Premiera kinowa filmu „Avatar” w reżyserii Jamesa Camerona w grudniu 2009 roku przyciągnęła do kin niezliczone rzesze widzów. Wiele emocji wzbudza język Na’vi, który stworzono specjalnie na potrzeby obrazu. Jest to sztuczny język, którego oryginalne brzmienie połączone ze scenariuszem i postaciami, które widzimy na ekranie, budzi zainteresowanie. Dziś postanowiliśmy przedstawić Ci wybrane języki sztuczne, a także wyjaśnić, co to jest nowomowa. Zaczynamy?
Sztuczne języki nie są małą grupą
Dziesiątki a może nawet setki sztucznych języków pojawiło się w literaturze i filmach. Jednak tylko niektórym z nich udało się rozwinąć na tyle, że praktycznie można by się nimi posługiwać na co dzień. Te niezwykłe języki sztuczne zostały stworzone albo we współpracy ze zdolnymi lingwistami albo w 100% są dziełem autora książki lub scenariusza.
Język sztuczny – Na’vi
Jest wśród wybranych języków sztucznych jednym z lepiej rozwiniętych.
Paul Frommer w licznych wywiadach stwierdził, że tworząc język sztuczny Na’vi inspirował się językami Xhosa, Bantu, japońskim oraz dwoma sztucznymi i bardzo popularnymi językami a mianowicie Klingońskim i Sindarińskim.
Sztuczne języki: język Klingoński
Interesuje Cię temat język Klingoński nauka? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Istnieje coś takiego jak Klingońska Akademia (strona jest szwedzko-angielska). Mało tego! Jeśli chcesz na poważnie podejść do sprawy „język Klingoński nauka” stworzono Instytut Języka Klingońskiego. W sieci jest także dostępny słownik i kilka przestrzeni, gdzie gromadzą się osoby uczące się klingońskiego. Po prostu dołącz do nich!
Czytaj również:
Sztuczne języki: język Dothraki
Kiedy bestsellerowa powieść George’a RR Martina z serii „Gra o tron” została zamieniona na scenariusz serialu producenci zatrudnili lingwistów aby „przenieśli język ludzi Dothraki do rzeczywistości”.
Sztuczne języki: Hight Valyrian
Po sukcesie serii i decyzji o ekranizacji kolejnych części powieści Peterson został poproszony o stworzenie języka High Valyrian, który służy w powieści za rodzaj „lingua franca” dla wielu narodów. Używając garstki słów i zwrotów zawartych oryginalnie w powieści Martina Peterson opracował High Valyrian jako majestatyczny, poetycki język.
Język Sindariński opracowany przez samego J. R. R. Tolkiena do serii powieści „Władca pierścieni”.
Tolkien przedstawił nawet szereg dialektów swojego sztucznego języka sindaińskiego oraz prześledził ich rozwój i wspólne korzenie w innych językach.
Chociaż język Sindariński jest zwykle zapisywany za pomocą alfabetu łacińskiego to wielu fanów twórczości Tolkiena opanowało oryginalny zapis języka zwany Cirth lub Tengwar.
P. Lovecraft wprowadził ten sztuczny język w opowiadaniu „The Call of Cthulhu”. Historia przedstawiona w dziele toczy się wokół nieziemskiego kultu, który jest intonowany w języku R’lyehian.
Jest City Speak to język futurystyczny wykreowany na potrzeby filmu „Łowca androidów”.
Fani klasycznej powieści science fiction „Diuna” bez problemu rozpoznają kilka słów w języku Fremen.
Pomimo iż nikt nigdy nie słyszał języka Kryptońskiego we wcześniejszych ekranizacjach przygód Super Mana, twórcy filmu „Człowiek ze stali” z 2013 roku stworzyli język planety Krypton.
Wielu autorów i językoznawców pokusiło się o stworzenie oryginalnego języka, który doskonale wpisze się w ramy przedstawianych przez nich historii. Za sprawą fanów języki te zyskały niezwykłą popularność a ich nauka jest jednym z obowiązków prawdziwego fana powieści i filmów science fiction.
Nowomowa – co to w ogóle jest?
Najkrócej mówiąc to sztuczny język, który obowiązuje w jakimś fikcyjnym i zarazem totalitarnym państwie o nazwie Oceania, który znamy z powieści „Rok 1984″Georga Orwella.
Co to jest nowomowa – czyli język sztuczny w wizji Orwella
Inaczej wyobrażał sobie język przyszłości George Orwell, autor powieści „Rok 1984”. Orwell opublikował esej, w którym nowomowa jest przedstawiona bardzo dokładnie. Co to jest nowomowa?
Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? Republika Federalna Niemiec, postrzegana często jako
Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,
Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy istnieje uniwersalny język, którym można się porozumiewać? Okazuje się, że
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2024 SUPERTŁUMACZ®
Zastanawiasz się czy tłumaczymy teksty z Twojej branży lub na niszowy język? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku od 07:00 do 19:00.