Najlepsze kanały na YouTube do nauki języka niemieckiego

30 czerwca 2020

Dlaczego warto znać języki obce? To pytanie z rodzaju tych retorycznych. Pozwolimy sobie jednak wymienić kilka zalet: korzyści zawodowe, możliwość edukacji poza granicami ojczyzny, większa swoboda w podróżowaniu, obcowanie z literaturą obcojęzyczną w oryginale, komunikowanie się z ludźmi z innych państw i kultur. Co więcej, naukowcy udowodnili, że nauka języków obcych pozytywnie wpływa na naszą otwartość, tolerancję, a także na pracę mózgu. Metod nauki jest wiele – od lekcji z native speakerem, przez kursy językowe w szkole językowej, aż po samodzielną edukację w domu. W dobie Internetu warto wykorzystać najlepsze kanały na YouTube do nauki języka niemieckiego. Oczywiście należy odpowiednio dobrać je do swojego poziomu, aby rzeczywiście było to efektywne. To szczególnie dobry pomysł dla znających język – można w ten sposób poprawić swoje umiejętności. Niemniej jednak w każdej sytuacji, w której potrzebne jest Ci tłumaczenie na język niemiecki na wysokim poziomie do konkretnych i poważnych działań – na przykład tłumaczenie dokumentów prywatnych czy firmowych, treści marketingowych lub publikacji naukowych – najlepiej powierzyć taką sprawę profesjonalistom. A dziś prezentujemy Ci najlepsze kanały na YouTube do nauki języka niemieckiego. Jesteś ciekawy co znalazło się w naszym zestawieniu? Zapraszamy do lektury artykułu!

Nauka niemieckiego za pomocą seriali to dla Ciebie za mało?

„Dark”, „Babylon Berlin” czy „Bankowa gra” to seriale naszych zachodnich sąsiadów, z którymi możesz rozwijać swój niemiecki. Szczególnie dobrym pomysłem jest oglądanie ich z polskimi napisami. Dlaczego? Osłuchasz się, poszerzysz słownictwo i szybciej przyjdzie Ci „odszyfrowywanie” nieznanego słówka z kontekstu. Oczywiście taka metoda dedykowana jest głównie tym osobom, które mają solidne podstawy języka. Skok na głęboką wodę dla kogoś, kto nie zna ani jednego słowa po niemiecku może być naprawdę nieprzyjemny. A przecież idzie o to, aby uczyć się i nauczyć, rozwijać się, a nie szukać metody na zniechęcenie się.

Co oprócz seriali niemieckojęzycznych? Jak sprawić, aby Twoja znajomość języka niemieckiego wskoczyła na wyższy poziom? Warto wrócić do rzeczy podstawowej i opanować w stopniu doskonałym gramatykę języka – prawda jest taka, że jeśli chcesz lepiej mówić i pisać, nie uciekniesz od tych spraw. Rozumienia ze słuchu można rozwijać oglądając filmy, słuchając muzyki, rozmawiając z native speakerami. Podniesieniu znajomości niemieckiego sprzyja też nauka z ojczystym użytkownikiem tego języka. Zawsze dobrze sięgnąć po publikacje akademickie i różnego rodzaju podręczniki i książki będące pomocami dla osób chcących być niedługo na wyższym poziomie zaawansowania. Tylko zawsze miej na uwadze swój poziom, aby nie kupić czegoś, co jest zdecydowanie za trudne na Twoje aktualne umiejętności. Co poza tym? Niektórzy korzystają z fiszek – ta metoda jest praktykowana przez wiele osób, które nauczyły się kilku języków obcych. Spróbuj! Być może to coś dla Ciebie. Jeszcze inni decydują się na lektora. Nie można zapomnieć o nowoczesnych formach nauki. Co mamy na myśli? A to, że niektórzy po prostu kupują kurs w jakiejś aplikacji do nauki języków i w stu procentach uczą się na własną rękę.

Zainteresować Cię może również:

Nauka niemieckiego na YouTube po polsku

Jak możesz uczyć się od podstaw lub rozwijać swój niemiecki? Z YouTube! Dlaczego akurat tak? Warto skorzystać z możliwości, jakie daje ten serwis internetowy. A jest naprawdę wiele kanałów do nauki. Są zarówno te polskojęzyczne, jak i obcojęzyczne. Które z nich wybrać? Przede wszystkim takie, które najbardziej Ci odpowiadają. Najlepiej po prosu w wolnej chwili usiąść i przejrzeć to, co jest i zwróć uwagę na osobę prowadzącą filmiki, sam styl filmów, tematykę oraz stopień zaawansowania niemieckiego. Jeśli na przykład uczysz się niemieckiego tylko po to, aby sprawniej komunikować się z rodowitymi mieszkańcami Niemiec, to wybierz taki kanał na YouTube, który będzie dedykowany lub część jego materiału jest poświęcona językowi w podróży. Jeśli wymowa jest tym, co dla Ciebie najważniejsze, szukaj filmików kładących nacisk właśnie na ten aspekt. A może chcesz nauczyć się tylko przedstawiać i potrzebujesz zgłębić podstawowe zwroty, ponieważ chcesz zrobić przyjemność koleżance czy koledze z pracy pochodzącemu z Niemiec, poszukaj więc kanału, który Ci w tym pomoże.

