Temat rozwoju osobistego jest współcześnie bardzo mocno eksplorowany w kontekście odniesienia sukcesu zawodowego. Ogólnie można powiedzieć, że jest to proces przekładający się na naszą samorealizację. Niektórzy widzą w nim coś w rodzaju zabawy, aby sprawdzić, gdzie jesteśmy w stanie dojść. Większości z nas jednak łatwiej jest zmotywować się do nauki i poprawy, jeśli mamy jakiś cel – starają się więc bardziej na poważnie podchodzić do tematu. Niezależnie od tego, jak to u nas wygląda, najważniejsze jest jasne wyobrażenie, gdzie chcesz być w ciągu kilku miesięcy lub lat i dlaczego.
Można powiedzieć, że rozwój osobisty to proces, który trwa przez całe nasze życie. Dzięki niemu mamy możliwość „ocenić” swoje umiejętności, mieć świadomość własnych mocnych i słabych stron, efektywnie wyznaczać kierunek, aby móc osiągnąć cele.
Jako proces można go rozumieć jako:
stawanie się lepszym człowiekiem,
wydobywanie ludzkiego potencjału,
polepszanie życia,
zwiększanie samoświadomości,
rozwijanie talentu /talentów.
Czytaj również:
W dzisiejszej rzeczywistości mało kto może pozwolić sobie na to, aby przepracować życie w jednym miejscu do emerytury. Świat niezwykle dynamicznie się zmienia, jedne zawody znikają w cieniu przeszłości, inne wychodzą na światło dnia. Dochodzi do tego kwestia wypalenia zawodowego i wiążące się z nimi niezwykle szybkie tempo naszego życia. Jest jeszcze nasze życie prywatne. Chcąc w tym wszystkim czuć się dobrze, być szczęśliwym człowiekiem i zadowoloną ze swojej pracy osobą, ważne jest nie zapominać o czymś takim, jak rozwój osobisty.
W jakim celu wkraczamy na ścieżkę rozwoju osobistego?
Chcemy osiągnąć określony cel,
pragniemy popracować nad własną motywacją,
zależy nam na tym, aby zwiększyć swoją produktywność,
chcemy czuć się lepiej – być zdrowszymi, szczęśliwszymi i spełnionymi osobami.
Tak naprawdę niezależnie od tego, w jakim celu chcemy zadbać o swój rozwój osobisty, praktycznie w większości sytuacji ma to związek z naszą samorealizacją. Każdy z nas chce czuć się dobrze w swojej skórze; czuć, że życie, które ma, jest takim, jakiego właśnie chce.
Poszukujesz doświadczonego i stawiającego na rozwój tłumacza? Zależy ci na sprawdzonym profesjonaliście o nienagannej opinii wśród klientów i w branży? Najprościej dotrzeć do odpowiedniego człowieka poprzez renomowane biuro tłumaczeń. Ten krok to zawsze gwarancja najwyższej jakości pracy.
Wkraczając na ścieżkę rozwoju osobistego jedna z najważniejszych kwestii to świadomość „po co to robię?”. Należy mieć świadomość:
co dzięki temu się osiągnę,
gdzie dojdę,
w jaki sposób przełoży się to na moje życie.
Nie chodzi o to, aby mieć tego jasny obraz, ale czuć, że rzeczywiście „potrzebuję zmian”. Kiedy już postawimy ten pierwszy krok, będzie już łatwiej.
Co możemy ostatecznie osiągnąć dzięki rozwojowi osobistemu?
Nie ma na to odpowiedzi. Zawsze jednak dotyczy to kwestii samorealizacji.
Maslow sugerował, że wszystkie jednostki mają wbudowaną potrzebę rozwoju osobistego, która zachodzi w procesie zwanym samoaktualizacją. Stopień, w jakim ludzie są w stanie się rozwijać, zależy według niego od spełnienia pewnych potrzeb, a potrzeby te tworzą hierarchię (słynna piramida Maslowa – wyliczając od dołu są to potrzeby: fizjologiczne, bezpieczeństwa, miłości i przynależności, ewaluacji, poznawcze, estetyczne i samorealizacji). Tylko wtedy, gdy jeden poziom potrzeby zostanie zaspokojony, można opracować wyższy. Samorealizacja odnosi się do pragnienia, aby każdy miał stać się tym wszystkim, czym może się stać. Dla Maslowa ścieżka do samorealizacji prowadzi przez utrzymywanie kontaktu z uczuciami, z doświadczeniem pełni życia, a także z całkowitą koncentracją.
Oczywiście to tylko jedna z koncepcji tego, dokąd może nas doprowadzić rozwój osobisty.
Odkrywanie życiowego celu
Napoleon Hill powiedział „wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.”
Osoba świadoma tego, co chce robić, dokąd chce dojść czy tego, co musi zrobić, aby mogło się to zrealizować z chwilą wkroczenia na ścieżkę rozwoju osobistego ma ogromną szansę wykorzystać swój potencjał, rozwinąć talent i po prostu spełnić się.
Znajomość celu życiowego sprawia, że masz siłę, inspirację i motywację do poruszania się w określonym kierunku, mając na uwadze ten wyższy cel – punkt, do którego chcesz dojść.
Odkrycie swojego celu życiowego polega na tym, że człowiek szuka czegoś, w czym mógłby być sobą, co odpowiadałoby jego światopoglądowi i wartościom. Trzeba kierować się sercem, słucham tego, co mówi nam nasz wewnętrzny głos, co podpowiada instynkt.
