Tłumacze mają prawo do zrzeszania się i działania w stowarzyszeniach. Ich charakter prawny reguluje „Ustawa o stowarzyszeniach”, na podstawie przepisów której można je zakładać w ramach obowiązujących przepisów. Dzięki temu istnieje obecnie wiele uczestnictwo w nich daje najczęściej całkiem wymierne korzyści.
Na terenie Polski działa całkiem sporo stowarzyszeń. Wymienić tu można na przykład:
Działalność każdego z nich uregulowana jest wewnętrznym statutem, jednak ogólne przepisy dotyczące ich zakładania i późniejszego funkcjonowania zawiera właśnie „Ustawa o stowarzyszeniach”. Są to jednak zasady na tyle ogólne, że w zasadzie nie ma problemu z dostosowaniem się do nich.
Jeżeli więc grupa tłumaczy uzna, że ma ciekawy pomysł i chce założyć stowarzyszenie zajmujące się np. określoną dziedziną czy badaniami, wystarczy poznać przepisy „Ustawy”, dopełnić formalności – i można działać. Na przykład na rzecz propagowania słusznych idei, standardów wykonywania zawodu, czy wspomagać ochronę praw zawodowych tłumaczy.
Przed podjęciem decyzji jednak, jak zawsze warto dowiedzieć się, na czym konkretnie polega prowadzenie stowarzyszenia i co trzeba zrobić, aby je założyć.
Czytaj również:
Stowarzyszenie pod względem funkcjonalnym i prawnym jest:
Zrzeszenia o tym charakterze podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nadzór nad ich działalnością sprawuje starosta właściwy ze względu na siedzibę, a w przypadku stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego – także wojewoda.
University of Oxford, znany również jako Oksford, to jedna z tych uczelni, która jest
Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? Niemcy często postrzegane są jako kraj
Geneza różnych przesądów jest mniej lub bardziej znana. Przykładowo, skąd zła sława piątku trzynastego?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2025 SUPERTŁUMACZ®
Zastanawiasz się czy tłumaczymy teksty z Twojej branży lub na niszowy język? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku od 07:00 do 19:00.