Jakie są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy? Najbardziej opłacalna jest znajomość języka angielskiego, języka niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego czy chińskiego? Pracodawcy z jakich branż najczęściej zwracają uwagę na poziom biegłości języków obcych? Nie da się ukryć, że we współczesnym świecie od znajomości języków obcych zależą zarobki czy w ogóle już na starcie zwiększanie naszych szans jako kandydata na dane stanowisko pracy, dlatego warto przygotować tłumaczenie cv na angielski. Bez dwóch zdań, jeśli chcesz mieć dziś możliwość przebierania w ofertach pracy, nauka języka obcego na pewno to bardzo dobry pomysł. Wystarczy spojrzeć na branżę tłumaczeń i na przykład na tłumaczenia języka angielskiego – firmy, organizacje, różne instytucje z wielu sektorów potrzebują wsparcia ludzi władających językami obcymi. A jeśli i Ty potrzebujesz wsparcia zawodowego tłumacza, napisz do nas!
Zanim przejdziemy do sedna, czyli najbardziej potrzebnych języków obcych na rynku pracy, przyjrzyjmy się językom świata. Wiedziałeś, że jest ich aż 7 117 tysięcy? To dane Ethnologue, które ukazują ogromną różnorodność językową naszej planety. Mało tego! Papua-Nowa Gwinea ma ich najwięcej na świecie – możesz usłyszeć tu aż 840 różnych języków. Kosmos, prawda? W Indonezji jest ich 710, a w Nigerii 524. Liczby te mogą wprawić Cię w delikatne oszołomienie, ale spokojnie – według wszelkich znanych nam danych, niemal większość światowej populacji posługuje się jedynie 23 językami. Warto też zwrócić uwagę, że wśród 10 języków z największą liczbą użytkowników są: angielski, chiński mandaryński, hindi, hiszpański, francuski, współczesny język arabski, bengalski, rosyjski, portugalski i indonezyjski. Jeśli więc interesuje Cię edukacja i nauka poza granicami Polski, świat biznesowy, rynek zagraniczny pod względem poszukiwania pracy czy partnera biznesowe, znajomość języków obcych jest na wagę złota. Oliver Wendell Holmes był zdania, że „język jest krwią duszy, w której myśli mają swe źródło, i do której dążą”. Jeśli więc widzisz, że w Twojej wymarzonej firmie jest zapotrzebowanie na pracowników znających dany język obcy, naucz się go, spełnij wymóg i zawalcz o wymarzoną posadę.
Przeczytaj również:
Jakie są te najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy? Który język sprawi, że jako kandydat na dane stanowisko pracy będziesz miał większe szanse? Czy dziś znajomość jednego języka obcego jest wystarczająca? Frank Smith powiedział kiedyś, że „jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”. Wydaje się, że drugi język to dziś podstawa. Nie ma jednak uniwersalnej zasady, która pasowałaby do ścieżki kariery każdego człowieka, do Twojej także. W zależności od branży, dziedziny czy sektora, w którym pracujesz lub chcesz pracować pracodawcy mają nieco inne wymagania. Tam, gdzie podstawą jest biegłym poziom językowy, gdzie indziej wystarczy umiejętność komunikowania się. Załóżmy, że marzysz o pracy tłumacza języka chińskiego w jakiejś międzynarodowej organizacji; po prostu wznieś swój chiński na poziom biegłości i wyspecjalizuj się tak, aby Twój profil zawodowy jak najbardziej był odpowiedni i zarazem atrakcyjny dla potencjalnego przyszłego pracodawcy. Z kolei myśląc o karierze w niemieckiej korporacji, zapewne podstawą będzie bardzo dobra znajomość języka angielskiego i niemieckiego (upewnij się jednak czy nie potrzebna jest znajomość kilku języków obcych). Mało tego, myśląc na przykład o pracy w świecie biznesu, będzie Ci potrzebny English business czy inny język obcy biznesowy. Masz szanse na znalezienie pracy i rozwój kariery zawodowej wszędzie tam, gdzie są niezbędne języki obce. Po prostu naucz się ich porządnie!
