Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność. Tym bardziej, gdy staramy o pracę w korporacji czy nawet małej firmie. Dlaczego umiejętności językowe są dziś tak ważne i wymagane przez pracodawców? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz. Dziś, w dobie Internetu zatarły się granice państw i biznesu. Dziś każda, nawet najmniejsza firma ma zasięg międzynarodowy. A to oznacza konieczność porozumiewania się z klientami czy kontrahentami w innym języku. Dlaczego właśnie angielski? I jaki poziom jego znajomości jest wymagany do pracy w korporacji? Na te i inne pytania dziś poszukamy odpowiedzi. Oto kilka słów na ten temat.

Znajomość języka angielskiego ważniejsza niż kiedykolwiek

Co prawda, rzeczą oczywistą jest, że obecnie większość z nas zna angielski. Uczymy się go niemal od kołyski i trudno być zaskoczonym, że potrafimy się nim posługiwać. Co prawda nie wszyscy z nas mogą się pochwalić wysokim poziomem znajomości języka, ale zawsze dobrze taka informacja wygląda w naszym CV. Czy jednak faktycznie poziom znajomości nie ma znaczenia? No nie. Oczywiście, zawsze ma znaczenie. Tym bardziej, gdy planujemy aplikować do pracy w korporacji. I tu zaczyna się problem dla osób, których poziom angielskiego jest delikatnie mówiąc, przeciętny. Zakładając, że znamy ten język łatwo możemy wpaść w pułapkę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Bez wątpienia bowiem rekruter zada nam pytania po angielsku, aby zweryfikować informacje z naszego CV. I co wtedy? Niestety nadal zdarzają się kandydaci do pracy, którzy podkoloryzowali swoje umiejętności językowe. Jeśli nie chcesz być jedną z tych osób, która mocno ucierpi podczas weryfikacji znajomości językowej, przygotuj się do takiej rozmowy. Dziś nie wystarczy tylko znać angielski, by świat był u naszych stóp. To zdecydowanie za mało. Jednak nie oznacza to, że osoby, których poziom językowy nie sięga poziomu C1 nie znajdą pracy w korporacji. Mierzmy jednak siły na zamiary.

Czytaj również:

Certyfikat językowy w korporacji

Zanim przejdziemy do tego jak dobrze musimy mówić po angielsku, kilka słów wyjaśnienia. Ogłoszeń o pracę jest tak wiele, że można stracić głowę. Tym bardziej że w każdym z nich podana jest umiejętność posługiwania się językiem obcym. Najczęściej jest to angielski. Jednak nie na każde stanowisko będzie wymagany taki sam poziom. Nawet w dużej firmie. Inny poziom wymagany jest dla zwykłego pracownika, a inny m.in. na stanowisko kierownicze. Zatem, jak określić swój poziom językowy? Czasem wystarczy poziom komunikatywny, żeby po prostu się dogadać. A czasem wymagania są o wiele większe. Tym bardziej, że duże firmy międzynarodowe ogromną wagę przywiązują do tego rodzaju umiejętności. I na pewno zostaną one zweryfikowane. Może być to w formie rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim albo jako test kompetencyjny.

Bez względu jednak na formę weryfikacyjną, kilka rzeczy warto wiedzieć. Otóż, najczęściej firmy wymagają znajomości języka angielskiego na poziomie B2. Co to dokładnie oznacza? Jakie umiejętności powinno się posiadać, aby określać w ten sposób swój poziom językowy? Otóż jest to jeden ze stopni zaawansowania znajomości języka wyznaczony wg międzynarodowej normy określanej jako Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework of Reference – w skrócie CEFR), przyjętej przez Radę Europy. Zgodnie z nią mamy sześć poziomów biegłości danego języka obcego. Poziomy oznaczane są literami i cyframi. Mamy więc poziom A1, A2, B1, B2, C1, C2. Pozom języka A1 oznacza poziom podstawowy, zaś poziom C2 to już stopień biegły. Każdy poziom języka można potwierdzić odpowiednim certyfikatem. W przypadku języka angielskiego są to certyfikaty Cambridge. A tu sprawdzana jest komunikatywność, słownictwo, gramatyka i rozumienie języka. Dlaczego warto mieć taki certyfikat z języka angielskiego? To on potwierdza poziom biegłości językowej, jest obiektywny i honorowany przez pracodawców. Jednak pamiętajmy, że poziom B1 to jedynie potwierdzenie, że potrafimy komunikować się w danym języku obcym. Wystarczy podczas rekrutacji na niższe stanowiska w korporacji. Na te ambitniejsze może już być niewystarczający.

