Najpopularniejsze języki na świecie

Oszacowanie, jakimi językami najczęściej posługują się ludzie na świecie, może być trudne. Sprawdź sam siebie: jak wiele języków, które są uznane za najpopularniejsze, jesteś w stanie wymienić nie patrząc na poniższą listę?

Należy pamiętać, że wykaz składa się wyłącznie z native speakerów, czyli ci, którzy nauczyli się języka np. mandaryńskiego, nie są wliczani w statystyki. Dotyczą one wyłącznie ludzi, dla których dany język jest pierwszym językiem.

Na liście znalazło się kilka języków, jakie mogą Cię zaskoczyć.

1. Mandaryński

To najbardziej rozpowszechniony język na świecie. Porozumiewa się w nim aż 955 milionów ludzi. Wiele tłumaczeń dotyczy więc właśnie mandaryńskiego.

Mandaryński jest jednym z pięciu głównych dialektów w Chinach. To język urzędowy na Tajwanie i w Chinach oraz jeden z czterech oficjalnych dialektów w Singapurze. Dla około 14,4% ludności na świecie jest to język pierwotny.

2. Hiszpański

Posługuje się nim aż 405 milionów osób na całym świecie. Najwięcej w obu Amerykach oraz w Europie. Urzędowym dialektem w Hiszpanii jest kastylijski, jednak w powszechnym użytku są również dialekty andaluzyjski i kataloński.

3. Angielski

Angielski przez wiele lat był drugim najpopularniejszym językiem na świecie. Jednak w ciągu ostatnich 15 lat, został wyparty przez hiszpański. Mimo tego, angielski jest nadal określany jako „najbardziej wpływowy”. Posługuje się nim na co dzień przeszło 360 milionów ludzi na świecie. Praktycznie w większości miejsc naszego globu można się nim swobodnie posługiwać i być zrozumianym.

4. Hindi / Urdu

Pomimo różnych form zapisu, języki Hindi i Urdu mają wspólną historię, słowa oraz gramatykę. Wielu językoznawców twierdzi, że oba te dialekty są tylko różnym „rejestrem” tego samego języka. Jednym z nich posługuje się aż 310 milionów ludzi na świecie.

5. Arabski

Językiem arabskim włada 295 milionów ludzi na świecie. Ponadto jest to język muzułmańskich pism świętych. Wywarł duży wpływ na inne języki, np. około 4 tysiące słów w języku hiszpańskim wywodzi się właśnie z arabskiego.

6. Portugalski

Spośród 215 milionów ludzi mówiących na co dzień w tym języku, aż 150 milionów posługuje się brazylijskim portugalskim, co czyni ten dialekt najbardziej popularnym. Poza Ameryką Południową i Portugalią jest to też język urzędowy, między innymi, w Angoli czy Mozambiku.

7. Bengalski

To drugi najczęściej używany język w Indiach. Posługuje się nim aż 205 milionów ludzi. Ponadto jest to język urzędowy w Indiach i Bangladeszu.

8. Rosyjski

Na co dzień komunikuje się nim 155 milionów osób. Ponadto jest to jeden z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych.

9. Japoński

Na całym świecie około 125 milionów osób mówi po japońsku, w czym aż 124 miliony to mieszkańcy samej Japonii oraz wyspy Okinawa. Jest on więc najbardziej popularnym językiem skoncentrowanym w jednym punkcie geograficznym.

10. Pendżabski

Językiem tym posługuje się 102 miliony ludzi, czyli aż 1,44% całej populacji świata. Jest używany głównie w Indiach i Pakistanie.

Skąd wiemy, kto mówi w jakim języku?

Nieścisłości w statystykach można usprawiedliwić wzrostem liczby ludności oraz tym, jak lingwiści przypisali dialekty i tzw. mikro języki do większych grup językowych. Najczęściej badania mogą się różnić w zależności od tego czy obejmują tylko języki podstawowe, czy wszystkie języki istniejące w danej populacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *