Czym jest i na czym polega lokalizacja językowa?

13 kwietnia 2021

Czasem przetłumaczenie materiałów z jednego języka na drugi, jest niewystarczające. Kiedy przekład to za mało, być może należy pomyśleć o procesie lokalizacyjnym danego produktu, usługi czy treści. Zwróć uwagę, że jeśli myślisz o dotarciu do użytkowników języka hiszpańskiego należy wziąć pod uwagę istniejące odmiany języka – hiszpański w Hiszpanii różni się od tego w Ameryce Łacińskiej. Myśląc o dostosowaniu produktu do potrzeb klienta lokalnego warto pomyśleć o detalach, niuansach. Jak to się mówi: diabeł tkwi w szczegółach.

Lokalizacja językowa – definicja

Najogólniej można powiedzieć, że lokalizacja jest procesem mającym na celu dostosowanie tekstu stworzonego w języku źródłowym i określonym miejscu do języka i miejsca /regionu /rynku docelowegoi. Jest większym procesem od tłumaczenia, a tak naprawdę jego drugim etapem. Kładzie nacisk na uwzględnienie różnic i kontekstu kulturowego. Obejmuje nie tylko tekst, ale i grafikę, wszystkie formaty (np. dat, czasu, walut, itp.), materiały audio i wideo, elementy kulturowe czy to, kim jest odbiorca docelowy. Innymi słowy mówiąc: trzeba zadbać o wszystkie szczegóły, które są inne i różnią się zależności od kraju, miejsca czy lokalnej społeczności.

Czytaj również:

Lokalizacja językowa w pracy tłumacza – największe wyzwania

Głównym zadaniem lokalizacji jest dostosowanie materiału, treści, produkty lub usługi do potrzeb rynku lokalnego czy do wybranej i konkretnej grypy odbiorców. Proces ten wykorzystuje się wówczas, kiedy samo przetłumaczenie treści jest niewystarczające. Firma może stracić, jeśli nie spełnia oczekiwań klientów. Badania Common Sense Advisory jasno pokazują, że ludzie chętniej spędzają czas i kupują na stronach w ich ojczystym języku.

Co stanowi największe wyzwanie dla zawodowców? Wśród profesjonalistów uznaje się, że największe wyzwanie stanowi lokalizacja oprogramowania i gier komputerowych. Dlaczego? W pierwszym przypadku oprócz doświadczenia wymagana jest tu specjalistyczna wiedza, ponieważ tłumacz pracuje z fragmentami kodów. W drugiej sytuacji, za tłumaczenie i lokalizację zwykle odpowiada osoba, która jest i tłumaczem, i fanem gier. Odbiorcy są tu bardzo wrażliwi, popadnięcie w konflikt z lokalną kulturą, zła identyfikacja języka czy nie wyczucie atmosfery, mogą spowodować katastrofę.

Przykłady zastosowań lokalizacji językowej

Proces lokalizacji wykorzystywany jest w adaptacji kultury, ale i w grach komputerowych, w tłumaczeniach oprogramowania, aplikacji mobilnych. Czasem można spotkać się stron internetowych czy tłumaczeń pisemnych. Jako, że lokalizacja jest procesem głębszym niż tłumaczenie, obejmuje m.in.: grafiki i rysunki, formatowanie dat i czasu, zapis numerów telefonów. Proces ten obejmuje również dostosowanie do lokalnej waluty. Lokalizacja językowa wykorzystywana jest też w lokalnych wydaniach książki – łatwo zauważyć, że wydania różnią się w zależności od miejsca publikacji. Wszystko w jednym celu – spełnić oczekiwania klientów.

i GALA, „What is Localization?”, https://www.gala-global.org/industry/intro-language-industry/what-localization, aktualizacja z dnia 19.01.2020.

Podobne artykuły

Jak dobrze przetłumaczyć film Dla biur tłumaczeń

Jak dobrze przetłumaczyć film? Najważniejsze czynniki dobrego tłumaczenia tekstów kultury

19 maja 2021

Tłumaczenie filmów i seriali nie jest łatwym zadaniem. Aby dobrze przetłumaczyć film, należy wziąć

kursy tłumaczeniowe Dla początkujących tłumaczy

Praca tłumacza – czy warto inwestować w kursy tłumaczeniowe?

19 maja 2021

Branża tłumaczeniowa ciągle się rozwija. Poszukiwane są nowoczesne metody przekładów i sposoby na jeszcze

Najczęstsze błędy tłumaczeniowe Dla początkujących tłumaczy

Najczęstsze błędy tłumaczeniowe. Na co zwracać uwagę?

19 maja 2021

Każde tłumaczenie językowe powinno być wykonane starannie. Dbałość o poprawność tłumaczenia, bezbłędność i prawidłowość

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x