To warto wiedzieć: Canvas Tłumacz

7 stycznia 2017

Czym jest Canvas? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pewna ilość tłumaczy nie potrafi efektywnie rozwijać swojego biznesu narzekając zarówno na brak klientów, jak i pieniędzy, podczas gdy inni w ciągu kilku miesięcy budują prężnie funkcjonującą działalność? Problem tkwi w braku modelu biznesowego i konkretnego kierunku działań, stąd nieustannie postępujemy tak, jak na samym początku prowadzenia firmy. Jak pozbyć się tego problemu? Na pewno nie pomoże Ci w tym nierealny biznesplan, w którym będziesz dywagował nad możliwymi zyskami, pomimo że nie masz pojęcia jak mogą być wysokie.

Co to jest Canvas?

Canvas – co to znaczy?

Canvas, co to jest? Chodzi po Twojej głowie takie pytanie, ponieważ nie wiesz, czym jest? Już wyjaśniamy Ci, co to jest Canvas. Jest nowoczesnym sposobem na rozbudowę firmy jest zastosowanie modelu Canvas.

Canvas – co to?

Chcąc jeszcze bardziej doprecyzować odpowiedz na pytanie „Canvas, co to znaczy?”, mamy jeszcze dla Ciebie taką podpowiedź. To tablica służąca do notowania najważniejszych czynników, na których należy się skupić. Jej wypełnienie jest dziś bardzo pomocne, szczególnie gdy 90% nowych firm upada, bo nie spełnia potrzeb klientów.

Czytaj również:

Canvas Tłumaczenia

Canvas – Co to jest? 

Canvas pozwala na ukierunkowanie działań i uporządkowanie naszego umysłu.

Co to jest Canvas – jak wypełnić arkusz?

Masz już świadomość tematu – „Canvas, co to?”. Pora na podpowiedzi dotyczącego tego, jak wypełnić arkusz. Gotowy?

 • Problem a Canvas tłumaczenia: zapisz sobie maksymalnie 3 problemy, które rozwiązuje Twoja firma. To bardzo proste, bo zwykle jest to brak profesjonalnych tłumaczeń. Klienci raczej tylko tego od Ciebie oczekują.
 • Klienci a Canvas tłumacz: postaraj się dokładnie sprecyzować grono odbiorców, z którymi chcesz nawiązać współpracę. Być może wolisz współpracować z nowymi firmami nastawionymi wyłącznie na sprzedaż produktów? A może grupą docelową są organizacje rządowe lub korporacje medyczne? Możliwie najdokładniej sprofiluj swoich klientów.
 • Propozycja wartości a Canvas Translator: jest to korzyść, którą odnosi klient, gdy skorzysta z Twojej usługi. Najlepiej opisać ją w jednym zdaniu. Jeśli chcesz stworzyć dobrą propozycję wartości, polecamy Ci książkę The Obvious Expert Elsoma Eldridge, która wyjaśnia to dokładnie.
 • Rozwiązanie a Canvas Translate: w prosty sposób nakreślasz, jak Twoje usługi rozwiążą problemy klientów. Być może warto zaoferować im coś więcej, niż tylko tłumaczenia, na przykład porady odnośnie tworzenia stron WWW (jeśli współpracujesz z firmami, które ich nie mają) lub doradztwo innego typu.
 • Nieuczciwa przewaga a Canvas Program: zastanów się, co daje Ci przewagę nad innymi tłumaczami? Pracujesz szybciej, bo potrafisz zorganizować sobie czas pracy? Oferujesz tekst wyższej jakości, ponieważ lepiej znasz język polski? W tym miejscu tabeli zapisz sobie wszystkie te refleksje.
 • Przychody a Canvas Tłumacz: określ metody, dzięki którym zarabia Twoja firma. Twoim zyskiem mogą być nie tylko dochody pieniężne, ale także barter. Możesz na przykład tłumaczyć teksty dla firmy reklamowej, która w zamian pomoże Ci w promowaniu Twojego biznesu.
 • Koszty a Canvas Tłumaczenia: należy tu uwzględnić koszty, które ponosi Twoja firma. Są to zarówno koszty jednorazowe (zakup komputera czy licencji na oprogramowanie), jak i koszty stałe.

Canvas Translator a Koszty

Myśląc o kosztach w kontekście Canvas Program, należy wziąć pod uwagę m.in.:

 • składka ubezpieczeniowa,
 • opłaty za energię,
 • wynajem biura,
 • reklama.

I jeszcze jedna sprawa w temacie Canvas Translate – koszty zmienne to na przykład podróże czy szkolenia.

Canvas Translator a kluczowe wskaźniki

Jeśli chcesz rozwijać biznes, konieczne jest ustalenie kilku wskaźników, które zobrazują pozytywną zmianę. Chyba najlepiej postawić na analizę zysku firmy, jednak jest ich znacznie więcej:

 • ilość wejść na stronę oraz liczba konwersji,
 • ilość klientów, którzy ponownie zamawiają u Ciebie tłumaczenia,
 • wartość średniego zamówienia,
 • kanały dostępu do klienta – myślę, że to pole sprawia bardzo dużo problemów. Musisz zapisać, jak będziesz pozyskiwał klientów – czy zrobisz to za pośrednictwem strony internetowej, szukając ich na portalach z ogłoszeniami, czy też skupisz się na promocji na forach.

Tabelę Canvas najlepiej powiesić w jednym miejscu i analizować ją w chwilach zwątpienia. Dzięki niej, ustalisz sobie, które działania będziesz musiał podjąć w dalszej kolejności oraz kurs, w jakim zmierzasz.

Canvas Translate

Canvas Program pomaga na uporządkowanie naszego umysłu i ukierunkowanie działań. Skoro istnieje narzędzie, które może efektywnie wspomóc Cię w działaniach, dlaczego z niego nie skorzystać?

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x