Tłumaczenie chińskie – czy człowiek będzie jeszcze potrzebny?

Microsoft postanowić stworzyć technologię tłumaczeniową, dzięki której wiadomości i informacje zagraniczne będą bardziej dostępne dla ludzi na całym świecie. Prace nad AI naukowców z Microsoft Research Asia pokazały, że ich oprogramowanie jest już w stanie przetłumaczyć teksty na takim samym poziomie, jak człowiek. Czy coraz częstsze kroki zmierzające do rewolucyjnych rozwiązań w tej branży sprawią, że ludzki tłumacz stanie się całkowicie zbędny? Ile w tym prawdy, a ile fantastyki? Przekonajmy się!

Szukasz godnego zaufania tłumacza specjalizującego się w języku chińskim? Zależy ci na współpracy z prawdziwym profesjonalistą, który potrafi nie tylko tworzyć świetne przekłady, ale na każdym etapie pracy realnie wspiera swoim doświadczeniem i wiedzą? Trudność polega przede wszystkim na dotarciu do ekspertów z górnej półki i nawiązaniu kontaktu z tymi, którzy odpowiadaliby potrzebom twojego projektu. Najprostszy i najszybszy sposób to skonsultowanie swojej sprawy z renomowanym biurem tłumaczeń SuperTłumacz.

Microsoft Research Asia i przełomowy tłumacz AI

Przyszłość ma wiele imion. Dla słabych ma imię niemożliwe, dla nieśmiałych – nieznane, myślący i walczący nazywa ją ideałem.

(Victor Hugo)

W połowie marca br. Microsoft ujawnił, że jego badacze z Azji i Stanów Zjednoczonych stworzyli tłumacza AI, który „osiągnął ludzki parytet”, co oznacza, że ​​jego tłumaczenia są na równi z tym, co mógł zrobić profesjonalny tłumacz ludzki.

 • AI (sztuczna inteligencja) to symulacja procesów ludzkiej inteligencji przez maszyny, zwłaszcza systemy komputerowe. Procesy te obejmują uczenie się (zdobywanie informacji i zasady korzystania z informacji), rozumowanie (stosowanie zasad w celu osiągnięcia przybliżonych lub konkretnych wniosków) i autokorektę. Szczególne zastosowania AI obejmują systemy ekspertowe, rozpoznawanie mowy i widzenie maszynowe.

Tłumaczenie chińskie – czy człowiek będzie jeszcze potrzebny…?

Zespoły badawcze Microsoftu zajmujące się badaniem języka przetestowały sztuczną inteligencję na otwartym zestawie testowym chińskich wiadomości, które wiele innych firm technologicznych używa do sprawdzania swoich postępów. Okazało się, że ich oprogramowanie radzi sobie znacznie lepiej z uchwyceniem niuansów niż typowe tłumaczenie tekstu na znak.

Ming Zhou, asystent dyrektora zarządzającego Microsoft Research Asia, oznajmił, że teraz, gdy ich sztuczna inteligencja radzi sobie z ustalonym zbiorem źródeł informacji, zamierzają pokierować nią tak, aby ta potrafiła działać w czasie rzeczywistym. W ten sposób naukowcy chcą zobaczyć, jak radzi sobie z szerszym zestawem treści. Jeśli uda się im to osiągnąć będą mogli włączyć tę sztuczną inteligencję do Microsoft Translator. Platforma Microsoftu konkuruje z Tłumaczem Google, dostarczając użytkownikom najmądrzejszą technologię tłumaczenia.

„Tłumaczenie maszynowe jest znacznie bardziej złożone niż zadanie rozpoznawania czystego wzoru” – powiedział Zhou. „Ludzie mogą używać różnych słów, aby wyrazić dokładnie to samo, ale nie można koniecznie powiedzieć, który z nich jest lepszy”.

Microsoft uczy AI jak być człowiekiem?

Naukowcy z Microsoft Research Asia postanowili „po ludzku” podejść do AI. Kluczem do poprawy błędów popełnianych przez ludzi jest wyciąganie wniosków, przesyłanie ich dalej w celu poprawienia błędów podczas kolejnych prób.

Jedna z metod, zwana „podwójnym uczeniem się”, miała pokazać możliwość AI w tłumaczeniu tekstu z chińskiego na angielski, a następnie natychmiast z powrotem z angielskiego na chiński. W ten sposób zespół badaczy z Azji chciał zobaczyć, jak dobrze zachowało się pierwotne znaczenie.

