Jak nauczyć się mówić po niemiecku?

30 grudnia 2020

Nie musisz od razu posługiwać się językiem niemieckim jak zawodowy tłumacz. Na początek wystarczy, że przełamiesz swoją nieśmiałość i zaczniesz mówić! Tak, uwierz nam na słowo – nie tylko dla Ciebie, ale i dla innych osób to bariera. Jak ją pokonać? W jaki sposób pokierować nauką niemieckiego, aby ta przyniosła najlepsze efekty? Znajdź sposób! Na siebie. Przede wszystkim stań – już teraz – przed lustrem i mów na głos słówka, powtarzaj zwroty, przećwicz wierszyk na zajęcia w szkole językowej. Oswój się ze swoim głosem, mimiką twarzy. Pozwól sobie na zacięcie się, powtórzenie tego, co Ci nie wychodzi. Do pomyłek podchodź z dystansem i humorem. Jeśli język obcy jest Ci potrzebny do pracy (potrzebne Ci będzie tłumaczenie cv na niemiecki) czy na studia, poznasz go lepiej, kiedy podejdziesz do niego z uśmiechem na ustach i chęcią szczerego poznania. William James powiedział „jeśli wystarczająco mocno dbasz o wynik, z pewnością go osiągniesz”. Tego też się trzymaj!

Szukasz profesjonalne tłumaczenia języka niemieckiego? Skorzystaj z naszej oferty!

Dlaczego boimy się mówić?

Dlaczego boimy się mówić? Powodów jest tyle, ile osób, które pragną nauczyć się mówić po niemiecku. Ciebie być może hamuje wrodzona nieśmiałość. Kogoś innego wstyd przed brzydką wymową, braki w gramatyce czy wmawianie samemu sobie, że wciąż „nie jesteś gotów posługiwać się językiem Goethego”. Cóż, każda bariera jest barierą i nie zniknie tak po prostu. Trzeba poświęcić czas i energię, aby w końcu móc się przełamać. Sekret jednak jest całkiem prosty – zacznij mówić. Kiedy uczysz się języka powtarzaj materiał na głos, ćwicz przed lustrem w łazience, udzielaj się na lekcji w szkole czy ćwicz wspólnie z koleżanką lub kolegą. Chcąc mówić w języku obcym, trzeba po prostu zacząć mówić.

 • Boisz się mówić w języku niemieckim, ponieważ boisz się nagany lub braku pochwały. Tymczasem warto wsłuchać się w słowa M. Sheridan: „najważniejsze jest to, ile serca w coś wkładasz i czy dajesz z siebie wszystko nie dlatego, że ktoś Cię potem za to pochwali, ale wręcz przeciwnie, dlatego, że nikt Cię nigdy nie chwali i Twój sukces nie na tym polega”.
 • Mówisz: „mam jeszcze czas, aby zacząć mówić po niemiecku„. Andrew Matthews powiedział: „jesteś tu, gdzie Cię przywiodły Twoje myśli i czyny ostatnich kilku lat. Wszystko, czego doświadczysz w ciągu następnych dziesięciu czy dwudziestu lat będzie wynikało z tego, co robisz dzisiaj. Twoi przyjaciele, Twoja rodzina, praca, konto bankowe, miejsce, gdzie będzie Twój dom – na to wszystko wpłynie Twój wybór”.
 • Nie mówisz płynnie po niemiecku przez co blokujesz się. Zupełnie niepotrzebnie – jak mawia Mark Owen: „taktyczna cierpliwość to klucz do sukcesu”.
 • Nie masz odwagi, aby mówić w języku niemieckim? Virginia Cleo Andrews ma dla Ciebie radę: „żeby osiągnąć cokolwiek, trzeba po prostu mieć w sobie dużo odwagi, samozaparcia i wytrwałości. Trzeba umieć poświęcić się realizacji swoich marzeń”.
 • Boisz się mówić w języku niemieckim, ponieważ czujesz, że za mało przykładasz się do nauki. Tu coś ważnego ma Ci do powiedzenia Beata Pawlikowska: „tajemnicą sukcesu w życiu, tajemnicą osobistego szczęścia i radości oraz tajemnicą szczęśliwego związku jest rozwój duchowy i praca nad sobą, czyli osiągnięcie silnej woli, pozbycie się lenistwa, chorobliwych obsesji oraz negatywnego nastawienia do świata i samego siebie”.

Artykuły dla Ciebie:

Jak nauczyć się płynnie mówić po niemiecku?

