Język uniwersalny i jego tajemnice

2 marca 2017

Język uniwersalny i jego tajemnice. Jeszcze przed rokiem 2015 bezpłatna aplikacja do nauki języków obcych Duolingo wprowadziła do swojej oferty kurs esperanto. To międzynarodowy język pomocniczy stworzony w 1887 roku przez Ludwika Zamenhofa. Pomimo że jest to najpopularniejszy ze skonstruowanych do tej pory języków uniwersalnych, to jednak wciąż nie zajmuje pierwszego miejsca, jeśli chodzi o powszechność.

Język esperanto i idea języków uniwersalnych

Język uniwersalny jako odwieczne pragnienie komunikacji bez barier

Pragnienie stworzenia uniwersalnych języków – takich, które będą zrozumiałe dla ludzi na całym świecie – towarzyszy ludzkości od wieków.

Niektórzy tą chęć rozpatrują w kontekście religijnym. Biblijna opowieść o wieży Babel przedstawia wszystkich ludzi mówiących w tym samym, świętym języku. Inni zaś chcą po prostu prostego, uniwersalnego języka, aby ułatwić komunikację, bez względu na to czy język ten byłby pierwotny, czy też wtórny.

Uniwersalny język – idea czy mit

Niestety, dzisiaj idea uniwersalnego języka jest niczym więcej, niż tylko mitem. W dawnych czasach niektóre języki wykazywały cechy uniwersalności np. łacina czy język sanskrycki, to jednak ich wpływ zanikał wraz z upływem czasu.

Język uniwersalny dla wszystkich użytkowników 7111 języków świata

Obecnie na świecie istnieje ponad 7 tysięcy języków. Niektórzy lingwiści marzą o stworzeniu języka międzynarodowego, który mógłby łączyć ludzi w ten sam sposób, w jaki może to robić język uniwersalny.

Czytaj również:

Rozwój języka międzynarodowego

Już od 1800 roku lingwiści starali się stworzyć jeden uniwersalny język dla ludzi, którzy posługują się różnymi językami ojczystymi. Jest to próba wykreowania tzw. „międzynarodowego języka pomocniczego”, w skrócie IALs (od „international auxiliary languages”).

Języki międzynarodowe różnią się od popularnej idei stworzenia języków uniwersalnych. Międzynarodowe języki pomocnicze nie mają się stać językami podstawowymi ani w ogóle nie mają na celu zastąpienia istniejących języków ojczystych. To języki dodatkowe, dzięki którym będzie można porozumieć się wszędzie ze wszystkimi. Jednym słowem mają ułatwić międzynarodową komunikację.

Kto stworzył Esperanto?

Kto stworzył język esperanto? Kim jest twórca języka esperanto? 

Zdecydowanie najbardziej popularny język sztucznie stworzony przez człowieka. Zna i posługuje się nim ponad 100 000 ludzi na całym świecie.

Język esperanto został stworzony w 1880 roku przez Ludwika Zamenhofa, jako język uniwersalny na rzecz pokoju i zrozumienia między krajami na świecie.

Zamenhof, ten który stworzył język esperanto a krytyka

Wielu lingwistów krytykuje jednak słownictwo języka, które opiera się w głównej mierze na językach romańskich oraz strukturę gramatyczną zakorzenioną w językach indoeuropejskich. Twierdzą oni, że utrudnia to naukę ludziom z kręgów nieeuropejskich.

Język esperanto a odzew na wcześniejszą krytykę

Późniejsi twórcy języków uniwersalnych nie pozostali obojętni na te zarzuty. Do struktury swoich języków starali się włączyć różnorodne wpływy. Przykładowo stworzony w 1987 roku język Lożban starał się naprawić ten brak równowagi pomiędzy 6 najczęściej używanymi językami na świecie.

Twórca języka esperanto

Twórca języka esperanto to Ludwik Zamenhof. Był polskim lekarzem okulistą o korzeniach żydowskich. Co ciekawe, aż osiem razy był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.  Najbardziej jest znany i kojarzony jako inicjator esperanto.

Esperanto język a postać Ludwika Zamenhofa

W 1887 roku wydał tak zwaną „Pierwszą Książkę”, w esperanto tytuł brzmiał „Unua Libro”. Znana była i jest także jako „Lingvo internacia”. Był to pierwszy podręcznik do nauki epseranto.

Język esperanto nauka

Jeśli więc interesuje Cię nauka języka epseranto warto mieć w pamięci wymienioną wcześniej przez nas publikację.

 • Liczyła ona 40 stron.
 • 28 stron – to przedmowa.
 • Alfabet + reguły gramatyczne.
 • Słowniczek z 900 rdzeniami wyrazów.

