Najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego

21 kwietnia 2020

Najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego? Szukasz czegoś, co rzeczywiście pomoże Ci z wymową, słownictwem, gramatyką i wzniesie Twój poziom językowy na nowy, wyższy level? Chciałbyś uczyć się z native speakerem czy lektorem? Filozof i „ojciec chrzestny” neopozytywizmu Ludwig Wittgenstein mawiał, że „gra­nice mo­jego języ­ka są gra­nica­mi mojego świata”. Psycholingwista Frank Smith był zdania, iż „jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”. Z kolei amerykańska pisarka, poetka i działaczka feministyczna Rita Mae Brown uważa, że „język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają”. Jeśli tu jesteś, zależy Ci na nauce języka obcego, a przytoczone słowa naprawdę mają dla Ciebie znaczenie. Chcesz uczyć się angielskiego efektywnie i przyjemnie. Dziś to proste. Wystarczy odpalić Internet, aby mieć dostęp do lekcji angielskiego online. Nie jest to coś w stylu standardowego kursu językowego, ale koniec końców i tak chodzi o to, aby rozumieć, mówić i pisać, prawda? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę przed wkroczeniem w sferę YouTuberów. Powiemy o plusach nauki z wideo. Oczywiście przedstawimy też naszą, subiektywną listę kanałów YouTube do nauki angielskiego. Zaczynamy!

Poszukujesz dobrego tłumaczenia języka angielskiego? Skorzystaj z usług biura tłumaczeń Supertłumacz!

Najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego: Study English Online

Jakie są najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego? Które z nich są rzeczywiście najbardziej skuteczne i przydatne? Chciałbyś zobaczyć jakiś ranking lub listę kanałów do nauki, aby wybrać coś dla siebie? Tony Stockwell jest zdania, że „aby nauczyć się czegoś szybko i efektywnie, trzeba to zobaczyć, usłyszeć i poczuć”. Jeanette Vos uważa iż, „im więcej informacji łączysz, tym więcej zapamiętujesz”. Robert C. Schank twierdzi zaś „jeśli chcesz się czegoś nauczyć, wykonuj to!”. Jak więc widzisz, kilka myśli, kilka ważnych spostrzeżeń dotyczących nauki, w tym dla osób uczących się angielskiego.

Zanim jednak zaczniesz przeszukiwać YouTube, na co powinieneś zwrócić uwagę? Co powinno przykuć Twoją uwagę? Czy jest coś, czym należy się kierować? Znasz takie powiedzenie: „nie to piękne, co piękne, ale to, co komu się podoba”? Podobnie ma się sprawa z tematem „najlepsze kanały YouTube do nauki angielskiego”. Dlaczego? Bo niekoniecznie, to, co jest najbardziej popularne czy określane jako „najlepsze” w rankingach, musi być tym „najlepszym” dla Ciebie”.

Jak więc zabrać się za to zagadnienie, aby poszukiwania były owoce? Ważny jest klucz. A co nim jest w Twoim przypadku? Przede wszystkim zadaj sobie kilka ważnych pytań, które są związane z takimi kwestiami jak:

 • Dlaczego chcę uczyć się angielskiego?
 • Czego konkretnie chcę się nauczyć? Interesuje Cię blok tematów gramatycznych, praca nad akcentem, a może zaawansowane słownictwo?
 • Jak chcę się uczyć języka angielskiego (podcast, śmieszne filmiki, animacje, materiały oparte na piosenkach, sztywny i formalny filmik lub może taki stworzony na zewnątrz)?
 • Jaki angielski Cię interesuje (nie zapominaj o tym, że angielski ma wiele twarzy: jest np. american english, british english czy australian english)?
 • Kim ma być Twój nauczyciel (native speaker czy lektor)?
 • Ważna jest dla Ciebie osobowość osób prowadzących kanały do nauki angielskiego?
 • Interesują Cię wyłącznie angielskie czy i polskie kanały?
 • Wolisz lekcje angielskiego na YouTube w postaci krótkich czy długich materiałów?
 • Jaka częstotliwość pojawiania się filmików interesuję Cię najbardziej?
 • Czy zależy Ci na tym, aby wśród kanałów YouTube do nauki języka obcego znaleźć taki, który ma też inne narzędzie do nauki – np. aplikację, blog, materiały edukacyjne w postaci podręcznika, itp.?

