Profesjonalne tłumaczenie na duński? Tylko z Supertłumaczem! Litera Åå nazywana jest po polsku „a z kółkiem”. Duńczycy określają ją z kolei jako „bolle-å”, a Norwedzy mówią o niej po prostu „o”. Poza alfabetem duńskim występuje również w norweskim, szwedzkim oraz walońskim, północnofryzyjskim, istrorumuńskim, lapońskim i czamarro.
Nie wiedziałeś o tym? Nie musisz. Zresztą pewnie też nie wiesz, że alfabet duński określa się jako alfabet duńsko-norweski. Dlaczego tak się dzieje? Nie mamy tu do czynienia z pomyłką. Otóż od 1948 roku jego postać jest identyczna z tym, jakim posługują się Norwegowie.
- Składa się on z 24 liter.
- Z kolei 5 liter c, q, w, x i z używa się jedynie do zapisu zapożyczeń.
- Litery æ, ø oraz å odróżniają go od standardowego alfabetu łacińskiego.
Sprawy dotyczące wszystkich kwestii „technicznych” z językiem duńskim zostaw tłumaczowi, a najlepiej Supertłumaczowi.
Duński to wyzwanie, ale aby być biegłym w języku, należy także poznać historię, kulturę i mentalność Duńczyków. Jest tego trochę, dlatego tak ważne jest wybranie firmy gwarantującej jakość tłumaczeń na język duński i z języka duńskiego na język polski.
Duńczycy mają specyficzne poczucie humoru – lubią obrażać się w żartach. Znane na całym świecie klocki Lego wymyślił Ole Kirk Christiansen w 1947 roku. Nazwa wzięła się od zwrotu „Leg godt”, co w tłumaczeniu na polski oznacza „baw się dobrze”. Nazwa technologii Bluetooth pochodzi od pierwszego króla Wikingów – Haralda Bluetootha. Słynny pisarz Hans Christian Andersen pochodził z Danii.
Wiele z tych rzeczy przeszło lub jest częścią popkultury. O niektórych z nich możesz wiedzieć, o innych nie. Niezależnie od tematu, branży czy dziedziny tłumacz duńskiego w wersji „super” jest kimś w rodzaju Twojego przewodnika i agenta w jednej osobie. To jego zadaniem jest przeprowadzić Cię przez nieznane i doprowadzić do celu. Skutecznie i tak, abyś był takim szczęśliwym człowiekiem, jakim jest Duńczyk.