Jaki jest najstarszy język świata?

15 czerwca 2020

Zastanawiasz się nad tym, jaki jest najstarszy język świata? Chciałbyś dowiedzieć się czy istnieją starożytne języki, które są nadal w użyciu? Ciekawi Cię, które pismo pojawiło się jako pierwsze? To świetnie, ciekawość jest motorem wielu odkryć i wiedzy. Na jedną krótką chwilę stańmy się jak Ben Gates ze „Skarbu Narodów”. Nie ma, co zwlekać, czeka nas rozwiązanie zagadki i znalezienie odpowiedzi. A jeśli w tej oto chwili wiesz już, że potrzebujesz profesjonalnego tłumaczenia z lub na język polski, jesteś w dobrym miejscu! Nasze biuro tłumaczeń jest do Twojej dyspozycji.

 

Jaki jest najstarszy język świata?

Więc jaki jest najstarszy język świata? Czy najstarszy język już wymarł? A może to jeden z języków używanych w Europie? To sanskryt, indyjski, łaciński, język staro-cerkiewno słowiański? Wpisz wyszukiwarkę Google (lub taką, którą masz na swoim komputerze) hasło najstarsze języki świata. Co widzisz? Bo przed naszymi oczami pojawiło się 17 500 000 wyników! Klikamy w kilka pierwszych linków, które odsyłają nas do różnych źródeł. Który z nich jest tym jednym z najstarszych języków świata…? Mamy! Najstarszym zapisanym językiem na naszej planecie jest język sumeryjski. Każdy, kto nie spał w szkole na lekcjach historii, powinien o tym pamiętać. Był to język starożytnej krainy położonej w południowej części Mezopotamii, a mianowicie Sumeru. Sumerowie byli rozwiniętą cywilizacją, którą powszechnie uważa się dziś za kolebkę kultur Bliskiego Wschodu oraz Europy. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że mieszkańcy tych ziem mieli przybyć z Kosmosu. Choć do większości zapewne bardziej przemawia to, że mogli przybyć na te ziemie zza Zatoki Perskiej, z Półwyspu Arabskiego.

Co jeszcze warto wiedzieć o sumeryjskim? Należy zaznaczyć, że był językiem aglutynacyjnym i ergatywnym. Zapisywany pismem klinowym, którego historia sięga prawdopodobnie 3500 lat p.n.e. Był w użytku od ok. IV tysiąclecia p.n.e. do 1700 roku p.n.e, kiedy to wyparł go akadyjski. Do ok. I wieku p.n.e. funkcjonował jeszcze w przestrzeni naukowej, ceremonialnej i religijnej na obszarze Mezopotamii. Później spotkało go, to samo, co wiele innych języków, został zapomniany. Ponownie odkryty i odczytany w XIX wieku.

W historii próbowano znaleźć jakieś powiązania sumeryjskiego z innymi językami. Stawiano pytania między innymi o to, do jakiej należy rodziny języków? Szukano związków i pokrewieństw z innymi językami obcymi, próbowano go zaklasyfikować do różnych rodzin językowych. Tak oto badano podobieństwo z językami drawidyjskimi, językami kaukaskimi, ałtajskimi czy uralskimi, a także językiem baskijskim, tybetańskim, staroperskim czy bantu. Próbowano go zaliczyć do kilku makrorodzin językowych – np. do języków dene-kaukaskich czy do języków nostratycznych. Dla specjalistów wciąż to język izlolowany. Każdy językoznawca i lingwista zajmujący się tym tematem powie Ci jedno: sumeryjski jest jednym z najstarszych języków świata, które zapisano.  Ze względu na brak świadectw pisemnych innych języków prehistorycznych, które mogły być z nim spokrewnione – na przykład jako grupa języków czy podgrupy języków.

Czy sumeryjski jest najstarszym językiem świata? Na pewno jest tym, który ma zachowaną formę pisemną. Nikt nie wie, co już na zawsze pozostanie tajemnicą skryte w mrokach przeszłości. Wśród tych najstarszych języków świata, które wciąż są używane znajdują się m.in. język hebrajski, tamilski, litewski, farsi, islandzki, macedoński, język baskijski, fiński, gruziński i irlandzki. Wiedziałeś o tym?

Zainteresować może Cię też:

Jakie pismo pojawiło się jako pierwsze?

Jakie pismo pojawiło się jako pierwsze? Przede wszystkim badacze wyróżniają kilka faz rozwoju pisma. Które z nich pojawiło się najpierw? Najstarsze jest pismo piktograficzne. Zaraz po nim jest ideograficzne, analityczne, fonetyczne, Sylabariusz i Alfabet. Z kolei za najstarszy system pisma uważa się wspomniane już przez nas pismo klinowe. Później nastały pisma starożytnego Egiptu – pismo hieroglificzne, pismo hieratyczne i demotyczne. Dalej pojawiły się pisma kreteńskie – pismo piktograficzne klasa A i pismo piktograficzne klasa B, pismo linearne A i B oraz Dysk z Fajstos. Kolejnym w historii, nieodczytanym, jest Pismo doliny Indusu. Są też pisma hetyckie oraz pismo chińskie. Mamy także pisma z Ameryki Przedkolumbijskiej – jest tu pismo Majów i pismo Azteków. Kolejnym jest pismo Wyspy Wielkanocnej. Z pism ideograficznych należy wymienić pismo yi, Naxi, pisma Chin Północnych i Środkowych, pismo tanguckie, nsibidi i bamum, Indian amerykańskich, minahasańskie i czukocie.