Inna strategia, zwana „sieciami dyskusyjnymi”, polega na tym, że AI tłumaczy te same fragmenty w kółko, wykorzystując ludzką informację zwrotną, aby udoskonalić własne kryteria poprawy w późniejszych iteracjach.

Trzecia technika o nazwie „regularyzacja zgodności” czyta zdanie zarówno w przód, jak i w tył, a następnie generuje tłumaczenie dla każdego, jeżeli oba przekłady się zgadzają, AI wykonuje swoją pracę polegającą na zwięzłym przekazywaniu informacji. Wiele programów tłumaczeniowych boryka się z ustaleniem sposobu ułożenia zdania, co prowadzi do bałaganu.

W stronę postępu?

Microsoft wierzy, że jego sztuczna inteligencja jest w stanie tłumaczyć język chiński tak samo dobrze, jak robi to człowiek. Firma twierdzi, że rozwój jest „ważnym kamieniem milowym” i został osiągnięty poprzez regularne karmienie AI wiadomościami często używanymi w przemyśle sztucznej inteligencji do celów testowych.

W firmie Microsoft naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją wykorzystują eksplozję danych cyfrowych i mocy obliczeniowej dzięki zaawansowanym algorytmom umożliwiającym zespołową i naturalną interakcję między ludźmi i maszynami, które poszerzają ludzką zdolność wyczuwania, uczenia się i rozumienia. Badania dostarczają komputerom, materiałom i systemom zdolność rozumowania, komunikowania się i wykonywania z ludzkimi umiejętnościami i zręcznością.

Inwestycje Microsoftu w tę dziedzinę przyczyniają się do postępu w dziedzinie inteligencji maszynowej i percepcji, umożliwiając komputerom zrozumienie tego, co widzą, komunikowanie się w języku naturalnym, odpowiedź na złożone pytania i interakcje z otoczeniem. Ponadto badacze firmy są liderami w zakresie etyki i społecznych wpływów inteligentnych technologii. Badania, narzędzia i usługi wynikające z tej inwestycji są wplecione w istniejące i nowe produkty, a jednocześnie stają się otwarte i dostępne dla szerszej społeczności, aby przyspieszyć innowacje, zdemokratyzować sztuczną inteligencję i rozwiązać najbardziej palące wyzwania na świecie.

Potrzebujesz tłumacza specjalizującego się w języku chińskim? Nie wyobrażasz sobie współpracy z amatorem czy osobą, która nie posiada głębokiej wiedzy zarówno o języku, jak i kulturze Państwa Środka? Masz wiele możliwości, a jedną z nich jest zapukanie do drzwi renomowanego biura tłumaczeń. Profesjonalizm, ściśle określone standardy pracy, referencje dostępne „od ręki”, a także nieskazitelna opinia klientów – to gwarancja niezbędna przy powierzeniu realizacji dużego i poważnego projektu tłumaczowi.

Microsoft Research Asia

Hsiao-Wuen Hon, dyrektor zarządzający Microsoft Research Asia, podkreśla, że w Microsoft Research Asia naukowcy i inżynierowie przesuwają granice innowacji poprzez sięganie do ich wyobrażeń i przekształcanie ich pomysłów w rzeczywistość.

Microsoft Research Asia, podstawowy dział badawczy Microsoftu w regionie Azji i Pacyfiku, założony w 1998 roku w Pekinie. Przyciągając najlepsze talenty z Azji i całego świata stał się światowej klasy laboratorium badawczym, które nieustannie przesuwa możliwości najnowocześniejszych technologii i pomaga ulepszać komputery osobiste.

Obecnie pracuje dla niego 200 badaczy i programistów oraz ponad 300 odwiedzających naukowców i studentów. Laboratorium prowadzi badania podstawowe i stosowane w obszarach kluczowych dla długoterminowej strategii firmy Microsoft i przyszłej wizji obliczeniowej:

 • naturalne interfejsy użytkownika,

 • multimedia nowej generacji,

 • komputery oparte na danych,

 • wyszukiwanie i reklama online,

 • podstawy informatyki.

Technologie Microsoft Research Asia wywarły duży wpływ na Microsoft i cały świat. Duża liczba technologii z laboratorium została przeniesiona do produktów Microsoft, w tym Office, Windows, Azure, Bing, Visual Studio, Xbox Kinect i Windows Phone, a także produktów AI, takich jak XiaoIce, Cortana i Skype Translator.

