Chcesz poznać 10 błędów native speakerów języka niemieckiego? Uczysz się języka niemieckiego i zależy Ci na tym, aby już od pierwszych lekcji Twoja nauka języka była wolna od popularnych błędów językowych i gramatycznych? Zastanawiasz się czy lepiej pójść na kurs językowy z polskim nauczycielem, pobierać korepetycje od użytkownika ojczystego niemieckiego, a może w ogóle skorzystać z jakiejś aplikacji do nauki języków? Dobra wiadomość jest taka, że masz wiele opcji – nauka w domu, online, a także ta w szkole językowej. Do Ciebie należy decyzja, którą z tych dróg wybierzesz. Pamiętaj, że język obcy możesz opanować idąc drogą najbardziej przyjemną i efektywną dla Ciebie. Zawsze jednak miej na uwadze to, aby od początku unikać błędów, bo złych nawyków trudno się oduczyć, wręcz można powiedzieć, że są jak chwasty. Chcesz mówić poprawnie po niemiecku? Z naszymi wskazówkami bardziej świadomie będziesz podchodził do lekcji tego języka obcego.
Szukasz profesjonalnego tłumaczenia niemieckiego? Skorzystaj z usług naszego biura tłumaczeń!
Interesuje Cię temat brzmiący: 10 błędów native speakerów języka niemieckiego, ale zacznijmy od kwestii najbardziej podstawowej. Jakiej? Kim jest native speaker? Potrafisz samodzielnie udzielić odpowiedzi na to pytanie? Jeśli sięgniesz po Słownik Języka Polskiego, ten podpowie Ci, że native speaker to „rodzimy użytkownik danego języka, zwłaszcza nauczyciel tego języka za granicą”. To wszystko? Trzeba jednak zaznaczyć, że w różnych źródłach termin ten może być rozumiany jeszcze nieco inaczej. O co chodzi? Na przykład Słownik Merriam-Webster zauważa, że native speaker to osoba, która mówi w języku miejsca, w którym przyszła na świat. Czasem zwraca się też uwagę na to, że native speaker danego języka, to osoba, która nauczyła się mówić językiem ojczystym jego rodziców. Czy są jeszcze jakieś kwestie związane z definiowaniem tego pojęcia? Podkreśla się też, że użytkownik ojczysty to osoba, które nie ma jakiegokolwiek problemu z rozumieniem dyskursu, potrafi spontanicznie mówić, nie ma kłopotów z idiomami. Aż w tym momencie cisną się na usta słowa Leopolda Staffa, które brzmią tak:
„Bądź z serca pozdrowiona,
Ojczysta święta mowo !
Niby łańcuchem złotym
Wiąże nas twoje słowo.
(…)
Tyś nasza twierdza, tarcza,
Opieka i obrona,
Ojczysta święta mowo,
Bądź z serca pozdrowiona.”
Czytaj również:
Skoro podjęliśmy się dziś tematu 10 błędów native speakerów języka niemieckiego, warto też powiedzieć o zaletach i wadach lekcji z native speakerami. Lekcje z użytkownikiem ojczystym niemieckiego mają jakiekolwiek minusy? Prawda jest taka, że jeśli chcesz nauczyć się języka – języka niemieckiego, języka angielskiego, rosyjskiego, chińskiego, portugalskiego czy jakiegokolwiek innego – warto mieć świadomość, że każda metoda ma swoje plusy i minusy. Trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, przeanalizować swoją sytuację i podjąć właściwy wybór.
Jakie są zalety nauki z native speakerem języka niemieckiego? Przede wszystkim możesz uczyć się języków obcych z osobą, dla której niemiecki jest językiem ojczystym. To coś bezcennego i fantastycznego. Ogromnym plusem jest tu możliwość nauki akcentu, wymowy i języka, którym posługują się współcześnie Niemcy. Native speaker mówi językiem żywym. Na pewno to godna polecenia metoda dla każdego, kto chce popracować nad mówieniem i rozumieniem niemieckiego. Od użytkownika języka niemieckiego będziesz miał okazję nauczyć się bardzo dużo. Co więcej? Lekcje z native speakerem w naszym odczuciu są motywujące i mocno rozwijają. Skupiasz się na tym, co najbardziej praktyczne. To także sposób na to, aby szybko zacząć mówić. Płacąc za lekcje nie będzie stać Cię na robienie uników czy milczenie lub nieśmiałość.
