Polskie biura tłumaczeń specjalizujące się w języku chińskim – czy mają sens?

Na znaczenie języka chińskiego wpływa przede wszystkim fakt, że obecnie posługuje się nim ponad miliard ludzi nie tylko w Chinach, ale także na całym świecie. Chiński jest urzędowym językiem 20 % ludzi na świecie. Dzięki temu język chiński plasuje się jako jeden z najważniejszych języków na świecie. Najnowsze badania wykazały , że chiński jest najczęściej wybierany przez przez studentów jako drugi język. W ten sposób wyprzedza on język hiszpański, francuski, czy niemiecki. Ta rosnąca popularność nie dziwi jednak, ze względu na rosnącą atrakcyjność kultury chińskiej na zachodzie i na całym świecie.
Sama nauka języka nie należy jednak do najłatwiejszych, chociażby ze względu na fakt, że posiada on wiele dialektów, odmian uwarunkowanych procesami językowymi jakie miały miejsce w konkretnych krainach geograficznych. Nauka języka chińskiego, wiąże się zatem z ciężką i systematyczną pracą, na którą warto się jednak zdecydować z wielu istotnych względów.

Dlaczego warto inwestować w język chiński?

Przed reformą w 1970 roku , Chiny charakteryzowały się swoistą izolacją, oraz brakiem zainteresowania turystyką. Dopiero przemiany po 1970 roku sprawiły, że stały się jednym z wiodących ośrodków turystycznych . Wielki Mur Chiński, prawdopodobnie zalicza się do najchętniej odwiedzanych miejsc na Ziemi, ale kuszą także inne wyjątkowe miejsca, jak Zakazane Miasto w Pekinie , Terakotowa Armia znajdująca się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, na terenie dzisiejszej prowincji Shaanxi, czy Pałac Potala .

Nie dziwi, więc, że coraz więcej osób chcących odwiedzić Chiny i będących zafascynowanymi kulturą chińską, podejmuje się nauki języka chińskiego, chociażby po to, by będąc na miejscu zrozumieć znaki drogowe , zamówić jedzenie lub po prostu porozumieć się z ludźmi, spotkanymi na ulicy.

Jednak jeśli skupiamy się na znaczeniu języka chińskiego musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że jest on jednym z najważniejszych języków, ze względu na zacieśniające się stosunki w międzynarodowym biznesie. Chiński rynek jest największym rozwijającym się rynkiem, na dodatek w dobie spowolnienia gospodarczego . Ze względu na silną pozycję Chin w gospodarce światowej, coraz więcej właścicieli firm, w tym także europejskich poszukuje sposobu, na odniesienie korzyści, jakie może przynieść współpraca z nimi. Można śmiało powiedzieć, że większość liczących się na rynku firm, próbowało podejmować współpracę w Chinach, w związku z czym znajomość języka chińskiego jest niezbędna, do prawidłowo przeprowadzonych rozmów handlowych i ewentualnych transakcji. Jeśli przedsiębiorcy myślą poważnie o podjęciu współpracy z partnerami z Chin muszą liczyć się z koniecznością nauki języka chińskiego, lub zatrudnieniem kompetentnych osób, w roli tłumaczy. Dzieje się tak dlatego, że choć angielski jest popularny w Chinach, to w dalszym ciągu większość Chińczyków nie posługuje się nim zbyt dobrze, a zatem dobrze wyjść z inicjatywą i zadbać o tego rodzaju ułatwienie kontaktów.

Widzimy, zatem, że znajomość języka chińskiego jest korzystna, nie zależnie od tego czy chcemy ją wykorzystać w celu podróży, czy też w biznesie. Co jednak zrobić, gdy firma chce się otworzyć na rynek chiński, a nie posiada nikogo kompetentnego, kto mógłby pośredniczyć w kontaktach? Zawsze można skorzystać z usług biur tłumaczeń, w ofercie których bardzo często znajduje się także możliwość dokonywania translacji z języka chińskiego na polski i odwrotnie, z języka polskiego na chiński. Czy istnieją jednak biura tłumaczeń specjalizujące się tylko i wyłącznie w języku chińskim? Spróbujemy sobie teraz odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Tłumaczenia z języka chińskiego w Polsce

Ze względu na fakt, że znaczenie ekonomiczne Chin systematycznie wzrasta, a język chiński cieszy się coraz większą popularnością wśród osób uczących się języków obcych, to w naturalny sposób musi to także znaleźć odzwierciedlenie we współpracy polskich firm i instytucji działających na rynkach międzynarodowych. Nieuniknionym jest, więc zwiększające się zapotrzebowanie na liczbę przekładów realizowanych dla dla języka chińskiego.