Microsoft Research Asia celuje w tworzenie sprzyjającego środowiska dla talentów, w którym badacze mogą swobodnie badać i realizować to, co ich interesuje. Ta kultura nie tylko popycha naukowców do opracowywania przełomowych technologii i pracy w czołówce, ale także uczyniła laboratorium naturalnym partnerem uniwersytetów i rządów.

Nie wiesz, jak i gdzie znaleźć wysokiej klasy specjalistę zajmującego się profesjonalnym tłumaczeniem materiałów „z” i „na” język chiński? Szukasz wyłącznie kogoś z doświadczeniem i wiedzą? Najprościej poprosić o pomoc renomowane biuro tłumaczeń – posiada bowiem sieć kontaktów z najlepszymi ekspertami, przez co łatwo i szybko można nawiązać kontakt z właściwym specjalistą.

Witajcie w świecie AI!

AI brzmi niczym imię jakiegoś bohatera z jednej z tej powieści z nurtu science fiction, w których wiele i wielu z nas zaczytywało się w młodości, albo i wciąż to robi. Tak naprawdę jest to nic innego, jak sztuczna inteligencja, a ta pobudza wyobraźnię milionów osób na całym świecie.

Co jest tak wyjątkowego w AI?

 • jest to więcej niż jedna technologia,

 • ma ogromny potencjał,

 • uczy się, a czasem nawet się replikuje,

 • spełnia również modele ROI wszystkich kształtów i rozmiarów.

AI pobudza wyobraźnię wszystkich i wszędzie. Większość największych międzynarodowych firm prowadzi badania zmierzające w kierunku jej rozwoju i wykorzystania we własnych potrzebach. Niektóre z państw, tj. Chiny, uczyniły z niej jedną z najważniejszych strategii polityki państwowej.

Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami, jak na naszych oczach odbywa się „robienie przyszłości”. Mamy do czynienia z prawdziwym wyścigiem zbrojeń między największymi graczami na naszym globie.

AI, czyli…?

Pod skrótem AI kryje się wiele rzeczy:

 • uczenie maszynowe,

 • głębokie uczenie się,

 • rozpoznawanie obrazów,

 • zautomatyzowana automatyzacja procesów,

 • przetwarzanie języka naturalnego,

 • wydobywanie tekstów,

 • systemy wizyjne,

 • systemy mowy,

 • sieci neuronowe i rozpoznawanie wzorców,

 • narzędzia i techniki służące do tworzenia inteligentnych maszyn.

Co najlepsze w AI, tak naprawdę jest niewiele rzeczy, których nie może zrobić. Zakres aplikacji jest oszałamiający, w tym większość branż i każdy proces biznesowy oraz model, który je obsługuje.

Mówi się, że sztuczna inteligencja w przyszłości będzie miała bardzo duży wpływ na:

 • opiekę zdrowotną,

 • transport,

 • księgowość,

 • finanse,

 • produkcję,

 • obsługę klienta,

 • lotnictwo,

 • edukację,

 • sprzedaż,

 • marketing,

 • prawo,

 • rozrywkę,

 • media,

 • bezpieczeństwo,

 • negocjacje,

 • wojnę i pokój.

Żadna branża ani proces nie są bezpieczne przed wpływem, jaki sztuczna inteligencja będzie miała w perspektywie krótkoterminowej, a szczególnie w ciągu najbliższych lat. AI to nie tylko same plusy, ale także zagrożenia.

Milowy krok w stronę przyszłości?

Terry Pratchet napisał:

dowolny drobiazg, jak upadek płata śniegu albo upuszczenie niewłaściwego rodzaju łyżeczki może popchnąć przyszłość na całkiem inną ścieżkę. Albo nie.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że AI może być przełom w tłumaczeniu wielu języków, a podstawowe koncepcje mogą być użyteczne dla innych systemów sztucznej inteligencji. Tłumaczenie jest wyzwaniem właśnie dlatego, że rzadko jest jeden właściwy sposób – jeśli sztuczna inteligencja to opanuje, może opanować wiele zadań.

Chcesz współpracować z tłumaczem, który posiada głęboką wiedzę na temat języki i kultury Chin? Zależy ci na kimś, kto także swobodnie porusza się w temacie AI? Jeśli nie wiesz, jak szybko dotrzeć do godnego zaufania eksperta, najprostszym krokiem jest skonsultowanie swojego projektu z renomowanym biurem tłumaczeń.

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o