Zalety korzystania z YouTube przy nauce języka angielskiego

Chcesz poznać najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego? Zanim przedstawimy Ci naszą listę, powiemy o zaletach korzystania z YouTube przy nauce języków obcych. Warto wiedzieć, co możesz zyskać, jakie są największe plusy nauki angielskiego taką drogą, prawda? Więc, jakie plusy ma nauka języka angielskiego na YouTube? Sprawdźmy!

 • To prosty sposób uczenia się dla każdego, kto chce nauczyć się angielskiego (zdobyć podstawy języka angielskiego, mówić po angielsku, nauczyć się poprawnej wymowy).
 • Ilość kanałów pozwala na wybór takiego, który ma poziom zaawansowania dopasowany do Twoich umiejętności językowych.
 • Kanały YT z lekcjami języka angielskiego są darmowe.
 • To nauka języka obcego bez wychodzenia z domu.
 • To forma nauki, która umożliwia Ci uczenie się w dowolnym czasie i miejscu, wtedy, kiedy jest to dla Ciebie najbardziej dogodne.
 • Szybki sposób na testowanie różnych metod nauki prezentowanych przez różnych nauczycieli /osoby prowadzące kanał na YouTube.
 • To kopalnia wiedzy dla Ciebie i każdej osoby, która pragnie zaawansować swój angielski na nowy, wyższy poziom!

Może Cię zainteresować też:

Jak uczyć się języka angielskiego z YouTube?

Już za chwilę przedstawimy najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego. Najpierw jednak postawmy pytanie: jak uczyć się języka angielskiego z YouTube? Learning English with native czy lektor? Jak uczyć się języka mówionego (np. brytyjski angielski), a w jaki sposób podejść do tematu zagadnienia gramatyczne czy idiomy? Uczyć się codziennie czy wybrać jakiś dzień do nauki? Barbara Prashing powiedziała kiedyś: kluczem do powodzenia w nauce i karierze zawodowej jest poznanie własnego stylu nauki i pracy. Oczywiście regularność zawsze popłaca! Dlaczego? Możesz uczyć się codziennie zaledwie po 5 czy 15 minut, ale tygodniowo zaobserwujesz już malutki progres. W skali miesiąca to już coś!

 • Rób to regularnie. Jedno słówko dziennie nie brzmi dumnie, ale w skali miesiąca to już ok. 30 nowych słów, którymi będziesz mógł się posługiwać.
 • Najmocniej pracuj nad tym, co jest dla Ciebie najtrudniejsze.
 • Korzystaj z lekcji języka angielskiego na kanałach na YouTube, które są odpowiednie dla Ciebie.
 • „Najważniejsze (w uczeniu się]) jest pozytywne nastawienie” (Bobbi DePorter).
 • Ucz się, kiedy masz ochotę i czas, w dowolnym miejscu. W końcu to ogromna zaleta YouTube’a.
 • Otocz się językiem angielskim, abyś mógł nim żyć. Wtedy nauka stanie się o wiele bardziej naturalna.

Najlepsze kanały na YouTube do nauki angielskiego

Dotarliśmy do tego, co najbardziej Cię interesuje! Jakie są najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego? Który z nich może być najbardziej odpowiedni dla Ciebie? Kto cieszy się obecnie popularnością, jest na tak zwanym topie i ma dużą oglądalność? Oto nasza subiektywna lista.