Choć oczywiście w Polsce istnieje pewna grupa specjalistów, realizujących tłumaczenia języka chińskiego, to raczej nie spotkamy tu konkretnego biura, które realizowałoby tylko i wyłącznie tłumaczenia z zakresu sinologii. Tego rodzaju strategia mogłaby być po prostu nie wystarczająco opłacalna dla właścicieli biur tłumaczeń. Biuro tłumaczeń musi bowiem prowadzić działalność w oparciu o świadczenie usług dostosowanych do potrzeb potencjalnego klienta. Oczywiście w Polsce możemy spotkać biura tłumaczeń, które zdecydowały się nastawić profil swojej działalności na realizację tłumaczeń z języków rzadko spotykanych, egzotycznych. Jest ich jednak stosunkowo niewiele i znajdują, się większości przypadków w dużych miastach, w których zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest z oczywistych względów większe.

Jeśli zależy nam na zleceniu tłumaczeń z języka chińskiego, to z pewnością nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem pomocy w tej materii. Bardzo dużo profesjonalnych biur tłumaczeń podejmuje bowiem współpracę z osobami, które są specjalistami z zakresu języka chińskiego. Naturalnie musimy mieć na względzie rangę języka chińskiego w naszym kręgu językowym, co sprawia, że tłumaczenia z tej materii nalezą do najdroższych. Zlecając tego rodzaju tłumaczenie musimy się, więc liczyć z tym, że tłumacz chińskiego zarabia więcej, ponieważ jego język jest mniej popularny, a nauka chińskiego zajmuje więcej czasu niż nauka chociażby angielskiego.

Znajomość chińskiego więcej niż opłacalna

O tym, że znajomość języka chińskiego bardzo się opłaca nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy spojrzeć na zarobki osób, pracujących w prywatnych firmach i biegle posługujących się językiem chińskim. Według raportu Sedlak & Sedlak, który został opracowany na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2009, osoby znające biegle język chiński mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości nawet 8 tys. zł netto. Co ciekawe, badanie wykazało także, że podobne zarobki mogą uzyskać osoby znające w stopniu zaawansowanym język szwedzki, arabskiego, czy niderlandzkiego. Choć badania były przeprowadzone przeszło pięć lat temu, to zapotrzebowanie na tego rodzaju tłumaczenia w dalszym ciągu jest niezmienne, dlatego szczególnie młode osoby powinny się zastanowić nad nauką właśnie tych języków.

Oferta tłumaczeń z języka chińskiego

Profesjonalne biura tłumaczeń realizujące tłumaczenia z języka chińskiego, chcąc w pełni sprostać potrzebom klientów podejmują się zarówno tłumaczeń ustnych (w tym symultanicznych i konsekutywnych), a także pisemnych, nie tylko zwykłych, ale również uwierzytelnionych.

Jeśli trafimy na profesjonalistów to możemy być pewni, że podejmą się oni takich realizacji jak tłumaczenia z zakresu opracowań naukowych, korespondencji handlowej, dokumentacji medycznej, materiałów marketingowych, dokumentów prawnych i wielu innych ważnych dla nas dokumentów.

Zazwyczaj zatrudnieni przez biura tłumaczeń tłumacze, to osoby, które nabyły kwalifikacje w czasie edukacji oraz współpracy z przedstawicielami krajów chińsko-języcznych. Dzięki temu mogą się one wykazać znajomością nie tylko języka chińskiego, ale także uwarunkowań kulturowych, które są istotne w przypadku kontaktów o charakterze handlowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *