Czy warto znać więcej niż jeden język obcy? To pytanie, które stawiają sobie nie tylko tłumacze, ale także coraz, więcej specjalistów pomiędzy dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia. Dlaczego powinniśmy się uczyć, więcej niż jednego języka obcego? Czy jest to modne, czy może otwiera przed nami więcej perspektyw i stwarza szansę na większą konkurencyjność na rynku pracy? Okazuje się, że znajomość więcej niż jednego języka obcego stwarza masę korzyści, jednak tak naprawdę najbardziej motywująca do nauki, jest po prostu sama chęć posługiwania się kilkoma językami.
Mamy tu więc na myśli samą motywację, która jest kluczem do tego procesu. Dopiero wtedy gdy podejmiemy tą decyzję sami i pokochamy naukę samą w sobie, będziemy mogli dostrzec wymienione w artykule korzyści. Postanowiliśmy wymieć dziesięć najważniejszych zalet, które wynikają z umiejętności posługiwania się kilkoma językami jednocześnie.
Przeprowadzone badania jasno wykazały, że osoby władające biegle co najmniej dwoma językami łatwiej radzą sobie z wykonywaniem skomplikowanych zadań. Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii wykazali, że osoby te posiadają o wiele lepszą pamięć, a także zdolność do koncentracji i umiejętność realizacji kilku zadań jednocześnie. Dzieje się tak dlatego, że działanie naszego mózgu możemy porównać do mięśnia, który poddany zwiększonym ćwiczeniom jest o wiele bardziej wydajniejszy.
Czytaj również:
Choć nauka języków to bardzo długotrwały i często niełatwy proces, to udowodniono naukowo, że osobom znającym biegle co najmniej dwa języki zdecydowanie łatwiej przychodzi przyswajanie następnych. Najprościej mówiąc, jeśli nasz mózg zaczął pracować w języku obcym, co wiąże się z przyzwyczajeniem się do zapamiętywania różnych konstrukcji i zasad. Nauka kolejnych języków przychodzi o wiele łatwiej, ze względu na pewne występujące między nimi podobieństwa, a także tworzenie skojarzeń nawet, gdy języki, których się uczymy pochodzą z różnych grup językowych. Nie należy też zapominać, że nauka języka obcego stanowi bardzo dobre ćwiczenie dla naszego mózgu.
Jest to chyba jeden z najpiękniejszych korzyści płynących ze znajomości języków. Któż z nas nie pragnąłby dowiedzieć się więcej na temat innych kultur i ich tradycji? Jeśli posługujemy się płynnie danym językiem mamy szansę w pewnym sensie zbliżyć się do ludzi, którzy się nim posługują. Tym samym mamy szansę na poznanie nowych przyjaciół, a czasem nawet trwających przez całe życie miłości. Ponadto jest wiele innych korzyści płynących ze znajomości języków obcych, które niekoniecznie muszą mieć związek za nawiązywaniem relacji z innymi osobami. Może być to na przykład przyjemność z przeczytania książki w oryginalnym języków, czy obejrzenie filmu bez napisów. Tego rodzaju korzyści są naprawdę bezcenne.
Czasem możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że znajomość określonego języka i posługiwanie się nim wpływa na naszą osobowość. Mówi się nawet, że ludzie się zmieniają mówiąc innym językiem. Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie siebie posługujących się językiem hiszpańskim? Ten język bardzo często utożsamiana się z serdecznymi i towarzyskimi ludźmi i fizyczną bliskością. Być może gdy nauczycie się tego języka, w pewnym sensie wnikniecie w strukturę społeczną tej kultury.
Oczywiście to jeden z najczęściej wymienianych argumentów, dla których warto uczyć się języków obcych. Coraz więcej firm, zwłaszcza o charakterze międzynarodowym stawia na pracowników posługujących się biegle kilkoma językami. Tego rodzaju pracownicy są po prostu w cenie, a ich zarobki zdecydowanie przewyższają pensje pracowników znających jeden popularny język (np. angielski), lub nie znających w stopniu biegłym żadnego języka. Z punktu widzenia globalizacji pracownicy posiadający znajomość kilku języków są więc bardzo wartościowi na rynku. Osoby znające biegle kilka języków doskonale będą się realizować nie tylko w branży tłumaczeniowej, ale np. w sektorze podróży.
