Neurolingwistyka – co to takiego?

19 maja 2021

Mózg jest narządem, który potrafi nieraz zaskoczyć jego badaczy. Procesy, które zachodzą w ludzkim mózgu są tak skomplikowane i tajemnicze, że co rusz odkrywane są jego nowe cechy i właściwości. Mózg kontroluje ludzkie ciało oraz psychikę. To kim jesteśmy, zawdzięczamy rozwojowi ewolucyjnemu. Mózg w trakcie ewolucji spowodował wiele zmian w ciele człowieka. Od wyprostowania postawy do możliwości abstrakcyjnego myślenia, poczucia estetyki czy przyjemności. Neurolingwistyka to nauka, która bada mózg i jego wpływ na język. I odwrotnie, bo jak się okazuje, język też wpływa na procesy myślowe zachodzące w mózgu.

Krótka historia neurolingwistyki

Neurolingwistyka pojawiła się w badaniach naukowych w wieku XIX. To właśnie wtedy rozpoczęto badania nad sposobem funkcjonowania języka i mowy po uszkodzeniu pewnych obszarów w mózgu. Naukowcy zauważyli, że rozumienie mowy oraz wysławianie się to nie tylko efekt uszkodzenia aparatu mowy. Połączenie pomiędzy znajomością języka i umiejętnością wykorzystania go do komunikacji a mózgiem jest bardzo ścisłe.

Ośrodek Werneckiego, który zlokalizowany jest w górnym płacie skroniowym, odpowiada za rozumienie sensu słów. Z kolei ośrodek Broki, znajdujący się w zakręcie czołowym dolnym, uczestniczy w zrozumiałym wyrażaniu mowy.

NLP, czyli neuro-linguistic programming (programowanie neurolingwistyczne) wyewoluowało z neurolingwistycznych obserwacji i stało się nauką (przez niektórych uważaną za pseudonaukę), która bada możliwości programowania (wpływania) na jednostkę poprzez używanie specjalnych słów, konstrukcji i zachowań.

Czytaj również:

Rozwój technologii a neurolingwistyka

Psychologia, neurologia i lingwistyka, które korzystają z wyników badań nad neurolingwistyką, nie osiągnęłyby swoich rezultatów bez rozwoju technologii. Dzięki nowoczesnym urządzeniom i sposobom badania mózgu, wiele osiągnięć nie byłoby jeszcze znanych i rozpowszechnianych.

Chociaż neurolingwistyka nie jest jeszcze w pełni odkryta, bez rozwiniętej technologii nie byłaby nawet w tym miejscu, w którym jest obecnie. Dzięki wiedzy na temat neurolingwistyki, medycyna może pomagać pacjentom, rozumieć ich stany i stosować skuteczne terapie.

Techniki obrazowania mózgu stosowane w neurolingwistyce

Dziedziny naukowe korzystają z najnowocześniejszych technik, aby móc pracować nad zagadnieniami z neurolingwistyki. Jedna z metod badań jest pozytonowa tomografia emisyjna, zwana potocznie PET (od ang. positron emission tomography). W przeciwieństwie do tomografii komputerowej, pacjentowi wprowadza się substancję promieniotwórczą, której kontrast uwidacznia obraz.

Funkcjonalny rezonans magnetyczny to kolejna metoda. Wskazuje ona na ilość przepływu krwi przez mózg, w zależności od jego aktywności. Obszary, które są najbardziej ukrwione podczas zadawania bodźca, uznawane są za najbardziej aktywne w danej chwili.

Encefalografia pozwala badać mózg, gdy uprzednio został wprowadzony środek cieniujący. Wyróżnia się kilka rodzajów encefalografii, a o zastosowaniu konkretnej, decyduje lekarz prowadzący pacjenta.

Układ neurologiczny człowieka jest niesamowicie trudny do zrozumienia, dlatego standardowe badania mózgu nie są w stanie zapewnić wyników, które usatysfakcjonują badaczy neurolingwistyki.

Podobne artykuły

Jak dobrze przetłumaczyć film Dla biur tłumaczeń

Jak dobrze przetłumaczyć film? Najważniejsze czynniki dobrego tłumaczenia tekstów kultury

19 maja 2021

Tłumaczenie filmów i seriali nie jest łatwym zadaniem. Aby dobrze przetłumaczyć film, należy wziąć

Co to jest LQA i jakie są jego zadania Dla biur tłumaczeń

Co to jest LQA i jakie są jego zadania?

19 maja 2021

Kontrola jakości tłumaczenia to jeden z procesów tworzenia tekstu docelowego. To bardzo ważny etap

Na czym polegają neuronowe tłumaczenia maszynowe Komputery w pracy tłumacza

Na czym polegają neuronowe tłumaczenia maszynowe i gdzie znajdują zastosowanie?

19 maja 2021

Współczesna technologia pozwala opracowywać oprogramowania, które ułatwiają pracę ludzi. Branża tłumaczeniowa również korzysta ze

0
Would love your thoughts, please comment.x