Tłumacz może realizować zlecenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Założenie firmy w każdej branży wygląda zasadniczo tak samo – inny jest ewentualnie potem sposób jej prowadzenia i przepisy regulujące konkretny rodzaj usług. Warto jednak przed podjęciem decyzji poznać wymogi formalne, koszty, oraz inne wady i zalety posiadania własnej działalności gospodarczej.
Jeszcze do niedawna osobę chcącą założyć działalność gospodarczą czekało sporo „wycieczek” po różnych urzędach, w których należało złożyć odpowiednie dokumenty. Obecnie cały proces jest znacznie uproszczony, a sporą część koniecznych czynności można wykonać przez Internet.
Najogólniej mówiąc, należy po prostu kolejno:
Czytaj również:
Dodatkowo, choć nie ma takiego wymogu prawnego, warto jeszcze:
Formalnie rozpocząć prowadzenie działalności – a więc wystawiać rachunki czy faktury oraz dokonywać zakupów firmowych – można dopiero od dnia wskazanego we wniosku do CEIDG.
Prowadzenie firmy wiąże się z szeregiem obowiązków formalnych, związanych zarówno ze składaniem odpowiednich dokumentów urzędowych, jak i ponoszeniem stałych kosztów – tutaj największym jest zazwyczaj ZUS oraz podatki.
Powiedzmy sobie szczerze: samodzielne prowadzenia księgowości i rozliczeń nie jest opłacalne, jeśli poważnie myśli się o samym przedmiocie działalności. Najlepiej jest znaleźć odpowiadające nam biuro rachunkowe i przekazać mu wszelkie sprawy formalne, samemu natomiast zająć się wykonywaniem zleceń, szukaniem nowych klientów oraz rozwijaniem firmy. Ważne jest, żeby było to właśnie biuro rachunkowe, nie zaś samodzielny księgowy. Dlaczego?
Zasada ta obowiązuje tylko w stosunku do biur rachunkowych, dlatego jest to lepszy wybór, niż indywidualny księgowy. Nawet jeżeli trochę więcej zapłacimy za prowadzenie dokumentacji, mamy przynajmniej pewność, że usługa będzie profesjonalnie wykonana, a my nie poniesiemy konsekwencji ewentualnych błędów.
Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może na czas od 1 do 24 miesięcy zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Korzysta się z tego zwykle w przypadku usług typowo sezonowych, można jednak również przetrwać w ten sposób po prostu trudniejszy finansowo okres, kiedy brakuje zleceń, a płynność finansowa firmy nie jest zadowalająca.
Decydując się na ten krok, należy wypełnić wniosek CEIDG, w którym zaznacza się krzyżykiem odpowiednią rubrykę (01.3). Pamiętać trzeba, że wznowienie nie jest automatyczne – również wymaga złożenia tego samego wniosku. Podobnie jak w przypadku rejestracji firmy, da się całą procedurę wykonać przez Internet, bądź zanosząc druk osobiście do Urzędu Gminy.
Przepisy precyzują, że chociaż w okresie zawieszenia działalności nie można uzyskiwać bieżących przychodów, istnieje „katalog” spraw, które i tak można realizować. Jest to:
Ważne! Nie da się uniknąć kontroli poprzez zawieszenie działalności. Urzędy państwowe mają prawo mimo tego wykonywać czynności sprawdzające, a przedsiębiorca ma obowiązek z nimi współpracować.
Założenie działalności gospodarczej często ułatwia rozliczenia z klientami, a także pozyskiwanie nowych zleceń. Znacznie prostsze staje się też nawiązywanie współpracy ze specjalistami z innych branż, zarówno stałej, jak i dorywczej. Stąd coraz większa liczba tłumaczy taki krok podejmuje.
Dobrze jest jednak rozważyć dokładnie opłacalność oferowania swoich usług w takiej formie. Firma generuje pewne obowiązki oraz stałe koszty, niezależne od tego, jakie aktualnie ma się przychody – jeżeli więc są niskie, bo tłumacz dopiero rozpoczyna karierę, może okazać się, że nie tylko mało zarabia, ale często „dokłada do interesu”.
Czasami prościej jest rozpocząć działalność w formie spółki – na przykład z osobami znającymi inne języki lub specjalistami określonych branż. Wówczas warto skonsultować się z biurem rachunkowym, które podpowie, jaka forma spółki i rozliczeń będzie najkorzystniejsza.
Jako tłumacz na co dzień stykasz się z różnego rodzaju umowami dotyczącymi wykonania tłumaczenia.
Zawód tłumacza, bez względu czy jest to tłumacz przysięgły, czy nie, jest niezwykle odpowiedzialny
Postępowanie sądowe zawsze jest dla każdego z nas sytuacją niezmiernie stresującą. I tak naprawdę
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2024 SUPERTŁUMACZ®
Zastanawiasz się czy tłumaczymy teksty z Twojej branży lub na niszowy język? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku od 07:00 do 19:00.