Ciekawi Cię nauka języka esperanto? W sieci bez problemu znajdziesz kursy, a także wiele pomocy. Do tego warto mieć świadomość, że istnieje coś takiego jak Akademia Esperanto, instytucja podstaw tego języka oraz kontrolująca jego język.

Język esperanto – nauka: czerp różne informacje i ucz się według wskazówek Akademii Espernato: http://www.akademio-de-esperanto.org/.

Język esperanto – nauka: czerp różne informacje i ucz się według wskazówek Polskiego Związku Esperantystów: http://www.akademio-de-esperanto.org/

Język esperanto przykłady

Język esperanto – przykłady:

 • Saluton! – Cześć!
 • Kiel vi nomiĝas? – Jak się nazywasz?
 • Kie vi loĝas? – Gdzie mieszkasz?
 • Mi ĝojas renkonti vin. – Cieszę się, że cię spotkałem.

Jeśli interesuje Cię więcej rzeczy z kategorii „język esperanto – przykłady”, zachęcamy do dalszego poszukiwania i nauki!

Przykłady popularnych języków międzynarodowych

Pomysł skonstruowania pierwszego języka międzynarodowego pojawił się już w 1827 roku, a idea i fascynacja językami uniwersalnymi trwa do dziś.

Próby skonstruowania jednego, wspólnego języka pojawiają się średnio co kilka lat i owocują różnymi skutkami. Oto kilka przykładów takich języków międzynarodowych.

 • Solresol

Często określany jako pierwszy stworzony przez człowieka język międzynarodowy. Oparty jest na skali muzycznej – występuje w nim 7 sylab, zaś każda sylaba jest reprezentowana przez inną nutę (do, re, mi, fa, sol, la, si). Znaczenie słów zmienia się wraz z odwróceniem kolejności sylab np. „fala” oznacza dobre, zaś „lafa” złe.

Ponieważ Solresol nie jest oparty na żadnym istniejącym języku, to jego nauka stwarza dosyć duże problemy. Ponadto ograniczona liczba sylab nie pozwala na konstrukcję kompleksowego słownictwa.

 • Volapük

Jest to pierwszy z języków uniwersalnych, który cieszył się dosyć dużą popularnością. Volapük opiera się na połączeniu języków angielskiego, francuskiego oraz niemieckiego. Na różnych konferencjach w ciągu roku można spotkać około 20 mówców posługujących się tym językiem.

 • Lingua Franca Nova

Jest to jeden z najnowszych języków międzynarodowych. Został stworzony w 1995 roku przez C. George Boeree. Twórca wykorzystał elementy języków: włoskiego, francuskiego, portugalskiego, hiszpańskiego oraz katalońskiego. W efekcie Lingua Franca Nova stanowi rodzaj uniwersalnej kompilacji języków romańskich.

Lingua Franca Nova zyskała wielu fanów internetowych, a słownik online jest ciągle poszerzany o nowe słowa. Świadczy to o szybkim i regularnym rozwoju tego uniwersalnego języka.

Czy język migowy jest uniwersalny?

Niektórzy mogą zastanawiać się, czy język migowy jest uniwersalny? Jest czy nie jest? Tu mamy dla Ciebie ważną informację. Istnieje międzynarodowy język migowy GESTUNO!

Przyszłość języków uniwersalnych

Esperanto – język, który fascynował i fascynuje wiele osób wciąż pobudza naszą wyobraźnię. Język uniwersalny taki jak właśnie esperanto język to coś, co mogłoby sprawić, aby nigdzie na świecie nie istniały żadne bariery komunikacyjne.

Języki uniwersalne i międzynarodowe nie odniosły, jak do tej pory, większego sukcesu. Można wymienić kilka powodów takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest fakt, że opierają się na konkretnych, istniejących już językach. Utrudnia to naukę ludziom spoza danych kręgów kulturowych, np. język Esperanto będzie ciężki do opanowania dla Japończyka.

Języki uniwersalne mogą stanowić zagrożenia dla rzadkich, mniej znanych języków i kręgów kulturowych z nimi związanych. A przecież różnorodność językowa czyni świat ekscytującym i ciekawym miejscem.

Na tę chwilę tylko systematyczna i rzetelna nauka danego języka obcego lub znalezienie dobrego tłumacza są najlepszymi sposobami na porozumienie między ludźmi na całym świecie.

Podobne artykuły

Dialekty języka niemieckiego 1 Dla początkujących tłumaczy

Dialekty języka niemieckiego

12 czerwca 2024

Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? Republika Federalna Niemiec, postrzegana często jako

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

0
Would love your thoughts, please comment.x