Dążenie do celu nie musi być wcale trudne. Choć droga może wydawać się długa i wyboista, warto wiedzieć, co zyskasz, docierając do mety. Wyobraź sobie wszystko to, w czym pomoże Ci język niemiecki. Wreszcie będziesz mógł spełnić marzenie o posadzie w Niemczech. Studiując u naszych zachodnich sąsiadów nie będziesz czuł bariery językowej. Spełnisz swoje marzenie o podróży po Niemczech – gdziekolwiek nie zawitasz porozumiesz się z miejscowymi. Dochodzi do tego dostęp do literatury niemieckiej w oryginale. A to zaledwie garstka sytuacji, w których niemiecki jest na wagę złota. Jak opanować ten język? Jest kilka sposobów, aby nauczyć się płynnie mówić po niemiecku. Który będzie najlepszy dla Ciebie? To musisz już sprawdzić sam! Oto nasze pomysły. Wypróbuj je jak najszybciej!

 • Zapisz się do szkoły językowej, w której prowadzone są lekcje języka niemieckiego. W ten sposób będziesz miał okazję na każdej lekcji nauki języka niemieckiego rozmawiać z innym uczniami.
 • Zapisz się na intensywny kurs niemieckiego z naciskiem na konwersacje. Nie będziesz miał innego wyjścia, jak mówić! Wtedy tylko czekać, kiedy zaczniesz władać językiem naszych zachodnich sąsiadów.
 • Jeżeli chcesz szybko nauczyć się mówić, znajdź native speakera języka niemieckiego. Dobrze, aby był to człowiek z wykształceniem pedagogicznym, ponieważ taka osoba będzie umiała odpowiednio pokierować Twoją nauką.
 • Znajdź dobrego nauczyciela, lektora języka niemieckiego. Ta osoba szczególnie będzie Ci pomocna ze wskoczeniem na wyższy poziom gramatyczny.
 • Możesz ćwiczyć mówienie do lustra. Brzmi dziwnie i głupio, ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie? W końcu chcesz posługiwać się tym językiem, prawda?
 • Mówić płynnie po niemiecku pomaga metoda Callana. Słyszałeś o niej? Jeśli nie, koniecznie sprawdź! Kładzie bowiem nacisk na mówienie.
 • Codzienne lekcje niemieckiego. Wszystko po to, aby stał się on Twoją codziennością.
 • Samouczki do nauki niemieckiego. Szukaj takich z płytami CD.
 • Youtuberzy zajmujący się nauką języka niemieckiego.
 • Aplikacje językowa do nauki niemieckiego.
 • Znajdź przyjaciela z Niemiec – mówienie w tym języku z kimś, dla kogo niemiecki do język ojczysty da Ci więcej niż niejedna lekcja.

Szybkie opanowanie biegłości w mówieniu jest możliwe – zobacz w jaki sposób?

Joe Vitale powiedział kiedyś: „nigdy nie bój się porażek, bo właśnie one mogą być kluczem do Twojego sukcesu. Nie cofaj się przed ryzykiem ze strachu, że popełnisz błąd”. Aby ćwiczyć mówienie po niemiecku, musisz mówić. Przełam się! Przede wszystkim nie skacz od razu na głęboką wodę. Jeśli rozmowy po niemiecku wzbudzają w Tobie teraz bardzo duży lęk, zacznij od czegoś, co pozwoli Ci oswoić się z tym językiem. Najprostsza metoda to mówienie do swojego odbicia w lustrze. Na początku możesz czuć się dziwnie, a nawet głupio. Nic nie szkodzi. Po kilku dniach będzie łatwiej. Najważniejsze to przełamać się. Strach ma być dla Ciebie siłą napędową, a nie hamulcem. Kiedy poczujesz się już swobodniej zacznij konwersacje po niemiecku z nauczycielem. Spotkania indywidualne nie wystawią Cię od razu na zbyt dużą widownię. Będziesz tylko Ty i druga osoba. Dobry nauczyciel nie tylko pomoże Ci popracować nad tym, z czym najsłabiej sobie radzisz, ale wyniesie Cię na wyżyny w tym, w czym jesteś najlepszy.

Jak się uczyć niemieckiego?

Jan M. Fijor powiedział: „jeśli robisz to, co potrafisz najlepiej, robisz tylko to i robisz to konsekwentnie, to sukces przyjdzie sam”. Pamiętaj też słowa Ziga Ziglara: „sukces w znacznej mierze to po prostu rezultat konsekwentnego działania, wytrwałego dążenia do celu i kończenia tego, co się zaczęło”. Pytasz się – jak się uczyć niemieckiego? Efektywnie, codziennie i z pasją. Trzymaj się wyznaczonych celów. Baw się tym językiem obcym. Ucz się regularnie, ale nie przesadzaj z ilością. Nie poddawaj się wtedy, gdy przyjdzie trudniejszy czas i przez chwilę poczujesz jakbyś stał w miejscu, a nawet się cofał. Ucz się, nie poddawaj, a na pewno w końcu opanujesz język niemiecki.

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Jaki poziom angielskiego do korporacji? 1 Nauka języków obcych

Jaki poziom angielskiego do korporacji?

27 lipca 2022

Znajomość języków obcych to dziś absolutna konieczność, gdy staramy się o pracę w korporacji

0
Would love your thoughts, please comment.x