Nauka języka niemieckiego metodą Callana

12 czerwca 2020

Czy zastanawialiście się kiedyś co podczas nauki języka niemieckiego sprawiało Wam największą trudność? Gramatyka, słownictwo a może wymowa? Nauka każdego języka obcego to ogromne wyzwanie. Nie tylko języka niemieckiego. Podobne bariery językowe pojawiają się gdy uczymy się języka angielskiego, włoskiego czy hiszpańskiego. Tak naprawdę najpotężniejszą przeszkodą dla nas, uczących się jest przełamanie własnych lęków w mówieniu w danym języku obcym.

Na szczęście istnieją sprawdzone metody na prostą, szybką i intuicyjną naukę języka obcego. Jedną z nich jest metoda Callana. Świetnie sprawdza się podczas nauki wielu języków, także języka angielskiego (English Direct Method) jak i niemieckiego (Deutsch Direkt Method) Na czym polega kurs języka niemieckiego tą metodą? Czy pomaga pozbyć się wstydu w mówieniu po niemiecku? Jeśli interesuje Cię nauka języka niemieckiego metodą Callana, poznaj najważniejsze jej zasady.

 

Nauka języka niemieckiego metodą Callana – prosta i bezpośrednia

Aby wiedzieć na czym polega nauka języka niemieckiego metodą Callana warto poznać na czym polega. Otóż, to wynaleziona została przez Roberta Callana i pierwotnie służyła do szybkiej nauki języka obcego przez żołnierzy. Jej celem było jak najszybsze opanowanie podstawowego słownictwa, aby żołnierze mieli możliwość rozumienia i mówienia w języku obcym. Okazało się, że każdy z nich był w stanie nauczyć się języka w ten sposób zdecydowanie szybciej niż tradycyjnymi metodami. Callan upowszechnił swój pomysł i dziś jego metoda nauki jest znana na całym świecie. Obecnie metoda Callana jest jedna z najpopularniejszych form nauki języka obcego. Prosta i zarazem skuteczna. Znana jest niemal od 100 lat i wciąż modyfikowana.

Czytaj również:

 Na czym polega nauka języka niemieckiego metodą Callana?

Jej założenia są proste. Opiera się na bezpośredniości i zastosowaniu techniki audio – lingwalnej. Jej głównym celem jest przełamanie bariery językowej i wstydu. Któż z nas nie zna sytuacji gdy chcemy coś powiedzieć po niemiecku, ale blokuje nas strach przed pomyłką? Właśnie metoda Callana ma na celu wyeliminowanie tych problemów podczas nauki języka niemieckiego. Nazywana jest także metodą bezpośrednią. Pozwala na szybsze przyswojenie wiedzy i pozbycie się barier komunikacyjnych.

Podstawą w nauce tą metodą jest to, że student podczas lekcji słucha i mówi czterokrotnie więcej niż na standardowym kursie językowym. Kurs języka niemieckiego metodą Callana polega na tym, że kursant zmuszony jest do myślenia przez cały czas. Lekcja niemieckiego odbywa się bardzo dynamicznie, a lektor niemieckiego cały czas zadaje pytania. I nie wiadomo na kogo padnie pytanie. Dlatego każdy z kursantów musi maksymalnie skupić się na lekcji i być w stałej gotowości do odpowiedzi.

Nauka języka niemieckiego metoda Callana – szybka i efektywna

Ta metoda bezpośrednia zachowuje naturalne cztery etapy nauki języka obcego. Ich prawidłowa kolejność odgrywa ogromną rolę w nauce każdego języka obcego. Podczas kursu w szkole językowej metodą Callana, student najpierw słyszy dane słowo, które wymawia lektor. Następnie powtarza je, a potem sam używa w odpowiedzi na zadane przez lektora pytanie. Później poznaje jego pisownię podczas czytania, a na końcu uczy się pisania podczas dyktand. Materiał z danej lekcji jest wielokrotnie powtarzany.

Każda lekcja rozpoczyna się od powtórek podczas których każdy ze studentów kursu niemieckiego odpowiada z materiału z poprzednich zajęć. Tempo lekcji jest dynamiczne i ma za zadanie wyzwolenie w studencie szybkiej, błyskawicznej reakcji na zadane pytanie. W ten sposób student nie zastanawia się nad konstrukcją gramatyczną zdania, a na rozumieniu i mówieniu. Wszystko odbywa się spontanicznie i szybko.

Można by zadać pytanie – a co z gramatyką? Podczas konwersacji techniką Callana kursant uczy się gotowych konstrukcji gramatycznych i naturalnie ich używa. Dzięki temu nauka gramatyki podczas kursu niemieckiego tą metodą jest prostsza i łatwiej przyswajalna.

Efekty nauki języka niemieckiego metodą Callana

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Cambridge, student potrzebuje standardowo około 350 godzin intensywnego kursu języka obcego aby się go nauczyć na poziomie  potrzebnym do egzaminu Cambridge Preliminary English Test. To cztery lata akademickie. Metoda Callana daje gwarancję osiągnięcia tego poziomu po około 80 godzinach kursu niemieckiego. To jeden rok akademicki. Dobra szkoła języków obcych po 30 godzinach kursu ocenia tempo nauki studenta i sprawdza w jakim czasie jest on w stanie nauczyć się danego języka obcego. Właśnie dzięki dużej intensywności kursu oraz ogromnemu naciskowi położonemu na komunikację, metoda Callana jest tak szybka i skuteczna.

Najważniejszą cechą tej metody jest powtarzalność. Powtarzanie ma na celu maksymalne utrwalenie słownictwa, a szybkie tempo lekcji na zniwelowanie lęku przed komunikacją. Efekty tej metody naprawdę nie sposób nie docenić. Dzięki niej szybciej, łatwiej i efektywniej potrafimy nauczyć się danego języka obcego.

Czy nauka języka niemieckiego metoda Callana pozwala na dobre opanowanie tego języka? Zdecydowanie tak! To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie potrafią przełamać bariery komunikacyjnej podczas standardowego kursu języka niemieckiego. Ta metoda sprawdza się podczas nauki każdego języka obcego, nie tylko niemieckiego. Warto jej spróbować.

Nauka języka niemieckiego metodą bezpośrednią to także oszczędność czasu. Dzięki intensywności kursu jesteśmy w stanie opanować ten język szybciej niż nam się wydaje. Pomaga także usystematyzować zdobyte już umiejętności językowe. Uczy też, jak komunikować się w języku obcym. Warto spróbować! Sprawdźcie jak szybko nauczycie się języka niemieckiego metoda Callana.

Może Cię także zainteresować:

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?Dla początkujących tłumaczy

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?

28 lipca 2022

Dla wielu osób zawód tłumacza to spełnienie marzeń. Nie tylko zawodowych, ale także i

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

0
Would love your thoughts, please comment.x