Każdy doświadczony tłumacz niejednokrotnie spotkał się w swojej karierze ze skrótem, który przysłowiowo „powalił go na łopatki”. Problem skrótów istnieje w każdym języku. Oczywistym jest, że tłumacze w toku systematycznej pracy, poszerza zakres używanych przez siebie nazw skrótowych.
Skróty są elementem języka, który stale ewoluuje. Jak odczytać skrót? Ciągle powstają nowe formy skróconych wyrazów czy zwrotów. To naturalny etap rozwoju każdego języka, który jest narzędziem komunikacyjnym na całym świecie. W tych czasach, niemalże każda instytucja posiada skrót swojej nazwy. Wiąże się to z dużą ekonomizacją współczesnego języka.
Skróty i skrótowce słownik powie Ci, że to nie to samo
Wiele osób uważa, że skrót i skrótowiec to zupełnie to samo. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie są to pojęcia tożsame. Warto przytoczyć ich definicje, aby zorientować się, na czym polega różnica.
Jak rozszyfrować skrót?
Skróty i akronimy są najczęściej utożsamiane z konkretnymi kategoriami języka. Mogą dotyczyć:
Tłumacz skrótów – czyli o tym, z czym tłumacze mają największy problem
Badania wykazały, że tłumacz skrótów ma przede wszystkim problem ze skrótami potocznymi i branżowymi.
Skróty tłumaczenie
Podczas tłumaczenia skróty i skrótowce mogą stwarzać problemy natury edytorskiej. Często zadajemy sobie pytanie, czy tłumacząc nazwy zagranicznych instytucji, które posiadają skrót obcojęzyczny powinniśmy przekładać na język polski także to, co znajduje się w nawiasie? Taka transkrypcja tekstu nie wygląda dobrze. Używanie skrótów i akronimów ma nam ułatwić posługiwanie się danym wyrazem w teście. Nazwę skrótową warto choć raz rozwinąć, aby odbiorca wiedział, czego ona dotyczy. Jeżeli raz podamy skrót, powinniśmy go później używać tylko w jednolitej formie.
Czytaj również:
Słownik skrótów
Podstawowym narzędziem pracy tłumacza jest profesjonalny słownik. Jeżeli zależy nam na stylistycznej i gramatycznej poprawności tłumaczenia, normy słownikowe są niezastąpione.
Skróty i skrótowce – słownik, niezastąpiona pomoc
W zależności od rodzaju kompendium, do którego sięgamy, powinno ono regulować wszystkie wątpliwości językowe danej branży. Przydatna staje się także wiedza, rządząca zasadami ortografii i językoznawstwa. Stąd jak widać, słownik skrótów zawsze warto mieć pod ręką.
Jak odczytać skrót? A pomoc „płynąca” z for internetowych
Na forach internetowych wielu tłumaczy dzieli się swoimi wątpliwościami. Warto przeglądać poruszane wątki. Pomogą nam one w rozwiązaniu nurtujących nas problemów. Fora są także dobrym źródłem wzbogacenia naszej wiedzy. Możemy również sami zadać pytanie, sprawdzić, czy ktoś inny miał podobny do naszego problem. Fora internetowe mogą być prawdziwą kopalnią wiedzy.
Rozszyfrowywanie skrótów często to naprawdę trudne, skomplikowane i denerwujące zajęcie. A temat skróty – tłumaczenie nastręcza jeszcze więcej komplikacji… Oto kilka prostych rad, wskazówek, które pokażą Ci, jak w prosty sposób sobie z nimi poradzić.
Jak tłumaczyć skrót? Przede wszystkim:
Po odpowiednim przygotowaniu się skróty językowe nie powinny wydawać się już takie straszne. Tak naprawdę boimy się, przeraża nas i wywołuje wiele nieprzyjemnych uczuć wszystko to, czego nie znamy.
Jak tłumaczyć skrót? Jak rozszyfrować skrót?
Przede wszystkim tłumacz musi pamiętać o tym, że do żadnych przeciwności nie może się zrażać. Zawsze trzeba szukać pomocy tak długo, aż znajdziemy odpowiedzi. Często wystarczy jedynie sięgnięcie po adekwatny słownik.
Profesjonalne curriculum vitae to pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonej pracy i jeden z
Bez wątpienia nauka i technika to obecnie jedne z najważniejszych dziedzin w naszym życiu,
Każde tłumaczenie powinno być nieskazitelne i dobre. Jak mówił Nikołaj Gogol „tłumaczenie powinno przypominać
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2022 Supertłumacz.
W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny (zapamiętywanie ustawień i preferencji odwiedzających portal, zbieranie anonimowych danych w celach reklamowych i statystycznych) ta strona stosuje pliki cookies.