanie, dlaczego ceniące się na rynku firmy przywiązują tak wielką uwagę do umiejętności biegłego pisania na komputerze przez pracowników. Podstawowym argumentem jest przede wszystkim oszczędność czasu, a co za tym idzie zdecydowanie większa wydajność pracownika. Ponadto bezwzrokowe pisanie na klawiaturze, przy pomocy dziesięciu palców to prawdziwa wygoda. Średnio pracownik jest w stanie napisać ponad sto znaków na minutę. Opanowana do perfekcji metoda bezwzrokowego pisania pozwala na napisanie nawet pięć, sześć razy więcej tekstu. Bardzo dużą zaletą tego rodzaju umiejętności jest możliwość bieżącej kontroli sporządzanego przez siebie tekstu.

Pisanie bezwzrokowe a tłumaczenia

Współczesny tłumacz nie rozstaje się praktycznie z komputerem, dzięki któremu jego praca jest znacznie ułatwiona. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście postęp technologiczny, a co za tym idzie, fakt, że zapis komputerowy stał się dziś jednoczesnym standardem i wymogiem. Oczywiście z pracą na komputerze wiąże się też szereg ułatwień, jak np. to, że możemy wprowadzić poprawki, bez zbędnego naruszania estetyki tekstu. Pisanie bezwzrokowe z pewnością poprawia komfort pracy tłumacza, pozwalając tłumaczyć tekst, tu i teraz, a co za tym idzie zwiększając tempo translacji.

Dzięki niemu możliwe jest jednoczesne wykonanie dwóch czynności, jak na przykład zaznajamianie się z oryginalnym tekstem i równoczesnym zapisywaniem treści tekstu przetłumaczonego. To wspaniała umiejętność, doceniana w środowisku tłumaczy, zwłaszcza zawodowych.

Należy jednak nadmienić, że posiadanie tej umiejętności nie jest podstawowym wymogiem w przypadku tłumaczy pisemnych. Naturalnie to czynność ułatwiająca pracę, ale nie wpływająca na jej bezpośrednią jakość. Od tłumaczy zawodowych nie wymaga się tej umiejętności, jednak lata praktyki w pracy na komputerze, w sposób bezwarunkowy i często nieświadomy wypracowują tą umiejętność.

Zawodowy tłumacz przede wszystkim musi skupić się nad merytoryczną i gramatyczną poprawnością tekstu. Chyba najważniejszą w tym przypadku zaletą wpływającą na decyzję o rozpoczęciu nauki, jest najzwyczajniejszy komfort, jaki daje ta umiejętność. Dzięki niej możemy skupiać się na samym tekście bez zwracania uwagi na samą czynność pisania.

Czytaj również:

Czy pisanie bezwzrokowe jest trudne do opanowania?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie opowiedzieć. Na ową umiejętność może wpłynąć fakt, jak często korzysta się z komputera, czy większość czasu spędzamy pisząc w edytorach tekstu, sporządzając maile, czy też pracując na zupełnie innych programach. Pod uwagę należy wziąć także indywidualne predyspozycje, od wykonywanie tego rodzaju czynności.

Paradoksalnie osoby bardzo dużo piszące na komputerze, będące chociażby aktywnym użytkownikiem komunikatorów internetowych, czy też korespondujących mailowo, lub za pomocą portali społecznościach nie konieczne muszą być specjalistami w bezwzrokowym pisaniu. Podczas chaotycznej nauki, można bowiem nabrać bardzo dużo złych nawyków, które w późniejszym etapie są bardzo trudne do oduczenia. W takiej sytuacji tak naprawdę osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z pisaniem bezwzrokowym mają dosyć ułatwione zadanie. Wystarczy by trzymały się postawionych na początku zaleceń i realizowały skrupulatnie kolejne lekcje. Gwarancją sukcesu jest powtarzanie czynności dopóki nie uzyskamy najwyższych not.

Skorzystaj z programu do nauki pisania bezwzrokowego

Oczywiście niezależnie od tego czy często piszemy na klawiaturze komputerowej, czy też sporadycznie, to bez wątpienia najlepszą formą nauki pisania bezwzrokowego jest nauka za pośrednictwem specjalnie do tego celu stworzonego programu. Na polskim rynku możemy znaleźć kilka bardzo dobrych programów, które pomogą nam przyswoić właśnie tą umiejętność. Warto też nadmienić, że większość z nich jest darmowa. Do najlepiej ocenianych przez internautów programów należy program Mistrz Klawiatury. Jest on niestety płatny, przy czym jego cena nie należy do zbytnio wygórowanych. Możemy go kupić już za kilkadziesiąt złotych, co w perspektywie wydatku poniesionego za uczestnictwo w specjalnie organizowanych kursach nie wydaje się być aż tak bardzo przytłaczające. Innym programem cieszącym się równie dużą popularnością jest Accu Type. Programy których zadaniem jest nauka szybkiego, a co za tym idzie bezwzrokowego pisania, wymagają od osób z nich korzystających przede wszystkim systematycznych ćwiczeń. I o tym nie należy zapominać. Jeśli do nauki bezwzrokowego pisania podejdziemy jak do sportu, to z pewnością po pewnym czasie będziemy mogli stwierdzić, że trening faktycznie czyni mistrza.

Podczas nauki szczególnie istotne jest nie tyle skupienie się na jak najszybszym wykonaniu ćwiczenia, ale jego starannym zrealizowaniu. Z czasem nabierzemy bowiem także odpowiedniej szybkości pisania. Stawiamy, więc jeszcze raz w pierwszej kolejności na jakość, a dopiero potem na ilość wystukanych znaków.

Schemat nauki pisania bezwzrokowego

Jeśli chcemy podejść do nauki w sposób profesjonalny to powinniśmy przyjąć następujący plan nauki. Na początku należy przeznaczyć pół dnia, na naukę bezrowkowego posługiwania się środkową linią klawiszy klawiatury głównej literowej. Zaczynamy od ćwiczeń ręki niedominujący, a zatem w przypadku osób praworęcznych lewej ręki i na odwrót w przypadku użytkowników leworęcznych. Ćwiczenia należy powtarzać dopóki, dopóty program nie przyzna nam najwyższej oceny. Podczas nauki możemy zaobserwować, że tak naprawdę ręka pozbawiona złych nawyków, czyli ta mniej wyćwiczona, rzadziej „użytkowana” zdecydowanie szybciej się uczy, niż ręka dominująca.

Wraz ze zdobyciem odpowiedniej wprawy w posługiwaniu się środkowymi klawiszami, nadchodzi czas na realizację następnych ćwiczeń. Wtedy każde z ćwiczeń trzeba wykonać około dwóch razy , a następnie przejść dalej bez względu na ocenę. Kiedy już uda nam się dojść do ćwiczenia końcowego z klawiatury literowej, należy zrobić krótką przerwę i ponownie wykonać po dwa razy każde z ćwiczeń.

Podobne artykuły

Dialekty języka niemieckiego 1 Dla początkujących tłumaczy

Dialekty języka niemieckiego

12 czerwca 2024

Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? Republika Federalna Niemiec, postrzegana często jako

Szybkie tłumaczenie CVDla początkujących tłumaczy

Szybkie tłumaczenie CV – jak to zrobić?

30 lipca 2022

Profesjonalne curriculum vitae to pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonej pracy i jeden z

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

0
Would love your thoughts, please comment.x