Potoczne zwroty po angielsku

18 grudnia 2020

Tłumacz angielskiego nie ma problemu ze zwrotami potocznymi. Na tym polega profesjonalizm – znasz nie tylko formalny, ale i nieformalny język. Ten drugi przydaje się też każdej osobie, która myśli o tym, aby uczyć się, studiować, pracować czy podróżować po krajach anglojęzycznych. Warto wiedzieć, co oznaczają takie przydatne zwroty jak na przykład „crap”, „come off it” czy „here’s to you”. Nie da się toczyć normalnej rozmowy bez potocznego angielskiego. Kiedy siedzisz w pubie, znajomi zapraszają Cię do swojego domu, jesteś w towarzystwie koleżanek i kolegów na uczelni – nie będziesz zwracał się do nikogo słowami Williama Szekspira czy mówił językiem wyjętym z podręczników poprawnej angielszczyzny. W prywatnych sytuacjach ludzie posługują się słownictwem bardziej swobodnym, mówią językiem emocjonalnym, pojawia się slang. Chcesz, aby Twój English miał w sobie więcej życia? W takim razie najwyższy już czas poznać potoczne zwroty po angielsku!

Potoczne zwroty po angielsku

Flora Lewis powiedziała kiedyś „nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach”. Haruki Murakami zaś jest zdania, że „nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem”. Każdy, kto nauczył się języka obcego i dziś biegle się nim posługuje wie, że korzyści z tego jest wiele. Wcale nie chodzi o fakt, że angielski, język niemiecki czy chociażby chiński to profity na rynku pracy. Zgłębianie słownictwa i tajników innego języka to frajda. Można sprawdzić samego siebie – swoje możliwości językowe. Może nagle się okaże, że jesteś osobą uzdolnioną językowo. Do tego znajomość podstawowych zwrotów i wyrażeń na przykład w języku angielskim pozwoli czuć Ci się bardziej komfortowo chociażby na lotniskach. Naukowcy twierdzą też, że nauka języków to wiele korzyści dla naszego mózgu. Mówi się także o tym, że poprawia koncentrację, otwiera na inność i pomaga nam być bardziej wrażliwym na drugiego człowieka.

Chcesz mówić jak native speaker angielskiego? Zależy Ci na tym, aby odnajdywać się w formalnych i nieformalnych sytuacjach językowych? W takim razie warto nauczyć się słów i zwrotów używanych w mowie potocznej. Znając je, poczujesz się swobodniej podczas rozmowy w kawiarni, na przyjęciu urodzinowym, zwiedzając Londyn czy udając się do biura w angielskiej firmie.

Potoczne zwroty po angielsku, które warto znać!

  • Ktoś coś Ci załatwił, z czym miałeś problem i mówi: załatwione czy już po sprawie. Jak to powiedzieć po angielsku? Zapamiętaj: Bob’s your uncle.
  • Od kilku dni chodziłeś po sklepach i szukałeś różnych rzeczy do swojego domu. Czujesz zmęczenie aż tu nagle: strzał w dziesiątkę! Tylko jak to wyrazić w języku angielskim? Mówisz: bull’s eye!
  • Ktoś się mądrzy. Nie lubisz tego, a prawdę powiedziawszy nie znosisz. Ciśnie Ci się na usta: oj tam, oj tam. Chwila, jak to było po angielsku? Come off it.
  • Tłumaczysz coś dziecku. W ogóle Cię nie słucha. Mało powiedziane, robi coś, co Cię bardzo denerwuje. Z Twoich usta pada: słowo daję… Jak ten przydatny angielski zwrot brzmi w oryginale? Cross my heart.
  • Rozmawiasz z koleżanką lub kolegą. Irytuje Cię do granic możliwości. Zdenerwowałeś się i nie masz zamiaru udawać, że tak nie jest. Rzucasz: wypchaj się! W trakcie konwersacji w języku angielskim powiesz: get stuffed!
  • Postanowiłeś zabrać swoją drugą połówkę do dobrej restauracji. Składacie zamówienie. Pada na coś pysznego i drogiego. Kelner przynosi Wam danie do stolika, ale okazuje się zimne. Co więcej, na talerzu znalazło się coś, co nie powinno. Jesteście zbulwersowani. Błyskawicznie reaguje manager knajpki. Podchodzi do Was z przeprosinami i sugestią, że za chwilę dostaniecie coś specjalnego. Uwaga: na koszt firmy! Jak to brzmi po angielsku? It’s on the house!
  • Spotykasz na mieście, kogo nie widziałeś od czasów liceum. Macie teraz powyżej czterdziestu lat. Z Twoich ust pada: kopę lat! Po angielsku to: long time no see!
  • Ktoś coś do Ciebie mówi. Ty z uwagą słuchasz słów wypowiadanych przez drugą osobę. Kiedy przestaje mówić, rzucasz: przyjąłem! Oczywiście w języku angielskim będzie to: rogert that!