Polskie kanały na YouTube do nauki języka angielskiego:

 • Arlena Witt i „Po Cudzemu” – wśród osób uczących się właśnie tego języka obcego w Polsce nie ma obecnie chyba nikogo, kto nie kojarzyłby tego nazwiska, prawda? Kanał powstał w 2017 roku. Dziś ma już 502 tys. subskrypcji. Jeśli szukasz wirtualnych lekcji, które kładą nacisk na poprawą wymowę, jest to coś dla Ciebie! A wszystko podane z przymrużeniem oka, z zabawnymi komentarzami (oj! Pani Arlena ma fajne poczucie humoru, którym okrasza swoje filmiki), przykładami z seriali i piosenek i dużą dawką informacji. Mało tego! Jeśli spodobają Ci się „lekcje” z panią Arleną, możesz kupić 2 książki autorki „Po Cudzemu” – „Grama to nie drama” oraz „Władaj i gadaj”.
 • „Quest for English” – to kanał na YouTube do nauki języka angielskiego prowadzony przez Krzysztofa Sarneckiego. Aktualnie ma 107 tys. subskrypcji, ale to zupełnie inny styl filmików i podejście do nauki. Zależy Ci najbardziej na opanowaniu gramatyki? Chcesz wskoczyć na nowy poziom ze znajomością słów i zwrotów? To coś dla Ciebie, pod warunkiem, że nie szukasz „wypasionego” kanału z „efektami specjalnymi”. Warto zajrzeć, wypróbować na sobie i pouczyć się z panem Krzysztofem, aby wyrobić sobie zdanie.
 • Study English Online – ten kanał prowadzi Sandra Winiarska. Obecnie subskrybuje go 48,8 tys. osób. Tym, co może przypaść Ci do gustu jest to, że nauka języka angielskiego podzielona jest tu na poziomy zaawansowania (są lekcje angielskiego dla początkujących oraz zaawansowanych). Tematy filmików dzielą się na kilka kategorii: matura, czytanie po angielsku, często popełniane błędy, IELTS czy gramatyka. Warto wypróbować!
 • Madame Polyglot – 35, 2 tys. subskrypcji. Prowadząca ten kanał do nauki języka angielskiego tak opisuje swoją misję: „pomagam odzyskać nadzieję w nauce języków i zwalczaniu szkolnej traumy z lekcji języka”. Filmiki zawierają porady nie tylko angielskiego, ale hiszpańskiego, włoskiego i niemieckiego. Zamiast myśleć czy to coś dla Ciebie, po prostu przekonaj się na własnej skórze czy Madame Polyglot pomoże Ci odzyskać nadzieję w nauce angielskiego.
 • annalovinglanguages – łącznie kanał subskrybuje 12,7 tys. osób, ale od roku nie pojawiają się nowe filmiki . Warto jednak tam zajrzeć, aby podpatrzeć, a raczej podsłuchać triki pani Ani dotyczące zagmatwanych spraw gramatycznych.
 • OK English – kanał ma 1,65 tys. subskrybentów, a prowadzi go pani Ania. Czy to coś dla Ciebie? Jeśli Twoim priorytetem jest mówienie i chcesz wyzbyć się wreszcie strachu przed mówieniem po angielsku, to idealne miejsce w świecie polskiego YouTube’a! Prowadząca kładzie nacisk na konwersacje, ale znajdziesz tu również wiele cennych informacji dotyczących słownictwa czy gramatyki.
 • Dave z Ameryki – kanał śledzi 112 tys. osób. Jeśli najbardziej interesuje Cię wiedza o języku, ze szczególnym ukierunkowaniem na amerykański akcent, zajrzyj tu i wyrób sobie opinię. Filmiki na tym kanale na YouTube masz podzielone na „USA vs Polska”, „Wywiady z obcokrajowcami”, „Szybkie lekcje angielskiego”.
 • Instytut Lingwistyki – kanał prowadzi Maciek Wieczorek, a jego filmiki służące do nauki języka angielskiego śledzi aktualnie 5,85 tys. osób. Zastanawiasz się czy to coś dla Ciebie? Jeśli chcesz – wreszcie – skutecznie nauczyć się tego języka, zdecydowanie powinieneś tam zajrzeć!
 • RockYourEnglish – 175 tys. śledzących osób. Materiał dostępny na tym koncie ma pomóc Ci ogarnąć gramatykę. Zajrzyj i wypróbuj. Sam autor z poczuciem humoru tak opisuje to, co robi na swoim kanale YouTube: „syf, dno, sodoma i gomora? Nawet na jutjubie szkoła? No właśnie nie. Tu jest dużo ciekawiej niż myślisz. Naprawdę. I w dodatku w rytm doskonałej muzyki”. Zapowiada się interesująco, co?