Ile jest języków na świecie?

A ile języków na świecie? Wiesz? Znasz liczbę? Jak podaje Ethnologue – aktualnie na naszej planecie jest 7 117 tysięcy języków. Liczb ta jest jednak plastyczna i każdego dnia się zmienia. Co ciekawe, 23 języki obejmują swoim zasięgiem ponad połowę populacji ludzi żyjących na świecie. Mało tego! Aż 86% procent ludzi na Ziemi używa języków azjatyckich lub języków europejskich. A według różnych szacunków, od 40 do 50% wszystkich istniejących dziś języków jest zagrożonych wymarciem. Dzieje się głównie to z powodu faktu, że są to języki ojczyste i używane przez niewielki grupy, często mniejsze niż 1000 mówców. Mało tego, w większości języki zagrożone zaniknięciem nie mają formy pisemnej, prze co tym bardziej ich dziedzictwo jest zagrożone – ich słownictwo, gramatyka, wymowa umiera wraz ze śmiercią ostatniego człowieka, który się nim posługuje. Zwykle też ich sytuacja jest tak zła, ponieważ są to języki regionalne lub lokalne czy dialekty, które nie mają statusu języka urzędowego czy oficjalnego języka w danym kraju czy miejscu.

Jak na tym tle wypada język polski? Według różnych statystyk ma on od 38 do 48 mln mówców. To język słowiański, który należy do grupy języków indoeuropejskich. Największe pokrewieństwo wykazuje ze słowackim i czeskim. Na nasz język ojczysty duży wpływ miał germański, a tak naprawdę języki germańskie – niemiecki oraz języki italskie oraz łacina i francuski. Co ciekawe, pod względem historycznym polszczyzna była tak zwaną Lingua Franca na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Współcześnie wyróżnia się w Polsce takie dialekty języka polskiego jak: wielkopolski, małopolski, śląski, kaszubski, nowe dialekty mieszane. Poza granicami kraju używane są z kolei dialekt północnokresowy i dialekt południowokresowy.

Najczęściej używane języki świata

Jakie są najczęściej używane języki świata? Które z języków cieszą się największą popularnością? Który z języków na świecie ma aktualnie największą liczbę użytkowników? W 2020 roku Ethnologue przygotowało zestawienie „Top 10 most spoken languages„, które prezentuje się w następujący sposób:

  1. Język angielski – 1,268 mld użytkowników
  2. Mandaryński chiński – 1,120 mld użytkowników. Liczba użytkowników języka chińskiego i tak nie zmienia faktu, że powszechnie uznaje się go za jeden z najtrudniejszych języków
  3. Hindi – język używany przez 637 milionów ludzi
  4. Hiszpański – 538 mln użytkowników
  5. Język francuski – 277 mln użytkowników
  6. Standardowy język arabski – 274 mln użytkowników
  7. Język bengalski – 265 mln użytkowników
  8. Język rosyjski – 258 milionów użytkowników
  9. Portugalski – 252 mln
  10. Indonezyjski – 199 mln mówców

Skoro już wiesz, że do trzech najczęściej używanych języków świata należą angielski, mandaryński chiński i hindi – być może to dobry czas na podjęcie nauki jednego z nich, o ile oczywiście już nie zabrałeś się za ten temat. Ludwig Wittgenstein mawiał, że „gra­nice mo­jego języ­ka są gra­nica­mi mo­jego świata”. Nauka nawet jednego języka może pomóc Ci rozwinąć skrzydła, ułatwić edukację, otrzymać pracę czy wspomóc w podróży. Znajomość dwóch czy trzech języków; niezależnie czy są to języki europejskie czy azjatyckie; to zawsze Twoja karta przetargowa w każdej dziedzinie i branży. Oczywiście poza samą przyjemnością, jaką daje znajomość języków.

Gdzie jest najwięcej języków?

Zastanawiasz się, gdzie jest najwięcej języków? Który kraj lub państwo na świecie ma ich najwięcej? Potrafisz zgadnąć? Masz jakiś swój typ? Pozwól, że posłużymy się danymi Ethnologue. Według danych z 2019 roku państwem z największą liczbą języków była… Papua-Nowa Gwinea. A teraz najlepsze przed nami! Jest tam aż 840 języków! Zawrotna ilość, prawda? Na drugim miejscu jest Indonezja – doliczono się tam aż 710 języków. Na trzeciej pozycji znajduje się Nigeria z 524 językami.

Warto jeszcze wymienić inne państwa, które znalazły się w zestawieniu Ethnologue zatytułowanym „Top 10 countries with the most languages„. A są tu: Indie (453 języki), Stany Zjednoczone (335 języków), Australia (319 języków), Chiny (305 języków), Meksyk (292 języków), Kamerun (275 języków) i Brazylia (228 języków).

Podobne artykuły

Dialekty języka niemieckiego 1 Dla początkujących tłumaczy

Dialekty języka niemieckiego

12 czerwca 2024

Na skróty ukryj 1 Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? 2 Niemiecki

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

0
Would love your thoughts, please comment.x