O tym, że znajomość języków zdecydowanie ułatwia podróżowanie chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Oczywiście w wielu krajach bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, który wszakże uważany jest za „język międzynarodowy”, ale wiemy też, że nie ze wszystkimi w danym kraju, który odwiedzamy moglibyśmy swobodnie porozmawiać. I tak np. we Włoszech zdecydowanie lepiej czuć się będzie osoba znająca biegle język włoski, niż angielski. Włosi niestety nie znają angielskiego. Okazuje się, że o ile Polacy potrafią się w jakimś stopniu porozumieć w języku angielskim, to we Włoszech jest z tym już bardzo duży problem.
A zatem gdziekolwiek jedziemy na wakacje, jeśli nie znamy języka urzędowego kraju, który odwiedzamy, to musimy się liczyć z tym, że nasze pole działania będzie w pewnym stopniu ograniczone. I tak znajomość języka hiszpańskiego czy francuskiego, jest dziś bardzo przydatna w przypadku podróży do wielu krajów egzotycznych. Czy zastanawialiście się kiedyś jak wiele krajów hiszpańskojęzycznych możecie odwiedzić i przeżyć niezwykłą przygodę znając ten język. Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, im więcej języków znamy, tym większe korzyści z tego wynosimy.
Znajomość więcej niż jednego języka obcego przyczynia się także do tego, że stajemy się bardziej tolerancyjni i bardziej otwarci na inną kulturę. Znając określony język obcy, w pewnym stopniu zanurzamy się w jego specyfikę, patrząc na pewne problemy w pewnym sensie z perspektywy osób nimi się posługujących. Uwrażliwiamy się tym samym także na pewne problemy innych grup narodowości.
Nie jest nowością fakt, że znajomość danego języka zwiększa szanse na spotkanie kogoś wyjątkowego w naszym życiu. W Polsce coraz częściej spotykamy się z przypadkami małżeństw, w których mężczyzna , lub kobieta są innej narodowości. Często sytuacja może też przebiegać zgoła odmiennie i to miłość, lub fascynacja osobą posługującą się innym językiem może być motorem do nauki danego języka obcego. Dzięki temu możliwe jest przełamanie pewnych barier i znaczne zbliżenie się do danej osoby.
Udowodniono naukowo, że w osób znających biegle więcej niż jeden język obcy, a posiadających genetyczne tendencje do rozwoju choroby Alheimera, choroba ta zdecydowanie wolniej się rozwija. Badania naukowe wykazały, że wiek w którym pojawiają się pierwsze oznaki demencji, to w przypadku osób nie znających języków obcych średnio 71 lat. W przypadku osób znających dwa, lub więcej języków obcych, granica ta zawyża się do 75,5. Lat. Jeśli zatem osoby znające języki obce mają szansę na przeciwstawienie się demencji, to warto wykorzystać taką szansę
Znajomość języków obcych oczywiście daje szansę także na zmianę miejsca zamieszkania. Jeśli znamy bardzo dobrze język obcy i chcielibyśmy coś zmienić w swoim życiu, to dlaczego nie spróbować zmienić kraju zamieszkania? Jeśli zawsze o tym marzyliśmy, to języki obce dają nam właśnie taką szansę!
Po wymienieniu tych wszystkich zalet widzimy, więc jasno, że korzyści wynikające z nauki języków obcych powinny zainteresować nie tylko osoby zajmujące się zawodowo tłumaczeniami, ale także każdego z nas. Dzięki temu, mamy szansę odkryć niesamowite perspektywy jakie w nich drzemią i przeżyć wspaniałą przygodę.
Czy wiesz, że ponad połowa CV nigdy nie trafia do rąk pracodawcy? Dlaczego? Najczęściej
Każde tłumaczenie powinno być po prostu dobre. Wie o tym każdy, kto choć raz
Dla wielu osób zawód tłumacza to spełnienie marzeń. Nie tylko zawodowych, ale także i
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2025 SUPERTŁUMACZ®
Zastanawiasz się czy tłumaczymy teksty z Twojej branży lub na niszowy język? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku od 07:00 do 19:00.