Jest ktoś, o kim słyszałeś, kogo oglądasz i od kogo /z kim uczyć się języka angielskiego? Podziel się z nami i innymi czytelnikami!

Najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego: Pomocna dłoń na YouTube, czyli najbardziej popularne angielskie kanały

A jakie są najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego? Które z angielskich kanałów na YouTube cieszą się największą popularnością? Czy wśród nich jest coś, czym warto się zainteresować? Przypominamy Ci to, co podkreślaliśmy wcześniej, szukaj i wybieraj tylko to, co odpowiada Tobie (i tylko Tobie). Nie patrz na modę, trendy, upodobania paczki znajomych czy zdanie bliskiej Ci osoby. Jest wiele pomocnych kanałów i to na każdym poziomie języka, a także i takie ukierunkowane np. na slang czy business english.

Prezentujemy nasz przewodnik po angielskich kanałach YouTube do nauki języka angielskiego. Znajdziecie tu coś wystrzałowego, lubianego przez szeroką i wąską publikę, materiały najwyższej jakości i tak zwane śmieszki. Czy któryś z nich można określić jako najznakomitszy? Przekonaj się i wybierz ten, który będzie odpowiedni, świetny i kapitalny dla Ciebie!

 • BBC Learning English – 2,65 mln subskrypcji i 2,65 mln osób śledzących lekcje angielskiego z BBC. Zastanawiasz się czy ten kanał pomoże Ci w nauce języka angielskiego? Zdecydowanie „tak!”, i to takie przez wielkie „T”! Jest to dla Ciebie, jeśli szukasz czegoś z najwyższej półki. Sprawy gramatyczne wyjaśnione są tu naprawdę konkretnie, co pomaga uchwycić tego byka za rogi i osiągnąć sukces. Ale to nie wszystko! Do Twojej dyspozycji są świetnie opracowane materiały dotyczące wymowy. Mało tego! Znajdziesz tu wiele ciekawostek. A na dokładkę masz jeszcze porady dotyczące samej nauki.
 • mmmEnglish – kanał Emmy śledzi w chwili obecnej 2,98 mln osób. Zdecydowanie dla każdego, kto szuka czegoś na YouTube prowadzonego przez nauczyciela wprost z Australii. Głównym celem kanału jest budowanie pewności siebie oraz rozwijanie umiejętności językowych. To na pewno coś atrakcyjnego i godnego uwagi, dla kogoś, kto zwyczajnie chce wzmocnić swój język. Filmiki na tym kanale są poukładane w kilka bloków tematycznych, w tym: „How to relax your accent?”, „Common English mistakes”, „Speak English clearly& confeidently”, „English conversation practice with native speakers”.
 • engVid – 11 nauczycieli w różnym wieku, o różnej płci i innych akcentach. Masz ich wszystkich w jednym miejscu – sprawdź, kto najbardziej przemawia do Ciebie i po prostu korzystaj z filmików jednego nauczyciela lub też podpatruj wszystkich. W końcu, im więcej się nauczysz, tym szybciej Twój angielski wskoczy na wyższy poziom. Ten kanał na YouTube śledzi 602 tys. osób, ale np. Ronnie na swoim ma aż 3,55 mln subskrypcji! Czy jest najlepsza z nich, przekonaj się!
