Na czym polega tłumaczenie maszynowe? Definicja i zalety

13 kwietnia 2021

Automatyzacje sprawiają, że wiele procesów, które zajmowały sporą ilość czasu, stają się szybsze, łatwiejsze oraz mniej narażone na błędy. Branża tłumaczeniowa również zautomatyzowała procesy tłumaczenia. Tłumaczenia maszynowe potrafią przekładać różnorodne treści. Czy sztuczna inteligencja potrafi, tak jak człowiek, przekładać kontekst? Okazuje się, że tekst źródłowy bardzo dobrze odzwierciedlony jest w wynikach pracy tłumaczenia maszynowego. Jednak nie można stwierdzić, że sztuka zawodu tłumacza zostanie wyparta przez oprogramowanie. Tylko prawidłowe wykorzystywanie tłumaczeń automatycznych pozwala na osiągnięcie rzetelnego i bezbłędnego tłumaczenia. Technologia ułatwia pracę, ale nie jest w stanie całkowicie zastąpić człowieka.

Definicja tłumaczenia maszynowego

W języku polskim funkcjonują dwa określenia tłumaczenia maszynowego MT, tłumaczenie maszynowe i tłumaczenie automatyczne. W języku angielskim, ten rodzaj tłumacze to machine translation.

Tłumaczenie jest generowane przez program komputerowy w oparciu o algorytm. Wśród jego głównych metod możemy wymienić: systemy tłumaczenia bezpośredniego, systemy przekładu składniowego, systemy oparte na powierzchniowym transferze semantycznym, systemy międzyjęzykowe, statystyczne tłumaczenie maszynowe, a także tłumaczenie oparte na przykładach.

Stosowane jako narzędzie mające wspomagać tłumacza. Najczęściej wykorzystywane do przekładania ogromnych ilości treści, z którymi nie sposób poradzić sobie tłumacząc tylko w tradycyjny sposób.

Kiedy powstały pierwsze maszyny tłumaczeniowe? Za rok zapoczątkowania tłumaczeń automatycznych uznaje się 1933. Wtedy maszyny tłumaczeniowe wykorzystywane były w wojskowości.

Znaczenie tłumaczenia maszynowego w poszczególnych branżach

W zależności od branży i tematyki tekstów źródłowych, stopień wykorzystania tłumaczenia maszynowego jest różny. Krótkie treści, proste teksty, raczej nie są poddawane tłumaczeniom automatycznym w profesjonalnych biurach tłumaczeń. Nie oznacza to jednak, że nawet krótkich wyrażeń, nie można przekładać automatycznie. Ma to miejsce w prywatnych tłumaczeniach. Kto dziś nie zna Google Translate? Microsoft Translator, który działa wprost w przeglądarce, ma grono wiernych użytkowników. Dzięki ciągłym aktualizacją, aspekt językowy, gramatyczny i znaczeniowy staje się coraz doskonalszy.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się tłumaczenia maszynowe? Wiele branż korzysta z tłumaczeń opartych na regułach automatycznego przekładu. Zazwyczaj są to te dziedziny, które mają do czynienia z ogromną ilością treści. Przykładem mogą być tłumaczenia prawne i prawnicze. Wiele ustaw, wyroków, akt sprawy są poniekąd podobnie skonstruowane i posiadają zasób słownictwa charakterystyczny, ale powtarzający się. Pamięć tłumaczeniowa to jeden z modułów narzędzi przekładu automatycznego. Dzięki temu, raz wykonane tłumaczenie zostaje zapamiętane i nabyta przez maszynę wiedza, wykorzystana do późniejszych przekładów.

Tłumaczenia techniczne również odnajdują pomoc w tłumaczeniach maszynowych. Przykładowo, tłumaczenie instrukcji obsługi pozwala na ich wykorzystywanie. Instrukcja obsługi musi być spójna i powtarzalna w każdym języku. Neuronowe tłumaczenie maszynowe , z ang. neural machine translation, radzi sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Wynikiem jest tłumaczenie wysokiej jakości, zachowujące standardy danego rodzaju treści.

Dlaczego warto stosować tłumaczenie maszynowe?

Czy warto korzystać z silnika tłumaczenia maszynowego? Zalety takiego rozwiązania są na prawdę duże. Tłumaczenie tekstu staje się szybsze, ale też mniej narażone na błędy. Nowoczesne sieci neuronowe, które wchodzą w skład tłumaczenia maszynowego, doskonale radzą sobie z różnego rodzaju treściami. Czas całego procesu jest krótszy, a to bardzo doceniana zaleta automatycznych tłumaczeń.

Docelowy tekst, który wygenerowany zostaje poprzez użycie MT, jest bardzo dobrej jakości. A to wszystko za sprawą inteligentnego oprogramowania. Twórcy takich programów dbają o to, by przekłady były jak najlepsze, bezbłędne i o wysokiej jakości. Ciągłe aktualizacje i sprawowanie opieki nad programami do tłumaczeń maszynowych to jedno z głównych zadań dostawców.

Na jakość tłumaczeń maszynowych, wpływ maja także sami użytkownicy. Mogą oni kontaktować się z dostawcami oprogramowania, wskazywać błędy, podawać sugestie. Taka współpraca daje bardzo dobry wynik. Dzięki temu, język docelowy, gramatyka, terminologia itd. stają się coraz doskonalsze. I choć tłumaczenie wspomagane komputerowo jest w większym stopniu zależne od człowieka w istocie działania, interakcja pomiędzy tłumaczem a producentem dodaje współczynnik ludzki do sztucznej inteligencji.

Wielu tłumaczy chwali sobie możliwości pamięci tłumaczeniowej, która jest integralną częścią wielu programów MT. Taka funkcja pozwala tworzyć pewnego rodzaju szablony i szkice, które wykorzystywane są w późniejszych tłumaczeniach. Jest to szczególnie przydatne, gdy tłumacz zajmuje się ściśle określoną dziedziną. Mając bazę tłumaczeniową, tworzy przekłady jeszcze sprawniej i szybciej. A jak wiadomo, wielu klientów ceni swój czas.

Każde oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji ma swoje wady i zalety. Narzekać można na zdarzający się brak wyłapywania kontekstu w tłumaczeniach maszynowych. Jednak program uczy się, zapamiętuje i wykorzystuje schematy w kolejnych przekładach. I ta wada może być właściwie zaletą. Zamiast nachalnie narzucać własne sugestie, program dopasowuje się do rodzaju tłumaczeń, nawyków tłumacza i jego stylu. To głębokie uczenie to cecha, która zadowala największych przeciwników tłumaczeń maszynowych.

Podobne artykuły

Jak dobrze przetłumaczyć film Dla biur tłumaczeń

Jak dobrze przetłumaczyć film? Najważniejsze czynniki dobrego tłumaczenia tekstów kultury

19 maja 2021

Tłumaczenie filmów i seriali nie jest łatwym zadaniem. Aby dobrze przetłumaczyć film, należy wziąć

kursy tłumaczeniowe Dla początkujących tłumaczy

Praca tłumacza – czy warto inwestować w kursy tłumaczeniowe?

19 maja 2021

Branża tłumaczeniowa ciągle się rozwija. Poszukiwane są nowoczesne metody przekładów i sposoby na jeszcze

Najczęstsze błędy tłumaczeniowe Dla początkujących tłumaczy

Najczęstsze błędy tłumaczeniowe. Na co zwracać uwagę?

19 maja 2021

Każde tłumaczenie językowe powinno być wykonane starannie. Dbałość o poprawność tłumaczenia, bezbłędność i prawidłowość

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x