5 najlepszych kanałów YouTube do nauki niemieckiego

Jakie są najlepsze kanały YouTube do nauki niemieckiego? Najpierw postaw pytanie: do czego potrzebny jest mi niemiecki? Zapytaj samego siebie: co jest mi najbardziej potrzebne? To Ty chcesz uczyć się niemieckiego. Nie patrz na trendy, popularność, opinię znajomych (oczywiście jakość merytoryczna video jest bardzo ważna!), ale na to, co do Ciebie trafia i trafia w Twoje potrzeby. Oto kilka naszych propozycji.

AKI Arkadiusz Gerlic – na pierwszy ogień idzie pan Arkadiusz, który na YouTube prowadzi kanał pod hasłem „Niemiecki w parę minut”. Prowadzący uczeniem języka niemieckiego zajmuje się zawodowo od 2003 roku. Czy yt prowadzony przez niego to coś dla Ciebie? Wiele przydatnych i praktycznych rzeczy znajdą tu początkujący i zaawansowani. Sporym zainteresowaniem cieszą się nagrania dedykowane na przykład dla opiekunek czy te przeznaczone dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem naszych zachodnich sąsiadów (poruszane są tu też zagadnienia gramatyczne). Na pewno warto tu zajrzeć, aby wyrobić swoje zdanie. W Chwili pisania tego artykułu YouTube AKI Arkadiusz Gerlic śledzi 58,6 tysięcy osób.

Natalia Kamysz – wśród 5 kanałów na YouTube w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć właśnie tego. Pani Natalia prowadzi go pod hasłem „Niemiecki? Z przyjemnością!”. Szkoda byłoby więc nie przekonać się na własnej skórze, co można tu znaleźć. Choć nagrania aktualnie nie są prowadzone naszym skromnym zdaniem i tak warto tu zajrzeć, szczególnie do sekcji „1000 najważniejszych słów w języku niemieckim” czy „Osłuchiwanie się z niemieckim”.

lingoni German – trzecim kanałem yt, który chcemy Ci zaprezentować są lekcje z Jenny, zresztą dawniej kanał ten nosił nazwę „German with Jenny”. Dla kogo to YT? Filmiki zaczynają się na poziomie A1 a kończą na poziomie C2. Prowadząca lekcje jest naprawdę sympatyczna, a do tego ma smykałkę do prostego wyjaśniania wszelkich trudności niemieckiego. Dziś śledzi ją już 608 tysięcy osób.

Deutschlike – to kolejna nasza propozycja. Kanał prowadzi pani Karolina, która już w filmiku wprowadzającym wprost mówi, że „lubi niemiecki i chce trochę o nim poopowiadać”. Co Ty na to? Jeśli chcesz pouczyć się języka naszych sąsiadów, zajrzyj do sekcji „Nauka niemieckiego”. Z kolei jeśli interesują Cię ciekawostki, to autorka kanału stworzyła też dział filmików im poświęconych.

Niemiecki Co – Agnieszka Gębska i Milena Pietrow, autorki tego kanału na YouTube, w swoim opisie zaznaczają, że ten kanał powinny poznać szczególnie osoby, które mają problemy z niemieckim lub chcą go się nauczyć bardzo szybko. Należysz do tej grupy? Co tu znajdziesz? Kursy dla początkujących i średniozaawansowanych. Panie przygotowały wiele zagadnień gramatycznych (w tak zwanej pigułce) czy przygotowały strefę dla maturzystów – „Matura – niemiecki bez problemów”.

Coś Cię zaciekawiło? Mamy nadzieję, że nasza lista będzie dla Ciebie inspiracją do dalszych poszukiwań i nauki niemieckiego. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów!

Podobne artykuły

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Historia języka angielskiego w pigułceO językach obcych

Historia języka angielskiego w pigułce

19 kwietnia 2022

Angielski to współczesny lingua franca, czyli język światowy. Według wyliczeń Etnologue posługuje się nim

0
Would love your thoughts, please comment.x