 • Bob the Canadian – misja Boba jest prosta, poprawić Twój angielski. Jego styl nauki przypadł już do gustu 440 tys. osób. Filmiki pojawiające się na jego kanale dzielą się na te, których zadaniem jest poprawa Twojego podstawowego słownictwa czy takie, których celem jest pomoc Ci w zrozumieniu i prawidłowym wymawianiu typowo angielskich zwrotów. Znajdziesz tu również filmiki, których przesłaniem jest zachęcenie Ciebie do nauki. Ogromnym plusem jest to, że Bob pomaga rzeczywiście ogarnąć słownictwo dotyczące praktycznych spraw i wręcz „wchodzi” w sytuacje, w których trzeba je wykorzystać – np. w filmiku „How to order food at a restaurant in English” udaje się do restauracji i krok po kroku przeprowadza przez proces zamówienia – pokazując w praktyce, co należy powiedzieć w danej sytuacji.
 • Go Natural English – kanał na YouTube do nauki języka angielskiego stworzony przez Gabby Wallace śledzi już 1,78 mln osób. Jeśli chcesz uczyć się american english, to coś zdecydowanie do sprawdzenia właśnie dla Ciebie. Autorka tego kanału postawiła sobie za zadanie, aby jej widzowie nauczyli mówić się w tej odmianie, umieli poprawnie wymawiać słowa i przede wszystkim odblokowali się na rozmowy po angielsku.
 • Learn English with Papa Teach Me – 1,23 mln subskrypcji i treści przeznaczone zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w angielskim. Jest rzeczowo, na wysokim poziomie, a do tego na luzie i kreatywnie. Misja prowadzącego kanał jest prosta: „mów więcej, komunikuj się lepiej, ucz się angielskiego w przyjemny sposób„. Warto rzucić okiem i przekonać się czy rzeczywiście to tak fajny i wartościowy kanał.
 • Learn English with TV Series – a tu mamy coś dla fanów filmów i seriali oraz miłośników piosenek. To angielski kanał na YouTube do nauki języki angielskiego łączący przyjemne z pożytecznym. Serio! Poprawiasz rozumienie ze słuchu poprzez poznawanie nowych słów i zwrotów – np. „Learn English with Simpsons”. Obecnie ten sposób nauki wybrało 2,03 mln subskrybentów.
 • English with Lucy – 3,85 mln osób subskrybuje dziś ten kanał na YouTube. Lucy Bella Earl jest Brytyjką i pełną uroku nauczycielką. Największą siłą tego kanału jest niewątpliwie piękny british english – jeśli chcesz uczyć się tego akcentu, to dla samego osłuchania się polecamy Ci zajrzeć do Lucy. Czy coś poza tym? Prowadząca porusza zagadnienia poprawnej wymowy, tłumaczy różne kwestie gramatyczne, a także daje porady językowe. Sprawdź, być może przypadnie Ci do gustu styl jej filmików.
 • TED – ostatnia propozycja w naszym zestawieniu. Nie jest to kanał do nauki języka angielskiego w takim standardowym znaczeniu. Ale to miejsce jest jak generator różnych akcentów, osobowości, tematów, dziedzin, odmiennych spojrzeć. Zdecydowanie dla Ciebie jeśli Twój angielski jest dobry i radzisz sobie z nim nieźle. Za to ilość filmików i zakres słownictwa pomoże Ci osłuchać się, rozbudować słownictwo, a do tego dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy i posłuchać ludzi, którzy myślą kreatywnie, inaczej lub są specjalistami w konkretnej branży.

Zainteresować Cię może również:

*Wszystkie dane liczbowe dotyczące subskrybowania kanałów na YouTube do nauki języka angielskiego podają stan na 21.04.2020.

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Jaki poziom angielskiego do korporacji? 1 Nauka języków obcych

Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność, gdy staramy się o pracę w korporacji

0
Would love your thoughts, please comment.x