Neurolingwistyka – co to takiego?

19 maja 2021

Mózg jest narządem, który potrafi nieraz zaskoczyć jego badaczy. Procesy, które zachodzą w ludzkim mózgu są tak skomplikowane i tajemnicze, że co rusz odkrywane są jego nowe cechy i właściwości. Mózg kontroluje ludzkie ciało oraz psychikę. To kim jesteśmy, zawdzięczamy rozwojowi ewolucyjnemu. Mózg w trakcie ewolucji spowodował wiele zmian w ciele człowieka. Od wyprostowania postawy do możliwości abstrakcyjnego myślenia, poczucia estetyki czy przyjemności. Neurolingwistyka to nauka, która bada mózg i jego wpływ na język. I odwrotnie, bo jak się okazuje, język też wpływa na procesy myślowe zachodzące w mózgu.

Krótka historia neurolingwistyki

Neurolingwistyka pojawiła się w badaniach naukowych w wieku XIX. To właśnie wtedy rozpoczęto badania nad sposobem funkcjonowania języka i mowy po uszkodzeniu pewnych obszarów w mózgu. Naukowcy zauważyli, że rozumienie mowy oraz wysławianie się to nie tylko efekt uszkodzenia aparatu mowy. Połączenie pomiędzy znajomością języka i umiejętnością wykorzystania go do komunikacji a mózgiem jest bardzo ścisłe.

Ośrodek Werneckiego, który zlokalizowany jest w górnym płacie skroniowym, odpowiada za rozumienie sensu słów. Z kolei ośrodek Broki, znajdujący się w zakręcie czołowym dolnym, uczestniczy w zrozumiałym wyrażaniu mowy.

NLP, czyli neuro-linguistic programming (programowanie neurolingwistyczne) wyewoluowało z neurolingwistycznych obserwacji i stało się nauką (przez niektórych uważaną za pseudonaukę), która bada możliwości programowania (wpływania) na jednostkę poprzez używanie specjalnych słów, konstrukcji i zachowań.

Czytaj również:

Rozwój technologii a neurolingwistyka

Psychologia, neurologia i lingwistyka, które korzystają z wyników badań nad neurolingwistyką, nie osiągnęłyby swoich rezultatów bez rozwoju technologii. Dzięki nowoczesnym urządzeniom i sposobom badania mózgu, wiele osiągnięć nie byłoby jeszcze znanych i rozpowszechnianych.

Chociaż neurolingwistyka nie jest jeszcze w pełni odkryta, bez rozwiniętej technologii nie byłaby nawet w tym miejscu, w którym jest obecnie. Dzięki wiedzy na temat neurolingwistyki, medycyna może pomagać pacjentom, rozumieć ich stany i stosować skuteczne terapie.

Techniki obrazowania mózgu stosowane w neurolingwistyce

Dziedziny naukowe korzystają z najnowocześniejszych technik, aby móc pracować nad zagadnieniami z neurolingwistyki. Jedna z metod badań jest pozytonowa tomografia emisyjna, zwana potocznie PET (od ang. positron emission tomography). W przeciwieństwie do tomografii komputerowej, pacjentowi wprowadza się substancję promieniotwórczą, której kontrast uwidacznia obraz.

Funkcjonalny rezonans magnetyczny to kolejna metoda. Wskazuje ona na ilość przepływu krwi przez mózg, w zależności od jego aktywności. Obszary, które są najbardziej ukrwione podczas zadawania bodźca, uznawane są za najbardziej aktywne w danej chwili.

Encefalografia pozwala badać mózg, gdy uprzednio został wprowadzony środek cieniujący. Wyróżnia się kilka rodzajów encefalografii, a o zastosowaniu konkretnej, decyduje lekarz prowadzący pacjenta.

Układ neurologiczny człowieka jest niesamowicie trudny do zrozumienia, dlatego standardowe badania mózgu nie są w stanie zapewnić wyników, które usatysfakcjonują badaczy neurolingwistyki.

Podobne artykuły

Wywiad z Beatą PiotrowskąZ życia firmy

Zrozumienie różnic kulturowych to podstawa skutecznej współpracy na arenie międzynarodowej. Wywiad z Beatą Piotrowską

27 września 2023

Publikujemy wywiad z Beatą Piotrowską, finance assistant w SUPERTŁUMACZ®. Pani Beata opowie nam o

Jak dobrze przetłumaczyć film Dla biur tłumaczeń

Jak dobrze przetłumaczyć film? Najważniejsze czynniki dobrego tłumaczenia tekstów kultury

19 maja 2021

Tłumaczenie filmów i seriali nie jest łatwym zadaniem. Aby dobrze przetłumaczyć film, należy wziąć

Co to jest LQA i jakie są jego zadania Dla biur tłumaczeń

Co to jest LQA i jakie są jego zadania?

19 maja 2021

Kontrola jakości tłumaczenia to jeden z procesów tworzenia tekstu docelowego. To bardzo ważny etap

0
Would love your thoughts, please comment.x