Choroby zawodowe tłumaczy część 2

18 stycznia 2012

W pierwszej części zajęliśmy się problemami ze zdrowiem typowymi dla długotrwałej pracy przy komputerze. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który może powodować choroby zawodowe u tłumaczy (a także ogólnie u pracowników biurowych, niezależnie od konkretnego wykonywanego zawodu). Na co jeszcze jesteśmy więc narażeni?

3. Wady postawy i choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej mocno obciąża kręgosłup. Dodatkowo zaś, często spotykana nieprawidłowa pozycja ciała, przyjmowana podczas pracy z komputerem, jeszcze bardziej potęguje ten problem. Wszystko to może spowodować nieodwracalne zmiany w układzie ruchu, a w konsekwencji stany zwyrodnieniowe kośćca oraz dolegliwości bólowe z nimi związane.

Podczas pracy przy komputerze mamy do czynienia z wysiłkiem statycznym. Mięśnie pozostają w nienaturalny dla nich sposób napięte na tyle długo, by doprowadzić do zwyrodnień. Co więcej, uciskane są także nerwy obwodowe i naczynia krwionośne – to drugie powoduje dodatkowo niedotlenienie i gorsze odżywianie mięśni.

Najbardziej obciążony jest w tej sytuacji nasz kręgosłup, co stosunkowo szybko może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w jego obrębie. Najpierw jednak pojawia się ból, o różnym nasileniu i umiejscowieniu, często promieniujący do kończyn dolnych. Niestety, na zaawansowane stadium zmian w obrębie kręgosłupa nie ma skutecznego lekarstwa – dostępne są środki przeciwbólowe, rehabilitacja, w ostateczności także leczenie operacyjne. Jednak szkody wyrządzone przez długotrwałe siedzenie na źle zaprojektowanych i niedopasowanych do indywidualnego wzrostu i budowy ciała krzesłach, są nieodwracalne.

Profilaktyka chorób kręgosłupa i narządu ruchu:

 • Odpowiedni fotel lub krzesło, zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii, dające podparcie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dobrze, jeśli jest w pewnym stopniu regulowane i daje się dopasować do potrzeb konkretnego użytkownika.
 • Częste przerwy, podczas których należy wstać, chwilę pochodzić, ponapinać i rozluźnić mięśnie, odciążyć kręgosłup.
 • Regularne ćwiczenia fizyczne, obejmujące jak najwięcej mięśni ciała. Sprawny i silny układ mięśniowy lepiej radzi sobie z wysiłkiem, który spada na niego przy długotrwałym siedzeniu w praktycznie tej samej pozycji.

Czytaj również:

4. Stres zawodowy i jego konsekwencje

Każda praca wiąże się z pewnym poziomem stresu. Czasami bywa on świetną motywacją do coraz bardziej efektywnego działania i podnoszenia swoich kwalifikacji. Jednak stres przewlekły, oddziałujący na pracownika codziennie przez długi czas, powoduje szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zaliczyć do nich można:

  • różnego rodzaju nerwice;
  • stany depresyjne lub pełnoobjawową depresję;
  • zaburzenia emocjonalne i problemy z niestabilnością nastroju;
  • wypalenie zawodowe;
  • choroby układu krwionośnego;
  • zaburzenia snu, bezsenność;
  • problemy ze strony układu trawiennego

Lista jest znacznie dłuższa, jednak już te kilka punktów wystarczy, aby zorientować się, jak groźny może być stres w pracy. A z czego on wynika?

Przede wszystkim chodzi tu o poczucie odpowiedzialności za swoją pracę, połączone najczęściej z koniecznością skupiania przez dłuższy czas uwagi na wykonywanych czynnościach i monotonią zadań. Dla tłumacza może to być naprawdę duży problem, bo żadnego z powyższych czynników nie da się całkowicie pozbyć. Występują stale, codziennie, przez całe lata wykonywania zawodu.

Profilaktyka i radzenie sobie ze stresem:

 • Jak największe urozmaicenie zadań, tak, żeby nie robić ciągle tych samych, lub bardzo do siebie podobnych rzeczy. Często wystarczy po prostu zmiana tematyki i monotonia nieco się zmniejsza.
 • Aktywność fizyczna po pracy. Sport, nawet uprawiany tylko amatorsko, bardzo dobrze przeciwdziała skutkom stresu i zmniejsza podatność na niego.
 • Ćwiczenia relaksujące, z których część można wykonywać nawet w pracy. Wystarczy kilkuminutowa przerwa. Wybór dostępnych technik jest naprawdę spory.
 • Umiejętność odgraniczenia pracy od życia osobistego. Jest to sprawa bardzo istotna. Koniec pracy powinien oznaczać przejście w „tryb relaksu” i odpoczynku od zadań zawodowych.

Profilaktyka chorób zawodowych jest równie ważna, jak sama praca

Jeśli nie zadbamy od samego początku o swoje zdrowie, prędzej czy później okaże się, że nasze kształcenie, podnoszenie kompetencji, nauka nowych rzeczy – nic nam nie da w szerszej perspektywie. Co z tego bowiem, że nabędziemy perfekcji w samych tłumaczeniach, jeśli możemy być zmuszeni do wykonywania ich ze szpitalnego łóżka?

Każda przypadłość zdrowotna drastycznie ogranicza nasze możliwości zawodowe i zmniejsza efektywność pracy. Nie zaniedbujmy więc głównego narzędzia, jakim się posługujemy: naszego zdrowego i sprawnego ciała.

Podobne artykuły

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?Dla początkujących tłumaczy

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?

28 lipca 2022

Dla wielu osób zawód tłumacza wydaje się być spełnieniem marzeń. Nie tylko zawodowych, ale

Tłumaczenia i praca zdalna - jak pracują profesjonalni tłumacze?Dla początkujących tłumaczy

Tłumaczenia i praca zdalna – jak pracują profesjonalni tłumacze?

27 lipca 2022

O tym, że praca tłumacza jest jedną z najciekawszych nie trzeba nikogo przekonywać. Dla

Tłumaczenie umowy o współpracyDla początkujących tłumaczy

Tłumaczenie umowy o współpracy

27 lipca 2022

Samodzielna ścieżka kariery tłumacza bywa trudna. Tym bardziej że w pojedynkę często możemy tak

0
Would love your thoughts, please comment.x