Praca w korporacji a nauka angielskiego

Zaczynając przygodę z angielskim, mało kto zdaje sobie sprawę czego wymagają duże firmy od pracowników. Dlatego warto sprawdzić wcześniej czego tak naprawdę przyszły pracodawca może od nas wymagać. Tym bardziej, że na pewno your English zostanie zweryfikowany na poziomie rekrutacji. Żadna szanująca się firma nie zatrudni osoby bez faktycznej znajomości języka angielskiego. Dlatego na pewno to, co wpisałeś w CV po angielsku zostanie dokładnie sprawdzone (sprawdź naszą usługę tłumaczenia CV angielski). Stąd, jeśli poważnie myślisz o pracy w międzynarodowej korporacji, zacznij na poważnie uczyć się angielskiego. Dobra znajomość języka angielskiego na pewno zostanie doceniona. Jednak nie oznacza to, że nawet jeśli dobrze znasz ten język, prace masz gwarantowaną. Praca w korporacji wymaga nie tylko odpowiedniego poziomu znajomości angielskiego, ale też odpowiedniego zakresu językowego. Bez wątpienia w korporacji mało przydatna będzie znajomość języka literackiego. Za to na pewno przyda się bardzo Business English. Dlatego podczas nauki języka angielskiego warto uczyć się słownictwa przydatnego w korporacji. Tym bardziej że wiele firm stosuje słownictwo i zwroty charakterystyczne właśnie dla korporacji. Często są to wyrażenia, których zrozumienie osobom nie znającym ich sprawia kłopot. Poznanie ich może być bardzo przydatne w pracy.

Dlaczego język angielski jest tak ważny w korporacji?

Język angielski jest językiem nauki, dyplomacji i biznesu. Dlatego warto go znać. Warto też podawać prawdziwe dane podczas rekrutacji. Kłamstwo i tak wyjdzie na jaw, a taki kandydat do pracy może wyłącznie najeść się wstydu. Tymczasem z przeprowadzonych badań na rynku pracy wynika, że aż 85% z nas podaje nieprawdziwe informacje dotyczące poziomu znajomości języka angielskiego. Dlaczego? Chcemy tym samym stać się atrakcyjnymi kandydatami na dane stanowisko. Prawda jednak szybko wyjdzie na jaw.

Tymczasem znajomość angielskiego to same korzyści. Wiele firm bowiem oferuje swoim pracownikom możliwość pracy za granicą w ramach relokacji. Warunkiem jednak jest odpowiedni poziom języka angielskiego. Tym samym pracując dla amerykańskiej korporacji możesz mieszkać w Stanach Zjednoczonych, a chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że poziom życia tam jest lepszy niż w naszym kraju. Osoby, które poza językiem ojczystym nie znają przynajmniej jednego języka obcego mają zdecydowanie niższe notowania na rynku pracy. Wystarczy przejrzeć oferty pracy. Niemal w każdej pojawia się wymaganie dotyczące umiejętności językowych.

Brak znajomości angielskiego jest jak zamknięcie sobie drzwi przed nosem. To, co można osiągnąć dzięki swojej znajomości języka angielskiego jest naprawdę nie do przecenienia. To nie tylko możliwość pracy w dowolnym miejscu na świecie np. wykonując tłumaczenia angielskiego, ale i lepsza samoocena. Według przeprowadzonych badań niewystarczająca znajomość angielskiego w miejscu pracy może być przyczyną nieporozumień i brak efektywności zespołu. Ogranicza to także możliwość rozwoju takich osób. Okazuje się, że aż 81% firm widzi potrzebę znajomości języków obcych wśród swoich pracowników.

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach angielski jest absolutnym must have w wielu branżach, a coraz większą popularnością cieszą się tłumaczenia dla firm. Umożliwia on bowiem komunikację i niweluje bariery w tym zakresie. A dziś ma to ogromne znaczenie w biznesie. Dlatego coraz więcej firm właśnie w tym języku widzi potencjał dla rozwoju. Stąd coraz popularniejsze jest inwestowanie w kursy językowe pracowników. Jeśli dana osoba jest cenna dla firmy, a jedynym jej brakiem jest zbyt niski poziom znajomości angielskiego, warto ja szkolić. Tym bardziej, że jeśli nauczy się tego języka będzie nieocenionym pracownikiem, którego warto mieć w swoim zespole. To także dobry moment dla takiej osoby, aby sprawdzić swój poziom języka. Dzięki tego typu kursom można idealnie opracować plan nauki i jej schemat. A to oznacza tylko korzyści dla obu stron. Bo tu zyskuje i pracownik, i pracodawca.

 

Podobne artykuły

Dialekty języka niemieckiego 1 Dla początkujących tłumaczy

Dialekty języka niemieckiego

12 czerwca 2024

Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? Republika Federalna Niemiec, postrzegana często jako

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy istnieje uniwersalny język, którym można się porozumiewać? Okazuje się, że

0
Would love your thoughts, please comment.x