Jak wygląda praca w biurze tłumaczeń?

27 kwietnia 2010

Jak wygląda praca w biurze tłumaczeń? Mówi się, że jeżeli ktoś ze swojej pasji zrobi zawód, to nigdy nie będzie musiał pracować. Spokojnie można odnieść to do zawodu tłumacza – dla prawdziwego pasjonaty, praca w biurze tłumaczeń będzie przedłużeniem jego zainteresowań. I tak właśnie powinno być, bo tego typu pracy nie można traktować jedynie jako koniecznego do wykonania obowiązku. Można pokusić się o stwierdzenie, że tłumacz jest specyficzną odmianą artysty. Jakość tłumaczenia warunkują bowiem nie tylko czynniki zewnętrzne, jak przedstawiony przez klienta tekst – ale przede wszystkim osobista motywacja, wiedza, doświadczenie.

Z tego powodu często zespół dobiera się nie tylko pod kątem najwyższej jakości wykonanej na rzecz klienta pracy, ale także zwracając uwagę na atmosferę panującą w biurze. Ona bowiem przekształca się na wewnętrzne stosunki jakie panują między współpracownikami – a wiadomo, że najlepiej potrafią zrozumieć siebie nawzajem nie tyle specjaliści, co właśnie pasjonaci danego zajęcia. Praca tłumacza, który ma na co dzień do czynienia ze zgraną i profesjonalną ekipą, jest nie tylko przyjemna, ale daje zamierzone, wysokiej klasy efekty.

Praca w biurze tłumaczeń: Czego spodziewać się po zatrudnieniu w biurze tłumaczeń?

Praca w biurze tłumaczeń może być wykonywana w zasadzie na dwa sposoby:

  • jako praca zdalna – przy własnym komputerze, co ze względu na niższe koszty pracodawcy staje się coraz bardziej popularne,
  • jako typowa praca etatowa – wykonywaną na miejscu w firmie, z bezpośrednim kontaktem z szefem i współpracownikami.

Szukasz pracy w biurze tłumaczeń? Wykonujesz tłumaczenia tekstów i cechuje Cię biegła znajomość języka obcego? Np. języka angielskiego? Ukończyłeś filologie i szukasz odpowiedniego stanowiska pracy? Wyślij nam swoje CV!

Czytaj również:

Praca – biuro tłumaczeń: Czym różnią się te sposoby pracy?

Praca biuro tłumaczeń – możliwość pracy zdalnej

W pierwszym przypadku biuro tłumaczeń dysponuje po prostu grupą wykwalifikowanych osób pracujących u siebie w domach, którym zleca tłumaczenia za pośrednictwem internetowych metod kontaktu. Każda z tych osób jest ekspertem w jednej dziedzinie, dzięki czemu osoba kierująca zespołem zawsze wie, kto ma największą wiedzę w tej dziedzinie i wykona zlecenie najlepiej. Takie sieciowe działanie sprawdza się zwłaszcza we współpracy z osobami, dla których tłumaczenia są dorywczą i dodatkową pracą.

Biuro tłumaczeń – praca etatowa

Jeśli decydujemy się na pracę pełnoetatową w konkretnym biurze tłumaczeń, mamy każdego dnia kontakt z przełożonym, innymi tłumaczami oraz z klientem. Oczywiście, w profesjonalnej firmie istnieją odpowiednie podzespoły zajmujące się konkretnymi gałęziami najważniejszych dyscyplin z zakresu ekonomii, biznesu, marketingu, prawa itp., jednak wszyscy specjaliści pracują równolegle, w tym samym czasie, nad swoimi tłumaczeniami.

Praca – biuro tłumaczeń

Pewną przewagą drugiego rozwiązania jest właśnie możliwość bezpośredniego kontaktowania się ze zlecającym tłumaczenie klientem. W osobistej rozmowie zawsze łatwiej jest ustalić szczegóły i ewentualnie zadać dodatkowe pytania, dzięki którym lepiej trafimy w potrzeby osoby powierzającej nam translację.