Artykuły dla Ciebie:

Dlaczego warto uczyć się całych wyrażeń w języku angielskim?

Znasz to przysłowie czeskie, które mówi: „iloma językami mówisz – tyle razy żyjesz. Jeśli znasz tylko jeden, żyjesz tylko raz”? Bez wątpienia nauka języka angielskiego i innych języków obcych to cała długa lista plusów i pozytywów. A dlaczego warto uczyć się całych wyrażeń w języku angielskim? Zwróć uwagę, że często jest tak, że nowe zwroty, których się uczyć wchodzą Ci do głowy dość opornie. Trudnością jest to, że kiedy po jakimś czasie wracasz do nich trudno Ci je połączyć z czymś konkretnym. Stąd zapamiętywanie całych zwrotów czy wyrażeń pomoże Ci niemal natychmiast choć trochę zrozumieć ogólny sens wypowiedzi Brytyjczyka, który próbował coś Ci przekazać.

  • Ucząc się całych wyrażeń w języku angielskim szybciej i skuteczniej zapamiętasz słówka.
  • Nauczysz się słów w ich naturalnym kontekście.
  • Uczysz się naturalności wypowiedzi. Nie zastanawiasz się, co i dlaczego znajduje się na tym miejscu. Mówisz bardziej jak native speaker języka angielskiego.
  • Budujesz sobie skojarzenia w swoim mózgu, przez co o wiele prościej idzie Ci nauka nowego materiału.
  • Masz większą pewność mówienia po angielsku. Nie boisz się czegoś powiedzieć.
  • Jak być może wiesz metodą, która wykorzystuje zapamiętywanie słów i wyrażeń, w tym w języku angielskim, jest tak zwana metoda Callana.

Jak zacząć mówić płynnie po angielsku?

Frank Smith powiedział: „„znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Te słowa niech będę dla Ciebie jeszcze większą motywacją w nauce języka angielskiego. A jak zacząć mówić płynnie w języku Szekspira? Przede wszystkim trzeba zacząć mówić. Odważ się! To pierwszy i najważniejszy krok. Pomyśl sobie tak. Native speaker na pewno będzie zadowolony, że mówisz w jego języku ojczystym. Do tego miło mu będzie, że potrafisz się z nim porozumieć. Nikt kulturalny nie będzie Cię ganił za to, że nie masz jeszcze idealnego brytyjskiego akcentu, nie znasz wszystkich potocznych wyrażeń czy nie opanowałeś do perfekcji angielskiego slangu. Zwykle osoba, z którą będziesz rozmawiał chętnie Ci wyjaśni i podpowie, co powinieneś powiedzieć w danej sytuacji. A może trafisz na człowieka, który w ogóle wróci do domu i stworzy dla Ciebie listę przydatnych zwrotów po angielsku!

Oto kilka wskazówek, jak zacząć mówić płynnie po angielsku.

  • Przełam nieśmiałość. Zacznij mówić.
  • Na początku rozmawiaj i praktykuj swój angielski z kimś, kogo lubisz lub przy kim czujesz się komfortowo (na przykład nauczyciel czy znajomy z Anglii).
  • Kup rozmówki angielskie i ćwicz każdego dnia.
  • Zamów sobie książkę ze językiem potocznym i zwrotami angielskimi, które są najczęściej używane w mowie codziennej.
  • Spróbuj metody Callana.
  • Znajdź koleżankę czy kolegę z kraju anglojęzycznego i poproś o regularne rozmowy.
  • Zapisz się na kurs językowy.
  • Mów po angielsku przy każdej nadarzającej się sytuacji.

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Jaki poziom angielskiego do korporacji? 1 Nauka języków obcych

Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność, gdy staramy się o pracę w korporacji

0
Would love your thoughts, please comment.x