Tłumaczenie filmów – podstawy dla początkujących

26 stycznia 2012

Najgorsze tłumaczenia filmów tworzą tłumacze zawodowi – to jedna z najczęściej spotykanych opinii na licznych forach internetowych przeznaczonych dla miłośników obcojęzycznego kina. Najlepsze tłumaczenie filmów tworzą pasjonaci określonego gatunku filmowego. Wydaje się zatem, że osobą która idealne przetłumaczy obcojęzyczny film jest tłumacz-kinoman. Czy tak jest? Jak to wygląda? I o jakich cenach mowa w przypadku tego rodzaju przekładu? Przekonajmy się!

Jak tłumaczyć filmy?

Tłumaczenie filmów wydaje się być dość stresującym i wymagającym zadaniem. W końcu chodzi tu nie tylko o to, aby profesjonalnie tłumaczyć, ale i tak, aby oddać klimat filmu, język postaci i całą atmosferę związaną z warstwą dialogową.

Jak do tego zabiera się tłumacz filmów w Polsce? Otóż w naszym kraju istnieją 3 podstawowe sposoby tłumaczenia filmów:

  • wprowadzenie napisów, bez ingerencji w foniczną warstwę filmu,
  • lista dialogowa, czyli zapis tekstów dialogów filmowych, które odczytywane są przez lektora w czasie projekcji,
  • dialogi dubbingowe, czyli całkowite zastąpienie języka obcego, polskim.

Czytaj również:

Tłumaczenie dialogów z filmów

Tłumacz filmów kontra napisy – czyli jak ugryźć słowo, aby widz poczuł klimat danej historii

Jedną z najtrudniejszych i zarazem najbardziej popularnych metod tłumaczenia filmów,są wbrew pozorom napisy. Jednym z elementów, który wpływa na jakość takiego tłumaczenia, jest fakt zmiany aktu komunikacyjnego z dźwiękowego na wzrokowy.

Jak tłumaczyć filmy, aby widzowie pokochali polską wersję dialogów?

Przede wszystkim potrzebna jest i doświadczenie. Dla każdego filmu ma to bardzo duże znaczenie. Napisy nigdy nie dorównają oryginalnej formie filmu – ten argument jest oczywisty. Co więcej, kilka wersji dialogowych często zostaje ograniczonych do jednej, dwóch linijek napisów, ze względu na ekonomię tłumaczenia i jego dostosowanie do przebiegu akcji.

Tłumaczenia filmów

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy aktorzy mówią bardzo szybko. Jak tłumaczyć filmy? Istnieją jednak „specjaliści”, którzy są zwolennikami maksymalnego upychania treści dialogów w napisach. Tłumaczenie dialogów z filmów w skrócie: wszystko to, co jest w filmie powiedziane, musi zostać napisane. Nie jest to jednak trafne rozwiązanie, ponieważ szybkie czytanie kolejnych linijek dialogów, często mija się z ideą oglądania samego filmu. Wzrok skupia się najbardziej na napisach, które mkną w zawrotnym tempie, zamiast na właściwym obrazie.

Tłumaczenia filmów na polski

Tłumaczenie dialogów z filmów to wymagające zajęcie. Tłumacząc napisy filmowe, warto pamiętać o podstawowych zasadach tego typu przekładu:

  • czytanie napisów musi zajmować jak najmniej czasu,
  • napisy nie mogą utrudniać odbioru filmu,
  • zdania powinny być graficzne rozmieszczone tak, aby stanowiły logiczną całość, np. nie można rozłączać połączenia przymiotnika z rzeczownikiem, przyimka z czasownikiem, itp.,
  • skracanie czasu czytania tekstu, to przede wszystkim pozbycie się tych elementów, które niczego nie wnoszą do przebiegu samej akcji, np. powtórzeń, określeń synonimicznych, wykrzykników, pozdrowień, przywoływania imion w toku wypowiedzi, itp.,
  • tłumaczenia filmów na polski to także upraszczanie struktury gramatycznej i dostosowanie zwrotów frazeologicznych do języka polskiego.

Tłumacz filmów

Tłumaczenia filmów wymagają rozbudowanych zdolności translatorskich, zarówno na poziomie tłumaczenia pisemnego, jak i ustnego. Dlatego tłumaczenia filmów to zajęcie dla tłumaczy, którzy prywatnie są miłośnikami zagranicznego kina, znają specyfikę gatunkową filmu, styl dialogowy bohaterów konkretnego scenarzysty, przebieg akcji, i którzy potrafią wplatać dialogi charakterystyczne dla danego reżysera.

Dostępne tłumaczenia filmów na polski doskonale obrazują naszą tezę, że fani kina, którzy są jednocześnie zawodowymi tłumaczami to najlepsze osoby do tej pracy. Dlaczego? Nikt nie chce słuchać czy czytać drętwych dialogów lub co gorsza słów, które nijak mają się do tego, co mówią bohaterowie na wielkim ekranie.

Tłumaczenie filmów cennik

Ile kosztują tłumaczenia filmów? Przedstawiamy tłumaczenia filmów – cennik mamy nadzieję, że choć trochę pokaże Wam wycenę pracy tłumaczy. Oczywiście są to szacunkowe kwoty – od konkretnego tłumacza czy biura tłumaczeń zależy dokładna kwota.

  • Tłumaczenie filmów cena za dokument, 10 minutowy materiał – 120 – 150 zł,
  • Tłumaczenie filmów cena za przygotowanie napisów, 10 minutowy materiał – 140 – 200 zł.

Podobne artykuły

tłumaczenie dokumentów samochodowych Artykuły na temat tłumaczeń

Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów samochodowych?

19 maja 2021

Sprowadzając samochód z zagranicy, trzeba się liczyć, iż należy przetłumaczyć dołączoną do niego dokumentacje.

Ile kosztuje tłumaczenie na angielski Artykuły na temat tłumaczeń

Ile kosztuje tłumaczenie na angielski i co wpływa na jego cenę?

19 maja 2021

Tłumaczenia w języku angielskim to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych tłumaczeń językowych. Zapotrzebowanie na

język prawny a prawniczy Artykuły na temat tłumaczeń

Czym różni się język prawny od prawniczego?

19 maja 2021

W branży tłumaczeniowej można napotkać treści nawiązujące do dziedziny prawa. Tłumaczenia takich tekstów wymagają

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x