Programy do tłumaczeń – jak wybrać najlepszy? Praktycznie każdy współczesny tłumacz korzysta w swojej pracy z większej lub mniejszej liczby programów komputerowych. Ich wybór podyktowany jest często przyzwyczajeniem, czasami też jednak po prostu możliwościami finansowymi – większość użytecznych narzędzi to aplikacje płatne. Skoro jednak mają przyspieszyć i ułatwić pracę, warto w nie trochę zainwestować. Czym się kierować przy wyborze oprogramowania? Jakie programy dla tłumaczy są najlepsze i najbardziej praktyczne? A jaki program do tłumaczenia uznawany jest za najlepszy?
W każdym zawodzie używa się pewnej charakterystycznej grupy oprogramowania. Dla branży tłumaczeń są to oczywiście aplikacje podnoszące komfort i szybkość pracy z tekstem, na dodatek w różnych językach. Same edytory już od dawna nie wystarczają – tworzy się więc rozmaite dodatki, rozszerzenia, a w końcu dedykowane rozwiązania wspomagające wykonywanie tłumaczenia dokumentów.
Dziś programy dla tłumaczy są narzędziami popularnymi i chętnie wykorzystywanymi do podnoszenia wydajności pracy osób pracujących w tym zawodzie. Programy wspomagające tłumaczenie są jednak bardzo różne. Jaki program do tłumaczenia jest najlepszy?
Na to pytanie na pewno każdy tłumacz udzieli nieco innej odpowiedzi. Najważniejsze, aby zawsze program do tłumaczenia był użyteczny.
Czytaj również:
Program do tłumaczenia języków obcych może mieć różne oblicze. Przekonała się o tym na pewno każda osoba, która przynajmniej raz w życiu miała okazję pracować z niektórymi z nich. Nie więc co kryć, że programy tłumaczeniowe współcześnie mogą oferować wiele odmiennych funkcji. Które programy do tłumaczenia tekstu są najczęściej używane przez tłumaczy?
Większość specjalistycznych programów wspomagających pracę tłumacza jest niestety płatna, a ich darmowe wersje nie oferują pełnej funkcjonalności. Chlubnym wyjątkiem jest tu OmegaT – aplikacja freeware pełniąca z powodzeniem rolę zaawansowanego narzędzia CAT.
Nawet najlepsze programy dla tłumaczy nie przyspieszą pracy, jeśli użytkownik komputera nie nauczy się szybkiego i bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Prawdopodobnie po dłuższym czasie pracy z tekstem każdy nabędzie tej umiejętności automatycznie, jeżeli jednak chcielibyśmy poćwiczyć – można skorzystać z darmowych aplikacji, między innymi: Klavaro, TIPP10 Portable, Rational Typist , Mistrz klawiatury, Literka.
Mózg jest narządem, który potrafi nieraz zaskoczyć jego badaczy. Procesy, które zachodzą w ludzkim
Współczesna technologia pozwala opracowywać oprogramowania, które ułatwiają pracę ludzi. Branża tłumaczeniowa również korzysta ze
Trados vs MemoQ – który program wybrać? Wybór może być trudny lub łatwy. Wszystko
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2022 Supertłumacz.
W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny (zapamiętywanie ustawień i preferencji odwiedzających portal, zbieranie anonimowych danych w celach reklamowych i statystycznych) ta strona stosuje pliki cookies.