Jakie są wady nauki z native speakerem języka niemieckiego? Nauka z nativem to jednak nie same plusy. Jeśli nie pobierasz lekcji u native speakera, który jest jednocześnie kwalifikowanym nauczycielem niemieckiego, raczej na pewno pojawią się jakieś błędy językowe, gramatyka też z taką osobą może nie być najlepszym pomysłem czy kłopoty z wyjaśnieniem Ci pewnych kwestii formalnych. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę wybierając konkretnego native speakera? Niekompetentny człowiek jako nauczyciel niemieckiego to tylko pozorne korzyści. Wybierz użytkownika ojczystego języka niemieckiego, który ma wykształcenie pedagogiczne i filologiczne, zobaczysz, że dobrze na tym wyjdziesz! Radzimy też, abyś nie kierował się tylko i wyłączenie ceną za lekcje z danym native speakerem. Dobry nauczyciel to wartość sama w sobie. W końcu chcesz nauczyć się niemieckiego, a nie tylko się go uczyć, prawda?
A teraz przejdźmy do sedna naszego dzisiejszego artykułu i omówmy 10 błędów native speakerów języka niemieckiego. O czym w ogóle mowa? Które z błędów native speakerów pojawiają się najczęściej? Pollen czy Polen – a masz zamiar powiedzieć Polska czy może pyłek? Co wybrać – Holen czy bringen? Użyć lernen czy unterrichten? Są pewne kwestie niepoprawnie przyswajane przez Polaków w trakcie lekcji z native speakerami języka niemieckiego. Jakie? Co może nie pójść tak podczas nauki z native speakerem niemieckiego? Oto typowe błędy, nie wszystkie, jedynie 10 wybranych przez nas.
Co zrobić z błędami, które mogą pojawić się w trakcie nauki? Czy w ogóle da się nauczyć niemieckiego tak, aby ich uniknąć? Oczywiście! Zadbaj o większą świadomość niemieckiego. Jak to zrobić? Na polskim rynku jest nawet publikacja zatytułowana „Niemiecki. Na cudzych błędach nauczysz się najlepiej” autorstwa Agnieszki Drummer i Małgorzaty Grabowskiej. Oczywiście zawsze wskazane jest pracować ze słownikami, dobrymi podręcznikami czy korzystając z profesjonalnych publikacji do samodzielnej nauki. Jak sobie jeszcze radzić z błędami? Warto też słuchać porad językoznawców. W trakcie lekcji z nativem speakerem nie bać się zadawać pytań o poprawność wymowy czy różnych kwestii, które wydają się Ci niejasne lub zwyczajnie chcesz upewnić się czy uczysz się poprawnie.
Z kim uczyć się niemieckiego? Z czego korzystać w trakcie nauki języka obcego? Która metoda uczenia się jest tą najbardziej efektywną? Sarah Caldwell mawia „ucz się wszystkiego czego możesz, kiedy tylko możesz, od każdego od kogo możesz; przyjdzie czas, kiedy będziesz za to wdzięczny”. Edward De Waal podkreślał, że „z językami, wszędzie jesteś w domu”. Michael Gove zauważa „to jest dosłownie tak, że nauka języków obcych sprawia, że jesteś mądrzejszy. Sieci neuronowe w mózgu wzmacniają się w wyniku nauki języków”.
Jeśli chcesz nauczyć się języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, chińskiego, norweskiego czy hiszpańskiego; po prosu podejmij pierwszy krok i ucz się.To takie proste? Tak. Od rozmyślania nie nauczyć się jak w języku naszych sąsiadów jest np. „jestem Polką” (a brzmi to po niemiecku „Ich bin eine Polin”), nie dowiesz się, że „poniedziałek” to „Montag” czy nie będziesz potrafił komuś powiedzieć „dziękuję (a jest to „danke schön!”).
Chcesz nauczyć się niemieckiego lub poprawić znajomość języka? Masz kilka możliwości nauki. Jakie? Umówić się na lekcje językowe z polskim nauczycielem języka niemieckiego, pójść na kurs języka niemieckiego do szkoły językowe, uczyć się niemieckiego czy angielskiego z native speakerem.Możesz też korzystać ze wszystkich możliwości jednocześnie. Jest także opcja skorzystania z aplikacji do nauki jednego języka lub dwóch języków obcych. Co jest lepsze do nauki niemieckiego? To zależy, która forma nauki Ci najbardziej odpowiada. Musisz też sobie odpowiedzieć na pytanie: po co chcesz nauczyć się niemieckiego i do czego będzie Ci potrzebny? Załóżmy, że chcesz zatrudnić się w niemieckiej firmie działającej na rynku europejskim. Zapewne Twój pracodawca potrzebuje pracowników mówiących po angielsku i niemiecku . W zależności od charakteru pracy zwykle najbardziej liczy się mówienie języku obcym, i to czy potrafisz swobodnie komunikować się w niemieckim. W takiej sytuacji ćwiczenia z native speakerem niemieckiego wydają się najlepszą metodą.
Zainteresować Cię może również:
Na skróty ukryj 1 Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? 2 Niemiecki
Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim
Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy istnieje uniwersalny język, którym można się porozumiewać? Okazuje się, że
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2025 SUPERTŁUMACZ®
Zastanawiasz się czy tłumaczymy teksty z Twojej branży lub na niszowy język? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku od 07:00 do 19:00.