Najpopularniejsze języki na świecie

10 grudnia 2016

Najpopularniejsze języki na świecie – sprawdź jakie to języki! Oszacowanie, jakimi językami najczęściej posługują się ludzie na świecie może być trudne. Sprawdź sam siebie: jak wiele języków, które są uznane za najpopularniejsze, jesteś w stanie wymienić nie patrząc na poniższą listę. Ethnologue i inni regularnie publikują jednak zestawienia typu najpopularniejsze języki na świecie. Oczywiście w ciągu ostatnich lat niektóre z nich zmieniają swoje pozycje z dalszych na bliższe lub z bliższych na dalsze miejsca, ale wciąż jest to lista, na której można zobaczyć te z największą ilością użytkowników na Ziemi. Sprawdźmy, które z nich to te najpopularniejsze języki na świecie!

Najpopularniejsze języki świata

Należy pamiętać, że wykaz składa się wyłącznie z native speakerów, czyli użytkowników ojczystych danego języka. Na liście najpopularniejsze języki świata znalazło się kilka takich, których obecność może być dla Ciebie szokiem.

Najpopularniejsze języki świata: Chiński, mandaryński

Na liście najpopularniejsze języki świata nie mogło zabraknąć chińskiego. To najbardziej rozpowszechniony język na naszej planecie. Porozumiewa się w nim aż 955 milionów ludzi. Wiele tłumaczeń dotyczy więc właśnie mandaryńskiego.

Mandaryński jest jednym z pięciu głównych dialektów w Chinach. To język urzędowy na Tajwanie i w Chinach oraz jeden z czterech oficjalnych dialektów w Singapurze. Dla około 14,4% ludności na świecie jest to język pierwotny.

W kategorii najpopularniejsze języki zdecydowanie od lat w czołówce, oczywiście wszystko za sprawą liczby mieszkańców Chin, których łącznie jest naprawdę bardzo dużo!

Czytaj również:

Najpopularniejszy język świata: Hiszpański

Hiszpański to jeden z tych języków, które znalazły się na liście najpopularniejszy język na świecie. Dlaczego? Liczby mówią same za siebie. Posługuje się nim aż 405 milionów osób na całym świecie. Najwięcej w obu Amerykach oraz w Europie.

Urzędowym dialektem w Hiszpanii jest kastylijski, jednak w powszechnym użytku są również dialekty andaluzyjski i kataloński. Co nie zmienia faktu, że hiszpański należy do kategorii najpopularniejszy język na świecie.

Najbardziej popularne języki świata: angielski

Angielski to najpopularniejszy język świata. Przez wiele lat był drugim najpopularniejszym językiem na świecie. Określany jako „najbardziej wpływowy” i Lingua Franca. Posługują się nim miliony osób w różnych zakątkach globu.

To, co sprawia, że jest to najpopularniejszy język świata, to nie tylko fakt, że ma ogromną liczbę użytkowników ojczystych, a także tych, dla których to drugi czy trzeci język. To język współczesnej komunikacji. Ułatwia podróże, komunikację z ludźmi z różnych krajów, służy w celach edukacyjnych, naukowych i biznesowych. Do tego pomocny w świecie gier, kina czy muzyki popularnej. Gdziekolwiek nie spojrzeć trudno sobie wyobrazić bez niego współczesną rzeczywistość.

Najbardziej popularne języki na świecie: hindi /urdu

W temacie najbardziej popularne języki świata trzeba też wymienić hindi /urdu.

Pomimo różnych form zapisu języki Hindi i Urdu mają wspólną historię, słowa oraz gramatykę. Wielu językoznawców twierdzi, że oba te dialekty są tylko różnym „rejestrem” tego samego języka. Jednym z nich posługuje się aż 310 milionów ludzi na świecie.

Jaki język jest najpopularniejszy na świecie?: Jest wśród nich arabski

Językiem arabskim włada 295 milionów ludzi na świecie. Ponadto jest to język muzułmańskich pism świętych. Wywarł duży wpływ na inne języki, np. około 4 tysiące słów w języku hiszpańskim wywodzi się właśnie z arabskiego.

Choć na pytanie, jaki język jest najpopularniejszy na świecie, odpowiemy, że nie jest to arabski. Ale wciąż to język milionów użytkowników ojczystych, który jest jednym z tych, które plasują się najwyżej na liście języków z największą ilością użytkowników rodzimych.