Jakie języki są przyszłościowe? Czy któryś z nich jest takim pewniakiem, który da Ci gwarancję dobrze płatnej i spełniającej Twoje oczekiwania posady w dalszych latach? Czy angielski, obecnie uznawany za Lingua Franca, czeka świetlana przyszłość? Jeśli popatrzeć na największą liczbę użytkowników ojczystych, to takim językiem będzie język chiński mandaryński. Ze względu na jego zasięg, będzie najbardziej przydatny dla każdego, kto myśli o jakiejkolwiek pracy i działaniach w Azji – dane Ethnologue mówią, że porozumiesz się nim w 29 krajach. Jeśli z kolei za kryterium przyjmiemy użytkowników ojczystych i obcokrajowców, to tutaj oczywiście znaczenie ma znajomość angielskiego – używa się go w 146 państwach. Co poza tym? Na pewno warto zapoznać się z listą TOP 200 most spoken languages przygotowaną przez Ethnologue (wcześniej podaliśmy właśnie dziesięć najbardziej popularnych języków). Dobrze też śledzić gospodarkę, konkretne branże i patrzeć na trendy, które rodzą się na naszych oczach lub takie, które nastaną lada chwila. Zwróć uwagę, że od niedawna jest zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się językami skandynawskimi. Dlaczego? Wynika to z potrzeb tamtejszego rynku pracy, ale nie będziesz jego częścią bez znajomości na przykład szwedzkiego czy norweskiego.
Cesarz Karol V mawiał: „mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia”. Trudno jednak przeciętną Polkę lub przeciętnego Polaka karcić za to, że nie jest poliglotą. Ale jak to jest u Polaków z językami obcymi. Jakie znamy języki? Czy uczymy się ich chętnie? Czy wśród osób znających języki obce da się wyróżnić jakieś trendy? Badania TNS pokazują, że ok. 44% Polek i Polaków nie zna ani jednego języka obcego. 38% z nas może pochwalić się znajomością przynajmniej jednego języka, a 15% zna ich dwa. Jedynie ok. 3% społeczeństwa może pochwalić się umiejętnością posługiwania się kilkoma językami. Wśród najpopularniejszych języków obcych wśród Polaków można wyróżnić angielski, język niemiecki i język rosyjski. Ale na tym nie koniec. Popularnością cieszą się również język hiszpański, język francuski i język włoski. Inna kwestia to deklarowana znajomość języków obcych wśród Polaków, a faktyczne umiejętności językowe. Jakby nie patrzeć na różne statystyki, coraz chętniej i liczniej uczymy się języków obcych. Oby jak najskuteczniej, bo jak pokazują różne badania, poziom znajomości języków obcych realnie wpływa na nasze zarobki.
A jakie języki są najbardziej potrzebne na rynku pracy? Okazuje się, że dla Polaków oprócz angielskiego bardzo cenna jest znajomość języka niemieckiego – szczególnie jeśli zamierza się pracować w Niemczech lub dla niemieckich firm. Co więcej, znajomość tego języka ułatwia polskim firmom kontakty biznesowe i nawiązywanie partnerstw biznesowych. Mało tego! W cenie są również języki skandynawskie: szwedzki, norweski czy fiński. Coraz częściej mówi się i pisze w prasie o tym, że poszukiwane są osoby znające języki takie jak arabski, turecki, japoński czy holenderski.
Czy dodatkowy język obcy to lepsza praca? Od każdej reguły są odstępstwa, ale rzeczywiście języków obcych warto się uczyć. Jak pokazuje wiele statystyk, znajomość co najmniej jednego języka lub dwóch języków obcych to współcześnie standard. Oprócz znajomości języka angielskiego najbardziej poszukiwane języki – takie, jak na przykład niemiecki, rosyjski czy języki skandynawskie – to pierwszy krok, aby otrzymać zatrudnienie w wymarzonej firmie i na wymarzonym stanowisku. Nikt nie dostanie atrakcyjnej pracy czy po prostu dobrej pracy bez jakichkolwiek umiejętności posługiwania się językiem obcym.
Na skróty ukryj 1 Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? 2 Niemiecki
Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,
Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy istnieje uniwersalny język, którym można się porozumiewać? Okazuje się, że
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2025 SUPERTŁUMACZ®
Zastanawiasz się czy tłumaczymy teksty z Twojej branży lub na niszowy język? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku od 07:00 do 19:00.