Słynne cytaty po francusku z tłumaczeniem, które trzeba poznać

19 kwietnia 2022

Anthelme Brillat-Savarin mawiał „Dis-moi ce que tu manges, je te dirai ce que tu es”, co w języku polskim znamy jako „Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś”. Wbrew pozorom każdy z nas zna wiele francuskich sentencji, które na stałe weszły do naszego języka. Nie wierzysz? Dziś przedstawiamy Ci niektóre z nich. Słynne cytaty po francusku z tłumaczeniem, które trzeba poznać!

Słynne cytaty po francusku z tłumaczeniem na język polski – co świadczy o ich popularności?

Język i kultura francuska odcisnęły swoje piętno na naszym ojczystym polskim. Wybitni literaci, filozofowie i myśliciele, ludzie nauki i świata polityki „przemawiają” do nas do dzisiejszego dnia. Ich słowa pojawiają się w artykułach, książkach, a nawet powołują się na nie ludzie telewizji i twórcy internetowi. Te najbardziej znane sentencje swoją popularność zawdzięczają niewątpliwie ludziom, którzy je wypowiedzieli, ale i mądrości, którą zawierają.

Przykłady słynny cytatów francuskich z tłumaczeniem na język polski:

  • Simone de Beauvoir – „La femme est tout ce que l’homme appelle et tout ce qu’il n’atteint pas” przetłumaczymy z języka francuskiego na polski jako „Kobieta jest wszystkim, czego potrzebuje mężczyzna i wszystkim, czego on nigdy nie osiągnie”.
  • Charles André Joseph Marie de Gaulle – to autor słów „Comment voulez-vous gouverner un pays qui a deux cent quarante-six variétés de fromage?”. W tłumaczeniu na nasz język ojczysty brzmi to „Jak można rządzić krajem, który ma dwieście czterdzieści sześć gatunków sera?”.
  • Jean-Paul Sartre – powiedział „Chaque homme doit inventer son chemin”, znaczy to „Każdy człowiek powinien wymyślić swoją drogę”.
  • Marcel Proust – „Nie ma człowieka, bodaj najmędrszego, który w epoce młodości nie mówił rzeczy lub wręcz nie prowadził życia, którego wspomnienie może być mu przykre i które pragnąłby zatrzeć w pamięci. Ale nie powinniśmy żałować przeszłości. Czy stalibyśmy się mądrzy – w takiej mierze, w jakiej to możliwe – gdybyśmy nie przeszli przez te wszystkie śmieszne fazy poprzedzające?”.
  • Denis Diderot – „On n’est point toujours une bête pour l’avoir été quelquefois”, co po polsku znamy jako „Bycie głupcem czasami nie czyni kogoś głupcem przez cały czas”.
  • René Descartes – to autor jednej z najbardziej znanych i najczęściej cytowanych sentencji, brzmi ona „Je pense, donc, je suis”. To oczywiście słynne „Myślę, więc jestem”.
  • Victor Hugo – „Les livres sont des amis froids et sûrs”, w języku polskim to „Książki są zimne i są przyjaciółmi”.
  • Alexandre Dumas – ten jeden z najbardziej znanych pisarzy napisał: „Tous pour un, un pour tous”. Ten cytat po polsku to słynne „Jeden za wszystkich wszyscy za jednego”.
  • Antoine de Saint-Exupéry – to twórca słów: „On ne voit bien qu’avec le coeur”, które w języku polskim znamy jako „Widzimy dobrze tylko sercem”.

Jak tłumaczyć słynne cytaty francuskie na język polski?

Jak tłumaczyć słynne francuskie cytaty? To pytanie zapewne zadaje sobie wiele osób, które na przykład uczy się tego języka lub pisze wypracowanie. Przede wszystkim warto korzystać z dostępnych przekładów sentencji znanych pisarek i pisarzy, filozofów i myślicieli czy innych wybitnych ludzi związanych z Francją i językiem francuskim. To prosty sposób „na obejście” tej sytuacji.

Kilka prostych porad, aby cytować sentencje, przysłowia i inne francuskie zwroty w sposób prawidłowy:

  • Cytuj tłumaczenia ze sprawdzonego źródła – publikacji książkowej, artykułu znanego profesora, językoznawcy czy dziennikarza lub z zaufanego źródła internetowego.
  • Przy samodzielnym tłumaczeniu dobrze sprawdzić, czy w ogóle ktoś już pokusił się o przetłumaczenie konkretnej sentencji. Jeżeli tak, warto skorzystać z „gotowca”.
  • Tłumacz cytaty francuskie tylko mając pewność, że masz na tyle językowych „narzędzi”, że poradzisz sobie z tym.
  • Po przetłumaczeniu wyrażenia, zdania czy dłużej wypowiedzi, sprawdź poprawność przekładu w języku polskim.
  • Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać tłumaczenie francuski, poszukaj informacji, które Ci w tym pomogą – podpowiedzi tłumaczy, publikacji dotyczących przekładów lub zajrzyj do gotowych tłumaczeń.

Najczęstsze błędy popełniane podczas tłumaczeń cytatów

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w odniesieniu do omawianego tu tematu, jest cytowanie tłumaczeń cytatów ze źródeł internetowych, które nie są godne zaufania.

Nawet na stronach www z bazami cytatów, które „wyglądają” na dobrze opracowane, zdarzają się pomyłki. Nie zawsze chodzi o błędny przekład sam w sobie, ale w tłumaczeniu na język polski nieprawidłowo używa się znaków interpunkcyjnych czy przekręca słowo. Należy jeszcze powiedzieć o czymś takim, że jakąś sentencję przetłumaczono prawidłowo, ale w polskim przekładzie pojawiają się błędy ortograficzne.

Podobne artykuły

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?Dla początkujących tłumaczy

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?

28 lipca 2022

Dla wielu osób zawód tłumacza to spełnienie marzeń. Nie tylko zawodowych, ale także i

Tłumaczenia dokumentacji maszynArtykuły na temat tłumaczeń

Tłumaczenia dokumentacji maszyn

27 lipca 2022

Czym są tłumaczenia dokumentacji maszyn? W dzisiejszych czasach, gdy postęp techniczny następuje niemal z

Tłumaczenie historii chorobyO tłumaczeniach

Tłumaczenie historii choroby

27 lipca 2022

Tłumaczenia medyczne to jedne z najtrudniejszych rodzajów przekładu. Wie o tym każdy, kto choć

0
Would love your thoughts, please comment.x