Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie?

6 czerwca 2020

Bez wątpienia język angielski jest najpopularniejszym językiem świata. To język uniwersalny, w którym można porozumieć się niemal na całym świecie. Przyjęło się nawet, że język angielski jest językiem globalnym. Oznacza to, że możemy w nim komunikować się na wszędzie. Czy to oznacza, że w tym języku obcym porozumiewa się najwięcej ludzi na Ziemi? Wcale nie. W ilości osób porozumiewających się danym językiem, angielski wyprzedza język mandaryński i hiszpański.

Skąd wzięła się tak ogromna popularność tego języka? Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie? Czy to zasługa prostej gramatyki i słownictwa? Według ostrożnych szacunków, co szósta osoba posługuje się językiem angielskim. Prawie miliard ludzi zna ten język, 1,5 miliarda się uczy angielskiego, a dla czterystu milionów ludzi jest to język ojczysty! Dlaczego więc język angielski jest najbardziej popularny na świecie? Okazuje się , że odpowiedzi powinniśmy szukać w historii Europy i świata.

Zleć nam profesjonalne tłumaczenie z języka angielskiego lub na język angielski! Jesteśmy biurem tłumaczeń z gwarancją najwyższej jakości.

Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie? Odrobina historii

To, że dziś angielski jest językiem międzynarodowym to zasługa brytyjskiego kolonializmu. Warto wiedzieć, że od XVI wieku Wielka Brytania rozpoczęła globalną kolonizację nowych lądów. Imperium Brytyjskie rozrastało się aż do XVIII wieku. Wraz z podbojami nowych ziem, język angielski zaczął być językiem urzędowym na zdobytych ziemiach Nowego Świata – Ameryki Północnej, Australii, Indii i w Afryce. W czasach świetności Imperium Brytyjskiego zwykło się mówić, że „nad Brytyjskim Imperium słońce nigdy nie zachodzi”, co doskonale opisuje ekspansję brytyjską i wraz z nią także języka angielskiego. Decyzje, które podejmowane były w Londynie kształtowały ówczesną politykę, gospodarkę i kulturę w koloniach brytyjskich.

Co ważne, Brytyjczycy u skolonizowanych narodów zaszczepiali nie tylko politykę, administrację i system prawny, ale również i język. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął się stopniowy rozpad Imperium Brytyjskiego, a kolonie brytyjskie zyskiwały niezależność. Najbardziej spektakularnym „powrotem” do pierwotnej przynależności było oddanie Chinom Hongkongu w 1997 roku. Imperium kolonialne przestało co prawda istnieć ale język pozostał. Nadal język angielski jest językiem urzędowym w dawnych koloniach brytyjskich.

Czytaj również:

Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie? To język nauki i biznesu!

Warto wiedzieć także, że język angielski jest oficjalnym językiem nauki. Dlaczego tak jest? Jego obecny status także wynika z historii. Wystarczy sięgnąć do historii XIX czyli „wieku przemysłu”. Ten czas to dalsze wzmocnienie pozycji Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej. Już w tamtych czasach język angielski był językiem nauki. Dlatego też wszystkie ówczesne odkrycia naukowe, nowoczesne rozwiązania technologiczne zapisywane były właśnie w języku angielskim. Wiek XIX to także rosnąca pozycja Stanów Zjednoczonych i ich coraz wyraźniejsza obecność gospodarcza na świecie. Stany Zjednoczone na równi z Wielką Brytanią zaczęły mieć coraz większe znaczenie na gospodarczej mapie świata. Wszystkie rozmowy handlowe, umowy międzynarodowe zawierane były właśnie w języku angielskim. Dlatego trudno się dziwić, że angielski stał się językiem międzynarodowym w nauce i biznesie.

Wspomnieć trzeba także, że niegdyś, do XIX wieku wszystkie odkrycia naukowe dokumentowane były po łacinie. Wraz z ekspansją brytyjską i ogromnym postępem naukowym, uległo to zmianie. Obecnie wszystkie nowoczesne technologie i odkrycia opisywane są w angielskim. Zasada dokumentacji po łacinie pozostała jedynie w dziedzinie biologii. Dynamika rozwoju technologicznego sprawiła, że konieczne było stworzenie nowych, nieznanych dotąd nazw. Warto pamiętać, że najwięcej nowoczesnych technologii powstało w Stanach Zjednoczonych, stąd z tych głównie powodów w angielskim dokumentowano ich odkrycie. Czy wyobrażamy sobie dziś inaczej nazwać komputer, internet, laptop, tablet czy sms, jak właśnie w języku angielskim?

Warto przeczytać: 10 błędów native speakerów języka niemieckiego

Dlaczego język angielski jest najpopularniejszy na świecie? Bo to język międzynarodowy!

Nadal zastanawiasz się dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie? Kolejną kwestią potwierdzającą popularność angielskiego na świecie jest internet. Jego odkrycie i spopularyzowanie zdecydowanie przyczyniło się do tego, że język angielski stał się językiem międzynarodowym. Możliwość łatwego kontaktu z osobami z różnych zakątków świata wymagała posługiwania się uniwersalnym językiem. Uniwersalnym czyli takim, który zna większość ludzi. A w języku angielskim mówi niemal cały świat. Nie bez przyczyny także większość programów komputerowych czy nowoczesnych aplikacji jest stworzona właśnie w języku angielskim. Bo język angielski jest językiem międzynarodowym.

Z uwagi na ogromną popularność języka angielskiego dziś jest on porównywany do łaciny. To ona przez wieki była językiem międzynarodowym. Jednakże jej znaczenie znacznie się osłabiło i obecnie uznawana jest za język wegetatywny, bo nie podlega ewolucji i nie posługujemy się nim na co dzień. Pozostała językiem medycyny, biologii i tekstów liturgicznych.

Inaczej jest z językiem angielskim. Dziś bez znajomości języka angielskiego trudno jest funkcjonować na co dzień. Bez umiejętności posługiwania się angielskim możemy mieć utrudnione znalezienie pracy. Dziś wszystkie najważniejsze osoby mówią po angielsku. Jego znajomość wymagana jest od biznesmenów, polityków i gwiazd popkultury. Obecnie nieznajomość języka angielskiego odbierana jest jako faux pas.

Im lepsza znajomość angielskiego, tym oczywiście lepiej. Bez umiejętności posługiwania się tym językiem obcym, możemy jedynie marzyć o sukcesie zawodowym. Jest tak popularny i oczywisty w komunikacji jak język ojczysty. Dlatego nie szukajmy odpowiedzi na pytanie dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie. Po prostu uczmy się go. W każdym wieku. Bo na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno.

Może Cię także zainteresować:

 

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

0
Would love your thoughts, please comment.x