Tłumaczenie uwierzytelnione – sprawdź, kiedy go potrzebujesz

15 grudnia 2016

Większość osób ma styczność z przekładami tylko wtedy, gdy potrzebuje tłumaczeń uwierzytelnionych. Na ich temat pojawia się sporo mitów, które postaramy się rozpatrzyć w tym artykule.

Tłumaczenie uwierzytelnione

Tłumaczenie uwierzytelnione a to, kim jest tłumacz przysięgły?

Spotkałem się kiedyś z opinią, że każda osoba, która zajmuje się tłumaczeniami musi zdać egzamin państwowy i posiadać stosowne wykształcenie. Jest to prawda jedynie w połowie, bo do zajmowania się zwykłymi tłumaczeniami, wystarczy znajomość języka.

Tłumaczenia uwierzytelnione a bycie tłumaczem przysięgłym 

Konieczność zdania egzaminu dotyczy osób, które zajmują się tłumaczeniami uwierzytelnionymi.Tłumacze poświadczają poprawność tłumaczenia za pomocą imiennej pieczęci.

Tłumaczenie uwierzytelnione a egzamin na tłumacza przysięgłego

Egzamin na tłumacza przysięgłego dotyczy określonego języka – jeśli tłumacz jest poliglotą (co wcale nie jest częste), to dla uzyskania uprawnień do tłumaczeń przysięgłych z innych języków, musi zdawać kolejne egzaminy.

Czytaj również:

Tłumaczenie uwierzytelnione a przysięgłe

Tłumaczenie uwierzytelnione – jak sprawdzić tłumacza?

Zanim powierzysz komuś tłumaczenie uwierzytelnione swoich dokumentów sprawdź, czy:

  • znajduje się on na liście umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości http://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/tlumacze-przysiegli/lista-tlumaczy-przysieglych/search.html,
  • gdy nie możesz go odnaleźć, prawdopodobnie ma zawieszone prawo wykonywania zawodu.

Tłumaczenie uwierzytelnione – co to jest?

Uwierzytelnione tłumaczenie a przysięgłe

Tłumaczenie uwierzytelnione – co to jest? Ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego mówi o tłumaczeniu uwierzytelnionym lub wierzytelnym. W języku codziennym przyjęło się jednak określenie tłumaczenia przysięgłego zamiast wspomnianego tłumaczenia uwierzytelnionego.

Tłumaczenie uwierzytelnione a przysięgłe

Tłumaczenie uwierzytelnione, co to jest? Krótko mówiąc: tłumaczenie uwierzytelnione jest tym, co większość laików rozumie pod pojęciem tłumaczenia przysięgłego.

Uwierzytelnione tłumaczenie:

  • wykonuje tłumacz przysięgły,
  • nazywane także tłumaczeniem poświadczonym,
  • muszą spełniać wymogi formalne,
  • to taki rodzaj tłumaczenia, które ma zastosowanie i wartość dla urzędów.

Czym jest tłumaczenie uwierzytelnione?

Masz już rozeznanie w tym, czym jest tłumaczenie uwierzytelnione – wcześniej napisaliśmy, że uwierzytelnione tłumaczenie to, to samo, co tłumaczenie przysięgłe. Teraz przedstawimy Ci więcej informacji, które pozwolą lepiej poznać Ci dokumenty, które zazwyczaj wymagają poświadczenia przez tłumacza, abyś mógł głębiej wniknąć w temat: tłumaczenie uwierzytelnione, co to jest.

Które dokumenty wymagają uwiarygodnienia zgodności?

Są to przede wszystkim dokumenty, które przedstawiamy przed instytucjami państwowymi i w sądach. Dzięki temu mają pewność, że treść dokumentu jest oddana prawidłowo i nie będzie zrozumiana w niewłaściwy sposób.

Tłumaczenia uwierzytelnione dotyczą przede wszystkim dokumentów jednostronnych, które potwierdzają tożsamość:

• dowód osobisty,
• paszport,
• akt urodzenia, ślubu, zgonu,
• dyplomy.

Kolejnym rodzajem dokumentów są wszelkiego rodzaju umowy i akty:

• akty notarialne,
• umowy handlowe,
• faktury,
• wzory umów,
• dokumenty celne,
• dokumenty przewozowe.

Tłumaczeń uwierzytelnionych potrzebujesz też, gdy sprowadzasz samochód z zagranicy.

Zanim poprosisz tłumacza o wykonanie tłumaczenia uwierzytelnionego upewnij się, że właśnie taki rodzaj dokumentu jest Ci potrzebny. W niektórych przypadkach możesz zaoszczędzić pieniądze i przedstawić tłumaczenia wykonane przez tłumacza, ale bez uwierzytelnienia. Niektórym instytucjom wystarczy przedstawienie kopii dokumentów, które nie są przetłumaczone.

