Osoby dwujęzyczne – co to znaczy?

13 kwietnia 2021

Tłumaczenia z jednego języka na drugi wymagają nie tylko świetnej znajomości języka obcego, doświadczenia oraz tzw. wrażliwości językowej. Jednak nawet biegła znajomość języka ojczystego i drugiego języka nie czyni z nas automatycznie osoby dwujęzycznej. Kiedy więc mówimy, że ktoś jest jednojęzyczny, a kiedy dwujęzyczny? Na czym polega różnica między dwujęzycznością a wielojęzycznością? Warto to sprawdzić!

Na czym polega dwujęzyczność?

Osobą dwujęzyczną jest ktoś, kto od dziecka posługuje się dwoma językami w podobnym stopniu i używa ich każdego dnia. Definicja przedstawiona przez Dobrysłownik.pl dodaje jeszcze, że dwóch języków używa się zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i oficjalnych. Ponadto podkreśla płynną i automatyczną zdolność mówienia w tych dwóch językach na dowolny temat i w różnych sytuacjach życiowych. Badacze szacują, że osób dwujęzycznych – oprócz pary angielski i hiszpański – jest naprawdę niewiele. Jednak płynna lub dobra znajomość drugiego języka nie oznacza jeszcze, że jesteś osobą dwujęzyczną.

Czytaj również:

Dwujęzyczność a wielojęzyczność – różnice

Jakie są główne różnice między dwujęzycznością a wielojęzycznością? Zwykle określenia tego używa się wobec dzieci dwujęzycznych, czyli osób, które od urodzenia posługują się dwoma językami na tym samym poziomie lub podobnym. Z kolei jako wielojęzyczność zwykle określa się indywidualne zdolności i predyspozycje osoby w uczeniu się i przyswajaniu konkretnego języka.

Sprawdźmy, czym jest wielojęzyczność. Oto informacje, które pozwolą lepiej zrozumieć, czym jest wielojęzyczność.

  • Wielojęzyczność określana jest również jako multilingwizm, różnojęzyczność, plurilingwizm czy polilingwizm.
  • Termin ten może odnosić się do jednostki lub grupy społecznej, która w stopniu czynnym lub biernym posługuje się dwoma, lub większą liczbą języków.
  • Wielojęzyczność najbardziej widać na obszarach zróżnicowanych etnicznie, np. w Nowej Gwinei czy w Indiach.
  • Zwykle pojęcie to związane jest z tym, że dana osoba żyje w społeczności wieloetnicznej, wychowuje się w rodzinie etnicznie mieszanej, żyje w miejscu, gdzie dostęp do oświaty jest tożsamy z posługiwaniem się innym językiem niż ten używany każdego dnia. Wiąże się to również z posługiwaniem się wśród rodziny językiem regionalnym lub może mieć związek z emigracją.
  • Typowe dla niej jest to, że osoba może posługiwać się językami w różnym stopniu biegłości.

Dwujęzyczność u dzieci

Zastanawiasz się, czym jest dwujęzyczność u dzieci? Zacznijmy od tego, że  często w ten sposób określane jest zjawisko wczesnej dwujęzyczności, dwujęzyczności rodzinnej określanej też naturalną, dwujęzyczności dom-szkoła czy chociażby o dwujęzyczności w odniesieniu do imigracji. Okazuje się, że  umiejętność posługiwania się dwoma językami wiąże się z wieloma aspektami. Pomaga lepiej poznać kulturę i korzenie rodziców. Mówi się o tym, że dwujęzyczne dzieci są bardziej pewne siebie, mają mocniej rozbudowaną wyobraźnię czy są bardziej zaradne. Oczywiście przyswajane dwóch języków przekłada się także na przyszłość młodego człowieka – to lepszy start w życie: więcej możliwości w szkole, na studiach i w pracy. Poza tym umiejętności językowe wpływają też pozytywnie na pamięć i mózg.

 Wychowanie dziecka dwujęzycznego – fakty i mity

Dwujęzyczność dzieci to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że dzieci wychowywane dwujęzycznie zaczynają mówić później – co nie jest prawdą. Inna opinia, która częściowo się potwierdza, to mieszanie słownictwa z dwóch języków. Jest to naturalny etap w procesie nauki i nie ma negatywnego wpływu na rozwój dziecka w przyszłości. Nieprawdziwe jest również twierdzenie, że nauka drugiego języka prowadzi do utraty biegłości w języku ojczystym. Natomiast faktem jest, że najlepszym momentem na wprowadzenie drugiego języka jest wczesne dzieciństwo – to wtedy mózg dziecka najłatwiej przyswaja nowe słowa i struktury gramatyczne.

Jeśli potrzebujesz szybkiego i profesjonalnego tłumaczenia ważnych materiałów, ale nie jesteś osobą dwujęzyczną, możesz zawsze liczyć na pomoc naszych tłumaczy. Nasi specjaliści zadbają o to, by każdy tekst był precyzyjny i zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Sprawdź cennik.

Podobne artykuły

Dialekty języka niemieckiego 1 Dla początkujących tłumaczy

Dialekty języka niemieckiego

12 czerwca 2024

Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? Niemcy często postrzegane są jako kraj

Szybkie tłumaczenie CVDla początkujących tłumaczy

Szybkie tłumaczenie CV – jak to zrobić?

30 lipca 2022

Czy wiesz, że ponad połowa CV nigdy nie trafia do rąk pracodawcy? Dlaczego? Najczęściej

Jak tłumaczyć licencjeDla biur tłumaczeń

Jak tłumaczyć licencje?

29 lipca 2022

Każde tłumaczenie powinno być po prostu dobre. Wie o tym każdy, kto choć raz

0
Would love your thoughts, please comment.x