Zastanawiasz się czym są kolokacje językowe? Jeśli zaczynasz się uczyć języka obcego, wiedz, że kolokacje są bardzo wygodną formą językową. To nic innego jak najczęściej spotykane połączenia wyrazów w danym języku – umożliwiają więc nauczenie się poprawnego użycia nie tylko całych fraz, ale i kontekstu, w jakim dane połączenie występuje. Zawodowy tłumacz jednak napotyka często kolokacje, które nie są tak proste, jak te z języka potocznego, ale musi sobie z nimi odpowiednio poradzić.
Niewątpliwie jednym z częstych zjawisk, które na swojej drodze spotyka tłumacz jest właśnie kolokacja. To charakterystyczne zestawienia wyrazów w danym języku, które występują razem i mają specyficzne znaczenie. Kolokacje są ważne, ponieważ ich niewłaściwe użycie może prowadzić do nieporozumień.
Na przykład w angielskim mówi się „take a photo” zamiast „make a photo”. Gdybyś spróbował do osoby anglojęzycznej powiedzieć, zgodnie z zasadami naszego języka, na przykład „make a photo”, zapewne musiałaby się ona mocno zastanowić, co właściwie mamy na myśli.
Dzięki przytoczonym przykładom łatwiej będzie Ci pojąć, czym są kolokacje. Mogą występować pod różnymi postaciami, jako związki różnych składników mowy.
Popularne przykłady kolokacji w języku polskim:
Należy pamiętać, że użycie danej kolokacji w języku ma znaczenie stereotypowe. Często stosowane są bezrefleksyjnie i odruchowo, ponieważ jesteśmy z nimi po prostu „osłuchani” od dziecka. Podobne związki wyrazowe jednak, tak samo oczywiście i automatycznie wypowiadane przez obcokrajowca, dla nas wcale tak proste i zrozumiałe nie są. Jeśli chcesz nauczyć się kolokacji językowych w danym języku, czasem samodzielna nauka nie wystarczy. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego tłumacza, który pomoże Ci rozwiązać problem.
Nasi tłumacze to eksperci, którzy doskonale znają kolokacje językowe oraz zasady ich użycia w wielu językach. Jeśli więc potrzebujesz pomocy w zrozumieniu tych wyrażeń, skorzystaj z naszych usług. Specjalizujemy się w precyzyjnym i bezbłędnym rozpoznawaniu i tłumaczeniu kolokacji w ponad 50 językach.
Czytaj również:
Co do zasady, kolokacja jest rodzajem związku frazeologicznego. Niestety nie jedynym, co czasami nastręcza pewnych problemów, ponieważ podział jest tu nieostry. Do frazeologizmów należą zarówno idiomy (zwroty przenośne, np. „zrobić w balona”), jak i kolokacje (zestawienie wyrazów mające określone znaczenie, choć nie dosłowne, np. „odnieść zwycięstwo”).
Ucząc się języka, często napotykamy na kolokacje – zestawienia słów, które dosłownie przetłumaczone brzmią dziwnie, ale w oryginale mają sens. To może być wyzwaniem przy tłumaczeniu. Kolokacje są specyficzne dla danego języka i mogą stanowić pułapkę dla tłumacza.
Zarówno profesjonalista, jak i osoba rozpoczynająca dopiero swoją przygodę z przekładami, muszą być szczególnie wrażliwi na występowanie kolokacji w tekście – np. kolokacje i język angielski to obszar, w którym powinien być biegły profesjonalista pracujący w parze polski – angielski. Sama bowiem znajomość automatyczna danego słowa nie wystarcza do tego, aby się nim płynnie posługiwać w różnych sytuacjach i kontekstach. Nie można odwzorowywać rodzimych kolokacji na język docelowy bez uprzedniego sprawdzenia, czy taki zwrot w ogóle w nim występuje.
Kolokacje wymagają specjalnej uwagi i różnią się w zależności od języka. Tłumacz powinien znać nie tylko język, ale także specyfikę kolokacji. Współpracujemy z ekspertami wielu języków, którzy poradzą sobie z każdym wyzwaniem językowym. Jeśli masz ważny tekst pełen kolokacji, powierz go profesjonalistom. Nasi tłumacze są biegli zarówno w angielskim, jak i wielu innych językach. Zadbają o to, aby Twoje treści były przetłumaczone dokładnie i zrozumiale.
Tłumaczenie dzieła literackiego to poważne wyzwanie. Tłumacz musi w taki sposób dostosować tekst do
Tłumaczenie jest ryzykownym biznesem, ale tłumaczenie metafor jest jeszcze bardziej „niebezpieczne”. Trzeba tu stosować
Tłumaczenia medyczne wydają się proste tak długo, jak długo nie zaczniemy się nimi zajmować.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2024 SUPERTŁUMACZ®
Zastanawiasz się czy tłumaczymy teksty z Twojej branży lub na niszowy język? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku od 07:00 do 19:00.