Dla kogoś, kto zajmuje się tłumaczeniem celem życiowym może być np. założenie własnego biura tłumaczeń, przełożenie książki wybitnego noblisty, stanie się wybitnym ekspertem w bardzo niszowym temacie. Rozwój osobisty ma nam pomoc w osiągnięciu tego celu, niezależnie od tego, co dana osoba sobie za niego obierze.
Henry Ford mawiał: „jednym z największych odkryć, jakich dokonał człowiek, i jedną z największych dla niego niespodzianek jest uświadomienie sobie, że może on uczynić to, o czym ze strachem sądził, że jest dla niego niewykonalne”.
Rozwój osobisty niesie ze sobą pewną wspaniałą rzecz dla każdego człowieka, który wkroczy na ścieżkę tego procesu. O czym mowa? To rodzaj mocy, poczucia się silnym, wzmocnienia się, odzyskania wewnętrznej siły i wiary w siebie i swoje możliwości.
Dzięki temu poczuciu, tej wierze w siebie, możemy rozwinąć swój talent czy potencjał. Człowiek nabywa świadomości słabych i mocnych stron, ale w toku doświadczenia wyzbywa się strachu, a wzmacnia w sobie pozytywne rzeczy, które przekładają się na nasz wzrost.
W przypadku tłumaczy jest to bardzo ważna sprawa. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której osoba zajmująca się zawodowo przekładaniem nie ma wiary w swoje możliwości. Jak więc takiemu specjaliście powierzyć ważny projekt? Rozwój osobisty pomaga uwierzyć we własne możliwości, ale nie w coś fikcyjnego, ale to, co rzeczywiście jest na miarę naszych sił.
Motywacja
Wystarczy spojrzeć na wszystkich sławnych ludzi, którzy osiągnęli sukces. Każda z tych osób miała silną motywację, aby stać się tym, kim marzyła, a także dojść do miejsca, które sobie wyznaczyła. Co więcej, znajdują siłę, aby motywować samych siebie, a także umacniać się we własnych przekonaniach.
Jedną z podstawowych ścieżek rozwoju osobistego jest dbanie o właściwy sposób myślenia, aby zapewnić sobie wystarczającą energię i siłę napędową, która pozwoli osiągnąć cele.
Ustalanie celów
Pora na opracowanie planu. Wyznaczenie celów krótkoterminowych i długoterminowych. Błąd wielu osób polega na tym, że zawiesza sobie poprzeczkę zbyt wysoko chcąc osiągnąć cele, które w danym momencie życia są dla nich nieosiągalne. Są jednak i takie sytuacje, kiedy ktoś wyznacza sobie zbyt łatwe i niskie cele, które tak naprawdę nie są nawet maleńkim wyzwaniem.
Ustalanie celów jest jednym z najbardziej praktycznych tematów w rozwoju osobistym. Jedni wyznaczają sobie określone kroki i za nimi podążają. Inni ustalają sobie wdrożenie pewnych nawyków i idą za nimi. A wszystko po to, aby mądrze wyznaczyć cele.
Pozytywne postawy i przekonania
Marek Aureliusz mawiał, że „budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować”.
Postawa jest wszystkim w życiu. Twój stosunek do życia i całego systemu wierzeń czyni różnicę między sukcesem a porażką, spełnieniem i utratą siebie, wzmocnieniem i bezradnością, szczęściem i głębokim lękiem.
Ważne jest mieć pozytywne nastawienie do życia, ponieważ zmienia to tak wiele. Pomaga dostrzegać lepszą stronę świata, mieć energię i siłę do realizacji wyznaczonych celów, przezwyciężać problemy, walczyć ze strachem.
Tłumacz mający negatywne nastawienie do świata będzie sam sobie podcinał skrzydła.
Szczęście
Każdy z nas ma prawo do szczęścia. Można też powiedzieć, że jest ono pewnego rodzaju sposobem, w jaki odnosimy się do życia i nadajemy mu znaczenie. Bez niego ciężko zdobyć się na krok do przodu, a co mówić, o podejmowaniu działań, które mają nas doprowadzić do obranych celów.
Wiele rzeczy z procesu rozwoju osobistego dotyczy szczęścia, m.in.: akceptacja, zaufanie i otwartość, wolność emocjonalna i elastyczność, perspektywa i pozytywne nastawienie. Jeśli któryś z tych elementów, a w najgorszym przypadku wszystkie jednocześnie, zostanie zaburzony, można łatwo sobie wyobrazić, że wszystko dosłownie posypie się.
Kiedy człowiek pozwoli sobie na nie, otwiera się na nie, o wiele łatwiej mu dążyć do samorealizacji. Stąd tak bardzo ważna jest jego obecność w naszym życiu. Jak napisał Fiodor Dostojewski: „szczęście nie polega na szczęściu, ale na jego osiąganiu”.
Relacje
Chociaż relacje oczywiście angażują innych ludzi, nadal są integralną częścią świata rozwoju osobistego. Mogą stanowić podstawę dla zdrowszego i zrównoważonego życia. Utrzymywanie ich w „zdrowiu” może przywrócić równowagę i dać szczęście w naszym osobistym życiu.
W pracy tłumacza jest to bardzo ważne. Jeśli relacje z klientami są złe czy niepewne, będą negatywnie wpływały na proces rozwoju osobistego i tym samym na osiągnięcie kolejnych celów, ale też źle odbiją się na życiu zawodowym i osobistym. Stąd budowanie dobrych, pozytywnych i przyszłościowych relacji to recepta na sukces.
Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? Niemcy często postrzegane są jako kraj
Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim
Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy istnieje uniwersalny język, którym można się porozumiewać? Okazuje się, że
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2025 SUPERTŁUMACZ®
Zastanawiasz się czy tłumaczymy teksty z Twojej branży lub na niszowy język? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku od 07:00 do 19:00.