Kim są native speakerzy? Czy warto uczyć się z nimi języka obcego?

13 kwietnia 2021

Warto uczyć się języków obcych chociażby po to, aby wykonać samodzielnie tłumaczenia języka angielskiego. Kiedy pragniesz nauczyć się języka Williama Szekspira, być może pomysłem dla Ciebie jest angielski z native speakerem. Wiele plusów mają konwersacje z kimś, kto urodził się w kraju anglojęzycznym i dla kogo English to język ojczysty. Popracujesz nad wymową i przy okazji być może uda Ci się pozbyć rodzimego akcentu. Do tego będziesz mieć kontakt z żywym językiem, a to naturalny sposób na pozbycie się bariery mówienia. Taka metoda uczenia się polecana jest szczególnie dla tych osób, które mają świadomość, że w przyszłości będę studiowały, pracowały czy mieszkały poza granicami ojczyzny. Sprawdźmy czy lekcje z native speakerem to rzeczywiście większa efektywność nauki.

Native speaker – definicja pojęcia

Najogólniej mówiąc, native speaker to osoba posługująca się danym języku od urodzenia. Słownik Meriram-Webster podając definicję tego terminu mówi, że native speaker to osoba, która nauczyła się mówić językiem miejsca, w którym urodziła się jako dziecko[i]. Simple English Wikipedia stwierdza, że język ojczysty native speakera jest zazwyczaj językiem, którym posługują się jego rodzice lub językiem kraju ich pochodzenia. Podkreśla także, że jest jedynym językiem osoby jednojęzycznej i prawdopodobnie pierwszym językiem osoby wielojęzycznej nabywanym w naturalny sposób w rodzimym środowisku[ii]. To, co charakterystyczne jest dla native speakerów to także: płynne oraz spontaniczne mówienie, pełne zrozumienie dyskursu, swobodne posługiwanie się idiomami czy rozumienie wariantu regionalnego.

Czytaj również:

Czy warto uczyć się języka obcego z native speakerem?

Zajęcia z native speakerem mogą znacząco różnić się od lekcji z lektorem czy tradycyjnych korepetycji z nauczycielem. Warto jednak powiedzieć, że czym innym jest pedagog i native speaker w jednej osobie, który ma wszelkie kompetencje i zna język polski, aby pomóc Ci rozwinąć Twój poziom językowy, a czym innym jest rodzimy użytkownik angielskiego. Weź to pod uwagę, ponieważ ten szczegół robi bardzo dużą różnicę.

Czy warto uczyć się języka obcego z native speakerem? Oto argumenty za tym, aby pomyśleć o takiej formie nauki!

  • English native speaker to szansa na szybkie podniesienie Twoich umiejętności językowych.
  • Nauka z native speakerem to możliwość przełamania bariery posługiwania się językiem obcym.
  • Konwersacje z native speakerem English language to także kontakt z żywym angielskim, nauka języka, którym posługują się użytkownicy każdego dnia.
  • Nauka angielskiego z użytkownikiem ojczystym to również szansa na to, że szybciej zaczniesz mówić w English.
  • English teacher to także świetny pomysł dla każdej osoby, która w krótkim czasie chce swobodnie posługiwać się angielskim, ponieważ wkrótce zaczyna studia w innym kraju, otrzymała posadę poza granicami ojczyzny czy też postanowiła przeprowadzić się np. do UK, USA czy Australii.
  • Nauka angielskiego z native speakerem to szansa na nauczenie się mówienia po angielsku, tak, jak rodzimy użytkownik języka.

Jaki wpływ na efektywność nauki ma native speaker?

Chcesz nie tylko uczyć się, ale nauczyć się angielskiego? Świetnie! Nelson Mandela powiedział kiedyś, że „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”. Czy native speaker ma w ogóle wpływ na efektywność nauki języka obcego? Czy rodzimy użytkownik języka sprawi, że szybciej wejdziesz na wyższy poziom językowy? Wszystko zależy od tego, kim jest native speaker, jakie ma kompetencje pedagogiczne i czy zna Twój język. Native English to obcokrajowiec i jeżeli poziom native speakera jest bardzo wysoki, a przy tym nie zna polskiego, a Ty angielskiego, lekcje mogą okazać się koszmarem. Kluczem do skuteczności jest dobór odpowiedniego człowieka.

[i] Merriam-Webster, hasło „native speaker”, https://www.merriam-webster.com/dictionary/native+speaker, aktualizacja z dnia 19.01.2020.

[ii] Simple English Wikipedia, hasło „native speaker”, https://simple.wikipedia.org/wiki/Native_speaker, aktualizacja z dnia 19.01.2020.

Podobne artykuły

Szybkie tłumaczenie CVDla początkujących tłumaczy

Szybkie tłumaczenie CV – jak to zrobić?

30 lipca 2022

Profesjonalne curriculum vitae to pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonej pracy i jeden z

Jak tłumaczyć licencjeDla biur tłumaczeń

Jak tłumaczyć licencje?

29 lipca 2022

Każde tłumaczenie powinno być nieskazitelne i dobre. Jak mówił Nikołaj Gogol „tłumaczenie powinno przypominać

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?Dla początkujących tłumaczy

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?

28 lipca 2022

Dla wielu osób zawód tłumacza to spełnienie marzeń. Nie tylko zawodowych, ale także i

0
Would love your thoughts, please comment.x