Biuro tłumaczeń praca zdalna

Jeśli wybierasz opcję biuro tłumaczeń – praca zdalna musisz liczyć się z plusami i minusami takiego wyboru.

Praca – biuro tłumaczeń – wykonywanie obowiązków zdalnie ma plusy takie jak:

  • pracujesz z domu,
  • pracujesz wtedy, kiedy chcesz,
  • jesteś bardziej niezależną osobą i niezależnym specjalistą,
  • sam sobie wybierasz zlecenia, które przyjmujesz,
  • nie masz szefa.

Biuro tłumaczeń i praca zdalna to na pewno opcja dla każdej osoby ceniącej niezależność. Więc jeśli znajdziesz ogłoszenie typu “biuro tłumaczeń poszukuje tłumacza”, po prostu zgłoś się. Być może będą mieli dla Ciebie ciekawe, interesujące i atrakcyjne finansowo zlecenia. A jeśli pierwsze z brzegu nie będzie Ci odpowiadało, nie bierz tej pracy. Szukaj dalej i wybieraj. Firm jest wiele, postaw na tych, którzy z szacunkiem podchodzą do tłumaczy. Przeglądaj ogłoszenia “biuro tłumaczeń poszukuje tłumacza” do skutku aż znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Oferty pracy biuro tłumaczeń: Ciągły rozwój to podstawa

O tym, Jak praca dla tłumacza w biurze tłumaczeń wpływa na rozwój tłumacza

Dzisiejsze biura tłumaczeń nastawione są przede wszystkim na tłumaczenia o charakterze biznesowym. Interesy międzynarodowe firm natomiast nie tylko ciągle się rozrastają, ale dotyczą stale rosnących rynków i większej ilości produktów i usług. Kontrakty zaś opiewają na coraz wyższe sumy, więc klienci wymagają od tłumaczy naprawdę rzetelnych translacji.

Z tego powodu praca w biurze tłumaczeń to nie tylko zajmowanie się jednostkowym tłumaczeniem, ale także ciągłe poszerzanie wiedzy i słownictwa w zakresie dziedziny, w której dana osoba jest specjalistą. Trzeba też nastawić się na bezpośredni kontakt z klientem, który w istotny sposób wpływa nie tylko na jakość tłumaczenia i spełnienie przez niego postawionych przez zlecającego wymogów, ale też na coś znacznie ważniejszego: poczucie zlecającego, że został dobrze obsłużony.To ostatnie należy obecnie traktować wręcz jako kapitał biura tłumaczeń, bo zadowolony klient to także bezcenna, osobiście przez niego robiona nam reklama. Z tej perspektywy widać, jak praca dla tłumacza w biurze tłumaczeń wpływa także na jego rozwój – nieustannie rozwijasz się, doszkalasz, doczytujesz, aby być na bieżąco i przygotowywać najwyższej jakości przekłady.

Podobne artykuły

kursy tłumaczeniowe Dla początkujących tłumaczy

Praca tłumacza – czy warto inwestować w kursy tłumaczeniowe?

19 maja 2021

Branża tłumaczeniowa ciągle się rozwija. Poszukiwane są nowoczesne metody przekładów i sposoby na jeszcze

Najczęstsze błędy tłumaczeniowe Dla początkujących tłumaczy

Najczęstsze błędy tłumaczeniowe. Na co zwracać uwagę?

19 maja 2021

Każde tłumaczenie językowe powinno być wykonane starannie. Dbałość o poprawność tłumaczenia, bezbłędność i prawidłowość

Język mówiony a pisany Dla początkujących tłumaczy

Język mówiony a pisany – różnice istotne w pracy tłumacza

19 maja 2021

Ludwig Wittgenstein mawiał: “granice mojego języka są granicami mojego świata”. Z kolei Frank Smith

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x