Najpopularniejsze języki świata: O nich też należy powiedzieć

Najbardziej popularne języki świata to także:

Portugalski – najbardziej popularny język świata? Nie, ale jeden z nich

Spośród 215 milionów ludzi mówiących na co dzień w tym języku, aż 150 milionów posługuje się brazylijskim portugalskim, co czyni ten dialekt najbardziej popularnym. Poza Ameryką Południową i Portugalią jest to też język urzędowy, między innymi, w Angoli czy Mozambiku.

To także jeden z tych języków, które są wymieniane jako najpopularniejsze w Europie.

Bengalski – najbardziej popularne języki świata

To drugi najczęściej używany język w Indiach. Posługuje się nim aż 205 milionów ludzi. Ponadto jest to język urzędowy w Indiach i Bangladeszu.

Rosyjski – najbardziej popularny język świata? Nie, ale jest w czołówce

Na co dzień komunikuje się nim 155 milionów osób. Ponadto jest to jeden z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest to także jeden z tych języków, które należą do kategorii najpopularniejsze języki w Europie.

Japoński i najbardziej popularne języki świata

Na całym świecie około 125 milionów osób mówi po japońsku, w czym aż 124 miliony to mieszkańcy samej Japonii oraz wyspy Okinawa. Jest on więc najbardziej popularnym językiem skoncentrowanym w jednym punkcie geograficznym.

Pendżabski

Językiem tym posługuje się 102 miliony ludzi, czyli aż 1,44% całej populacji świata. Jest używany głównie w Indiach i Pakistanie.

Czy warto uczyć się języków?

Nieścisłości w statystykach można usprawiedliwić wzrostem liczby ludności oraz tym, jak lingwiści przypisali dialekty i tzw. mikro języki do większych grup językowych. Najczęściej badania mogą się różnić w zależności od tego czy obejmują tylko języki podstawowe, czy wszystkie języki istniejące w danej populacji.

Ale czy warto uczyć się języków? To pytanie retoryczne… Oczywiście, że tak. Można wymienić całą listę powodów, które przemawiają za tym. Jakich?

Na przykład – rozwijasz się. Roger Bacon mawiał, że „znajomość języków jest bramą do wiedzy”. Z kolei Flora Lewis była zdania, iż „uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach”.

Czy warto uczyć się języków obcych? Tak. A oto kilka dobrych ku temu powodów:

  • będziesz mógł uczyć się lub studiować za granicą,
  • zdobędziesz super pracę poza granicami Polski,
  • staniesz się bardziej atrakcyjny na rynku pracy,
  • będziesz mógł o wiele więcej czerpać z podróżowania.

Ale to nie wszystko w temacie: czy warto uczyć się języków obcych! Mamy dla Ciebie jeszcze kilka innych dobrych powodów. Oto one:

  • będziesz mógł czytać książki w innych językach,
  • zrozumiesz słowa piosenek swojej ulubionej kapeli,
  • zwiększysz moc mózgu! To nie bajki! Tak jest naprawdę. Naukowcy to już udowodnili,
  • będziesz mógł zawierać przyjaźnie z osobami pochodzącymi z różnych krajów i kultur.

Co jeszcze w temacie: czy warto uczyć się języków obcych?

  • przede wszystkim lepiej poznasz swój ojczysty język polski,
  • dowiesz się nowych rzeczy na temat siebie.

Podobne artykuły

Szybkie tłumaczenie CVArtykuły na temat tłumaczeń

Szybkie tłumaczenie CV – jak to zrobić?

30 lipca 2022

Profesjonalne curriculum vitae to pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonej pracy i jeden z

Czym się różnią tłumaczenia techniczne od naukowychArtykuły na temat tłumaczeń

Czym się różnią tłumaczenia techniczne od naukowych?

29 lipca 2022

Bez wątpienia nauka i technika to obecnie jedne z najważniejszych dziedzin w naszym życiu,

Jak tłumaczyć licencjeArtykuły na temat tłumaczeń

Jak tłumaczyć licencje?

29 lipca 2022

Każde tłumaczenie powinno być nieskazitelne i dobre. Jak mówił Nikołaj Gogol „tłumaczenie powinno przypominać

0
Would love your thoughts, please comment.x