Uwierzytelnione tłumaczenie

Przed zamówieniem tłumaczenia zwróć uwagę na jeszcze jedną kwestię – niektóre instytucje wymagają tłumaczenia wykonanego z oryginału, a nie z kopii. Jest ono bardziej kłopotliwe, bo musisz się udać do biura tłumaczeń osobiście lub wysłać go pocztą (co jest ryzykowne).

Tłumaczenie z kopii jest o wiele prostsze – wystarczy zeskanować dokument i wysłać go pocztą elektroniczną. Następnie, tłumacz zajmuje się przekładem i dostarcza gotowe tłumaczenie tradycyjną pocztą. Musi na nim odnotować, że było wykonane z kopii.

Tłumaczenie uwierzytelnione cena i czas

Najważniejszym czynnikiem jest czas – jeśli masz przedstawić dokumenty w sądzie za trzy dni, to najlepiej jest wybrać stacjonarne biuro tłumaczeń. Zanim dokument przyjdzie pocztą, będzie już za późno. Można też wysłać dokumenty do tłumaczenia e-mailem i odebrać je w biurze, które znajduje się w Twojej okolicy.

Tłumaczenie uwierzytelnione – cena różni się od innych rodzajów przekładów 

Wycena tłumaczeń uwierzytelnionych jest nieco inna niż pozostałych tłumaczeń. Niektóre biura tłumaczeń szacują koszt na podstawie ilości stron rozliczeniowych, co nie zawsze jest korzystne dla klienta. Dokumenty uwierzytelnione są zwykle bardzo krótkie i dlatego często dochodzi do zawyżania ceny za ich tłumaczenie.

Tłumaczenie uwierzytelnione – cena najlepsza jest w biurze tłumaczeń 

Znacznie bardziej opłaca się przetłumaczyć dokument w biurze, które oferuje zaokrąglanie cen, lecz nie do pełnych stron rozliczeniowych (wtedy klient zawsze traci), a do jednej dziesiątej strony.

Inną metodą wyceniania, która naszym zdaniem, ma więcej korzyści, jest stała cena za rozmaite rodzaje dokumentów, różniąca się jedynie w zależności od języka. Gdy masz do przetłumaczenia zestaw dokumentów samochodowych, biuro nie musi tracić czasu na ich przetwarzanie do postaci edytowalnej za pomocą programu OCR i potem na przeliczanie znaków. Na stronie internetowej często znajduje się stała cena za komplet dokumentów, dlatego od razu wiesz, jak dużo za nie zapłacisz i nie czekasz na wycenę. Taki sposób rozliczania może dotyczyć także innych dokumentów.

Czy można zaoszczędzić na takich tłumaczeniach?

Jeśli wiesz już, czym jest tłumaczenie uwierzytelnione, na pewno zdajesz sobie sprawę, że na takim tłumaczeniach raczej nie da się zaoszczędzić. Naszym zdaniem jest to możliwe.

Podstawa, to zrozumieć, co jest tłumaczenie i tłumaczenie uwierzytelnione

Gdy zamawiasz inne rodzaje tłumaczeń, na przykład teksty na stronę internetową, wtedy dopłacasz za wyższą jakość. Tłumaczenia uwierzytelnione są wykonane zawsze w taki sam sposób, dlatego podobnie, jak podczas wykupowania obowiązkowego ubezpieczenia, dopłacanie za jakość nie jest ani konieczne, ani możliwe.

Wiesz, co to jest tłumaczenie i tłumaczenie uwierzytelnione – za to drugie zawsze zapłacisz więcej

Gdy zależy Ci na czasie, zapłacisz za tłumaczenie nieco więcej niż zwykle. Czas oczekiwania na tłumaczenia uwierzytelnione różni się od ilości tłumaczeń, nad którymi pracuje dany tłumacz. W biurze tłumaczeń możesz liczyć na nieco szybszą obsługę, niż gdy pracujesz z tłumaczem freelancerem.

Podobne artykuły

Czym się różnią tłumaczenia techniczne od naukowychBez kategorii

Czym się różnią tłumaczenia techniczne od naukowych?

29 lipca 2022

Bez wątpienia nauka i technika to obecnie jedne z najważniejszych dziedzin w naszym życiu,

Na czym polega lokalizowanie strony internetowej Dla biur tłumaczeń

Na czym polega lokalizowanie strony internetowej?

19 maja 2021

Chcąc zaistnieć na rynkach zagranicznych, tłumaczenie stron www staje się nieodłącznym narzędziem, które może

tlumaczenie przysiegle, dokumenty do tlumaczenia przysieglego, tlumaczenie uwierzytelnione Świadomy klient biura tłumaczeń

Kiedy wymagane jest tłumaczenie przysięgłe?

21 sierpnia 2020

Czy zastanawiasz się, kiedy tłumaczenie przysięgłe jest konieczne i czym różni się od zwykłego?

0
Would love your thoughts, please comment.x