Najpopularniejsze kierunki studiów językowych – czy warto się na nie wybrać?

19 maja 2021

Wiele osób poszukuje kierunków studiów, których ukończenie zapewni im dobrą pracę. Dyplom wyższej uczelni to rzeczywiście dobra baza do starania się o wymarzone stanowisko. Taki dokument pomaga w realizacji celów zawodowych. Czy studia językowe są warte uwagi? Patrząc na to, że w obecnych czasach, bez znajomości języków obcych, trudno jest się komunikować w globalistycznym świecie, studia językowe mogą okazać się dobrym wyborem. Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów językowych? Jakie zawody można wykonywać po ukończeniu wyższej uczelni na kierunku językowym?

Najpopularniejsze kierunki studiów językowych

Kierunki filologiczne to właśnie grupa kierunków językowych. Studia filologiczne mogą dotyczyć języków obcych, ale też oczywiście można studiować filologię polską, filologię klasyczną, lingwistykę czy translację.

Wszyscy chętni podjąć się kierunku językowego, mogą wybierać z wielu możliwości. Ważne jest, aby pamiętać, iż studia językowe są bardzo wymagające. Nauka języków obcych na studiach wyższych to nie tylko stricte język obcy, ale też kultura krajów używających ten język, literatura czy historia.

Kierunki filologiczne w Polsce posiadają obszerną ofertę, oto niektóre z kierunków studiów językowych:

filologia angielska, filologia angielska z językiem niemieckim, filologia angielska z lingwistyką stosowaną, filologia angielska z pedagogiką, filologia angielsko-celtycka, filologia angielsko-chińska, filologia bałkańska (bałkanistyka), filologia bałtycka, filologia białoruska z językiem angielskim, filologia chorwacka z językiem serbskim, filologia czeska, filologia dalekowschodnia, filologia duńska, filologia fińska, filologia francuska z drugim językiem romańskim, filologia germańska, filologia germańska z dodatkowym językiem.

Czytaj również:

Studia językowe – czy warto się na nie zdecydować?

Osoby, które pragną związać się z językiem obcym w sposób zawodowy, powinny rozważyć studia językowe. Jest to bardzo dobry sposób, aby kariera związana z językami, stała się bliższa. Warto też określić jaką specjalność zamierza się podjąć. Studia językowe powinny być świadomym wyborem.

Absolwenci studiów językowych bardzo często zadowoleni są z faktu, że wybrali akurat taki kierunek. Ale warto zaznaczyć, że kierunki filologiczne bardzo często wybierane są przez pasjonatów języków obcych. Połączenie pasji z nauką potrafi dać bardzo efektywne rezultaty.

Czy studia językowe są dla wszystkich? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Do studiów językowych potrzebna jest dobra pamięć, samodyscyplina i konsekwentna nauka. Ciągłe uczenie się nowych słówek, gramatyki czy czytanie literatury obcojęzycznej, niektórym osobom może nie odpowiadać.

Perspektywy pracy po studiach na kierunkach językowych

Kim można zostać po ukończeniu studiów językowych? Program studiów językowych może przygotowywać do wielu zawodów. Rynek pracy ciągle poszukuje specjalistów językowych, a stanowiska są różnorodne.

Wiele osób decyduje się na pracę w zawodzie nauczyciela języka obcego. Taka profesja pozwala na pracę w szkołach publicznych oraz prywatnych szkołach językowych.

Tłumaczenia językowe to branża, która od wielu lat prężnie się rozwija, a zapotrzebowanie na tłumaczenia ciągłe rośnie. Studia językowe to bardzo dobry sposób nauki dla osób, które chcą się przygotować do zawodu tłumacza językowego.

Nauczyciele, tłumacze językowi, badacze języka, dziennikarze, pisarze, wykładowcy, literaturoznawcy to tylko niektóre z zawodów, które wiele zawdzięczać mogą studiom językowym. Kształcenie na kierunkach językowych pozwala na rozpoczęcie pracy w wielu charakterach. Warto przemyśleć decyzję o podjęciu studiów językowych.

Podobne artykuły

Dialekty języka niemieckiego 1 Dla początkujących tłumaczy

Dialekty języka niemieckiego

12 czerwca 2024

Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? Niemcy często postrzegane są jako kraj

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy istnieje uniwersalny język, którym można się porozumiewać? Okazuje się, że

0
Would love your thoughts, please comment.x